Spotkanie z Jackiem Durskim

Dodano: 21.10.2019 / pdf
plakat
Czas wydarzenia: 
2019-11-15 17:00
Miejsce wydarzenia: 
galeria Perkoz w Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (ul. Perkoza 12)
Tematyka wydarzenia: 
spotkanie autorskie
Organizator: 
Miejska Biblioteka Publicznej w Gliwicach

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na wieczór z Jackiem Durskim – autorem powieści, sztuk teatralnych, tekstów filozoficznych, artystą rzeźbiarzem, malarzem i grafikiem. Spotkanie poświęcone będzie jego najnowszej powieści „Okno”.

To zapis czasów powojennych, które główny bohater przeżywa w Katowicach. Kim jest? Na to pytanie można sobie odpowiedzieć już po przeczytaniu pierwszej minipowieści Durskiego „Mariacka” z 1999 roku, za którą uhonorowany został I nagrodą w III Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Stanisława Grochowiaka (1997).

Autor  założył sobie za cel życia napisanie nie kolejnej części ww. książki, zawierającej tylko najważniejsze sekwencje z życia bohatera, a „pełnowymiarowej” powieści, która wciąż „osadzona” w miejscu „domu niedomu” na katowickiej Mariackiej, nie będzie li tylko miniciekawostką, ale trylogią, w której autor narrator-bohater w jednym, dokonuje subiektywnej retrospekcji czasu, miejsca i relacji międzyludzkich w środowiskach, w których dane mu było egzystować. Podczas spotkania pokazane zostaną kadry z życia autentycznych bohaterów powieści.

O autorze

Jacek Mirosław Durski – autor powieści, sztuk teatralnych, tekstów filozoficznych i rozpraw o interakcji nauki i sztuki. Jest wybitnym artystą malarzem, rzeźbiarzem i grafikiem. Z pochodzenia włościanin wielkopolski. Mieszka w Sosnowcu. Członek „International Association of Art” oraz zarządu warszawskiego okręgu Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.  Prace plastyczne prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą i licznych wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych. W 1981 został zakwalifikowany przez Kunstpodium do pierwszej dziesiątki awangardowych malarzy Europy Wschodniej. Laureat Nagrody Okręgowej ZPAP 1998. Jest autorem płaskorzeźby ołtarza „Poznań 56 - Katowice 81” w Kałkowie oraz współautorem „Prześwitu im. Strzemińskiego” w Lublinie.

Kategorie wydarzenia: