Wielkanoc na Kresach i nieco bliżej

Dodano: 11.03.2019 / drukuj / pdf
slider graf. materiały organizatora
Czas wydarzenia: 
2019-03-16 11:00 do 2019-04-14 15:00
Miejsce wydarzenia: 
Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
Tematyka wydarzenia: 
świąteczne warsztaty dla rodzin i osób dorosłych
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

W tym roku przed Wielką Nocą Muzeum w Gliwicach zaprasza w daleką podróż. Wystawa „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” to świetna okazja, by wyruszyć na wschodnie rubieże dawnej Rzeczypospolitej.

Podczas spotkań, zajęć i warsztatów wykonamy plamy wileńskie, ozdobimy jajka wzorami popularnymi na Wołyniu i Huculszczyźnie, wybierzemy się na spacer po wiosennym Lwowie, posłuchamy opowieści o tym, jak na Kresach obchodzono  najważniejsze dla chrześcijan święta. Wędrując po Kresach, nie zapomnimy o tym, co bliskie. Tuż przed Niedzielą Palmową odwiedzą nas twórcy ludowi z żywiecczyzny, wspólnie z którymi wykonamy tradycyjne palmy z wiecznie zielonych roślin i kolorowych kwiatów bibuły. A o najmłodszych oczywiście będzie pamiętał Zajączek.

„Kurki z wikliny. Wielkanocne warsztaty z wikliną” 16 marca, godz. 11.00 i 13.00 Na wielkanocnym stole królują baranek, pisanki,  czasem – zajączki  i oczywiście – kurczaczki. Podczas zajęć przybliżymy najmłodszym znaczenie i symbolikę świątecznej menażerii. Opowiemy miedzy innymi o tym, jak kogut – ptak solarny, obwieszczając nadejście świtu stał się znakiem zwycięstwa światła nad ciemnością i zmartwychwstania.
„Wołyńskie pisanki i wielkanocne zwyczaje na Kresach” 30 marca, godz. 11.00 i 13.00 O pisaniu kiską i pisaniu szkliką, czyli o tym, jak zdobiono pisanki na Kresach – dowiemy się podczas warsztatów prowadzonych przez twórczynie ludowe – Halinę Jakubowską i Marię Maciak, rodzinnie związane z Kresami, które pomogą nam ozdobić śnieżnobiałe jajka tradycyjnymi, wołyńskimi wzorami. A zanim przystąpimy do pracy etnograf, Bogdan Jasiński, opowie o zwyczajach i obrzędowości związanej z Wielką Nocą na Kresach.
„Warsztaty tworzenia palm wileńskich” 6 kwietnia, godz. 11.00 i 13.00 Wicie palm  to tradycja ziemi wileńskiej. Te najstarsze — dziś już tylko w muzeach — wyrabiane były z woskowanego papieru. Później papier zastąpiły kłosy zbóż, zasuszone kwiaty i zioła.
„Warsztaty tworzenia palm wielkanocnych – Żywiecczyzna” 13 kwietnia, godz. 11.00 i 13.00 Sobota przed Niedzielą Palmową to ostatni moment na własnoręczne przygotowanie palmy wielkanocnej. Z Pomogą nam w tym Barbara Rosiek – etnograf z żywieckiego Muzeum Miejskiego  i bibułkarka Maria Grzegorek, które opowiedzą o zwyczajach i obrzędach związanych z Wielką Nocą. Usłyszymy między innymi o piszczale wielkopostnej, kołatkach i terkotkach, które na naszych oczach wykona twórca ludowy – rzeźbiarz Bronisław Mieszczak.
Niedziela pod Znakiem Zajączka w Willi Caro – poszukiwanie ukrytych przez zajączka wielkanocnego niespodzianek w ogrodzie Willi Caro 14 kwietnia, godz. 10.00 Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami. Uwaga! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006. Udział bezpłatny.
Niedziela pod Znakiem Zajączka w Willi Caro – „Spacer po wiosennym Lwowie” 14 kwietnia, godz. 10.30 Po pełnym emocji poszukiwaniu niespodzianek w ogrodzie Willi Caro zapraszamy na świąteczny poczęstunek do sali konferencyjnej i wędrówkę po wiosennym Lwowie – po mieście, w którym, jak pisał Jan Parandowski, człowiek nigdy się nie spieszył, a każda droga była właściwie spacerem.  Na taki właśnie niespieszny spacer, połączony z pokazem slajdów, zabierze Wiesław Machnik, rodzinnie związany z Kresami i Lwowem.

Niedziela pod Znakiem Zajączka w Willi Caro – „Pisanki huculskie”, warsztaty połączone z wizytą na wystawie „Kresy w malarstwie polskim…”

14 kwietnia, godz. 11.30 i 13.30 Geograficznie Huculszczyzna to region w zachodniej części Ukrainy, położony w obszarze Karpat Wschodnich, obejmujący m.in. pasmo Czarnohory. Wywodzą się stąd Huculi, górale pochodzenia ruskiego i wołoskiego, twórcy oryginalnej kultury regionalnej w dorzeczu górnego Prutu. Polska fascynacja Huculszczyzną eksplodowała w I. poł. XIX wieku.
Niedziela pod Znakiem Zajączka w Willi Caro – Wielkanocna Akademia Małego Odlewnika, otwarte warsztaty dla najmłodszych 14 kwietnia, godz. 11.30 Otwarte warsztaty, podczas których ozdabiać będziemy gipsowe zajączki, podstawki pod jajka i świeczniki z wielkanocnymi motywami.

 

Kategorie wydarzenia: