//13-04-2023
|
![]() |
eDUAL. Mariaż nauki i biznesu w Gliwicach
Studia dualne to szansa nie tylko dla studentów chcących łączyć zdobywanie wiedzy akademickiej z doświadczeniem praktycznym. To wyzwanie i okazja dla firm i przedsiębiorstw, zyskujących dzięki temu nowe kadry doskonale przygotowane do pracy. Politechnika Śląska jest prekursorem tego typu kształcenia w Polsce. 18 i 19 kwietnia po raz siódmy, wraz z Miastem Gliwice i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, organizuje otwartą konferencję Edukacja Dualna – eDUAL, podczas której podzieli się swoim doświadczeniem z innymi ośrodkami akademickimi, przedstawicielami przemysłu, samorządu i władz centralnych.
Wydarzenie adresowane jest do przyszłych studentów, przedstawicieli przemysłu oraz uczelni zainteresowanych ofertą dualnego kształcenia. Miejsce – Centrum Edukacyjno-Kongresowe Politechniki Śląskiej w Gliwicach (ul. Konarskiego 18 b). Udział w dwudniowej konferencji jest bezpłatny, obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja elektroniczna za pośrednictwem e-formularza, prowadzona do piątku 14 kwietnia.
Tematy poruszane w ramach tegorocznej odsłony eDUAL dotyczyć będą sytuacji absolwentów uczelni technicznej na nowym rynku pracy, doskonalenia programów kształcenia na studiach dualnych, roli LivingLab i IdeaLab w kształceniu dualnym. Dodatkowo zaprezentowana zostanie oferta studiów dualnych na Politechnice Śląskiej. Szczegółowa agenda jest dostępna na stronie edual.pl.
Wielkie pianistyczne wydarzenie
16 i 17 maja w Gliwicach wystąpi absolutna gwiazda światowej pianistyki – Rafał Blechacz. Oba koncerty rozpoczną się o godz. 19.00 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. L. Różyckiego.
Rafał Blechacz dał się poznać jako znakomity instrumentalista już w 2005 roku, kiedy zatriumfował na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, zdobywając zarówno Grand Prix, jak i wszystkie nagrody specjalne. Ten historyczny sukces otworzył przed utalentowanym pianistą drzwi do najlepszych sal koncertowych świata. Jako drugi w historii polski artysta (po innym wybitnym chopiniście – Krystianie Zimermanie) związał się ekskluzywnym kontraktem z prestiżową wytwórnią płytową Deutsche Grammophon.
Podczas występów w Gliwicach Rafał Blechacz zagra oczywiście muzykę Fryderyka Chopina, ale nie tylko – zabrzmią też utwory Ludwiga van Beethovena i Johanna Sebastiana Bacha. To będą wyjątkowe wieczory!
Recitale odbędą się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej przy ulicy Ziemowita 12. Dla tych, którzy jeszcze nie byli w nowej siedzibie szkoły, będzie to doskonała okazja, by na własne uszy przekonać się, jak krystaliczny dźwięk roznosi się równomiernie po całej widowni podczas koncertów. W nowym budynku szkoły młodzi muzycy mają w nowej siedzibie szkoły dużo lepsze warunki do nauki, a melomani – znakomitą salę koncertową.
Bilety na koncert są do nabycia w portalu ToBilet, a także stacjonarnie w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy ulicy Dolnych Wałów 3 w cenie 150 zł. Warto pamiętać, że posiadacze Gliwickiej Karty Mieszkańca mogą kupić w CIKiT bilety o 20% tańsze. Zniżki przysługują także osobom, które mają Kartę Seniora.
Zmiany na ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Uwaga, objazd!
Modernizacja układu drogowego po południowej stronie gliwickiego dworca PKP wkracza w kolejny etap. Od najbliższego poniedziałku – 17 kwietnia – aż do końca maja kierowcy nie przejadą odcinkiem ul. Bohaterów Getta Warszawskiego od skrzyżowania z ul. Zwycięstwa do zjazdu na DTŚ z wiaduktu nad torami, na wysokości gliwickiej onkologii.
Uwaga! Z wyłączonego z ruchu fragmentu ul. Bohaterów Getta Warszawskiego będą nadal korzystały autobusy komunikacji miejskiej oraz mieszkańcy dojeżdżający do posesji, posiadający zezwolenia wykonawcy robót.
Na czas prac został wyznaczony objazd poprowadzony odcinkiem Drogowej Trasy Średnicowej.
Kierowcy jadący od strony ulic Toszeckiej i Warszawskiej, zmierzający w kierunku centrum, po wjeździe na wiadukt nad torami kolejowymi będą kierowani na rondo im. Stanisława Byliny i ul. Sienkiewicza, następnie na Drogową Trasę Średnicową aż do zjazdu w ul. Dworcową.
Kierowcy jadący od strony placu Piastów, zmierzający w kierunku ul. Toszeckiej i Warszawskiej, będą kierowani w ul. Dworcową na zjazd w Drogową Trasę Średnicową, którą powinni opuścić w okolicy gliwickiej onkologii – przez rondo im. Stanisława Byliny na wiadukt nad torami.
Wyjątkowo w każdą środę, na czas cotygodniowego zamknięcia tunelu DTŚ, objazd poprowadzony będzie ul. Bohaterów Getta Warszawskiego – informuje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.
Planowany termin przywrócenia ruchu na zamykanym odcinku ul. Bohaterów Getta Warszawskiego to 31 maja.
Akademia Umiejętności Społecznych wraca na gliwickie podwórka
Warsztaty i zajęcia tematyczne, sesje z „Mobilną Szkołą”, animacje sportowe czy wyjścia kulturalne. Ruszyła 11. edycja projektu „Akademia Umiejętności Społecznych”, organizowanego przez Stowarzyszenie GTW we współpracy z Miastem Gliwice. W ramach zadania dzieci i młodzież przez trzy dni w tygodniu (w poniedziałki, wtorki i piątki) mogą aktywnie spędzić czas m.in. na podwórkach gliwickich dzielnic – tym razem Zatorza i Śródmieścia. Spotkania będą organizowane od kwietnia do końca czerwca. Wstęp wolny!
Akademia Umiejętności Społecznych to projekt z zakresu pedagogiki ulicy, realizowany przez Akademię GTW we współpracy z Miastem Gliwice, Centrum Handlowym Forum oraz partnerami społecznymi. Inicjatywa skierowana jest do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Udział w spotkaniach jest bezpłatny i nie trzeba się wcześniej zapisywać.
Najbliższe spotkania:
- 14 kwietnia (piątek) – sesja z „Mobilną Szkołą” (godz. 15.00–17.00, ul. Opolska),
- 17 kwietnia (poniedziałek) – animacje podwórkowe (godz. 15.00–18.00, boisko SP nr 15 przy ul. Lipowej 29).
Aktualne informacje dotyczące kolejnych spotkań w ramach Akademii Umiejętności Społecznych są publikowane na stronie http://www.gtwgliwice.pl/ oraz na Facebooku https://www.facebook.com/GTWGliwice.
Odpowiedzi na dodatkowe pytania można uzyskać dzwoniąc pod nr tel. 500-170-516 lub pisząc na adres e-mail stowarzyszeniegtw@gmail.com. (ml)
Gliwicka Akademia Zdrowia Dzieci
Warsztaty plastyczne, malowanie twarzy, edukacyjne gry i zabawy, quizy i rebusy na temat zdrowia, a do tego specjalistyczne konsultacje medyczne. Najbliższą sobotę, 15 kwietnia, rodziny z dziećmi mogą spędzić wspólnie i …zdrowo podczas 5. „Gliwickiej Akademii Zdrowia Dzieci” w Centrum Handlowym Forum. Wstęp bezpłatny!
Na odwiedzających CH Forum przy ul. Lipowej 1 w godz. od 14.00 do 17.00 czekać będzie moc atrakcji. Coś dla siebie znajdą zarówno dzieci w wieku od 4 do 12 lat, które poprzez wspólną zabawę poznają zasady zdrowego stylu życia, jak również ich opiekunowie, którzy będą mogli skorzystać z fachowych porad obecnych na miejscu specjalistów.
W programie:
- występy artystyczne dzieci,
- „Ciuchcia Zdrowia” – edukacyjna podróż do krainy zdrowia,
- quizy, rebusy i zagadki o tematyce zdrowotnej,
- zabawy sensoryczne dla małych i dużych,
- malowanie twarzy,
- skręcanie i modelowanie balonów,
- tworzenie trójwymiarowych oraz harmonijkowych owoców i warzyw z kolorowego papieru,
- przegląd stomatologiczny,
- „Czyste ręce – mikroskopowe doświadczenia”,
- warsztaty etyki outdoorowej (odpowiedzialnej turystyki) – 7 zasad „leave no trace”,
- informacje na temat zdrowego odżywiania oraz mobilnej szkoły z panelami edukacji zdrowotnej,
- warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
- konsultacje z psychologiem, psychoterapeutą, neurologopedą oraz terapeutami SI i ręki,
- stoisko NFZ, a w nim: informacje na temat oferowanych usług oraz profilaktyki i promocji zdrowia, diety, wydawanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz potwierdzanie Profilu Zaufanego.
Akcja została objęta Patronatem Prezydenta Gliwic, Adama Neumanna.
Szczegółowe informacje na temat tej i wielu innych imprez w naszym mieście dostępne są w nowej, bezpłatnej aplikacji mobilnej GAMA – do pobrania na smartfona w wirtualnych sklepach App Store i Google Play (gama.gliwice.eu). (ml)
PorozmawiajMY o starówce - trwają konsultacje
Trwają konsultacje. Pod koniec kwietnia otwarta debata.
Na początku marca miasto ogłosiło, że planowane jest dalsze ograniczenie ruchu samochodowego na starówce. Metamorfoza tej części miasta przeprowadzana jest stopniowo od 2020 roku. Dotychczas wprowadzone zmiany na starówce – jak każde – miały swoich zwolenników i przeciwników, jednak pozytywnych ocen ograniczenia ruchu jest zdecydowanie więcej. Pomysł wprowadzenia trzeciego etapu zamykania ulic starówki dla ruchu samochodowego został przedstawiony z wielomiesięcznym wyprzedzeniem (ewentualne zmiany wejdą w życie w wakacje) z założeniem, że może wymagać modyfikacji.
Proponowane zmiany spotkały się ze sporym odzewem. Część przedsiębiorców prowadzących działalność na obszarze przewidzianym do ograniczenia ruchu wyraziła swój zdecydowany sprzeciw. Pojawiają się również głosy zaniepokojonych planowaną zmianą mieszkańców starówki. Sprawa nie jest jednak jednoznaczna, ponieważ równolegle pojawiają się liczne głosy popierające planowane zmiany. Dlatego przeprowadzona zostanie otwarta społeczna debata, którą poprzedzają konsultacje dotyczące ewentualnego rozszerzenia Strefy Ograniczonej Dostępności. Miasto jednoznacznie deklaruje, że wstępnie zaprezentowany pomysł ograniczenia ruchu na starówce nie będzie forsowany za wszelką cenę, wbrew opinii mieszkańców i przedsiębiorców.
Konsultacje są prowadzone od 6 kwietnia za pośrednictwem internetowej Gliwickiej Platformy Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. Osoby, które nie mogą wziąć udziału w konsultacjach online, zapraszamy do odwiedzenia Strefy Seniora w Centrum 3.0 przy ul. Studziennej 6 (w dni robocze w godzinach 10.00 – 18.00) i wypełnienia na miejscu ankiety w sposób tradycyjny.
Ankieta dostępna na platformie DecydujmyRazem jest skierowana do trzech grup: mieszkańców starówki, przedsiębiorców prowadzących tam działalność oraz pozostałych mieszkańców Gliwic i osób mieszkających poza Gliwicami, które bywają na gliwickiej starówce. Ankiety są zabezpieczone przed nadużyciami. Wszystkie osoby chcące je wypełnić, a tym samym wziąć udział w konsultacjach i wyrazić swoją opinię, muszą podać numer telefonu, na który przesłany zostanie kod autoryzacyjny umożliwiający weryfikację użytkownika. W przypadku mieszkańców starówki i przedsiębiorców dodatkowo wymagane jest podanie adresu zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej.
Ankiety online będą dostępne od 6 do 20 kwietnia na platformie Decydujmy Razem. Wyniki konsultacji zostaną zaprezentowane podczas otwartej debaty, która planowana jest na 25 kwietnia o godz. 18.00 w sali wystawienniczej w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17.
Łukasz Oryszczak
rzecznik prasowy prezydenta Gliwic
Spotkanie prezydenta z mieszkańcami: Ostropa, Wilcze Gardło, Wójtowa Wieś
Pierwsze tegoroczne spotkanie prezydenta Gliwic z mieszkańcami w ramach cyklu „KIERUNEK DZIELNICE” odbędzie się w czwartek, 13 kwietnia, w SP nr 3 przy ul. Daszyńskiego 424. Będzie okazja, aby porozmawiać o kwestiach ważnych dla mieszkańców Ostropy, Wilczego Gardła i Wójtowej Wsi. Początek o godz. 17.00.
Rozpoczyna się drugi cykl spotkań prezydenta Gliwic Adama Neumanna z mieszkańcami. Ubiegłoroczne spotkania pod hasłem „KIERUNEK DZIELNICE” okazały się bardzo potrzebne i przyniosły konkretne efekty. Dlatego prezydent Gliwic – zgodnie z zapowiedziami – chce kontynuować dialog z gliwiczanami, rozmawiać o lokalnych sprawach, o mieście, o tym, co istotne dla dzielnic i ich rozwoju.
Dzięki bliskiej współpracy z mieszkańcami i przekazywanym przez nich konkretnym informacjom o najbliższej okolicy, a także rzeczowej dyskusji, można skuteczniej realizować i planować miejskie zadania, odpowiadając na dzielnicowe potrzeby.
– Bardzo cenię sobie możliwość bezpośrednich spotkań z mieszkańcami. Umożliwiają one poznanie konkretnych potrzeb, ale też pomysłów na rozwiązanie problemów najbardziej istotnych dla mieszkańców poszczególnych dzielnic naszego miasta. To również doskonała okazja, by od razu, na miejscu, pewne rzeczy zweryfikować i wyjaśnić, a także porozmawiać o działaniach pozwalających podnieść jakość życia. Zapraszam wszystkich gliwiczan do udziału w spotkaniach – zachęca prezydent Adam Neumann.
W tym roku odbędzie się w sumie 9 spotkań (w kwietniu, maju i czerwcu) i będą one łączone dla sąsiadujących ze sobą dzielnic. Każdy może zabrać głos w dyskusji na temat dzielnic, których dotyczy dane spotkanie.
W ubiegłym roku szczególnie istotne dla mieszkańców okazały się m.in. kwestie dotyczące infrastruktury drogowej, remontów dróg i chodników, ścieżek rowerowych, komunikacji miejskiej, planów zagospodarowania przestrzennego, dotacji do wymiany przestarzałych źródeł ogrzewania czy tworzenia zielonych przestrzeni miejskich.
Czas na tegoroczną odsłonę. Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.