Rewolucja. Nowa sztuka nowego świata

Dodano: 26.10.2017 / pdf
Czas wydarzenia: 
2017-11-05 18:15
Miejsce wydarzenia: 
kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3)
Tematyka wydarzenia: 
projekcja filmu dokumentalnego
Organizator: 
kino Amok

W setną rocznicę rewolucji październikowej zapraszamy na film o narodzinach rosyjskiej awangardy. Zobaczymy historie między innymi Chagalla, Kandinskyego, Malewicza – pionierów, którzy rozkwitli w efekcie utopijnej wizji budowy Nowej Sztuki Nowego Świata, tylko po to, by po 15 latach dać się złamać autorytarnym władzom.

„Rewolucja. Nowa sztuka nowego świata” to ekscytujący pełnometrażowy film dokumentalny, który uwiecznia ważne chwile w historii Rosji i wpływ wydarzeń politycznych na rosyjską sztukę awangardową. Ciekawy także dlatego, że w tym roku przypada setna rocznica radzieckiej rewolucji.

W oparciu o kolekcje największych rosyjskich instytucji sztuki, wypowiedzi współczesnych artystów, kuratorów sztuki i rozmowy z potomkami bohaterów filmu, realizatorzy powołują z powrotem do życia artystów rosyjskiej awangardy. Zobaczymy historie między innymi Chagalla, Kandinskyego, Malewicza – pionierów, którzy rozkwitli w efekcie utopijnej wizji budowy Nowej Sztuki Nowego Świata, tylko po to, by po 15 latach dać się złamać autorytarnym władzom. Umocnienie władzy Stalina oznaczało zakończenie tego doniosłego okresu. Mimo to rosyjska awangarda wywiera silny wpływ na sztukę światową aż do dnia dzisiejszego.

Nakręcony w całości w Moskwie, Petersburgu i Londynie, przy współpracy z Galerią Trietiakowską, Państwowym Muzeum Rosyjskim, Państwowym Muzeum Ermitażu oraz z Royal Academy of Arts w Londynie, film pokazuje wcześniej zakazane i niewidziane od dziesięcioleci obrazy – arcydzieła, które rzadko opuszczają Rosję.

Kategorie wydarzenia: