Śląsk na co dzień, Śląsk od święta - Górnośląski świat dzieci

Dodano: 19.10.2017 / pdf
Czas wydarzenia: 
2017-10-28 12:00 do 16:00
Miejsce wydarzenia: 
Zamek Piastowski (ul. Pod Murami 2)
Tematyka wydarzenia: 
warsztaty dla dzieci
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

Zapraszamy na spotkanie z Górnym Śląskiem - jego tradycjami, zwyczajami, obyczajowością. Czyli wszystkim tym, co decyduje o bogactwie kulturowego dziedzictwa naszego regionu.

I jego niepowtarzalności, o której przesądza fakt, że na Górnym Śląsku postęp - związany z intensywnym uprzemysłowieniem - nie oznaczał wykorzenienia i oderwania od wartości. Przeciwnie - wartości takie jak rodzina, wiara katolicka i szacunek dla pracy - tworzą górnośląski etos. I o takim Górnym Śląsku - regionie ze wszech miar wyjątkowym - będziemy chcieli opowiedzieć najmłodszym.

Spotkanie drugie cyklu edukacyjnego dla najmłodszych Śląsk na co dzień, Śląsk od święta zabierze nas do świata górnośląskich dzieci z początku XX wieku.  Będziemy im towarzyszyć od narodzin, aż po próg dorosłości, jakim było rozpoczęcie pracy zarobkowej. Poznamy metody wychowawcze, wierzenia i przesądy jakie miały na nie wpływ.

Dowiemy się między innymi, dlaczego dziewczynkę po urodzeniu  przykrywano męską koszulą, a chłopca - damską oraz co zawierał węzełek, który chrzestny ofiarowywał dziecku. Spotkanie zilustrują oryginalne fotografie z epoki ze zbiorów Działu Historii Muzeum w Gliwicach. Nie zabraknie też części warsztatowej. 

Zajecia odbędą się w dóch grupach: o godz. 12.00 i 14.00.

Kategorie wydarzenia: