Światowy Dzień Poezji

Dodano: 20.02.2018
Czas wydarzenia: 
2018-03-21 18:00
Miejsce wydarzenia: 
Biblioteka Centralna (ul. Tadeusza Kościuszki 17)
Tematyka wydarzenia: 
wieczór poetycki
Organizator: 
Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach

Czy to przypadek, że pierwszy dzień kalendarzowej wiosny jest też Światowym Dniem Poezji? Nie wiemy. Na pewno jednak warto rozpocząć nową porę roku z poetami związanymi z naszym miastem.

Zapraszamy do głównej siedziby gliwickiej biblioteki na spotkanie z sześcioma autorami. Będzie to niezwykła okazja, by porozmawiać z poetami o ich inspiracjach, poznać ich twórczość oraz związki z Gliwicami. Czy pisanie dostarcza radości, czy jest ciężką, mozolną pracą? Tego też zamierzamy się dowiedzieć. Poetycki wieczór poprowadzi Andrzej Walter, poeta, fotografik oraz publicysta, juror konkursów poezji. Gośćmi biblioteki będą:

  • Piotr Borowiak – fotograf, aktywista społeczny, pisarz. Działacz na rzecz ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego w Polsce. Jest inicjatorem i koordynatorem Śląskiego Forum Kolei Ruchu Regionalnego. Na rynku wydawniczym zadebiutował tomem poezji Modlitewnik (2015 r.) 17 marca 2018 r. to data premiery trzeciego tomu w cyklu, tym razem pt. SZA.
  • Monika Czoik-Nowicka –  jej twórczość to wiersze dla najmłodszych, które zostały wydane w formie tomików – Wierszyki na każdą porę roku (2010 r.), W czarodziejskiej szufladzie (2011 r.) oraz W podróży do krainy fantazji (2014 r.). Jest również autorką bajkowych scenariuszy i reżyserką przedstawień kierowanych do dzieci.
  • Anna Kalamala – oprócz poezji pasjonuje się fotografią artystyczną, filmem oraz muzyką klasyczną i jazzem. Swoje wiersze i fotografie zamieszcza w internecie. W 2013 r. wydała swój debiutancki tomik wierszy Sen, w tym samym roku prezentowała swoje wiersze na wystawie sztuki współczesnej „Zadośćuczynienie” w Zabrzu i Warszawie.
  • Karolina Kułakowska – poetka i malarka. Laureatka konkursów poetyckich i wyróżnień. W 2007 roku ukazał się arkusz pt. Sztaluga w oknie. Publikowała głównie na witrynach internetowych.  Niedawno ukazał się jej drugi tom poezji pt. Drugie cesarstwo.
  • Paweł Lekszycki – nauczyciel, poeta w stanie spoczynku. Był redaktorem naczelnym Magazynu Literackiego „Kursywa”, współpracował z internetowym dwutygodnikiem kulturalnym „artPapier”. Opublikował m.in. tomy wierszy: wiersze przygodowe i dokumentalne (2001), Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie (2005), Wiersze przebrane (2010). Jego wiersze były tłumaczone na języki: niemiecki, słoweński, słowacki, czeski i rosyjski.
  • Katarzyna Zwolska-Płusa – asystentka uczelniana, nauczycielka w alternatywnej szkole ALA w Częstochowie, tutorka, miłośniczka gór i podróży pociągiem. Publikowała poezję między innymi w „Dwutygodniku”, „sZAFie”, i „Migotaniach”. Finalistka „Pracowni Po Debiucie” Biura Literackiego za zbiór opowiadań Magnolie. Debiutowała tomikiem Cud i Anomalia.

Podczas spotkania będzie można nabyć publikacje zaproszonych autorów.

Wstęp wolny.

Kategorie wydarzenia: