„Max Fleischer i jego dzieło. Historia żydowskiego cmentarza i domu przedpogrzebowego w Gliwicach”

Dodano: 01.06.2018 / drukuj / pdf

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (fot. UM Gliwice)

Czas wydarzenia: 
2018-06-21 18:00
Miejsce wydarzenia: 
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. księcia Józefa Poniatowskiego 14)
Tematyka wydarzenia: 
spotkanie autorskie
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

Promocja książki Bożeny Kubit. Najnowsza publikacja Muzeum w Gliwicach opowiada o ponad stuletniej historii dawnego żydowskiego domu przedpogrzebowego.

Neogotycki obiekt autorstwa Maksa Fleischera wybudowany został na początku XX w. przy tzw. nowym cmentarzu żydowskim w Gliwicach. Każdy mieszkaniec Gliwic zna ten spektakularny budynek z barwnymi witrażami, z nienaruszonej czasem klinkierowej cegły, pokryty zieloną dachówką. Okazały gmach wiedeński architekt wybudował, jak sam podkreślał „gminie (żydowskiej) na chwałę, a miastu na ozdobę”.

Bezsprzecznie jest to jeden z najpiękniejszych zabytków w mieście, jednen z najlepiej zachowanych i najokazalszych żydowskich obiektów w regionie. Przez lata budynek spełniał swoją pierwotną funkcję – domu „oczyszczenia” dla Żydów z Gliwic i okolic. Po II wojnie światowej stopniowo popadał w ruinę.

Od 2013 roku obiekt odzyskiwał swój dawny blask, aby od początku 2016 roku, jako oddział Muzeum w Gliwicach, stać się jedną z najważniejszych instytucji upamiętniającą trudną i nieznaną historię Żydów z Górnego Śląska. Dom Pamięci Żydów Górnośląskich – to instytucja poświęcona pamięci, dziedzictwu i historii, to miejsce „żyjące” – dzięki swojej publiczności – za którego oknami rozpościera się widok na żydowski „ogród życia” – miejsce spoczynku dawnych mieszkańców miasta… Książka jest konsekwencją wieloletniej pracy Bożeny Kubit nad historią dawnego domu przedpogrzebowego, a także próbą zebrania wszystkich informacji historycznych i bieżących uzupełnionych o bogatą dokumentację ikonograficzną.

Wstęp wolny.

Kategorie wydarzenia: