Katedra Ormiańska we Lwowie

Dodano: 02.01.2020
Katedra Ormiańska we Lwowie
Czas wydarzenia: 
2020-01-11 15:30
Miejsce wydarzenia: 
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. księcia Józefa Poniatowskiego 14)
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

W sobotę, 11 stycznia 2020 roku, o godz. 15.30, Muzuem w Gliwicach zaprasza na nową odsłonę cyklu „Spotkania z Kresami Rzeczypospolitej”. Wykład wygłosi dr Joanna Wolańska, specjalizująca się w dziejach katedry ormiańskiej we Lwowie oraz malarstwie J.H. Rosena. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Katedra ormiańska to jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów Lwowa, ufundowany przez Ormian w drugiej połowie XIV wieku. Wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, zachował ślady architektoniczne ze wszystkich etapów swojej historii. Najpoważniejsza przebudowa miała miejsce w początku XX wieku wg projektu krakowskiego architekta Franciszka Mączyńskiego. Katedra zostało bogato ozdobiona wewnątrz przez takich artystów jak Józef Mehoffer i Jan Henryk Rosen. Zachwyca do dziś.

Świątynia szczęśliwie przetrwała wojnę, została jednak zamieniona przez bolszewików na magazyn. Dopiero na początku XXI wieku  przywrócono jej pierwotne funkcje i poddano gruntownej renowacji.

W 2019 roku zakończono realizowane od 2008 roku prace konserwatorskie przy malowidłach w katedrze ormiańskiej we Lwowie. Sfinansowało je Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, a także istniejący od 2017 roku Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego Zagranicą POLONIKA.

Zakończenie prac stanowiło pretekst do przygotowania ekspozycji i publikacji poświęconej historii katedry oraz trzem twórcom jej przebudowy z początku XX wieku. Jednym z autorów była pani dr Joanna Wolańska, która w roku 2010 wydała drukiem obszerną monografię świątyni

Kategorie wydarzenia: