Noc na Kresach Rzeczpospolitej

Dodano: 06.05.2019 / pdf
slider
Czas wydarzenia: 
2019-05-18 17:00
Miejsce wydarzenia: 
oddziały Muzeum w Gliwicach
Tematyka wydarzenia: 
Noc Muzeów
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

Przy wtórze pieśni i śpiewanek, przy dźwiękach liry korbowej i śpiewu tradycyjnego wyruszymy na Kresy. Posłuchamy opowieści o Huculszczyźnie, wykonamy lwowskie wycinaki i biżuterię łemkowską.

Będzie kresowe gotowanie – przygotujemy marchwiowo-zmiemniaczane olatki, śledzie w sosie tatarskim, fuczki z kiszoną kapustą i śledzie wileńskie w korzennej marynacie.  Ozdobimy tradycyjnymi  huculskimi symbolami gliniane krążki. Weźmiemy udział w warsztatach śpiewu białego, posłuchamy występów Orkiestry św. Mikołaja i zatańczymy taniec o nazwie reszeto.

Specjalnie na Noc Muzeów przygotowany został śpiewnik z tekstami utworów ludowych opracowanych przez muzyków Orkiestry, dzięki czemu włączymy się w ich wykonanie.  Podczas warsztatów będziemy tworzyć tradycyjną huculskią biżuterię koralikową i łemkowskie kwiaty z bibuły. Oprócz spotkania z kresowymi tradycjami czeka nas zwiedzanie wystawy „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”, gdzie na płótnach wybitnych polskich artystów – Józefa Chełmońskiego, Adama Chmielowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Ferdynanda Ruszczyca czy najsilniej związanego z Kresami Jana Stanisławskiego odnajdziemy widoki kresowego świata.

Program