„Nenufary Moneta. Cuda z wody i światła”, reż. D. Trollo

Dodano: 27.08.2019 / pdf
obraz Moneta „Lilie wodne”, C. Monet
Czas wydarzenia: 
2019-09-22 18:15
Miejsce wydarzenia: 
Scena Bajka – Kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3)
Tematyka wydarzenia: 
Wystawa na ekranie
Organizator: 
kino Amok

Oscar Claude Monet (ur. 14 listopada 1840 w Paryżu, zm. 5 grudnia 1926 w Giverny) to jeden z twórców i czołowych przedstawicieli impresjonizmu. „Nenufary” Moneta opowiadają o artyście wskrzeszającym swoje życie dzięki malarstwu.

W ponadczasowych arcydziełach nadludzkim wysiłkiem stawiał on czoła zarówno przestrzeni, jak i konwencjom. W kraju rozdartym wojną (1914–1918) niekwestionowany geniusz zakłócił świat sztuki francuskiej i zmienił go na zawsze. To opowieść o obsesji na punkcie światła i wody, z której malarz nie mógł uciec, więc przekształcił ją w rodzaj magii.

Wyraźną intencją Moneta było przeniesienie na płótno „pierwszego, czystego wrażenia” form i przedmiotów, jakie pojawiają się w oku, które nigdy wcześniej ich nie widziało. Dokument ten został zainspirowany międzynarodowym bestsellerem „Mad Enchantment: Claude Monet and the Painting of the Water Lilies” napisanym przez Rossa Kinga w 2016 roku. Jest to wyjątkowe i ekskluzywne spojrzenie na arcydzieła znajdujące się w muzeum Orangerie, muzeum Marmottan, muzeum Orsay i Giverny, gdzie mieszkał i tworzył Monet.

Bilety

Kategorie wydarzenia: