Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach – 7 grudnia 2023 r.

//07-12-2023



Tak świętowaliśmy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Kiermasz rękodzieła autorstwa osób z niepełnosprawnościami

Akceptacja, tolerancja i równouprawnienie – to wartości przyświecające corocznym gliwickim obchodom Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. We wtorek, 5 grudnia, spotkaliśmy się na Scenie Bojków. Był kiermasz rękodzieła, występy artystyczne osób z niepełnosprawnościami i konsultacje z pracownikami gliwickiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Nie zabrakło również gwiazdy imprezy – Rafała Brzozowskiego.

Tegoroczna edycja imprezy integracyjnej organizowanej przez Miasto Gliwice i Centrum Kultury Victoria z okazji przypadającego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami odbyła się we wtorek, 5 grudnia, na Scenie Bojków przy ul. Parkowej 5. Celem wydarzenia, skierowanego przede wszystkim do osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin oraz opiekunów, ale także do zainteresowanych mieszkańców, było przypomnienie o prawie osób z niepełnosprawnością do równego uczestnictwa we wszystkich sferach życia społecznego. 

Na gości imprezy czekał kiermasz rękodzieła autorstwa osób z niepełnosprawnościami oraz punkt konsultacyjny Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach, którego pracownicy odpowiadali na pytania dotyczące nowych zasad udzielania świadczenia pielęgnacyjnego. W części artystycznej na scenie wystąpili uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” w Gliwicach. Muzyczną gwiazdą spotkania był Rafał Brzozowski, który zaprezentował program „Jaka to melodia”. Po koncercie muzyk spotkał się również z fanami, by zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia i rozdać autografy.

Uroczystość była także okazją do uhonorowania przez prezydenta Gliwic Adama Neumanna osób zaangażowanych w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami w naszym mieście. (ml)





Zasłużeni dla osób z niepełnosprawnościami

Nagrodzeni za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Jak co roku Gliwice uczciły przypadający 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Zorganizowana z tej okazji uroczystość – oprócz wspólnego świętowania akceptacji, tolerancji i równouprawnienia – była także okazją do uhonorowania przez prezydenta Gliwic Adama Neumanna osób zaangażowanych w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami w naszym mieście.

We wtorek, 5 grudnia, na Scenie Bojków przy ul. Parkowej 5 odbyła się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Podczas wydarzenia organizowanego przez Miasto Gliwice i Centrum Kultury Victoria prezydent Gliwic Adam Neumann uhonorował także osoby zaangażowane w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami w naszym mieście. 

W gronie nagrodzonych znaleźli się członkowie Miejskiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych (kadencji 2020–2023) – organu opiniodawczo-doradczego Prezydenta Miasta, zajmującego się m.in. opiniowaniem projektów uchwał Rady Miasta, obejmujących działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, m.in. w zakresie zapewnienia dostępności:

  • Krystyna Dorywalska – prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych im. Janiny Stoksik, która – mimo własnej niepełnosprawności – od wielu lat angażuje się w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
  • Marian Dragon – prezes Fundacji Rytm Gliwice, pomysłodawca i twórca organizowanego przez fundację Festiwalu Zaczarowany Mikrofon, promującego młode talenty muzyczne osób z niepełnosprawnościami.
  • Katarzyna Wessely-Woźniczka – zastępczyni kierownika Działu Świadczeń Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach, od 24 lat związana ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami, realizująca i koordynująca strategiczne zadania i projekty miejskie na ich rzecz, była koordynator Gliwickiego Ośrodka Integracji Niepełnosprawnych (w latach 2007–2021) oraz współorganizator Gliwickich Targów Pracy dla Osób Niepełnosprawnych (w latach 2010–2019). Od 2008 roku członkini Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w Gliwicach, a od 2012 roku przewodnicząca Rady.
  • Iwona Załęcka – społeczniczka działająca w Okręgu Śląskim Polskiego Związku Niewidomych, Kole w Gliwicach, realizującym zadania na rzecz osób z dysfunkcją wzroku, m.in. w zakresie ich samodzielnego poruszania się, od wielu lat współpracującym z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego.
  • Adam Kryś – członek Stowarzyszenia „Tu i Teraz” oraz pracownik Gliwickiego Zakładu Aktywności Zawodowej, od wielu lat działający na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Wyróżnione zostały także:

  • Dorota Soilam  – prezes Fundacji Różyczka, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Tęcza w Gliwicach, społeczniczka, organizatorka wielu ważnych i nowatorskich projektów aktywizacji osób z niepełnosprawnością intelektualną, takich jak zdobycie Korony Gór Polski przez uczestników WTZ „Tęcza”, zajęcia żeglarskie czy Memoriał Ryśka Pilcha – Gliwickie Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób z Niepełną Sprawnością. 
  • Magdalena Odrobina – dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Gliwicach oraz członkini Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Zdrowia Psychicznego „Nasz Dom”, zaangażowana w działania umożliwiające osobom z zaburzeniami psychicznymi terapię poprzez sztukę – w szczególności zajęcia parateatralne oraz działalność zespołu „Niezły Zamot” złożonego z podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Gliwicach.

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej motywacji do podejmowania działań, dzięki którym życie osób z niepełnosprawnościami staje się łatwiejsze. (ml)





Co z moim kotłem? Czy nadal mogę go eksploatować? Ekodoradca przypomina!

panorama gliwickiej starówki

Od 1 września 2017 roku na terenie naszego województwa obowiązują przepisy uchwały antysmogowej w zakresie eksploatacji kotłów, pieców i kominków – domowych instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych. Te, które są przestarzałe i nie spełniają norm, stanowią główne źródło niskiej emisji, zanieczyszczenia powietrza pyłem i rakotwórczym benzo(a)pirenem. Śląska uchwała antysmogowa wprowadziła konkretne ustalenia, do kiedy należy je wymienić – z finansową pomocą programów gminnych lub rządowych. Elementem walki z niską emisją są też kontrole, podczas których Straż Miejska sprawdza, czy nie dochodzi do spalania śmieci, węgla złej jakości lub mokrego drewna oraz czy domowe urządzenia spełniają wymogi uchwały antysmogowej.

Na pewno nadal wiele osób zastanawia się, czy ich kocioł podlega wymianie, a jeśli tak, to do kiedy mają na to czas. Weryfikację swojego urządzenia należy rozpocząć od sprawdzenia wieku kotła. W zdobyciu takiej informacji pomocne będą dokumenty otrzymane od producenta kotła lub umieszczona na nim tabliczka znamionowa, często znajdująca się w trudno dostępnym miejscu. Przydatna jest też tabela z terminami i datami granicznymi dla wymiany kotłów, publikowana na niebieskich stronach w najnowszym wydaniu Miejskiego Serwisu Informacyjnego – Gliwice (str. 14).

Obecnie na terenie województwa śląskiego dopuszcza się wyłącznie eksploatację instalacji, które spełniają minimum standard emisyjny zgodny z 5 klasą pod względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń normy PN-EN 303-5:2012. Dyrektywy normy PN-EN 303-5:2012 stały się podstawą do stworzenia ekoprojektu. Ekoprojekt określa wymagania szerzej niż podział na klasy. Kotły 5 klasy muszą zatem spełniać wymagania normy PN-EN 303-5:2012 dla pracy z nominalną mocą, natomiast te posiadające certyfikat ekoprojektu muszą zapewniać wysoką sprawność oraz niski stopień emisji zanieczyszczeń w trakcie całego okresu eksploatacji. Dlatego jeżeli wybierzemy nowoczesny kocioł na paliwo stałe (węgiel, pellet, drewno kawałkowe, biomasę), możemy być pewni, że jego stosowanie będzie znacznie mniej inwazyjne dla środowiska niż eksploatacja starego „kopciucha”.

