Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach – 21 czerwca 2023 r.

//21-06-2023



Śladami znanych postaci – niezwykły spacer po Gliwicach

baner

Co wspólnego z Gliwicami ma król Jan III Sobieski, car Aleksander I, Honoré de Balzac, Wincenty Pol, Józef Ignacy Kraszewski czy Julian Ursyn Niemcewicz? Całkiem sporo! Głodnych wiedzy i poznania niezwykłych ciekawostek zachęcamy do udziału w wyjątkowym spacerze „Goście, Goście… w Gliwicach” śladami znanych postaci, które na przestrzeni wieków odwiedziły nasze miasto. Zapisy na niezwykły spacer już się rozpoczęły!

Znamienitych gości, którzy w przeszłości zetknęli się Gliwicami – lub na dłużej byli związani z naszym miastem – jest znacznie więcej: John Baildon, Oscar Troplowitz, Edith Stein, Zofia Rydet, Tadeusz Różewicz, Wojciech Pszoniak i Adam Zagajewski... 

Jakie losy pchnęły ich w stronę Gliwic? Jakie historie tu przeżyli? Odpowiedzi poznacie już 1 lipca podczas spaceru „Goście, goście… w Gliwicach”. Uczestnicy poznają ciekawe anegdoty z pobytu nietuzinkowych gości w naszym mieście, zobaczą też miejsca, które i oni odwiedzili.

Niezwykłe historie i tajemnicze monidło

Wybrani „Goście” będą także inspiracją do nawiązania do ważnych wydarzeń w naszym mieście i na świecie. Z pewnością niektóre z tych faktów bardzo zaskoczą uczestników. Co więcej, będzie okazja spotkać na trasie niektórych „Gości”, co nada wydarzeniu unikatowego kolorytu – zachęcają organizatorzy. 

Trasa spaceru i towarzyszące atrakcje zostały zaplanowane z myślą o całych rodzinach, warto więc zabrać dzieci, wnuki, dziadków i rodziców. Goście czekają na wszystkich mieszkańców Gliwic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii!

Na dodatkową atrakcję będzie można natknąć się na gliwickim Rynku – pojawi się tam  monidło z archiwalną fotografią, a uczestnicy wydarzenia będą mogli zrobić sobie wyjątkowe, pamiątkowe zdjęcie. Odbędą się też warsztaty kolażu inspirowane historią naszego miasta. Będą prowadzone na Rynku, przed Stacją Artystyczną Rynek, w godzinach od 11.00 do 15.00. Wstęp wolny.

Udział bezpłatny, zapisy ruszyły!

Na sobotę, 1 lipca zaplanowano cztery spacery – o godz. 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00. Uczestnicy tej niezwykłej podróży do przeszłości wyruszą sprzed kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Ignacego Daszyńskiego 2. 

Zapisy prowadzone są poprzez formularz na stronie: kierunekgzm.gliwice.eu.
Projekt jest realizowany z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury Victoria i Miasto Gliwice.
Zapraszamy na wyjątkowy spacer do przeszłości! (mf)
#kierunekgzm

 





Wakacje – nie dla używek

Chłopak pokazujący kciuk w dół

Lada moment rozpoczną się upragnione przez uczniów wakacje. Spotkania ze znajomymi, wyjazdy nad wodę czy zabawa na festiwalach muzycznych – możliwości spędzenia czasu wolnego od szkoły jest naprawdę mnóstwo. Jednak jego nadmiar może  sprzyjać też innym, niebezpiecznym pomysłom, np. eksperymentowaniu z alkoholem i narkotykami. A to co wydaje się tylko „zabawą”, może nieść z sobą nieodwracalne skutki dla zdrowia, a nawet życia. Jeśli więc zaobserwujesz u dziecka niepokojące sygnały, mogące świadczyć o stosowaniu używek, takie jak rozszerzone źrenice, nagłe zmiany nastroju, wzmożony apetyt, senność czy pobudzenie – nie czekaj, skorzystaj z profesjonalnej pomocy!

Dzięki zleconym przez Miasto Gliwice w 2023 roku zadaniom publicznym z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym, wszyscy zainteresowani mieszkańcy Gliwic mogą bezpłatnie korzystać z pomocy terapeutycznej oferowanej przez dotowane placówki.

W Gliwicach nieodpłatną pomoc świadczą:

  • Fundacja Dom Nadziei, ul. Główna 30 (tel. 32/286-06-23) – profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych;
  • Fundacja Arka Noego, ul. Barlickiego 3 (tel. 668-630-980) – profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych oraz przeciwdziałanie narkomanii;
  • Górnośląskie Stowarzyszenie „Familia”, ul. Św. Huberta 60 (tel. 601-517-804) – profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych oraz przeciwdziałanie narkomanii;
  • Klub Abstynentów Krokus, ul. Daszyńskiego 28 (tel. 32/231-57-65) – profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych;
  • Stowarzyszenie Promocji Zdrowia i Trzeźwego Stylu Życia „Szansa”, ul. Daszyńskiego 28 i 29 w Gliwicach oraz ul. Cmentarna 18 w Pławniowicach (tel. 32-230-32-47) – readaptacja społeczna dla osób uzależnionych od narkotyków oraz ich rodzin.

Ponadto dzieci i młodzież mogą korzystać z Placówek Wsparcia Dziennego, do których rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły przez cały rok:

  • Świetlica Ratowniczek Oddziału Okręgowego PCK w Gliwicach, ul. Wrocławska 16 (tel. 32-231-70-68);
  • Placówka wsparcia dziennego Towarzystwa Wspierania Świetlicy dla Dzieci w Sośnicy, ul. Skarbnika 35 (tel. 792-394-913);
  • Klub-Czesio Fundacji Arka Noego, ul. Błogosławionego Czesława 5 (tel. 668-630-980);
  • Świetlica „Dzieci Świętej Rity” Fundacji Świętej Rity, ul. Bernardyńska 19 (tel. 881-933-547).
  • Trampolina Fundacji SPORT-TRAVEL, dzielnice Sośnica i Szobiszowice, rejon ul. Pszczyńskiej i Chorzowskiej (tel. 502-689-969);
  • CRDiM Bumerang Stowarzyszenia GTW, ul. Lipowa 1 oraz dzielnice Zatorze i Śródmieście (tel. 500-170-516 oraz 500-170-518).

Szczegóły dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Z bezpłatnej i anonimowej pomocy można skorzystać także, dzwoniąc na Ogólnopolski Telefon Zaufania „Uzależnienia” dostępny pod nr. tel. 800-199-990, codziennie w godz. 16.00–21.00. (ml)





Uwaga! Możliwe burze z gradem!

błyskawica

Synoptycy ostrzegają – dziś od południa do późnego wieczora mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu, porywistym wiatrem, a miejscami nawet gradem. 

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia, obowiązujące dziś, 21 czerwca, od godz. 11.00 do godz. 23.00. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami ma padać grad, a stan wód Kłodnicy może gwałtownie wzrosnąć.





Nowe „hotele” na Sikorniku

domek dla owadów

Na Sikorniku zamontowano pięć hoteli dla owadów. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, którzy głosowali na to zadanie w Gliwickim Budżecie Obywatelskim, owady mają schronienie, mogą czuć się bezpiecznie, zakładać gniazda i zapylać kwiaty, które cieszą oczy nas wszystkich. 

Hotele dla owadów to niewielkie drewniane domki, najczęściej ustawiane na skwerach i zieleńcach, które zapewniają schronienie różnym gatunkom małych skrzydlatych stworzeń i umożliwiają im budowanie gniazd, złożenie jaj i odpoczynek. Zielony Sikornik, pełen ptaków i owadów, to idealne miejsce na tego typu inicjatywy. Nowe hoteliki stanęły na trawniku przy przychodni zdrowia, przy nowych blokach przy ul. Pliszki przy ul. Kokoszki oraz Kruczej, a także przy rondzie Pańczyka.

Podobne hotele powstawały już wcześniej w Gliwicach. Przykładowo, w 2021 r. w ramach GBO u zbiegu ulic: Folwarcznej, Jałowcowej i Ligockiej powstała łąka kwietna. Dziś to miejsce tętni życiem – niedawno doposażono tam mający wielu lokatorów hotelik dla owadów. Umieszczono w nim kawałki drewna z nawierconymi otworami o średnicy 6-8 milimetrów, dołożono łodygi rdestowca, trzcin i traw. Ponadto, w ubiegłym roku na placu Grunwaldzkim (w ramach GBO) zamontowano 12 stojących i wiszących hoteli dla owadów. (mf)
 





Zwycięstwa 36 – w poszukiwaniu smaków kultury

Zwycięstwa 36

Miasto chce wynająć i tym samym tchnąć nowe życie w kolejną, tym razem dużą, śródmiejską nieruchomość o długich tradycjach usługowych i gastronomicznych oraz kulturalnych. Pomyślny finał sprawi, że w ponad 100-metrowym lokalu na parterze narożnej kamienicy przy ul. Zwycięstwa 36, sąsiadującej z Centrum Kultury Victoria, mogłaby znów, jak za czasów belle époque, działać stylowa restauracja łącząca wysmakowaną kuchnię z kulturalno-literackim twistem.

Na początku XX wieku w budynku przy ul. Zwycięstwa 36 działał cieszący się wielką renomą kompleks „Hotel und Cafe Victoria”. Na parterze, od frontu, znajdowała się ogólnodostępna sala restauracyjna, w której odbywały się m.in. spotkania gliwickich esperantystów. Jak opisuje Małgorzata Kaganiec w artykule o hotelach w przedwojennych Gliwicach, dzięki sąsiedztwu ogromnej sali teatralnej (to obecnie Ruiny Teatru, przy których działa Centrum Kultury Victoria) goście restauracji mogli liczyć zarówno na ucztę smaków, jak i zmysłów. 

Aby odrodzić te tradycje i w pełni wykorzystać potencjał tkwiący w bliskości prężnie działającego CK Victoria, miasto postanowiło przeznaczyć parterowy lokal użytkowy o powierzchni 114,82 m2 przy ul. Zwycięstwa 36 do przetargu ograniczonego. 

Poszukiwani będą przedsiębiorcy zainteresowani prowadzeniem w nim restauracji lub kawiarni, mający aspiracje i pomysł na poszerzenie tej działalności o różnorakie formy edukacji kulturalnej, artystycznej i twórczej, koncerty, recitale, performance, projekcje, spotkania z twórcami, wykłady, prezentacje, wystawy, spotkania literackie i wydarzenia taneczne. Najem lokalu trwałby 10 lat.

Zarządzenie Prezydenta Miasta Gliwice nr 7967/2023 z 21 czerwca 2023 r. w sprawie przeznaczenia do przetargu tej nieruchomości zostało opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. Ze szczegółowym wykazem nr ZGM/2023/133 można zapoznać się w siedzibie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej (pl. Inwalidów Wojennych 12) oraz na stronie zgm-gliwice.pl. (kik)
 





Dużo zdrowia, Pani Profesor!

Urszula Ziarko

20 czerwca setne urodziny świętowała pani Urszula Ziarko, która niemal 45 lat życia zawodowego poświęciła pracy pedagogicznej w gliwickich szkołach średnich, m.in. w Technikum Łączności, Liceum Ekonomicznym i Zasadniczej Szkole Handlowej. Wychowała wiele pokoleń młodzieży.

Profesor Urszula Ziarko urodziła się w 1923 r. w Kielcach, gdzie po zakończeniu I wojny światowej zamieszkali jej rodzice, Tadeusz Sokołowski i Maria z Terlikiewiczów. Po pobycie w Kielcach rodzina przeniosła się do Wilna, a następnie do Brześcia nad Bugiem. Podczas II wojny spłonął rodzinny dom Terlikiewiczów z całym dobytkiem, rozpoczęła się okupacja sowiecka, a później niemiecka. 

W 1945 r. pani Urszula rozpoczęła studia w Akademii Handlowej w Krakowie, które ukończyła z tytułem magistra nauk ekonomiczno-handlowych. W trakcie studiów poznała męża, Stanisława Ziarkę, uczestnika ruchu oporu w szeregach Związku Walki Zbrojnej i następnie Armii Krajowej. Oboje byli jednymi z pierwszych absolwentów tej uczelni po wznowieniu przez nią powojennych zajęć dydaktycznych. 

Po krótkim pobycie w Sandomierzu, skąd pochodził mąż pani Urszuli, rodzina Ziarków osiadła w Gliwicach. Tutaj pani Urszula podjęła pracę w szkolnictwie i mieszka do dziś. 

Uczniowie pamiętają ją jako osobę elegancką, perfekcyjną, sprawiedliwą i wyrozumiałą. Za sumienną pracę i osiągnięcia została wyróżniona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką ZNP i tytułem Zasłużonego Nauczyciela. 

Prof. Ziarko przeszła na emeryturę w 1993 r., w wieku 70 lat. Uczyła z pasją, poświęcając temu dużo prywatnego czasu i umiejętnie łącząc pracę zawodową z obowiązkami rodzinnymi. Lubiła aktywnie spędzać wolny czas, uwielbiała podróże – odwiedziła wiele ciekawych miejsc w kraju i w Europie. Do 95. roku życia uczestniczyła w cyklicznych spotkaniach ze swoimi młodszymi koleżankami oraz zjazdach absolwentów. W czasie częstych spacerów po śródmieściu Gliwic spotykała swoich byłych uczniów, którzy zawsze serdecznie ją pozdrawiali i wspominali szkolne czasy. 

Pani Urszula ma córkę, dwóch synów, sześcioro wnuków i pięcioro prawnuków. Zadowalające zdrowie w jesieni życia i towarzysząca jej od zawsze samodyscyplina i aktywność umysłowa, choćby rozwiązywanie ulubionych krzyżówek, oraz opieka zapewniona przez rodzinę, a zwłaszcza codzienne wsparcie ze strony córki i zięcia mieszkających w Gliwicach, pozwoliły pani Urszuli osiągnąć tak piękny wiek. 

Na następne lata życzymy Pani Urszuli przede wszystkim zdrowia i dobrego samopoczucia. (mf)
 





Rusza Letnie Kino Plenerowe

Plakat promujący wydarzenie

Idealna propozycja na wakacyjną rozrywkę? Oczywiście seans pod chmurką! W Gliwicach rusza Letnie Kino Plenerowe. Bierzcie koce, maty piknikowe, leżaki i bawcie się dobrze –  zaczynamy w niedzielę, 2 lipca.

Tegoroczne wakacje w naszym mieście będą pełne atrakcji. Jedną z propozycji jest Letnie Kino plenerowe, czyli seanse dla małych i dużych! W każdą niedzielę lipca i sierpnia, w różnych dzielnicach miasta, wyświetlane będą filmy w dwóch blokach: o godz. 18.00 dla dzieci, o godz. 20.00 dla dorosłych. Szykuje się prawdziwa filmowa frajda! Gotowi?

Harmonogram seansów:

2.07 | Plac Grunwaldzki 
18.00 – „W 80 dni dookoła świata” | 20.00 – „Silent Twins”

9.07 | Stadion Piasta Gliwice 
18.00 – „Wilk na 100%” | 20.00 – „John Wick 4”

16.07 | Wilcze Gardło Boisko, ul. Niezapominajki 
18.00 – „Potworna rodzinka 2” | 20.00 – „IO”

23.07 | Czechowice – Ośrodek Wypoczynkowy 
18.00 – „Mała wielka stopa 2” | 20.00 – „Job, czyli ostatnia szara komórka”

30.07 | Sośnica – skwer przy basenie „Neptun” 
18.00 – „Wyrolowani” | 20.00 – „A oni dalej grzeszą dobry Boże”

6.08 | Łabędy, ul. Piaskowa 
18.00 – „Śnieżna paczka” | 20.00 – „Greenland”

13.08 | Obrońców pokoju, teren SP 39 
18.00 – „Kraina Smoków” | 20.00 – „Jeden gniewny człowiek”

20.08 | Trynek – teren ZS Samochodowych, ul. Kilińskiego 
18.00 – „Pszczółka Maja: Miodowe Igrzyska” | 20.00 – „W trójkącie”

27.08 | Plac Grunwaldzki 
18.00 – „Jaskiniowiec” | 20.00 – „Fabelmanowie”

Wstęp na wszystkie seanse w ramach Letniego Kina Plenerowego jest bezpłatny. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury Victoria. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej ckvictoria.pl oraz w aplikacji [GAMA].
 





Nowy Gminny Program Rewitalizacji – weź udział w warsztatach

baner

Ruszają prace nad Gminnym Programem Rewitalizacji pozwalającym wprowadzić w wybranych częściach Gliwic takie zmiany, dzięki którym będzie się lepiej żyło, przebywało i pracowało. W pierwszym etapie odbędzie się dyskusja nad wyznaczeniem obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji, powstanie też pogłębiona diagnoza. Warto wziąć udział w specjalnych miejskich warsztatach, które odbędą się w czerwcu i lipcu w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17. 

Gminny Program Rewitalizacji to dokument zawierający szczegółową diagnozę obszaru rewitalizacji, cele, projekty oraz mechanizmy, które będą wdrażane, by poprawić jakość życia w mieście na obszarach i w lokalizacjach, które wymagają szczególnej troski i działań oraz szeroko pojętych zmian. To ważny dokument, w tworzeniu którego mogą pomóc mieszkańcy poprzez udział w warsztatach i wypełnienie ankiet. 

Chcemy przyjrzeć się tym obszarom na terenie miasta, które wykazują nagromadzenie różnych problemów (przede wszystkim społecznych) w stopniu większym niż przeciętnie w całym mieście i wymagają przez to szczególnej interwencji. Na tej podstawie wyznaczymy obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji. Dla obszaru rewitalizacji zostanie opracowany Gminny Program Rewitalizacji określający kierunki rozwoju i działania, które należy podjąć, aby wspomóc odnowę tego obszaru. Zapraszam Państwa do aktywnego udziału w spotkaniach i wypełnienia ankiety! – zachęca Katarzyna Kobierska, naczelnik Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Warsztaty odbędą się 28 czerwca oraz 5 lipca (godz. 16.30) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach przy ul. Kościuszki 17.

Będą dotyczyć diagnozy miasta, na podstawie której zostaną wyznaczone obszary zdegradowane i obszary rewitalizacji. W warsztatach mogą wziąć udział mieszkańcy, przedsiębiorcy oraz członkowie organizacji społecznych i innych podmiotów zainteresowanych pracami nad Gminnym Programem Rewitalizacji. Termin warsztatów można wybrać, ale obowiązują zapisy (mejlowo na adres brm@um.gliwice.pl lub osobiście w Biurze Rozwoju Miasta UM, w pokoju 202 przy ul. Jasnej 31A). 

Do 31 lipca można też wypełnić specjalne, tematyczne ankiety.

W wersji papierowej będą one dostępne w punktach informacyjnych w siedzibach Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 i ul. Jasnej 31A oraz w budynku MBP przy ul. Kościuszki 17. W wersji elektronicznej pojawią się na platformie partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. (mf)