Spotkanie autorskie Wojciecha Bauera

Spotkanie autorskie Wojciecha Bauera

Spotkanie autorskie Wojciecha Bauera

Opublikowane: 09.05.2018 / Sekcja: Kulturalne  Wykład 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Stacja Artystyczna Rynek (Rynek 4‒5) 

Organizator: Stacja Artystyczna Rynek 

Wojciech Bauer (ur. 1954 r. w Ełku) – pisarz. Od 1973 roku mieszka w Gliwicach. Ukończył Politechnikę Śląską i MBA w dziedzinie zarządzania.

Bankowiec, ekspert od badania rynku stali. Debiutował w 1991 roku powieścią fantasy „Wieża Życia” (Krajowa Agencja Wydawnicza), po czym zamilkł na 14 lat. W roku 2005 powrócił powieścią „Ayantiall” (Wydawnictwo GAM), tworzącą wraz z „Wieżą Życia” dylogię „Dzieje Loinu”.

W 2007 ukazała się powieść „Zapach trzciny” (Wydawnictwo Literackie Semper) inspirowana biografią autora. „Wszystkie nieba” to poetycka i filozoficzna zarazem opowieść o inności i wykluczeniu. Bohaterem powieści jest Hans – kaleki wychowanek sierocińca, który w odosobnionym ośrodku szkoli się do roli pilota.

Choć wokół toczy się wojna, niepełnosprawni mieszkańcy Gotteswind starają się budować własną, okaleczoną wersję normalności – rozmawiają, śmieją się, próbują czytać, uczyć się, spacerować. Wraz ze swoimi opiekunami tworzą swoisty mikroukład władzy, namiętności i pożądania. W oczekiwaniu na swój lot Hans snuje rozważania o rodzinie, pobycie w sierocińcu, o pierwszych doświadczeniach erotycznych, pierwszej miłości, pierwszym strachu o kogoś bliskiego.

Próbując otrząsnąć się z traumatycznych przeżyć związanych z dramatem rodzinnym, godzinami obserwuje jerzyki, z którymi od dzieciństwa się utożsamia. Czuje dziwną więź z tymi niezwykłymi ptakami, których budowa anatomiczna pozwala tylko latać lub pełzać. Jednocześnie próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie dręczące go od początku pobytu w Gotteswind.

Dlaczego ktoś zadaje sobie tyle trudu, by odnaleźć w społeczeństwie, przetransportować, żywić, zapewniać pielęgnację, a na dodatek szkolić osoby powszechnie uznawane za nieprzydatne? Jaki przewrotny cel przyświeca twórcom tego groteskowego miejsca? Spotkanie poprowadzi Justyna Wydra. Wstęp wolny.