Niech żyje nam górniczy stan!

Dodano: 26.10.2017
Czas wydarzenia: 
2017-11-25 12:00 do 16:00
Miejsce wydarzenia: 
Zamek Piastowski (ul. Pod Murami 2)
Tematyka wydarzenia: 
warsztaty dla dzieci
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

Zapraszamy na spotkanie z Górnym Śląskiem – jego tradycjami, zwyczajami, obyczajowością, czyli wszystkim tym, co decyduje o bogactwie kulturowego dziedzictwa naszego regionu.

I jego niepowtarzalności, o której przesądza fakt, że na Górnym Śląsku postęp – związany z intensywnym uprzemysłowieniem – nie oznaczał wykorzenienia i oderwania od wartości. Przeciwnie – wartości takie jak rodzina, wiara katolicka i szacunek dla pracy – tworzą górnośląski etos. I o takim Górnym Śląsku – regionie ze wszech miar wyjątkowym – będziemy chcieli opowiedzieć najmłodszym. Spotkanie trzecie przybliży nam śląskie tradycje związane ze stanem górniczym. Będziemy mówić o Barbórce – tradycyjnym górniczym święcie obchodzonym 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii. Święta, w szczególny sposób związana z górnikami, opiekuje się wszystkimi, którzy podczas wykonywania swojej pracy ryzykują życie. Na kilka dni przed Barbórką organizowane są tzw. karczmy piwne, gdzie górnicy oddają się uroczystym rytuałom i oczywiście piciu piwa. Kobiety do karczm piwnych nie mają wstępu, zamiast tego organizują spotkania w swoim gronie, tak zwane babskie combry. O tym i innych górniczych obyczajach opowiemy podczas zajęć. Nie zabraknie wizyty na wystawie i części warsztatowej.
Zajęcia dla dzieci od 5 do 9 lat. Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od dziecka, ze względu na ograniczoną liczba miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006. Rezerwacja miejsc jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00–16.00.

Kategorie wydarzenia: