Dezerter, Processs, Human Rights + niespodzianka

Dodano: 05.04.2018 / drukuj / pdf
Czas wydarzenia: 
2018-04-20 19:00
Miejsce wydarzenia: 
Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” (ul. Pszczyńska 85)
Tematyka wydarzenia: 
koncerty punkowe
Organizator: 
Stowarzyszenie GTW

Koncerty punkowe w ramach Alternative Nights.

Dezerter to zespół punkrockowy, który powstał w Warszawie w maju 1981 r. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał singiel „Ku przyszłości” (1983). W 1985 r. ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: „Fala” i „Jak punk to punk”. Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock'n'Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera „Underground Out Of Poland” oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju – „Kolaboracja”. Rok 1989 to kolejny album – „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii.
Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. „Blasfemię” (1992), „Ile procent duszy?” (1994), „Mam kły mam pazury” (1996), „Ziemia jest płaska” (1997). W XXI w. ukazały się trzy studyjne albumy: „Nielegalny zabójca czasu” (2004); „Prawo do bycia idiotą” (2010), który został doceniony nie tylko przez słuchaczy, ale wyjątkowo również przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010; oraz „Większy zjada mniejszego” (2014). W 2016 r., po 33 latach, został wznowiony singiel „Ku przyszłości”.Zespół aktywnie koncertuje nie tylko kraju, ale również w wielu krajach Europy (Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia) oraz w Stanach Zjednoczonych.Przez lata piosenki Dezertera ukazywały się na wielu składankach w Polsce i na świecie oraz trafiły na ścieżki dźwiękowe kilku filmów.

Processs zespół którego muzyka opierała się na połączeniu twardego brzmienia, z ostrym szybkim punk rockiem oraz nowofalowym klimatem. Zespół powstał w 1984 roku w Gliwicach, pierwszy skład pochodził z pobliskich Pyskowic. W latach 1985-1987 występowali m.in. w Jarocinie i na Róbrege. Zagrali tez kilkadziesiąt mniejszych koncertów. Trafili też do filmu kręconego przez BBC „My blood, your blood” (1986 reż. Andrzej Kostenko) . Ich nagrania znalazły się na winylowych krążkach „Jak punk to punk” i „Radio nieprzemakalnych”.
Ponownie panowie zeszli się w 2009 roku. W roku 2013 ukazuje się podówjny CD z nagraniami ze Studia Waltera Chełstowskiego i nowymi utworami, a rok później LP/CD z niepublikowanymi nagraniami z początkowych lat działalności. Zespół wciąż koncertuje a w roku 2018 obchodzi swoje 35 lecie!
PROCESSS to była jedna z oryginalniejszych grup na mapie polskiego punk rocka lat 80-tych. Potrafili świetnie połączyć żywiołowego punka z nowo-falowymi i post-punkowymi klimatami.

Human Rights zespół powstały w pewnym dużym mieście nad rzeką Wisłą. W roku 2017 wydali debiutancki album, na którym dzika, energetyczna muzyka miesza się z pozytywnymi i prostymi w przekazie tekstami wynikającymi z irytacji na coraz bardziej nachalne próby manipulacji naszym życiem, powszechne szczucie jednych ludzi na innych, tylko ze względu na różnice płci, poglądów, wyznaniowe czy narodowościowe. Jest ogień, jest trochę melodii i wpadające w ucho refreny mówiące o wolność, szacunku, współczuciu, tolerancji - czyli o tym wszystkim o czym coraz częściej zapominamy przygniatani brutalną i zakłamaną rzeczywistością, manipulowani politycznymi hasłami, obietnicami i łgarstwami.

Kategorie wydarzenia: