„Caravaggio – dusza i krew”

Dodano: 01.06.2018 / pdf

„Grający w karty”, Caravaggio (źródło: domena publiczna)

Czas wydarzenia: 
2018-06-10 18:15
Miejsce wydarzenia: 
kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3)
Tematyka wydarzenia: 
seans z cyklu „Sztuka na ekranie”
Organizator: 
kino Amok

Poruszająca podróż przez życie, twórczość i udrękę Michelangela Merisiego (1571–1610),  jednej z najbardziej kontrowersyjnych i tajemniczych postaci w historii sztuki. Caravaggio był artystą rewolucyjnym, a co za tym idzie, stał się nierozumiany i często nielubiany przez sobie współczesnych.

Podróżował po całych Włoszech w poszukiwaniu fortuny (a może w poszukiwaniu samego siebie?), uciekając przed wrogami, których mnożył sobie po drodze. Mediolan, Florencja, Rzym, Neapol, Malta: pięć miast, piętnaście muzeów i czterdzieści najsłynniejszych dzieł sztuki w typowym dla artysty stylu. Zostały pokazane albo w miejscach dla których zostały stworzone, albo w najważniejszych muzeach we Włoszech i na świecie.

Film opowiada historię dzieł Caravaggia poprzez dogłębne badania udokumentowanych przykładów twórczości, kładąc szczególny nacisk na jego życie, współgranie światła i cienia oraz charakterystyczny dla malarza temat kontrastu i sprzeczności. Autorzy postawili na odnajdowanie osobistych doświadczeń genialnego artysty o niesfornym, ognistym temperamencie zarówno w jego najsłynniejszych, jak i w tych mniej znanych dziełach. Narracja rozwija się na dwóch poziomach: komentarza artystycznego i opiniach znawców tematu – prof. Claudia Strinatiego, historyka sztuki i eksperta w sprawie twórczości Caravaggia, prof. Miny Gregori (prezes Fundacji Historii Sztuki Roberta Longhiego) i Rosselli Vodret (kuratorki wystawy „Dentro Caravaggio” w Palazzo Reale w Mediolanie).

Ważne dla zrozumienia podejścia twórców do tytułowego bohatera są także inscenizowane scenki, które pomagają widzowi wejść w kontakt z umysłem artysty, kierującymi nim impulsami i jego najgłębszymi przeżyciami.

BILETY

Kategorie wydarzenia: