„Było sobie szkło…”

Dodano: 30.05.2018 / drukuj / pdf
warsztaty

fot. Muzeum w Gliwicach

Czas wydarzenia: 
2018-05-16 09:00 do 2018-09-28 15:00
Miejsce wydarzenia: 
Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
Tematyka wydarzenia: 
zajęcia z historii sztuki
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

Zajęcia towarzyszące wystawie „Barwny świat wielu form”. Odbęda się w dwóch częściach – od 16 maja do 20 czerwca i od 5 do 28 września.

„Było sobie szkło”

Wystawa Barwny świat wielu form – szkło artystyczne i użytkowe z huty w Ząbkowicach będzie dla nas pretekstem do podróży w czasie, ku początkom szklanej historii. Wyjaśnimy, z czego powstaje szkło i jak zmieniały się sposoby jego wytwarzania, jakie barwy może przybierać, a także skąd pochodziły pierwsze wyroby szklane na świecie i w Polsce. Podczas zwiedzania wystawy opowiemy o zaprezentowanych obiektach oraz o hucie w Ząbkowicach – naczynia w niej produkowane możemy spotkać w wielu domach.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że to prawdziwe szklane skarby. W części praktycznej stworzymy papierowe witraże, imitując szklaną formę, której początki sięgają XI wieku. Zajęcia dla grup przedszkolnych (dzieci od lat 5) i uczniów klasy I–V szkoły podstawowej.

Uczestników zajęć prosimy o przyniesienie papierowych rolek, np. po papierze toaletowym.  Czas trwania – ok. 60 min.

„Szklana forma nowoczesności”

W dawnej Polsce szkło nie było zbyt popularne, do rzadkości należały niewielkie kolekcje cukiernic czy przycisków do papierów. Dopiero od jakiegoś czasu zaczynamy dostrzegać możliwości, jakie daje nam ten materiał, a używane na co dzień naczynia nabierają nowych kształtów. Dzięki rozwojowi technologii można tworzyć przedmioty zupełnie niezwykłe.

Jaka była historia nowoczesnych szklanych przedmiotów, które znajdują się na wystawie? Dzięki którym projektom Eryka Trzewik-Drost oraz Jan Sylwester Drost osiągnęli międzynarodową sławę? Skąd płyną szklane inspiracje?

Na te pytania odpowiemy podczas zajęć, złożonych z krótkiego wstępu teoretycznego, zwiedzania wystawy i warsztatów tworzenia nietypowych witraży. Zajęcia dla uczniów klas IV–VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych. Uczestników zajęć prosimy o przyniesienie papierowych rolek, np. po papierze toaletowym.

Czas trwania – ok. 60 min.

„Dizajn – co to takiego?”

Czym jest dizajn? Kiedy powstał i jak rozwijał się w Polsce? Użyteczność czy artyzm – co jest  ważniejsze?

A może da się te kategorie połączyć? Jak na te pytania odpowiadali sobie pionierzy wzornictwa w Polsce (Stanisław Witkiewicz, Wanda Telakowska) i za granicą (Walter Gropius), dowiemy się podczas zajęć prowadzonych w obrębie wystawy „Barwny świat wielu form – szkło artystyczne i użytkowe z huty w Ząbkowicach”. Spróbujemy rozstrzygnąć konflikty, które towarzyszą pojęciu dizajnu od jego początków.

Opowiemy o szklanych wyrobach prezentowanych w ramach ekspozycji: czym się charakteryzują i jakie funkcje można im przypisać? Zwieńczeniem zajęć będzie tworzenie oryginalnych, papierowych witraży. Zajęcia dla uczniów klas VI–VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych.

Uczestników zajęć prosimy o przyniesienie papierowych rolek, np. po papierze toaletowym. Czas trwania – ok. 60 min.

Koszt udziału w zajęciach – złotówka od grupy. Zapisy: tel. 783 560 006.

Kategorie wydarzenia: