„Fraktale”

„Fraktale”

„Fraktale”

Opublikowane: 28.12.2017 / Sekcja: Kulturalne  Wystawa 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia:  

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach 

Zapraszamy do obejrzenia pokonkursowej wystawy „Origami i matematyka”. Tematem III Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno-Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych były fraktale.

Zadaniem uczestnika było wykonanie fraktala w technice origami na kwadratowym tle o wymiarach 40 cm x 40 cm. Jury oceniało zgodność pracy z tematem konkursu, kompozycję i estetykę pracy, oryginalność wykonania, trudność złożeń oraz dobór koloru i papieru. Na konkurs wpłynęły prace 30 uczniów z 6 szkół podstawowych województwa śląskiego.

Po raz pierwszy pojęcie fraktali zostało wprowadzone do matematyki za sprawą francuskiego matematyka i informatyka Benoita Mandelbrota w latach 70. XX wieku. Słowo fraktal pochodzi z łaciny od słowa fractus – złamany. W uproszczeniu można powiedzieć, że fraktale są figurami, w których część figury jest podobna do całości, czyli obiekt jest samopodobny. Wielu badaczy twierdzi, że geometria fraktali jest geometrią przyrody. W chmurach, liniach wybrzeży morskich, łańcuchach górskich, płatkach śniegu, drzewach, pianie mydlanej można odkryć kształty fraktali.