Czytanie Gombrowicza

Dodano: 06.11.2018 / drukuj / pdf
Czas wydarzenia: 
2018-11-16 18:00
Miejsce wydarzenia: 
Kawiarenka Zamkowa (ul. Bankowa 11)
Tematyka wydarzenia: 
czytanie w ramach Jesieni Inicjatyw
Organizator: 
Centrum Inicjatyw Społecznych
Organizator kontakt: 
kontakt@cis-gliwice.pl

Czyżby operetka wracała do Gliwic??!! No, niezupełnie… Tym razem chodzi bowiem o dzieło Witolda Gombrowicza o takim właśnie tytule. Nie grane, ale czytane.

Szekspir powiedział, że świat jest teatrem, a Gombrowicz twierdził, że operetką. Wprowadził parodię do wypowiedzi poszczególnych bohaterów sztuki. Wielu z nich przyjmuje groteskowe pozy, absurd goni absurd. Jak na prawdziwą operetkę przystało, jest tu i miłosna intryga, i są ważne fakty wpływające na bieg akcji. Jednak przybrana konwencja jest tylko oryginalną formą służącą pokazaniu prawdziwego oblicza ludzkości. Bo jak można lepiej ukazać obłudę i dwulicowość, jak nie karykaturalizując i nie traktując z prześmiewczym tonem ludzi uważających się za kogoś lepszego od innych?

Na czytanie „Operetki” do niezwykle przyjaznego wnętrza  „Kawiarenki Zamkowej” zaprasza UpScena – CISowa grupa entuzjastów teatru w każdej jego formie i wymiarze.

Wstęp wolny.

Spektakl odbywa się w ramach festiwalu Jesień Inicjatyw, podczas którego CIS chwali się plonami swojej 25-letniej działalności. Festiwal składa się z 37 wydarzeń odbywających się w 9 miejscach i jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.
Pełny program na cis-gliwice.pl/jesieninicjatyw

Kategorie wydarzenia: