„I młodzi pozostaną”, reż. P. Jackson

Dodano: 29.10.2019 / pdf
kadr z filmu fot. WingNut Films
Czas wydarzenia: 
2019-11-10 16:00
Miejsce wydarzenia: 
Scena Bajka – Kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3)
Tematyka wydarzenia: 
rocznica zakończenia I wojny światowej
Organizator: 
kino Amok

Zdobywca Oscarów, twórca „Władcy pierścieni”, w swoim debiutanckim filmie dokumentalnym zgłębia historię I wojny światowej. Z oryginalnych odrestaurowanych materiałów ze zbiorów londyńskiego Imperial War Museum, wykorzystując przetworzony dźwięk z archiwum BBC oraz wywiady z żołnierzami, Jackson stworzył niezwykły obraz.

Za pomocą nowoczesnych technik produkcji, wyostrzenia i barwienia archiwalnej taśmy filmowej, udało mu się ożywić rzeczywistość wojny na linii frontu. Film prezentuje niezwykłe spojrzenie na żołnierzy i wydarzenia I wojny światowej, przedstawione na ekranie w sposób, jakiego dotąd nikt nie widział. Patrzymy jak żołnierze jedli, spali i przyjaźnili się, a także jak wyglądało ich życie z dala od okopów.

Obrazy sprzed wieku wyglądają tak, jakby zostały zrobione wczoraj, a przerobienie zdjęć z czarno-białego formatu na kolorowy ukazuje niewidzialne dotąd szczegóły. Dzięki temu film oferuje mocne, porywające i niezwykle przejmujące przeżycie wojny. Stara się przywrócić głos weteranom i przypomnieć obraz pokolenia zmienionego na zawsze przez globalny konflikt.

Kategorie wydarzenia: