„Żyć ze sztuką”

Dodano: 09.06.2020
komplet proceloanowy fot. M. Głowaczewski
Czas wydarzenia: 
2020-06-14 10:00 do 2020-10-25 15:00
Miejsce wydarzenia: 
Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
Tematyka wydarzenia: 
wystawa porcelany Rosenthal
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

Muzeum w Gliwicach ma szczęście do darczyńców. Kilkakrotnie w historii instytucji do jej zbiorów przekazane zostały cenne zabytki.

Całkiem niedawno, bo w latach 2017–2019 nasze Muzeum otrzymało wspaniały dar – 400 sztuk wyrobów porcelanowych słynnej wytwórni Rosenthal. Darczyńcą jest pan Wolfgang Domogalla - kolekcjoner urodzony w 1940 r. w ówczesnym Gleiwitz, obecnych Gliwicach, w domu nieopodal siedziby Muzeum – Willi Caro, od prawie 50 lat mieszkający w Niemczech.

W swoich wspomnieniach pisze: „Urodziłem się w Gliwicach i czuję się gliwiczaninem. W Polsce przeżyłem 25 bardzo ważnych lat mojego życia – dzieciństwo i wczesną młodość. Myślę, że ten dar dla Muzeum w Gliwicach może być okazją do podziękowania za wszystko, co od tego kraju cennego otrzymałem”.

rzypomnijmy iż historia słynnej wytwórni Rosenthala zaczęła się już w 1879 roku,  gdy Philipp Rosenthal założył w zamku w Erkersreuth (Bawaria)  zakład zdobienia białych wyrobów z blisko położonej wytwórni  Hutschenreuthera w miejscowości Selb.  W 1889 r. Rosenthal przeniósł swój zakład  do Selb i tam założył  fabrykę porcelany, która w 1891 r. rozpoczęła produkcję, od 1897 r. jako spółka akcyjna, w skład której weszły niebawem inne liczne niemieckie wytwórnie. W latach 1908–1910 powstał w zakładzie oddział produkujący artystyczne wyroby – luksusowe naczynia zdobione i porcelanę figuralną. Powstawały także naczynia  mniej ozdobne, codziennego użytku oraz wyroby porcelanowe przemysłowo-techniczne.  Przed II wojną dla Rosenthala projektowali  m.in. Ferdinand Liebermann, Albert Caasmann, Karl Himmelstoss, Gustav Oppel i inni. W 1916 r. został zaprojektowany przez Philippa Rosenthala słynny serwis „Biała Maria”, produkowany do dnia dzisiejszego zarówno w wersji białej jak i z barwnymi dekoracjami. w długich seriach o różnorodnych dekoracjach, także barwnych. Firma w Selb posiadała liczne filie, m.in. od 1921 r. w Wałbrzychu (Waldenburg) na Śląsku.

Kategorie wydarzenia: