„Echa ze strychu”, reż. Debbie Goodstein

„Echa ze strychu”, reż. Debbie Goodstein

„Echa ze strychu”, reż. Debbie Goodstein

Opublikowane: 30.05.2018 / Sekcja: Kulturalne  Film 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. księcia Józefa Poniatowskiego 14) 

Organizator: Muzeum w Gliwicach 

Projekcja filmu z 13. Mięzynarodowego Festwialu Filmowego Żydowskie Motywy. „Echa ze strychu” to kontynuacja dokumentu „Głosy ze strychu” nakręconego w 1989 przez Debbie Goodstein.

W pierwszym filmie autorka pokazała swoją podróż do Polski i na strych, na którym jej matka i 15 innych członków rodziny było ukrytych przez dwa lata podczas Holokaustu. „Głosy…” prezentują Sally – ciotkę Debbie – jak mierzy się z trudnymi wspomnieniami i cieniami rzuconymi przez te trudne, strychowe lata. „Echa…” rozpoczynają się 23 lata później, gdy ciotka Sally ogłasza rodzinie, że po wielu latach lobbowania w Jad Waszem, Stanisław Grocholski, polski rolnik, który udzielił im schronienia (na swoim strychu) ostatecznie zostanie pośmiertnie odznaczony tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Przejęci tym zwycięstwem strychowi ocaleni oraz ich potomkowie – łącznie 27 osób – podróżują do Polski, aby wziąć udział w tej ceremonii. Jednakże podczas uroczystości wydarzy się coś wyjątkowo złego, otwierając głęboką rysę między nimi a rodziną Grocholskich. Przyjezdni (rodzina Debbie) bardzo pragną to naprawić.

Prywatne spotkanie z Zosią, najstarszą córką Stanisława, odkrywa nieznane historie ryzyka z narażeniem życia, które jej rodzice podejmowali, aby zrobić to, w co wierzyli, że było słuszne. Wraz z nowo poznanymi wątkami opowiedzianymi przez Zosię, „Echa…” stają się naturalnym uzupełnieniem „Głosów...”.

Dzięki nim jasne światło pada na często przeoczone ofiary, ból i siłę zwykłych ludzi nadzwyczajnego serca.

Wstęp wolny.