Seans Seniora

Dodano: 06.11.2017 / drukuj / pdf
Wojciech Młynarski

Wojciech Młynarski (fot. J. Kruk, licencja CC BY-SA 3.0)

Czas wydarzenia: 
2017-11-09 12:30
Miejsce wydarzenia: 
kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3)
Tematyka wydarzenia: 
projekcja dokumentu
Organizator: 
kino Amok

„Młynarski. Piosenka finałowa" to opowieść o wybitnym artyście, tekściarzu i wykonawcy pisoenki aktorskiej Wojciechu Młynarskim.

Nieznany obiektNieznane dotąd archiwalia, fotografie, teledyski, niektóre powstałe specjalnie na potrzeby filmu, przypominają jego najpiękniejsze piosenki.

– Piosenka to jest taki drobny twór, który może bardzo sprowokować do myślenia, ale niestety nie jest w stanie go zastąpić – powiedział Wojciech Młynarski.

W ponad 3,5 tys. piosenek sportretował współczesnych mu ludzi, tworząc Kronikę Polski i Polaków. Jego „W Polskę idziemy", „Niedziela na głównym", „Róbmy swoje", czy „Jeszcze w zielone gramy” wciąż pozostają najtrafniejszymi i najdotkliwszymi obrazami Polski.

– W jego miniaturach PRL odbijał się wyraźniej niż na przykład w trzytomowej powieści – powiedział w filmie Janusz Głowacki.

„Młynarski. Piosenka finałowa" to przede wszystkim ostatni bardzo osobisty i szczery wywiad z bohaterem. Film dopełnia ponad 30 wypowiedzi jego najbliższych przyjaciół, między innymi: Janusza Gajosa, Janusza Głowackiego, Jerzego Derfla, Janusza Senta, Włodzimierza Korcza, Ewy Bem, Janusza Stokłosy, Ireny Santor, Michała Bajora, Magdy Zawadzkiej, Krystyny Jandy, rodziny i tych, którzy z nim tworzyli i dla których tworzył: wybitnych kompozytorów, aktorów, piosenkarzy. Te niezwykle uczciwe opowieści o Wojtku zbudowały portret niezwykłego artysty, ale też człowieka z wyraźnym pęknięciem, zmagającego się z ludzkimi słabościami.

Kategorie wydarzenia: