Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach – 2 marca 2023 r.

//02-03-2023



Centrum Przesiadkowe Gliwice z nowymi przewoźnikami

autokar linii Neobus

Lista prywatnych przewoźników autokarowych obsługujących Centrum Przesiadkowe w Gliwicach powiększa się. Z początkiem marca do ich grona dołączył Flixbus. 

Pierwsza uruchomiona przez niego linia autokarowa obejmująca przystanek w gliwickim Centrum Przesiadkowym (stanowisko 19) ma jeździć w wybrane dni na trasie Zakopane – Kołobrzeg. Poranny kurs do Zakopanego (o godz. 4.40, przez Zabrze, Katowice, Kraków, Nowy Targ, Białkę Tatrzańską, Bukowinę Tatrzańską) będzie obsługiwany od czwartku do poniedziałku. Do Kołobrzegu natomiast autokar Flixbusa wyruszy z Centrum Przesiadkowego od piątku do wtorku, w porze nocnej (godz. 1.40). Trasa wiedzie z CP Gliwice przez: Wrocław, Leszno, Poznań, Piłę, Jastrowie, Szczecinek, Koszalin, Mielno i Ustronie Morskie.

Przypomnijmy, że z nowego Centrum Przesiadkowego przy ul. Składowej, zlokalizowanego po północnej stronie gliwickiego dworca PKP, można od kilku tygodni jechać liniami autokarowymi do Krakowa, Wrocławia, Rzeszowa czy Ustrzyk Dolnych. Trasy obsługują prywatni przewoźnicy: Inter (stanowisko 21) i Neobus (stanowisko 23). W lutym przystanek na terenie gliwickiego Centrum Przesiadkowego otworzył również Sindbad (stanowisko 22), oferujący podróżnym kursy do Austrii, Niemiec, Belgii, Holandii, Luksemburga, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Ukrainy, Szwecji i Norwegii. 





RozmawiaMY o kulturze

spotkanie w Centrum Kultury Victoria

We współpracy siła! 28 lutego odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli gliwickiego samorządu i instytucji kultury z gliwickimi twórcami. Głównymi tematami była Gliwicka Aplikacja Miejskich Aktywności (GAMA) i akcja #madeinGliwice.

GAMA to narzędzie, dzięki któremu organizatorzy wydarzeń kulturalnych, ale również sportowych czy społecznych będą mogli promować swoje imprezy. Jednocześnie mieszkańcy oraz turyści będą mieli pod ręką informacje o tym, co będzie się w Gliwicach działo. Oczywiście praca nad kalendarzem będzie wymagała współpracy ze strony instytucji kultury, edukacji, wydziałów Urzędu Miejskiego w Gliwicach, a także strony społecznej. W dużej mierze to od organizatorów imprez będzie zależało, czy ich wydarzenie znajdzie się w kalendarzu. Aplikacja będzie pełniła funkcję informacyjną i promocyjną nie tylko dla miasta Gliwice, ale też dla twórców wydarzeń. To kolejny krok do dalszego rozwoju kultury w mieście oraz nowy kanał komunikacji z jego mieszkańcami – mówi Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic, gospodyni spotkania w Centrum Kultury Victoria.

GAMA zbierze w jednym miejscu informacje o tym, co dzieje się w naszym mieście. Aplikacja jest przygotowywana przez CK Victoria. Ułatwi koordynację i promocję wydarzeń odbywających się w Gliwicach. Narzędzie będzie dedykowane zarówno instytucjom kultury, organizacjom pozarządowym, ale również indywidualnym twórcom oraz artystom z Gliwic. 28 lutego podczas spotkania z ludźmi kultury GAMA przeszła pierwsze testy.

Uruchomienie aplikacji jest planowane na drugą połowę marca. GAMA będzie dostępna w systemach Android i IOS. W przyszłości poza kalendarzem znajdą się w niej inne elementy, takie jak:

  • trasy turystyczne,
  • audioprzewodnik,
  • gry miejskie i konkursy oparte na aktywności użytkowników.

Osoby, które nie korzystają z urządzeń mobilnych, będą mogły wyświetlić GAMĘ na komputerze – jako stronę internetową.

Kultura #madeinGliwice

W lutym CKV wystartowało z akcją #madeinGliwice. Cel to promocja gliwickich artystów i twórców, ich sukcesów, a także miejsc otwartych na kulturę. Każdy, kto chce zaprezentować mieszkańcom swoją działalność, może zgłosić się do Victorii, pisząc na adres kontakt@ckvictoria.pl. W planach jest także sprzedaż dzieł gliwickich artystów w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej.





Nowoczesne trendy, proste rozwiązania

Targi Budownictwa

Odnawialne źródła energii, najnowsze technologie i trendy – Międzynarodowe Gliwickie Targi  Budowlane zagoszczą w Gliwicach już po raz 23. I będą wyjątkowe. W weekend 11-12 marca odwiedzający Arenę Gliwice będą mogli zapoznać się z ofertę oraz najnowocześniejszymi rozwiązaniami stosowanymi w branży budowlanej. Targi  uzupełnią niezwykle potrzebne i poszukiwane rozwiązania w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii. 

23 Międzynarodowe Gliwickie Targi Budownictwa, Instalacji, Wnętrz & Odnawialnych Źródeł Energii to wydarzenie łączące klasyczną ofertę budowlaną, od fundamentów aż po dach, z tym co obecnie jest na absolutnym topie, czyli odnawialnymi źródłami energii.  Jest bardzo duże zainteresowanie energooszczędnymi i zaawansowanymi technologicznie  źródłami ciepła. Dlatego swoje stoiska oraz  najnowsze energooszczędne i ekologiczne rozwiązania  do ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody zaprezentuje ponad 30 producentów, hurtowników i  instalatorów. Nie zabraknie też nowinek z dziedziny fotowoltaiki oraz pomp ciepła, czyli produktów poszukiwanych na rynku. 11 i 12 marca na odwiedzających Arenę Gliwice przy ul. Akademickiej 50 ze swoją ofertą, cennymi poradami i informacjami będą czekali przedstawiciele ponad 100 firm. Tegoroczna oferta jest bardzo zróżnicowana, ale przede wszystkim ściśle branżowa, dlatego każdy zainteresowany tematem budownictwa znajdzie coś dla siebie – zachęca Wioletta Ochman, właścicielka Agencji „Promocja-Targi” z Wadowic, organizatorka Międzynarodowych Gliwickich Targów Budownictwa, Instalacji, Wnętrz & Odnawialnych Źródeł Energii. 

Podczas targów będzie można odwiedzić stoisko Urzędu Miejskiego w Gliwicach, przy którym pracownicy Wydziału Środowiska będą udzielać informacji na temat możliwości pozyskania dofinansowania do zmiany ogrzewania na bardziej ekologiczne,  termomodernizacji budynków oraz obowiązków wynikających z uchwały antysmogowej.

 Poza bogatą ofertą i profesjonalnym doradztwem zaplanowano również ciekawe wydarzenia, fachowe porady, będzie też można uzyskać wycenę, porównać produkty u różnych producentów oraz sprawdzić wydajność i rodzaje poszczególnych rozwiązań. Dodatkowo, Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki  Śląskiej zaprezentuje swoje najnowsze projekty z zakresu wykorzystania  zasobów naturalnych w ogrzewaniu.

Przygotowano także prelekcje, podczas których swoimi  doświadczeniami z budowy domu „zero energetycznego” podzielą się jego właściciel. Odbędą się też pokazy energooszczędnego ogrzewania oraz domu z czystym powietrzem i pozyskania energii dzięki zasobom ziemi. Odwiedzający będą mogli  wziąć udział w prezentacjach i warsztatach, a dla najmłodszych zaplanowano atrakcje w Kąciku Malucha prowadzonym przez animatorów. 

Targi będą otwarte w godz. od 10.00 do 16.00. Bilet wstępu kosztuje 20 zł, dzieci i młodzież do 15 roku życia będą mogli wejść  bezpłatnie. Dla chcących skorzystać z rabatu na bilet, organizatorzy przygotowali ankietę dostępną pod linkiem:  https://tiny.pl/wrt46. (mf)

 

 

 





Ważne zmiany na Starówce i ul. Siemińskiego!

Starówka z lotu ptaka

Zgodnie z zapowiedziami, latem tego roku Strefa Ograniczonej Dostępności dla aut w historycznym sercu Gliwic powiększy się. Przewidziano zamknięcie dla ruchu samochodów kolejnych uliczek Starówki pomiędzy Górnymi i Dolnymi Wałami oraz wprowadzenie zasad strefy SOD także na ul. Siemińskiego. Miasto zmierza do tego, by piesi i rowerzyści w jeszcze większym stopniu niż dotychczas mogli bezpiecznie i swobodnie poruszać się w przestrzeni Starego Miasta. 

W ślad za wcześniejszymi zapowiedziami, a także wyborczymi deklaracjami prezydenta Gliwic Adama Neumanna, od kilku lat gliwicka Starówka i ul. Siemińskiego stają się strefą w coraz większym stopniu zamkniętą dla samochodów i coraz bardziej otwartą na spacerowiczów, rowerzystów i turystów. 

Po etapie licznych prac przygotowawczych, spotkań z Radą Dzielnicy Śródmieście, znacznym zwiększeniu połączeń komunikacji publicznej, a także zapewnieniu zmotoryzowanym parkingów samochodowych blisko Starówki – przy ul. Dunikowskiego i Jana Pawła II, przyszedł czas na dalsze, tym razem już finalne, ograniczenie ruchu aut na obszarze Starego Miasta w Gliwicach. Przy docelowym wariancie Strefy Ograniczonej dostępności uwzględniliśmy szczególnie głosy płynące od mieszkańców Starówki i prowadzących tam interesy przedsiębiorców. Wypracowaliśmy dzięki temu optymalne, rozsądne rozwiązanie, które – pomimo świadomości mogących się pojawić uciążliwości związanych z tą zmianą – wprowadzimy w połowie tego roku. Co ważne, nie zamykając dla ruchu ulic Górnych i Dolnych Wałów, części ulic Krótkiej i Średniej oraz placu Inwalidów Wojennych. Dostępne na Starówce miejsca parkingowe w części pozostawimy wyłącznie mieszkańcom poszerzonej Strefy Ograniczonej Dostępności. Nie wykluczamy, że uporządkowanie kwestii lokalizacji jednostek miejskich działających przy placu Inwalidów Wojennych może w przyszłości zaowocować dalszą reorganizacją sposobu poruszania się po tym obszarze – mówi zastępca prezydenta Gliwic Mariusz Śpiewok.

Obecnie Strefa Ograniczonej Dostępności dla samochodów obejmuje centralny obszar gliwickiej Starówki, mieszczący się zasadniczo w obrębie ulic Tkackiej, Wysokiej, Kaczyniec i placu Wszystkich Świętych, do granic placu Inwalidów Wojennych. Ulica Siemińskiego jest wyłączona z ruchu samochodów z ograniczeniami. 

Zakaz ruchu aut na zamkniętej części Starówki nie obowiązuje jej mieszkańców (dysponujących specjalnym identyfikatorem A lub B) i pojazdów przewożących osoby z niepełnosprawnościami. Mieszkańcom Strefy Ograniczonej Dostępności zapewniono dojazd do swoich posesji i możliwość parkowania (w strefie – do 15 minut), osobom z niepełnosprawnościami – dotarcie do wybranych lokalizacji, dostawcom towarów – konieczny dowóz w wyznaczonym czasie (w godz. 7.00–10.00, z postojem do 15 minut), firmom ochroniarskim – wjazd w trakcie pełnienia obowiązków, a służbom miejskim – możliwość zatrzymywania się w razie konieczności. 
Podobne zasady będą obowiązywać w całej strefie SOD po jej poszerzeniu, z uwzględnieniem wjazdu taksówek oraz wydłużenia z 3 do 6 godzin czasu na dowóz towarów na Starówkę (między godz. 6.00 i 12.00, z maksymalnie 15-minutowym postojem). 

Latem Strefa Ograniczonej Dostępności dla samochodów powiększy się, obejmując kolejne uliczki Starówki – bez placu Inwalidów Wojennych oraz ulic Górnych i Dolnych Wałów. 

Zamknięte dla ruchu aut zostaną następujące ulice:
•    Bednarska,
•    Matejki – na odcinku od ul. Tkackiej do ul. Basztowej,
•    Tkacka,
•    Białej Bramy,
•    Bytomska,
•    Wysoka,
•    Pod Murami,
•    Grodowa,
•    Bankowa – na odcinku od ul. Kaczyniec do ul. Grodowej,
•    Kaczyniec – na odcinku od ul. Przy Raciborskiej Bramie do ul. Wysokiej,
•    Plac Mleczny,
•    Mleczna,
•    Krupnicza – na odcinku od ul. Kaczyniec do ul. Górnych Wałów,
•    Średnia – na odcinku od ul. Kaczyniec do ul. Grodowej,
•    Raciborska – na odcinku od ul. plac Wszystkich Świętych do ul. Przy Raciborskiej Bramie
•    Plac Wszystkich Świętych 
•    Plebańska – na odcinku od placu Wszystkich Świętych do ul. Kościelnej.

UWAGA! Wjazd w ul. Siemińskiego umożliwi jej mieszkańcom nowy identyfikator S, którego wydawaniem zajmie się w drugim kwartale roku Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

Pomimo zamknięcia Starówki dla ruchu aut, wszyscy kierowcy będą mogli przejechać przez plac Inwalidów Wojennych oraz ul. Górnych i Dolnych Wałów. 

Po wprowadzeniu zmian wszyscy kierowcy przejadą przez niemal w całości zamkniętą Starówkę dwoma trasami: 
•    od strony ul. Zwycięstwa – przez plac Inwalidów Wojennych, ul. Kościelną, pl. Wszystkich Świętych, ul. Przy Raciborskiej Bramie, ul. Kaczyniec – w kierunku ul. Górnych Wałów; 
•    od strony ul. Dworcowej i Dolnych Wałów – ul. Matejki, fragmentem łączącym się z ul Basztową. 

Zmianie ulegnie obszar A strefy płatnego parkowania w Gliwicach!

Poszerzona Strefa Ograniczonej Dostępności na Starówce zostanie wyłączona ze strefy A płatnego parkowania w Gliwicach. Część zlokalizowanych tam płatnych miejsc postojowych zostanie przekazana do BEZPŁATNEGO parkowania mieszkańcom strefy SOD posiadającym identyfikator A. Miejsca te powiększą dotychczasowy zasób około 120 wewnętrznych stanowisk parkingowych, dostępnych w obrębie posesji na Starówce. 
Do dyspozycji wszystkich kierowców pozostaną miejsca parkingowe poza strefą SOD – na obrzeżach strefy A płatnego parkowania w Gliwicach oraz miejsca płatnego postoju w strefie B.

Przewidziano również, że na jedno mieszkanie w Strefie Ograniczonej Dostępności na Starówce będzie przysługiwał jeden identyfikator A pozwalający na parkowanie w strefie SOD. Na ewentualny drugi pojazd mieszkaniec strefy SOD będzie mógł otrzymać identyfikator B umożliwiający czasowy postój do 15 minut. 

Zarząd Dróg Miejskich ma zająć się wydawaniem identyfikatorów nowym użytkownikom strefy SOD w drugim kwartale tego roku. Warto wiedzieć, że istniejące – dotychczasowe – identyfikatory A i B będą obowiązywały w całej rozszerzonej strefie SOD do wygaśnięcia ich terminu ważności. Jak przewiduje ponadto Zarząd Dróg Miejskich, mieszkańcy posiadający identyfikator B Strefy Ograniczonej Dostępności będą mieli możliwość jego zamiany na identyfikator A umożliwiający bezpłatne parkowanie.