XXXVIII Gliwickie Spotkania Chóralne

Dodano: 08.03.2018 / drukuj / pdf

Akademicki Chór Politechniki Śląskiej (fot. D. Nita-Garbiec)

Czas wydarzenia: 
2018-03-25 19:45 do 2018-04-22 22:00
Organizator: 
Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury

W czasie tej edycji festiwalu spektrum form, gatunków i stylów muzycznych prezentowanych przez gospodarzy jak i zaproszonych gości będzie wyjątkowo szerokie: od koncertu symfonicznego po muzykę rozrywkową, od muzyki popularnej po żywiołowy koncert muzyki gospel, od dzieła pasyjnego po utwory sakralne, niosące swoim przesłaniem radość wielkanocną.

W tym roku festiwalowe koncerty swoim charakterem oraz doborem repertuarowym niezwykle współbrzmią z atmosferą czasu, w którym zaplanowaliśmy nasze spotkania.

Pierwszy z nich to koncert inauguracyjny, w czasie którego otworzymy festiwal czołowym dziełem francuskiego kompozytora Maurice’a Duruflé „Requiem op. 9 ” z 1947 roku. „Requiem”, wieloczęściowa kompozycja – medytacja nad tekstem liturgii żałobnej, wykonany zostanie 25 marca, w czasie pasyjnym, odpowiednim na duchowe przygotowanie do wydarzeń zbliżającego się Triduum Sacrum.

Utwór ukończony w połowie minionego wieku jest w literaturze muzycznej wybitnym przykładem kompromisu między nowatorstwem a szacunkiem dla dziedzictwa minionych epok. Autor „Requiem” jako naoczny świadek przeżyć wojennych czerpał pełnymi garściami z tradycji muzyki liturgicznej opierając swoje dzieło m. in. o średniowieczną formę łacińskiej Missae Pro Defunctis, pragnąc, aby utwór stanowił modlitewne ukojenie, przestrzeń medytacji. Swoisty renesans muzyki chorałowej, którego efektem jest prezentowane dzieło, stanowi źródło nieprzerwanej fascynacji i inspiracji kompozytorów XX i XXI wieku oraz słuchaczy odszukujących w nim swoje duchowe korzenie.

Z powodu ograniczonych możliwości finansowych, z dwóch dostępnych w literaturze muzycznej partytur (orkiestrowej oraz wyciągu organowego), została wybrana wersja dzieła na chór mieszany, solistów z akompaniamentem organów. Do współtworzenia marcowego koncertu pozyskaliśmy wybitnych śpiewaków i zespoły. Chcąc rozwijać współpracę z lokalnymi artystami do udziału zaprosiliśmy gliwickich solistów oraz wybitnego śląskiego organistę – Pawła Segelmana. W czasie koncertu w gliwickim kościele katedralnym pw. Św. Ap. Piotra i Pawła usłyszymy monumentalny chór – połączone siły dwóch zespołów: gospodarzy – Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Giedwiłło oraz towarzyszącego im „siostrzanego” Akademickiego Chóru Politechniki Wrocławskiej przygotowanego przez dyrygent Małgorzatę Sapiecha-Muzioł. Na scenie wystąpi jednocześnie ponad 80 osób.

Niedziela, 25 marca 2018r.
Koncert inauguracyjny: „REQUIEM” Maurice Duruflé
– Akademicki Chór Politechniki Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Giedwiłło
– Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją Małgorzaty Sapiecha-Muzioł
– organista Paweł Seligman
– soliści
kościół katedralny pw. św. Ap. Piotra i Pawła, Gliwice, ul. Jana Pawła II 5

Sobota, 21 kwietnia 2018r.
„Muzyka Malucha” – warsztaty prowadzone metodą umuzykalniania C. Orffa
Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach, ul. Barlickiego 3

Sobota, 21 kwietnia 2018r.
„In paradisum” – koncert festiwalowy
– Akademicki Chór Politechniki Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Giedwiłło
– Zespół Wokalny RONDO pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny
kościół pw. Wszystkich Świętych, Gliwice, Ul, Kościelna 4

Niedziela, 22 kwietnia 2018r.
Warsztaty gospel
prowadzenie: God`s Property pod dyrekcją Adama Ryszard Saczki
Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”, Gliwice, ul. Pszczyńska 85

Niedziela, 22 kwietnia 2018r.
„Clap Your Hands!” – koncert finałowy
– Akademicki Chór Politechniki Opolskiej pod dyrekcją Ludmiły Wocial-Zawadzkiej
– God`s Property pod dyrekcją Adama Ryszard Saczki
Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”, Gliwice, ul. Pszczyńska 85

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Kategorie wydarzenia: