„Zagubieni w świecie informacji. Młodzież wobec demokracji”

Dodano: 29.10.2018 / drukuj / pdf
Czas wydarzenia: 
2018-11-13 17:00
Miejsce wydarzenia: 
Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
Tematyka wydarzenia: 
wykład w ramach Jesieni Inicjatyw
Organizator: 
Centrum Inicjatyw Społecznych
Organizator kontakt: 
kontakt@cis-gliwice.pl

Prowadzący, prof. dr hab. inż. Jerzy Jakubiec – wykładowca, specjalista zakresu przetwarzania danych w systemach pomiarowo-sterujących, tak pisze o genezie tego wykładu: „25 lat temu prowadziłem projekt o nazwie »Szkoła dla demokracji«, w którym brała udział młodzież szkół średnich z terenu Gliwic i okolicznych miast. Projekt miał na celu m.in. pokazanie młodzieży bogactwa możliwości rozwoju, jakie oferowała raczkująca w Polsce demokracja.

Na zakończenie odbyło się spotkanie młodzieży z amerykańskim ekspertem, który propagował w Polsce idee demokracji lokalnej. Po dyskusji prowadzonej w języku angielskim, w trakcie prywatnej rozmowy, nie mógł on wyjść z podziwu, jak wspaniałą mamy młodzież i jak dobrze rokuje to perspektywom rozwoju Polski. I oto po 25 latach znaleźliśmy się w punkcie zwrotnym, którego przekroczenie grozi załamaniem rozwoju cywilizacyjnego Polski.

Co się stało? Co stało się ze światem, gdy popatrzy się na aktualną sytuację przez pryzmat wyborów prezydenckich w USA, brexitu, sytuacji w Polsce i na Węgrzech, a także tendencji widocznych w innych krajach? Prezentacja jest próbą odpowiedzi na te pytania z punktu widzenia rewolucji informacyjnej, która w ostatnim ćwierćwieczu na skutek bardzo szybkich zmian technologicznych radykalnie zmieniła możliwości rozumienia złożoności procesów zachodzących we współczesnym świecie.

Analiza tych procesów prowadzi do wniosków przedstawionych w końcowej części prezentacji, w szczególności dotyczących postrzegania demokracji przez współczesną młodzież.”

Wstęp wolny.

Wykład odbywa się w ramach festiwalu Jesień Inicjatyw, podczas którego CIS chwali się plonami swojej 25-letniej działalności. Festiwal składa się z 37 wydarzeń odbywających się w 9 miejscach w Gliwicach. Pełny program na cis-gliwice.pl/jesieninicjatyw/

Kategorie wydarzenia: