O świętych i smokach w chrześcijańskiej ikonografii

O świętych i smokach w chrześcijańskiej ikonografii

O świętych i smokach w chrześcijańskiej ikonografii

Opublikowane: 30.08.2017 / Sekcja: Kulturalne  Warsztaty 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) 

Organizator: Muzeum w Gliwicach 

W chrześcijańskiej ikonografii smok jest symbolem chaosu i zła. Jak go pokonać? Jak zwyciężyć zło?

Co o sposobach poskromienia potwora mogą nam powiedzieć święci, którzy sobie z nim poradzili? Na łańcuchu prowadzi smoka święta Małgorzata z barokowego obrazu Johanna Heinricha Kynasta z kościoła pw. Chrystusa Króla w Nowym Świętowie, który prezentowany jest na wystawie "Nieznane arcydzieła, nieznani mistrzowie" w Willi Caro.

Jednak chyba najpopularniejszym przedstawieniem zwycięstwa dobra nad tym, co podłe i niegodziwe - obok Michała Archanioła strącającego szatana do otchłani i Madonny depczącej głowę węża - jest wizerunek świętego Jerzego, który na białym koniu wznosi się nad smokiem, by porazić go włócznią. Ale czy sposób wybrany przez rycerza jest na pewno właściwy? Czy smoka można unicestwić przemocą?

Okazją do dyskusji o władzy człowieka nad złem i odwrotnie stanie się analiza obrazu Paola Uccella Święty Jerzy ze smokiem, namalowanego około 1470 roku. To jeden z najbardziej dyskutowanych i intrygujących obrazów w ogóle. Wydają się w nim nakładać i interferować dwie przeciwstawne tradycje walki ze złem. Na pytanie, jakie tajemnice kryją smok, rycerz i towarzysząca im księżniczka spróbujemy odpowiedzieć podczas wykładu 9 września w Willi Caro. Wykład prowadzić będzie Ewa Chudyba - filozof z Muzeum w Gliwicach. Początek o godz. 16.00.

(Muzeum w Gliwicach)