„Ciemno, prawie noc”, reż. B. Lankosz

„Ciemno, prawie noc”, reż. B. Lankosz

„Ciemno, prawie noc”, reż. B. Lankosz

Opublikowane: 21.02.2019 / Sekcja: Kulturalne  Film 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Scena Bajka – Kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3) 

Organizator: kino Amok 

Kryminał, thriller. Kiedy Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, do miasta przybywa dziennikarka Alicja Tabor.

Powracająca po latach w rodzinne strony, nieustępliwa reporterka chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę, wobec której nawet policja okazuje się bezsilna.

Gość: Joanna Bator, urodzona w Wałbrzychu pisarka, publicystka, nauczycielka akademicka. Autorka prac naukowych, esejów, powieści i opowiadań. Publikowała w „Gazecie Wyborczej”, „Twórczości”, „Czasie Kultury”, „Tygodniku Powszechnym”, „Kulturze i społeczeństwie”. W magazynach „National Geographic” i „Voyage” pisze o swoich podróżach. Za książkę „Japoński wachlarz” (2004), która jest zbiorem zapisków z kilkuletniego pobytu autorki w Japonii, otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak, przyznawaną najlepszej antropologicznej pozycji roku oraz poznańską Nagrodę Wydawców. Joanna Bator wykłada w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie na Wydziale Kultury Japonii.

 W Ciemno, prawie nocJoanna Bator po raz kolejny wraca do Wałbrzycha. Ale tym razem wychodzi ze świata poniekąd bezpiecznych, choć nie bezbolesnych, narracji o przeszłości i bierze się za bary z „Polską wykluczonych” i jej językiem (nienawiści). Za książkę otrzymała Nagrodę Literacką Nike 2013.