W ostatnim czasie na popularności zyskały pompy ciepła, które są nowoczesnym, ekologicznym i bardzo wygodnym źródłem domowego ciepła. Pompy wykorzystują energię gruntu, powietrza lub wody. Pamiętać jednak należy, że urządzenia te zasilane są energią elektryczną, dlatego uzasadniona jest ich instalacja w pakiecie z panelami fotowoltaicznymi.

Co do kominków – każdy nowo zainstalowany po 1 września 2017 r. musi spełniać wymagania ekoprojektu w zakresie minimalnych poziomów efektywności energetycznej i norm emisji zanieczyszczeń dla sezonowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe. Zgodnie z uchwałą antysmogową kominki niespełniające powyższych wymagań mogły być eksploatowane do końca 2022 r. Nie oznacza to jednak konieczności wymiany kominka, jeśli zostanie on wyposażony w elektrofiltr (urządzenie redukujące emisję pyłu zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej dot. ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń) lub osiąga sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%.

Niezależnie od powyższego, w kominkach można palić nieimpregnowanym drewnem, którego wilgotność nie może przekraczać 20%. Taki stan wilgotności osiąga się średnio po dwóch latach sezonowania. Najefektywniejsze do kominków jest drewno z drzew liściastych (dąb, buk, grab), natomiast najwięcej związków smolistych zawierają drzewa iglaste.

Ekodoradca Katarzyna Raszkowska
Wydział Środowiska UM w Gliwicach 

Zgodnie z wymogami programu LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit” gliwicki Ekodoradca wspiera mieszkańców w kwestii uzyskania dofinansowania do wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji budynku, a także prowadzi edukację ekologiczną w naszym mieście. Wszelkie pytania do Ekodoradcy można zgłaszać osobiście (Wydział Środowiska UM w Gliwicach, ul. Zwycięstwa 21, pok. 332, III piętro) lub telefonicznie (32/238-55-26). 


Tekst powstał w ramach realizacji Projektu LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”. Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego.

ekodoradca logotypy
 





Tafla zaprasza już za kilka dni

lodowisko Tafla

11 grudnia planowane jest rozpoczęcie sezonu na lodowisku Tafla. Obiekt przy ulicy Akademickiej 29 przeszedł gruntowną modernizację. W komfortowych warunkach będzie można ślizgać się codziennie od godz. 8.00 do 21.00.

Lodowisko Tafla od lat przyciąga miłośników jazdy na łyżwach. Obiekt jest dzierżawiony od miasta przez Politechnikę Śląską. Zarządza nim Ośrodek Sportu Politechniki Śląskiej, który – zgodnie z umową – ma prawo pobierania opłat za korzystanie z lodowiska. Jednocześnie musi ponosić koszty jego funkcjonowania, a także energii elektrycznej. Do zadań zarządcy obiektu należy również przeprowadzanie corocznych przeglądów technicznych, prac modernizacyjnych i serwisowych, utrzymywanie obiektu w należytym porządku i dobrym stanie, odprowadzanie podatku od nieruchomości i opłacanie czynszu za dzierżawę, która – wg zapisów obowiązującej umowy – potrwa do 2032 r.

Mając na uwadze potrzebę takiej formy zimowych aktywności i chcąc zapewnić gliwiczanom jak najlepsze warunki do jej uprawiania, także miasto partycypuje w kosztach utrzymania gliwickiej ślizgawki. Ze środków z miejskiej kasy sfinansowana została m.in. zrealizowana w tym roku modernizacja układu chłodniczego.  Aby wydłużyć poprzedni sezon dostępności Tafli do końca lutego (pomimo, że zarządca zapowiedział jego zakończenie na koniec ferii 29 stycznia), miasto pokryło połowę kosztów energii elektrycznej potrzebnej do funkcjonowania ślizgawki w tym okresie.

W ramach przeprowadzonych w ostatnim czasie prac wymieniono cały układ chłodzenia płyty lodowiska, zabudowano nowy agregat chłodniczy wypełniony glikolem etylenowym (nie jak dotychczas solanką), na dachu budynku zabudowano nowy dry-cooler (urządzenie do chłodzenia systemów), wymieniono rury układu z armaturą i pompami obiegowymi, automatykę sterowania i zasilania układu. Dostosowano też wentylację budynku do wymagań nowego układu chłodzenia lodowiska, a instalację elektryczną do potrzeb zasilania i sterowania. Zabudowano pompy ciepła oraz zasobniki ciepłej wody. Inwestycja, którą sfinansowano z miejskiego budżetu, kosztowała niemal 1,7 mln zł. Dodatkowo, zarządca budynku wymienił część szafek szatnianych i zamontował kamery monitoringu.

Z powodu wyjątkowo ciepłej jesieni dopiero teraz rozpoczęto mrożenie tafli i przygotowania do udostępnienia obiektu łyżwiarzom. Obecnie trwa polewanie 1800 m2 wodą. Tafla zostanie pokryta kilkudziesięcioma warstwami, które muszą stopniowo, po kolei zamarzać, co ma zapobiec pękaniu lodu. Całość ma być gotowa na 11 grudnia.
Szykuje się prawdziwa łyżwiarska frajda w najlepszych warunkach! Dobrej zabawy! (mf)

Ceny biletów: 
•    Bilet normalny: 20 zł/h
•    Ulgowy (do 18 r. życia): 12 zł/h
•    Rodzice z dwójką dzieci: 15 zł/h rodzic i 10 zł/h za dziecko
•    Bilety z kartą dużej rodziny: rodzic 10 zł/h; dziecko 6 zł/h
•    Grupy szkolne: 10 zł/h za dziecko
•    Wypożyczalnia łyżew: 12 zł/h (kaucja za wypożyczenie 20 zł)
•    Ostrzenie łyżew: 14 zł
 





MET Opera. Premiera na nowojorskiej scenie

Plakat promujący operę „Florencia en el Amazonas”

Czas na kolejną transmisję z cyklu „Metropolitan Opera na żywo”. Na nowojorskiej scenie zadebiutuje „Florencia en el Amazonas” z sopranistką Ailyn Pérez w roli głównej.

Kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3) kontynuuje prezentacje z cyklu „Metropolitan Opera na żywo”. W sobotę, 9 grudnia, na ekranie pojawi się „Florencia en el Amazonas” – wykonywana w języku hiszpańskim opera meksykańskiego kompozytora Daniela Catána.

Premierowa na scenie Metropolitan Opery inscenizacja, reżyserowana przez Mary Zimmerman, to czarująca opowieść o operowej diwie Florencii Grimaldi, która powraca do swojej rodzinnej Brazylii, by tam występować i poszukiwać swojego zaginionego w dżungli kochanka. W roli głównej wystąpi sopranistka Ailyn Pérez. Na scenie towarzyszyć jej będą: Gabriella Reyes, Greer Grimsley, Mattia Olivieri, Mario Chang, Nancy Fabiola Herrera oraz Michael Chioldi. Orkiestrę poprowadzi Yannick Nézet-Séguin.

Transmisja rozpocznie się o godz. 18.55. Więcej na amok.gliwice.pl. (bb)





Zielona energia w Gliwicach. Ostatni dzwonek!

baner Zielona energia w Gliwicach

Nawet 102 tys. zł wsparcia będzie do zdobycia w projekcie grantowym „Zielona energia w Gliwicach”, który stanie się przedmiotem wniosku Miasta Gliwice o dofinansowanie ze środków środków programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027 (Oś Priorytetowa X Fundusze europejskie na transformację Działanie 10.06 Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii – projekty grantowe i parasolowe). O pieniądze w ramach grantu będą mogli starać się właściciele lub współwłaściciele budynków położonych na terenie Gliwic, którzy zdecydują się na dostawę oraz montaż mikroinstalacji OZE. Nabór wniosków dla zainteresowanych mieszkańców trwa do 8 grudnia do godz.  15.00. 

Celem projektu jest poprawa jakości powietrza w Gliwicach, w tym ograniczenie emisji CO2 oraz pyłu PM10, poprzez zwiększenie poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Kwota przeznaczona na realizację zadania to ok. 5,3 mln zł, a planowany okres jego realizacji sięga niemal 2 lat – od listopada 2023 r. (nabór wniosków) do 30 września 2025 r. Uwaga! Projekt będzie realizowany wyłącznie w przypadku zawarcia przez Miasto Gliwice umowy o dofinansowanie projektu ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021–2027! W przypadku dużej liczby wniosków decydująca będzie kolejność zgłoszeń, aż do wyczerpania kwoty alokacji środków. 

►KTO MOŻE STARAĆ SIĘ O GRANT?

Każdy właściciel lub współwłaściciel nieruchomości jednorodzinnej w Gliwicach. 

►NA CO? 

Na dostawę i montaż mikroinstalacji OZE w budynkach mieszkalnych lub niemieszkalnych, w szczególności:

  • montaż instalacji fotowoltaicznej (typ 1)
  • montaż pompy ciepła (typ 2)
  • montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z systemem magazynowania energii (magazyn energii) (typ 3)
  • montaż pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną (typ 4)
  • montaż pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną wraz z magazynem energii (typ 5)
  • montaż systemu magazynowania energii (typ 6) jako uzupełnienie do istniejącej instalacji OZE
  • montaż systemu zarządzania energią (typ 7) w przypadku uzupełnienia do powyższych wariantów

►ILE MOŻNA ZYSKAĆ?

  • do 17,5 tys. zł (maksymalnie 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji, nie więcej niż 5 tys. zł za 1 kWp) w przypadku montażu instalacji fotowoltaicznej (typ 1),
  • do 40 tys. zł (maksymalnie 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji) w przypadku montażu pompy ciepła (typ 2),
  •  do 25 tys. zł na wydatki związane z magazynem energii (maksymalnie 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji) oraz do 17,5 tys. zł (nie więcej niż 5 tys. zł za 1 kWp) na wydatki związane z instalacją fotowoltaiczną w przypadku montażu instalacji fotowoltaicznej wraz z systemem magazynowania energii (magazyn energii) (typ 3),
  • do 40 tys. zł na wydatki związane z pompą ciepła (maksymalnie 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji) oraz do 35 tys. zł (nie więcej niż 5 tys. zł za 1 kWp) na wydatki związane z instalacją fotowoltaiczną w przypadku montażu pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną (typ 4),
  • do 25 tys. zł na wydatki związane z magazynem energii, do 40 tys. zł na wydatki związane z pompą ciepła (maksymalnie 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji) oraz do 35 tys. zł (nie więcej niż 5 tys. zł za 1 kWp) na wydatki związane z instalacją fotowoltaiczną w przypadku montażu pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną i  magazynem energii (typ 5),
  • do 25 tys. zł (maksymalnie 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji) w przypadku montażu systemu magazynowania energii (typ 6) jako uzupełnienie do istniejącej instalacji OZE, 
  • do 2 tys. zł (maksymalnie 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji) w przypadku montażu systemu zarządzania energią (typ 7) jako uzupełnienia do wyżej wymienionych wariantów.

Realizacja inwestycji może nastąpić po podpisaniu z grantodawcą (Miastem Gliwice) umowy o powierzenie grantu. Mieszkaniec we własnym zakresie wybierze wykonawcę i poniesie całkowite koszty montażu mikroinstalacji OZE, a następnie będzie mógł ubiegać się o ich refundację stanowiącą maksymalnie 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

►KIEDY RUSZA NABÓR?

16 listopada o godz. 8.00

►DO KIEDY SIĘ ZGŁASZAĆ?

Do 8 grudnia do godz. 15.00.

►JAKIE DOKUMENTY ZŁOŻYĆ?

  1. formularz wniosku o udzielenie grantu,
  2. zbiór oświadczeń niezbędnych do oceny wniosku (załącznik nr 1 do wniosku o udzielenie grantu),
  3. oświadczenia wszystkich współwłaścicieli nieruchomości o zgodzie na realizację inwestycji (załącznik nr 2 do wniosku o przyznanie grantu,
  4. jeden ostatni wystawiony rachunek za energię elektryczną z ostatnich 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku lub oświadczenie wnioskodawcy o planowanym zużyciu energii elektrycznej na podstawie projektu budowlanego, w przypadku budynków mieszkalnych, które zostaną oddane do użytkowania po dniu złożenia wniosku zgodnie z innymi zapisami regulaminu,
  5. oryginał pełnomocnictwa do reprezentowania i zawierania umów, udzielonego przez wszystkich współwłaścicieli budynku w sytuacji powołania pełnomocnika (załącznik nr 3 do wniosku o przyznanie grantu).

Załączniki zostaną udostępnione przed rozpoczęciem naboru na stronie www.niskaemisja.pl w zakładce Twoja Gmina / Gliwice / Zielona energia w Gliwicach (10.06) nabór.

►JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK?

  • w wersji elektronicznej, za pomocą specjalnie udostępnionego przez grantodawcę formularza w terminie wskazanym w ogłoszeniu o naborze. Data wpływu rejestrowana jest w momencie przesłania formularza online. Po złożeniu formularza online wnioskodawca będzie dodatkowo zobowiązany do dostarczenia podpisanej papierowej wersji wniosku pocztą lub za pomocą platformy ePUAP na adres e-mail operatora
    projektu. Po złożeniu wniosku w wersji elektronicznej każdy mieszkaniec otrzyma powiadomienie na podany adres e-mail, ze wskazaniem adresu do wysyłki wersji papierowej wniosku w terminie 7 dni. W powiadomieniu będzie znajdowała się lista załączników, które należy dołączyć do papierowej wersji wniosku.
  • w formie pisemnej (w wersji papierowej bez wykorzystania formularza elektronicznego) – w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiej w Gliwicach, ul. Zwycięstwa 21. Wniosek w wersji papierowej powinien znajdować się z zaklejonej kopercie z oznaczeniem „Zielona energia w Gliwicach – nabór".

►O CZYM PAMIĘTAĆ?

Nabór wniosków będzie się odbywał w trybie konkursowym. Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie naboru i realizacji projektu grantowego „Zielona energia w Gliwicach”, który będzie dostępny na stronie internetowej bip.gliwice.eu w zakładce Prawo Lokalne / Zarządzenia Prezydenta Miasta oraz www.niskaemisja.pl w zakładce Twoja Gmina / Gliwice / Zielona energia w Gliwicach (10.06) nabór.

►SZERSZE INFORMACJE

W tematach dotyczących naboru oraz planowanego projektu prosimy o kontakt e-mailowy pod adresem: gliwice@niskaemisja.pl lub poprzez infolinię tel. 721-747-447.

 






Spotkanie autorskie z Bogusiem Janiszewskim

Baner promujący spotkanie autorskie z Bogusiem Janiszewskim

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza najmłodszych czytelników na spotkanie z Bogusiem Janiszewskim. Autor książek popularnonaukowych, które wzbudzają dziecięcą ciekawość świata, odwiedzi Gliwice w sobotę, 9 grudnia. Wstęp wolny.

Boguś Janiszewski jest pisarzem, nauczycielem, ekspertem związanym ze środowiskiem edukacji niepublicznej oraz autorem licznych, stworzonych wspólnie z ilustratorem Maksem Skorwiderem, popularnonaukowych książek dla dzieci i młodzieży. W jego dorobku znajdują się takie tytuły jak m.in.: „O Choroba” oraz „Ekonomia”, „Polityka”, „Mózg”, „Kosmos”, „Sztuczna inteligencja”, „Klimat” i „Śmieci”. W 2020 roku „Kosmos” doczekał się adaptacji teatralnej. W 2021 roku „O Choroba” została uhonorowana wyróżnieniem w kategorii graficznej w konkursie Książka Roku 2021 Polska Sekcji IBBY, otrzymała również pierwszą nagrodę w konkursie edytorskim Dobre Strony, organizowanym przez Wrocławskie Targi Dobrych Książek.

Spotkanie autorskie z Bogusiem Janiszewskim rozpocznie się o godz. 11.00 w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17). Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Antykwariatem KAWKA. Więcej na biblioteka.gliwice.pl oraz w aplikacji [GAMA]. (bb)





Podziel się ciepłem!

ubrania na wieszaku

Kurtki, płaszcze, polary, swetry, czapki, szaliki i rękawiczki można dostarczyć do wieszaka ciepła, który stanął przy wejściu do izby wytrzeźwień przy ul. Okopowej 6. Kolejny pojawił się przy CSK „Łabędź” przy ul. Partyzantów 25. Ciepłe rzeczy przydadzą się potrzebującym.

Każdego roku ta forma wsparcia pozwala osobom znajdującym się w trudnej życiowej sytuacji ogrzać się i przetrwać zimę. A zima w tym roku już dała się we znaki. Akcja wymiany ciepła polega na tym, że każdy, kto potrzebuje ciepłych rzeczy, może je za darmo zabrać z wieszaka. Jeśli zalegają wam w domu ciepłe kurtki, swetry czy polary, możecie je zostawić na wieszaku przy ul. Okopowej lub dostarczyć do izby wytrzeźwień. Wieszak ciepła stanął również przy Centrum Sportowo-Kulturalnym „Łabędź”. Można z niego korzystać w godzinach pracy obiektu.

Przez cały rok rzeczy, które są już wam niepotrzebne – w dobrym stanie i mogą komuś posłużyć – można oddawać w ciepłodzielni zorganizowanej na parkingu Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Barlickiego. Wieszaki ciepła stawiane są w miejscach często uczęszczanych. Mapę z zaznaczonymi lokalizacjami można znaleźć na stronie internetowej wymianaciepla.pl. (mf)
 





Stwórz wyjątkowe ozdoby na warsztatach świątecznych

Własnoręcznie zrobione anioły

Zimowe anioły, pachnące woreczki, własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe  – pomysłów na bożonarodzeniowe dekoracje jest wiele. Jak je przygotować, by cieszyły oczy i stworzyły w domach niezwykły, świąteczny klimat? W najbliższym czasie warto wybrać się na warsztaty!

W Gliwicach cykl świątecznych warsztatów rozpoczęło m.in. Muzeum. Uczestnicy mieli już okazję stworzyć papierowe „domki z piernika” i wieńce z gałązek brzozowych. Ale to nie koniec, bo podczas kolejnych zajęć znów będzie można pobudzić swoją kreatywność i wykonać niesamowite ozdoby. Już 9 grudnia – o godz. 11.00, 13.00 i 15.00 –  będzie okazja, by razem z Anną Koblak, twórczynią ludową z Małopolski, zrobić grudniowe anioły i różnorakie ozdoby choinkowe z papieru (obowiązują zapisy: tel. 783-560-006). Z kolei tydzień później – 16 grudnia – zaplanowano tworzenie zapachowych woreczków, ozdobionych techniką decoupage’u czy wykończonych kordonkiem (zapisy od godz. 9.00 we wtorek 12 grudnia). Zajęcia odbywają się w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) i kosztują 1 zł za osobę.

Na warsztaty świąteczne zaprasza także Centrum Kultury Victoria. W przedświąteczne piątki – 8, 15 i 22 grudnia – o godz. 13.00 w budynku przy ulicy Barlickiego 3 (sala nr 47 na II piętrze) Jadwiga Zawada, która prowadzi w CKV koło rękodzielnicze, pomoże wszystkim chętnym wykonać ozdoby choinkowe w stylu vintage. Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy: tel. 508-190-135. A to nie wszystko – również 15 grudnia, o godz. 17.30 w sali nr 45, dzieci w wieku od 6 do 8 lat – wraz z dorosłymi – będą mogły wziąć udział w rodzinnych warsztatach tworzenia szopek krakowskich. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy: tel. 32/444 28 12 (wew. 15).

A co dla smakoszy? Na nich czeka Stacja Artystyczna Rynek (Rynek 4–5) ze słodką propozycją zdobienia pierników. Warsztaty przeznaczone dla osób dorosłych zaplanowano na 9 grudnia o godz. 10.00 i 13.30, dzieci z kolei udekorują świąteczne przysmaki 14 grudnia – o godz. 17.00 rozpoczną się zajęcia w ramach kulinarnego cyklu „Smyki i smakołyki”. W obu przypadkach udział w warsztatach kosztuje 40 zł za osobę, obowiązują zapisy (zapisysar@gmail.com) oraz przedpłata.

Więcej informacji można znaleźć w aplikacji [GAMA]. (bb)





Akcja taka – dom na zimę dla starszaka 

łapa psa i człowiecza dłoń

W gliwickim Schronisku dla Zwierząt przy ul. Wschodniej 56 mieszka kilkanaście starszych psów. Dla wielu z nich to kolejna zima w schronisku, być może ostatnia… Dlatego każdego roku schronisko organizuje akcję „Dom na zimę dla starszaka” – każdy może przezimować leciwego psa. Bywa, że zimy ze starszakami są tak przyjemne dla wszystkich domowników, że nie wyobrażają sobie rozstania i  pieski zostają w nowym domu na stałe. Warto spróbować! 

Uwaga odwiedzających schronisko dla zwierząt zazwyczaj kierowana jest na szczeniaki i to one najszybciej znajdują nowy dom. Starszaki często doczekują kresu swoich dni przy ul. Wschodniej, otoczone troskliwą opieką, ale jaka by ona nie była najlepsza, nigdy nie będzie to kochający, ciepły dom, o którym marzą psy, z osobistą rodziną do przytulania i łaszenia się. Dlatego schronisko organizuje tę szczególną akcję adopcyjną dla spokojnych i już pogodzonych z losem starszaków. Zimowanie starszaka to tzw. adopcja tymczasowa – formalnie opiekunem nadal pozostaje schronisko, które zapewnia wyprawkę i pomoc weterynaryjną, pies zmienia tylko miejsce zamieszkania.
Warto wiedzieć, że zazwyczaj starsze psy nie mają wielkich wymagań. Już się wyszalały, nie domagają się długich spacerów, nie zniszczą i nie pogryzą kolejnych butów czy fotela, nie domagają się długich zabaw. Potrzebują tylko własnego kącika, miski z jedzeniem i uwagi ukochanego opiekuna. 

Więcej informacji na temat akcji i działalności gliwickiego schroniska dla zwierząt można znaleźć na stronie internetowej www.schronisko.gliwice.pl. Osoby zainteresowane przezimowaniem starszaka mogą kontaktować się ze schroniskiem pod numerami telefonu: 516-13-84-31 oraz 519-74-35-56. (mf)
 





Rusza remont DK 88. Chwilowe utrudnienia

DK88

Zrobiło się nieco cieplej, możliwy jest wiec remont nawierzchni odcinka alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego między węzłami z ul. Łabędzką a ul. Leona Wyczółkowskiego. Prace ruszą w piątek, 8 grudnia i potrwają do 10 grudnia. Na ten czas wytyczono objazd.

Na czas prac remontowana droga zostanie zamknięta dla ruchu, a kierowcy od godziny 10.00 pojadą objazdem wyznaczonym ulicami: Starogliwicką, Leonardo da Vinci i Leona Wyczółkowskiego. Zakończenie robót zaplanowano na 10 grudnia.

Kierowcy proszeni są o zwrócenie szczególnej uwagi na ustawione oznakowanie tymczasowe i tablice informujące o trasie objazdu – apeluje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach. (mf)