1968. Czasy nadchodzą nowe. Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz

Dodano: 22.03.2018 / drukuj / pdf

fot. UM Gliwice

Czas wydarzenia: 
2018-04-24 18:30
Miejsce wydarzenia: 
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. księcia Józefa Poniatowskiego 14)
Tematyka wydarzenia: 
spotkanie autorskie
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

Spotkanie z cyklu „Książki Pamięci”. Poprowadzi je redaktor Michał Nogaś.

Najnowsza książka reporterskiego małżeństwa Ewy Winnickiej i Cezarego Łazarewicza to oryginalna panorama roku buntu, który ogarnął świat 50 lat temu. W 1968 roku młodzi ludzie w Europie nie pamiętają wojny na swoim kontynencie. To wyjątkowa sytuacja, bo ich ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie ginęli na frontach, w obozach, w bombardowanych miastach.
W 1968 roku świat, w którym dorastali, jest mniej więcej uporządkowany. Nie grozi im głód, chodzą do szkoły, najlepsi trafiają na uniwersytety. Przynajmniej w teorii.

Ale w 1968 roku młodym świat ich rodziców wcale się nie podoba. Niby nic nadzwyczajnego, młodzi zawsze kontestują rzeczywistość dorosłych i chcą ją naprawiać. Ale tym razem nie kończy się na chęciach. W okolicach marca wyrywają z bruku pierwsze kamienie.

Ewa Winnicka – studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę, ale zanim ją skończyła – trafiła do działu reportażu „Gazety Wyborczej”. Od 1999 pracuje w „Polityce”. Zajmuje się sprawami społecznymi, zwłaszcza polityką wobec dysfunkcyjnych rodzin i ochroną dzieci. Pisze także reportaże zagraniczne, m.in. o ataku na WTC, o palestyńskiej Intifadzie i gwałtownym kryzysie w londyńskim City. Dwukrotna laureatka nagrody Grand Press: w 2005 i 2008. Jej wydana w 2011 reporterska książka pt. „Londyńczycy” została finalistką Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Za reportaż „Angole” (2014) została nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” 2015 oraz otrzymała Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia 2015. W 2018 roku wspólnie z Cezarym Łazarewiczem wydała książkę „1968. Czasy nadchodzą nowe”.
 

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

Kategorie wydarzenia: