„Mała Syrena”

Dodano: 26.01.2018 / pdf
Czas wydarzenia: 
2018-03-10 16:00
Tematyka wydarzenia: 
premiera spektaklu dla dzieci
Organizator: 
Teatr Miejski w Gliwicach

Oto jedna z piękniejszych opowieści o miłości w literaturze, o miłości romantycznej, siostrzanej, o miłości do natury i do samego siebie. Małą Syrenę kojarzymy najczęściej z historią disneyowskiej małej syrenki Ariel, która bardzo daleko odchodzi od oryginalnej, andersenowskiej wersji.

Była już przetwarzana na wiele sposobów, łącznie ze zmianą zakończenia. Nasz spektakl będzie współczesną adaptacja klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena.

Młodzi twórcy (Martyna Majewska – scenariusz i reżyseria, Anna Haudek – scenografia, Dawid Majewski – muzyka i Jakub Lech – video) chcą pogłębić refleksję nad losami zakochanej w człowieku syrenki i powrócić do jej oryginalnych motywów i źródeł. Adaptacja ma podkreślać siłę charakteru głównej bohaterki i skłonić do zastanowienia czym we współczesnym świecie jest owa legendarna „prawdziwa miłość”. Czy warto umrzeć z miłości? Czy istnieje miłość nieprawdziwa? Twórcy są dalecy od dydaktyzmu i mają zamiar pozostawić duże pole do interpretacji dzieciom i rodzicom.

W warstwie wizualnej spektakl będzie wykorzystywał nowe media i współczesną scenografię bazującą na metaforze. Główna bohaterka nie będzie tradycyjną, piękną księżniczką… postać ta ma zadziornie wpisywać się w aktualny nurt zachęcający dziewczynki do walki o swoje marzenia i swoje miejsce w świecie.

Kategorie wydarzenia: