„Cézanne. Portrety życia”, reż. P. Grabsky

Dodano: 24.04.2019 / pdf
obraz Martwa natura Paula Cézanne'a
Czas wydarzenia: 
2019-05-19 18:15
Miejsce wydarzenia: 
Scena Bajka – Kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3)
Tematyka wydarzenia: 
Sztuka na ekranie
Organizator: 
kino Amok

Cézanne z upodobaniem kreślił zarówno pejzaże, jak i niezliczone ujęcia góry Sainte-Victoire, oraz portrety ludzi i przedmiotów. Zarówno martwe natury, jak i wizerunki tak zwyczajnych rzeczy, jak krzesło, zajmują poczesne miejsce w jego twórczości.

Artysta z wolna kształtował i zmieniał swój warsztat, przechodząc od impresjonistycznych wizji otaczającego go świata, po grubo ciosane obrazy tworzone za pomocą szpachli i potężnych warstw farby. Z czasem odszedł i od tej metody kierując się w stronę subtelniejszych pociągnięć. Zerwał z tradycyjnie pojętą perspektywą pokazując jeden przedmiot z różnych stron, co stało się inspiracją dla kubizmu Picassa i innych malarzy.

Film powstał na bazie wielkich wystaw twórczości Cézanne’a, które odbyły się w National Portrait Gallery w Londynie, Musée d’Orsay w Paryżu i National Gallery of Art w Waszyngtonie. Ważną rolę w odgrywają w nim listy malarza i zdjęcia z miejsc na południu Francji, w których mieszkał i pracował, z widokiem na wspomnianą już górę Sainte-Victoire.

Kategorie wydarzenia: