Krzysztof Varga - spotkanie autorskie

Dodano: 07.09.2020 / pdf
Spotkanie autorskie
Czas wydarzenia: 
2020-09-24 18:00 do 20:00
Miejsce wydarzenia: 
Biblioteka Centralna (ul. Tadeusza Kościuszki 17)
Organizator: 
Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
Organizator kontakt: 
promocja@biblioteka.gliwice.pl

Zapraszamy na literackie spotkanie z Krzysztofem Vargą, które poprowadzi Adam Szaja.

Krzysztof Varga - pisarz, krytyk literacki, dziennikarz. Urodzony w szczególnym czasie - marcu 1968 roku, jako syn Polki i Węgra. Znakomity felietonista i portrecista swojego pokolenia oraz współczesnej Warszawy, dodatkowo wielbiciel twórczości Bolesława Prusa. Debiutował powieścią „Chłopaki nie płaczą”. Autor takich książek jak: „Śmiertelność”, „Tequila”, „Karolina”, „Aleja Niepodległości”, „Trociny”, „Masakra” oraz „Sonnenberg”. Jest także twórcą prozy eseistycznej „Bildungsroman” oraz krótkich narracji „45 pomysłów na powieść. Strony B singli”. W swoim dorobku ma również „trylogię węgierską” opowiadającą historię i kulturę kraju jego ojca: „Gulasz z turula” (nagroda czytelników Nike 2009), „Czardasz z mangalicą” i „Langosz w jurcie”. W 2016 roku ukazała się „Setka”, czyli zbiór 100 najlepszych felietonów publikowanych w „Dużym Formacie”. Książki Krzysztofa Vargi tłumaczone są na wiele europejskich języków, m.in. na włoski, węgierski, bułgarski, słowacki, serbski, ukraiński, chorwacki i francuski.
W swoim dorobku ma wiele nagród oraz wyróżnień m. in.: Nagroda Mediów Publicznych „Cogito”, Nagrody Literackiej Nike (trzykrotny finalista) oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. W 2014 odznaczony Krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W związku z uczestnictwem w wydarzeniu w czasie obowiązywania stanu epidemii wymagane będzie złożenie pisemnego oświadczenia.

Na spotkanie zapraszamy w ramach projektu „Lalka w teatrze życia”, dofinansowanego ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kategorie wydarzenia: