Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach – 17 marca 2023 r.

//17-03-2023



Tauron GTK. Słabiej w Zielonej Górze

Tauron GTK w akcji

W pierwszej połowie meczu rozgrywanego na wyjeździe (16 marca) Tauron GTK rywalizował z Eneą Zastal BC zespołowo i mądrze w ataku. Od połowy trzeciej kwarty gliwiczanie kompletnie stanęli, dzięki czemu zielonogórzanie wygrali spotkanie 100:89.

Goście z Gliwic rozpoczęli spotkanie prawie tak samo dobrze jak poprzedni mecz wyjazdowy rozgrywany w Gdyni. Tym razem jako pierwsi zdobyli siedem punktów po akcjach Amerykanów. Niestety, zespół Olivera Vidina potrzebował tylko chwili, by odrobić straty. Potem obie ekipy naprzemiennie wymieniały ciosy. Ostatnie punkty w pierwszej odsłonie zdobył Kutlesić, pokazując wysokie umiejętności strzeleckie (21:24).

Chwilę po wznowieniu gry na tablicy wyników ponownie pojawił się remis, a następnie przewaga gliwiczan. Liderzy zielonogórzan, czyli Kutlesić i Żołnierewicz, próbowali niwelować różnicę, ale duet Murphy – Rowland nadal był nie do zatrzymania. Po kolejnej przerwie na żądanie trenera Vidina Enea próbowała odrabiać straty, ale goście zdążyli jeszcze przeprowadzić piłkę na drugą stronę boiska, a z rogu boiska szczęśliwy rzut oddał Szlachetka (47:52).

Po przerwie Enea Zastal BC ponownie szybko się zbliżyła po dwóch akcjach pod koszem w wykonaniu Hadzibegovicia i Zecevicia, ale Tauron GTK nie pozwolił na więcej i utrzymywał przewagę. Kolejna seria zielonogórzan zakończyła się już dla nich sukcesem. Dzięki rzutom wolnym gliwiczanie zredukowali straty do dwóch punktów, ale końcówka tej kwarty należała zdecydowanie do gospodarzy. Kutlesić z Żołnierewiczem spowodowali, że ich zespół po 30 min gry prowadził różnicą sześciu punktów (79:73).

Dramat Tauron GTK rozegrał się w pierwszych minutach czwartej kwarty. Enea Zastal BC zaczęła zdobywać kolejne punkty za sprawą rezerwowych Wójcika i Brewtona. Goście próbowali jeszcze wrócić do gry. Zza łuku trafił Put, a z bliższej odległości Rowland, ale zwycięstwo zielonogórzan przypieczętował Zecević. W końcowych fragmentach mało już było skutecznych akcji, a większość punktów zdobyto z rzutów wolnych. Ostatecznie zielonogórzanie wygrali 100:89.

Za tydzień Tauron GTK zagra u siebie z Rawlplug Sokołem Łańcut.





Ważne! Trwa aktualizacja ewidencji szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków

wypełnianie formularza

Miasto rozpoczęło aktualizację ewidencji nieruchomości zamieszkałych na terenie Gliwic, wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe (szamba) oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków. Wpisy do ewidencji dokonywane są wyłącznie na podstawie zgłoszenia.

Właściciele nieruchomości, na terenie których zlokalizowane są takie urządzenia, są proszeni o wypełnienie formularza dostępnego na stronie segreguj.gliwice.eu (zakładka AKTUALNOŚCI) i złożenie go w Urzędzie Miejskim w Gliwicach (ul. Zwycięstwa 21):

  • w Wydziale Usług Komunalnych – w pokoju 376 (III piętro),
  • w Biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Gliwicach (na parterze UM),
  • listownie na adres: Urząd Miejski w Gliwicach, Wydział UK, ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice
  • za pośrednictwem platformy ePUAP.

 Formularz do pobrania (.docx)

Obowiązki właściciela nieruchomości

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciele nieruchomości mają obowiązek:

  • przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych;
  • pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i przepisami odrębnymi.
  • oddanie do użytkowania nowych przydomowych oczyszczalni ścieków należy niezwłocznie zgłosić do Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego.
  • pozbywając się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości gromadzonych w zbiorniku bezodpływowym lub osadów z przydomowej oczyszczalni ścieków, należy udokumentować (w formie umowy) korzystanie z takich usług poprzez okazanie umowy oraz dowodów opłat za tę usługę (faktur, rachunków, paragonów itp.)

Kontrole

Pracownicy Urzędu Miejskiego w Gliwicach oraz Straży Miejskiej będą przeprowadzać kontrole częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków, zawarcia umów na wywóz nieczystości ciekłych z przedsiębiorcami posiadającymi zezwolenie na prowadzenie działalności  w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Miasta Gliwice oraz dowodów uiszczania opłat za te usługi.

Kontrole odbywać się będą raz na 2 lata.

Dodatkowe informacje: Wydział Usług Komunalnych UM w Gliwicach, tel. 32/238-54-21

(UK)





Zbiórka elektrośmieci 

elektrośmieci

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Trwają zbiórki elektrośmieci 2023. Będą prowadzone sukcesywnie przez cały rok we wszystkich gliwickich dzielnicach. 

Zepsute lub przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach graty, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej 199 albo przynieść do specjalnie oznakowanego samochodu, który w wybrane soboty będzie stał zaparkowany w kolejnych gliwickich dzielnicach. Sprzęt musi zawierać elementy elektryczne lub elektroniczne. Tegoroczne zbiórki elektrośmieci przeprowadzi firma Remondis Gliwice sp. z o.o.

W sobotę 18 marca elektrośmieci będzie można oddać:
• godz. 10.00–12.00 – Szobiszowice, ul. Sztabu Powstańczego 27 (parking)
• godz. 12.30–14.30 – Bojków, ul. Rolników (przy kościele)

Informacje o wszystkich terenowych punktach odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu.

Uwaga! Elektroodpady należy dostarczać na miejsce zbiórki w określonych w harmonogramie godzinach! Wcześniejsze składowanie elektroodpadów jest zabronione! Odpady będą przyjmowane wyłącznie w obecności pracowników firmy odbierającej, tak aby nie dochodziło do zaśmiecania terenu, na którym zbiórka jest organizowana. (mf)
 





Doskonali nie do pary

uczestnicy pikniku

II Gliwicki Bieg Kolorowych Skarpetek organizowany z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa przez Fundację Tośka i Przyjaciele odbędzie się w najbliższą niedzielę. Ubiegłoroczna edycja dostarczyła wielu wrażeń i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Również w tym roku emocji i atrakcji nie zabraknie. Spotkajmy się 19 marca przy Cechowni  w Nowych Gliwicach! Koniecznie w kolorowych skarpetkach nie do pary – to symbol dodatkowego chromosomu w 21-ej parze łańcucha DNA, który jest przyczyną zespołu Downa. Zabierzcie sąsiadów i przyjaciół – będzie się działo!

Lista chętnych do startu w Biegu Kolorowych Skarpetek już dawno jest zamknięta, a zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów. Wydano 850 pakietów startowych! Ale poza samym biegiem będą też inne liczne atrakcje. Organizatorzy zadbali o to aby każdy, kto w niedzielę, 19 marca, w godzinach 10.00  -14.00 pojawi się przy ul. Bojkowskiej 35a, dobrze się bawił. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna, a ugoszczą Was Cechownia i Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej.

Będzie okazja, by kibicować uczestnikom pokonującym biegiem lub spacerem, hulajnogą lub rowerem 2-km pętlę, a także wziąć udział w pełnym niespodzianek rodzinnym pikniku integracyjnym oraz konkursach. Będzie można także zasilić wolontaryjne puszki – dzięki Waszej hojności dzieci z zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami wezmą udział w letnich półkoloniach.

21 marca będziemy obchodzić Światowy Dzień Zespołu Downa. Ale w Gliwicach zaczynamy już 19 marca bardzo ważnym wydarzeniem, które ma poszerzać świadomość społeczną na temat zespołu Downa. Jestem przekonana, że jeśli dotrzemy do jak największej liczby osób, w myśl idei „Kto się oswoi ten się nie boi”, zaszczepimy ideę akceptacji, szacunku i otwartości wobec osób z zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami. Gliwice to miasto fantastycznych, zaangażowanych ludzi o otwartych głowach i sercach, dlatego gorąco zachęcam wszystkich do udziału w II Biegu Kolorowych Skarpetek –  mówi Kinga Franczyk z Fundacji Tośka i Przyjaciele, pomysłodawczyni biegu.

Więcej informacji na temat Biegu można znaleźć na profilu FB Fundacji Tośka i Przyjaciele. Do zobaczenia na miejscu! (mf)


HARMONOGRAM IMPREZY: 
9:30 otwarcie biura biegu
10:00 oficjalne otwarcie imprezy
10:05 goście specjalni - Ela i Kuba 21_life
10:15 gość specjalny Filip na 21-szym biegu
10:20 Prezydent Miasta Gliwice Adam Neumann
10:25 Zbigniew Kochel – FOZN
10:30-10:40 pokaz kalisteniki Fundacja Phoenix Time 
10:40-10:50 rozgrzewka Step-Dance Centrum Tańca i Ruchu
10:50 zbiórka na linii startu
11:00 start biegu
11:20-11:30 zabawy dla dzieci Krejzolka Karolka
11:30 przekazanie nieodebranych pakietów osobom z listy rezerwowej i osobom wcześniej niezapisanym
11:35-11:50 występ wokalistów Singart
11:55-12:10 Zumba z Angelika Wielgan
12:00 zamknięcie biura biegu
12:15-12:25 zabawa Krejzolka Karolka
12:30-12:45 goście specjalni ZOTRA z MDK Łaziska Górne
12:50 na trasę biegu wyruszy ostatni zawodnik
12:50-13:05 Zumba z Angelika Wielgan
13:00 zakończenie biegu
13:10-13:25 występ wokalistów Singart
13:30-13:40 pokaz kalisteniki Fundacja Phoenix Time
13:40 podsumowanie imprezy przez Pełnomocnika d/s niepełnosprawności Panią Klaudię Berę
13:45 wspólne zdjęcie przy scenie
13:55 wypuszczenie kolorowych balonów
14:00 zakończenie imprezy


Na boiskach:
10:00-13:30 zabawy sportowe i sensoryczne z Przedszkole Miejskie z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 w Gliwicach
10:45-13:30 zabawy z piłką z Stowarzyszenie GKS Piast Gliwice
11:00-13:00 zabawy z animatorkami Studio Maciej
11:00-13:00 ćwiczenia dla dzieci z CityFit Gliwice
11:00-13:00 kalistenika z Fundacja Phoenix Time


Na trawniku spotkacie:
- Strażaków z OSP Szałsza
- Policjantów z gliwickich komisariatów
- Strażników Miejskich
- Ratowników z Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza Knurów
W namiotach będziecie mogli skorzystać z warsztatów i porad, które przygotują:
- X-Rehab Gliwickie Centrum Rehabilitacji
- Oriflame
- Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
- Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Wydział Studiów Społecznych w Gliwicach 
- SOSW Ziemięcice
- CityFit
- ReShape
- wolontariusze fundacji: warkoczyki, malowanie twarzy, tatuaże
- Fundacja Tośka i Przyjaciele: informacje o działalności fundacji, ulotki, gadżety fundacyjne, fotoramka
Nakarmią Was: Tomata - gliwicka kooperatywa spożywcza i Targ na Zielonym oraz Restauracja Goscinna Gliwice i Bar Teatralny

Ponadto:
- W strefie malarza będziemy malować kolorowe obrazy ze skarpetkami NIE DO PARY
- Przedszkole Miejskie nr 21 poprowadzi animacje artystyczne: ozdabianie płóciennych toreb

 





Gliwice #BliskoKultury. Gala Fryderyków w Arenie

kolaż zdjęć artystów

22 kwietnia nasze miasto będzie gospodarzem imprezy Fryderyk Festiwal 2023. W Arenie Gliwice (ul. Akademicka 50) odbędzie się Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Wystąpią: T.Love, Mrozu, Sara James, Julia Wieniawa, Szczyl, Smolasty i Behemoth.

„Fryderyki” to nagrody muzyczne przyznawane przez Akademię Fonograficzną Związku Producentów Audio-Video. W tym gronie jest ponad 1900 osób z branży, między innymi artystów i dziennikarzy muzycznych. Statuetka nawiązuje do imienia najsłynniejszego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina. W gronie laureatów tej nagrody są najważniejsi współcześni muzycy, a gala rozdania „Fryderyków” jest dużym wydarzeniem.

Bardzo cieszy mnie, że to właśnie w Gliwicach odbędzie się ceremonia rozdania najbardziej prestiżowych polskich nagród muzycznych. Fryderyki mają swoje niekwestionowane miejsce w polskiej branży muzycznej. Jestem przekonany, że Arena Gliwice to doskonałe miejsce na organizację tego typu wydarzenia i że dzięki możliwościom, jakie stwarza, i entuzjazmowi organizatorów będziemy świadkami niezwykłej uroczystości. W imieniu całego miasta serdecznie zapraszam do Gliwic zarówno artystów, jak i fanów polskiej muzyki – komentuje prezydent Gliwic Adam Neumann.

Nieskończone emocje

Hasłem Areny Gliwice są „Nieskończone emocje”. Takie zapewnią występy gwiazd Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, podczas której zostaną wręczone statuetki w tych kategoriach. Będzie to punkt kulminacyjny tegorocznego festiwalu, a wydarzenie uświetnią najgorętsze nazwiska na polskiej scenie.

O godz. 19.00 w małej arenie odpalona zostanie prawdziwa muzyczna petarda. Gwiazdą koncertowego wieczoru będzie zespół T.Love – jedna z najlepszych rockowych orkiestr w Polsce. Przebojem na gliwicką scenę wedrze się także Mrozu. Nie zabraknie też artystek młodszego pokolenia – w Arenie Gliwice zaśpiewają Sara James i Julia Wieniawa. Rapowe ziarno zasieją panowie Szczyl i Smolasty. Za muzyczną, metalową eksplozję będzie odpowiadał zespół Behemoth. To będzie ostra, koncertowa jazda bez trzymanki!

Bilety w cenie 108 i 118 zł są dostępne na portalu Ticketmaster.pl.





Ania i Maks z Gliwic w programie The Voice Kids

Ania Laskowska

13-letnia Ania Laskowska i 11-letni Maks Piwko z Gliwic z powodzeniem przeszli przesłuchania w ciemno i zakwalifikowali się do VI edycji telewizyjnego programu „The Voice Kids”. Utalentowani wokaliści będą reprezentować nasze miasto podczas muzycznych bitew, które już w najbliższą sobotę, 18 marca, będzie można obejrzeć na antenie drugiego programu Telewizji Polskiej. Trzymamy kciuki!

„The Voice Kids” to polski program telewizyjny typu talent show, skierowany do młodych wokalistów w wieku od 8 do 14 lat. W przesłuchaniach w ciemno bierze udział około 100 uczestników, wyłonionych podczas pre-castingów produkcyjnych. W tym roku wśród osób zakwalifikowanych do kolejnego etapu programu (tzw. bitew) znalazło się dwoje wokalistów związanych z naszym miastem – Ania Laskowska i Maks Piwko.

Podczas przesłuchań w ciemno Ania wykonała utwór Natalii Kukulskiej „Piosenka światłoczuła”. Zaśpiewała również fragment piosenki „Fix You” zespołu Coldplay, akompaniując sobie na fortepianie. Z kolei Maks wykonał piosenkę „Nie zadzieraj nosa” Czerwonych Gitar. Obydwoje wybrali drużynę Tomsona i Barona, którzy przygotują ich do wokalnych bitew. Występy Ani i Maksa można obejrzeć na stronie voicekids.tvp.pl.

Ania Laskowska jest uczennicą 8 klasy Szkoły Podstawowej w Chudowie. Od 8 lat uczy się także w klasie fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach. Swoją przygodę na dużej scenie zaczęła w wieku 6 lat. Od tego czasu brała udział w wielu konkursach i festiwalach na szczeblu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. W dorobku muzycznym Ani są  m.in.: Złoty Aplauz na 42. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, 1. miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „World song”, 1. miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek” czy Grand Prix na MAŚ Festival, dzięki któremu nagrała swój pierwszy singiel „Wstaję”, wydany na płycie „Młodzi Artyści Śpiewają 2023”.

Maks Piwko jest uczniem V klasy Szkoły Podstawowej nr 3 w Gliwicach oraz III klasy Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach, w której uczy się grać na trąbce. Wolny czas dzieli pomiędzy swoje dwie największe pasje – piłkę nożną i śpiew. Na swoim koncie ma już pierwsze sukcesy – zarówno sportowe, jak i wokalne (solowe oraz z zespołami „Etiuda” i „Sztama”). Jego marzeniem jest zwycięstwo w konkursie Eurowizji dla dorosłych.

Ania i Maks doskonalą swój warsztat wokalny pod czujnym okiem Grażyny Dzwonowskiej w Fundacji Singart. (ml)





Kulturalny rozkład jazdy: 17–19 marca

kolaż zdjęć z wydarzeń kulturalnych

Muzyka Fryderyka Chopina w tropikalnej scenerii, a może przedwiosenna dawka reggae w „Mrowisku”? To tylko dwie z wielu ciekawych propozycji na nadchodzący weekend!

piątek 17 marca

  • „O emocjonalnej rewolucji. Sztuka romantyzmu” – to temat wykładu, który o godz. 17.00 wygłosi Marta Witoń w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). Wstęp wolny.
  • O godz. 19.00 na Scenie Bojków (ul. Parkowa 5) rozpocznie się Wieczór bajania i śpiewu z Szymonem Góralczykiem. Wstęp wolny.

sobota 18 marca

  • W ramach Sobotnich Spotkań z Książką zapraszamy na „Podróż do wnętrza ziemi”, czyli warsztaty plastyczne na podstawie książki „Pod ziemią, pod wodą” Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Początek o godz. 10.00 w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17). Wstęp wolny, obowiązują zapisy (tel. 32/238-26-63, o-33@biblioteka.gliwice.pl).
  • „Mini Nutki” to cykliczne warsztaty, które rozwijają muzykalność, kreatywność, kształtują poczucie rytmu i pozwalają dzieciom na muzyczną ekspresję. Kolejne spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5).
  • W pracowni dsceramika (ul. Jana Pawła II 14d) o godz. 10.00 rozpoczną się warsztaty jogi twarzy.
  • Warsztaty ceramiczne w Willi Caro rozpoczną się o godz. 11.00.
  • O godz. 11.00 i 14.00 w Zamku Piastowskim (ul. Pod Murami 2) wystartują warsztaty wielkanocne „Koszyczki świąteczne”.
  • O godz. 15.00 w Willi Caro rozpocznie się spotkanie autorskie z Błażejem Torańskim, autorem publikacji „Kaci polskich dzieci”. Wstęp wolny.
  • Teatrzyk kukiełkowy „Skarby bogów” wg Neila Gaimana będzie można zobaczyć o godz. 16.00 w Centrum Sportowo-Kulturalnym „Łabędź” (ul. Partyzantów 25). Wstęp wolny.
  • W klubie Spirala (Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”, ul. Pszczyńska 85) o godz. 16.00 rozpocznie się spotkanie „Historia jamajskiej muzyki w ruchomych obrazach” z Arkadiuszem „Bozo” Niewiadomskim. O godz. 19.00 wystartują koncerty – podczas festiwalu Winter Reggae zagrają: Bakshish, Paprika Korps, Tabu i Raggabarabanda.
  • Kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3) o godz. 17.00 uruchomi transmisję opery „Lohengrin” Richarda Wagnera pod batutą Yannicka Nézeta-Séguina w reżyserii François Girarda.
  • W Teatrze Miejskim (ul. Nowy Świat 55–57) o godz. 19.00 rozpocznie się premiera spektaklu „Dziwny przypadek psa nocną porą” Simona Stephensa wg powieści Marka Haddona w reżyserii Tadeusza Kabicza.

niedziela 19 marca

  • O godz. 16.15 kino Amok wyświetli film familijny „Szkoła magicznych zwierząt” w reżyserii Gregora Schnitzlera.
  • O godz. 19.30 w Palmiarni (park Chopina, ul. Fredry 6) rozpocznie się recital fortepianowy Georgijsa Osokinsa.

Wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz.