„Van Gogh. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa”, reż. G. Piscaglia

Dodano: 22.05.2019 / pdf
obraz van Gogha „Martwa natura z ceramiką, butelką i chodakami”, V. van Gogh
Czas wydarzenia: 
2019-06-09 18:15
Miejsce wydarzenia: 
Scena Bajka – Kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3)
Tematyka wydarzenia: 
projekcja z cyklu „Sztuka na ekranie”
Organizator: 
kino Amok

Film Giovanniego Piscaglii to nowe spojrzenie na twórczość van Gogha. Powstał w oparciu o spuściznę największej prywatnej kolekcjonerki prac tego holenderskiego malarza.

Helene Kröller-Müller (1869–1939) na początku XX wieku kupiła prawie 300 dzieł wielkiego mistrza, zarówno obrazów, jak i rysunków. Okazją do opowiedzenia historii tej kolekcji i wielkiej miłości do sztuki, która do niej doprowadziła, była wyjątkowa wystawa twórczości van Gogha zatytułowana „Pola zbóż i zachmurzone niebiosa” w bazylice Palladiana w Vicenzy. Pokazano na niej 40 obrazów i 85 rysunków z Muzeum Kröller-Müller w Otterlo w Holandii, gdzie obecnie znajduje się dziedzictwo Helene.

Bezcenne artystyczne skarby oglądamy na tle architektonicznego piękna Muzeum Kröllera-Müllera w rozległym parku De Hoge Weluge, będącym rezerwatem przyrody, który rodzina zakupiła w 1938 roku. Z jednej strony jest to opowieść o kobiecie, która w duchowej rozpaczy van Gogha mogła rozpoznać własną. Z drugiej, film przedstawia egzystencjalną udrękę malarza, widzianą poprzez fragmenty listów do brata Theo.

Bilety

Kategorie wydarzenia: