//13-01-2023
|
![]() |
STEAM DAY
14 stycznia godz. 10.00 w Bibliotece Centralnej rozpocznie się STEAM DAY, święto nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Na odwiedzających czekać będzie szereg warsztatów, które rozbudzą wyobraźnię i kreatywne myślenie.
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję poznać tajniki druku 3D z wykorzystaniem drukarek i długopisów oraz podstawy programowania z robotami Photon. Dzięki zaproszonym gościom odbędą fascynującą podróż do wnętrza Ziemi, a także stworzą dziecięce miasto marzeń.
Biblioteka Centralna ul. Kościuszki 17
14 stycznia, g. 10.00-16.00
Program:
• 10.00-11.00, sala wystawowo-konferencyjna – fascynujący świat skał.
Czy skały mają smak i zapach? Czy minerały mają magiczne moce? Czy w Polsce można znaleźć ropę? Czy wulkan Fudżi jest faktycznie w Japonii? STEAM DAY w Bibliotece Centralnej rozpoczynamy od spotkania z książką i warsztatów geologicznych! Zapraszamy wszystkich młodych pasjonatów skał i minerałów na spotkanie, podczas którego geolog opowie o fascynującym świecie wnętrza ziemi. Warsztaty poprowadzi Mateusz Kruk.
• 10.00-13.00, Oddział dla Dzieci – długopisy 3D – warsztaty z projektowania i drukowania przestrzennego;
• 11.30- 12.30, sala wystawowo-konferencyjna – warsztaty architektoniczne.
Jak mogłoby wyglądać miasto przyszłości? Jak wyglądałyby ulice, domy, parki i szkoły? A jak wyglądałoby takie miasto, gdyby projektantami były dzieci? Sprawdźmy! Podczas warsztatów architektonicznych pod okiem architektki wspólnie stworzymy jedyne w swoim rodzaju miasto dziecięcych marzeń. Warsztat skierowany jest do dzieci z Ukrainy oraz Polski. Warsztaty poprowadzi prof. Olga Sukhanova.
• 12.00-13.30, Wypożyczalnia Muzyczna – podstawy programowania z robotem PHOTON;
• 13.00- 14.30, sala wystawowo-konferencyjna – drukarki 3D w praktyce.
Masz zmysł konstruktorski? Chcesz spróbować swoich sił w projektowaniu przestrzennym? To prostsze niż myślisz! Podczas warsztatów omówiona zostanie historia druku 3D oraz sposoby jego wykorzystania (również te zupełnie nieoczywiste!). Uczestnicy spotkania wspólnie z prowadzącym zaprojektują i wydrukują wymyślony przedmiot. Warsztaty poprowadzi Andrzej Michnik.
• 15.00- 16.00, sala wystawowo-konferencyjna – „Walizki z różnych stron świata” – spektakl Teatru Lalek Marka Żyły.
„Walizki z różnych stron świata” to spektakl pełen walizek, a walizki pełne lalek, bajek, historii i opowieści – z różnych krajów, czasów i miejsc (nawet takich, które w ogóle nie istnieją!) Pojawiają się bardzo różne lalki a historie są raz śmieszne innym razem trochę straszne! Spektakl nie ma końca, gdyż nowe historie w nowych walizkach pojawiają się cały czas!
Liczba miejsc dla widzów spektaklu jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odebrania w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Centralnej, ul. Kościuszki 17.
Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Obowiązują zapisy. Szczegóły i zapisy: promocja@biblioteka.gliwice.pl lub pod numerem telefonu 32/231-12-36.
Więcej na stronie internetowej MBP: biblioteka.gliwice.pl.
Kulturalny Rozkład Jazdy 13-15 stycznia
Spektakle, seanse filmowe, koncerty i 30-lecie kina Amok – nowy rok rozpoczyna się w gliwickiej kulturze z impetem.
piątek, 13 stycznia
• W ramach cyklu „Dzielnice Gliwic – znaki szczególne” w Willi Caro (ul. Dolnych wałów 8a) o godz. 17.00 rozpocznie się wykład miejskiej konserwator zabytków Ewy Pokorskiej „Kvartalo Obrońców Pokoju”. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
• O godz. 18.00 w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17 rozpocznie się „Koncert kolęd” w wykonaniu słuchaczy z Państwowego Policealnego Studium Zawodowego Wokalno-Baletowego w Gliwicach. Wstęp bezpłatny.
• O godz. 19.30 w kinie AMOK (ul. Dolnych Wałów 3) zostanie wyświetlony „Moonage Daydream”, dokument muzyczny o życiu Davida Bowiego. To część obchodów 30-lecia kina AMOK. Szczegóły oraz informacje na temat biletów dostępne są na stronie internetowej amok.gliwice.pl.
• O godz. 20.00 w Cechowni (ul. Bojkowska 35a) rozpocznie się koncert L.A.S. „Zawieszony” – wystąpi Jacek Lachowicz, wokalista, kompozytor, producent i klawiszowiec. Więcej informacji na temat wydarzenia i biletów: cechownia-gliwice.pl.
sobota, 14 stycznia
• Ruszają Ferie w Bibliotece. O godz. 10.00 w Bibliotece Centralnej rozpocznie się STEAM DAY, święto nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Na odwiedzających czekać będzie szereg warsztatów, które rozbudzą wyobraźnię i kreatywne myślenie. Więcej na biblioteka.gliwice.pl.
• Na godz. 11.00 oraz 15.00 zaplanowany jest bezpłatny fotograficzny Mastermind w Czytelni Sztuki (Willa Caro). Zapisy na dyskusyjne spotkanie prowadzone są na pokochajfotografie.pl.
• O godz. 12.00 w Willi Caro rozpocznie się wykład inauguracyjny prof. Wojciecha Kowalskiego „Szczęśliwy powrót skradzionej Madonny. Losy arcydzieła Lucasa Cranacha Starszego”, który zainauguruje wystawę „Madonna pod jodłami”.
• O godz. 18.55 w kinie AMOK – w ramach Metropolitan Opera na żywo sezon 2022-2023 – zostanie pokazana „Fedora”, porywający dramat Giordana, z Sonyą Yonchevą w tytułowej roli.
• „Szalone nożyczki” w Teatrze Miejskim pójdą w ruch o godz. 19.00. Będzie to specjalny pokaz z napisami i tłumaczeniem na Polski Język Migowy.
niedziela, 15 stycznia
• Najpiękniejsze polskie kolędy będzie można usłyszeć od godz. 14.30 w Willi Caro. Wystąpi Joanna Korpiela-Jatkowska (wokal), Janusz Kohut (fortepian) oraz Urszula Mizia (wiolonczela). Wstęp jest bezpłatny. (mf)
PomagaMY! Dary z Gliwic są już we Lwowie
Trzy agregaty prądotwórcze, śpiwory, ubrania i żywność z Gliwic dotarły już do Lwowa. Nasze miasto wsparło ukraińską uczelnię techniczną, której kadry po 1945 roku przyczyniły się do powstania Politechniki Śląskiej.
Na wniosek prezydenta miasta gliwiccy radni jednogłośnie zadecydowali o udzieleniu pomocy rzeczowej największej w zachodniej Ukrainie szkole wyższej – Politechnice Lwowskiej. Reakcja miasta to odpowiedź na apel o przekazanie generatorów prądu, które zasilą kotłownie uczelni. Z powodu przerw w dostawach energii w ogarniętym wojną kraju normalna praca uczelni jest niemożliwa. Brak ogrzewania zimą zagrażał także najstarszym, zabytkowym budynkom uczelni, które czekają na decyzję o wpisaniu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Ukraińcy przekazali informację, że trzy potężne generatory już u nich są. Jeden z nich waży 570 kg i wytwarza moc 20 kW. Pozostałe dwa mają moc 7 kW. Są nowe i gotowe do pracy.
Aby wesprzeć środowisko Politechniki Lwowskiej, pracownicy Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek organizacyjnych przed Bożym Narodzeniem zorganizowali zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, które razem z agregatami trafiły do Lwowa. Wśród darów były przede wszystkim śpiwory, ubrania i żywność. Całą akcję koordynowało Centrum Ratownictwa Gliwice.
– Władze i administracja Gliwic to niezwykle życzliwi ludzie, którzy dobrze rozumieją nasze problemy. Uważnie śledzą rozwój wydarzeń na Ukrainie i wiedzą, że przyszłość należy do ludzi wykształconych. Politechnika Lwowska musi spełniać swoją misję – uczyć i kształcić młodych ludzi – powiedział Jurij Malinowski, dziekan Wydziału Ekonomii Politechniki Lwowskiej, który odebrał dary z Gliwic.
Politechnika Śląska powstała na bazie kadry profesorskiej, która w 1945 roku była zmuszona emigrować ze Lwowa. Tradycje Politechniki Lwowskiej były jednym z najsilniejszym atutów powstałej w Gliwicach uczelni, wyróżniających ją na tle pozostałych polskich politechnik.
Najpiękniejsze inscenizacje bożonarodzeniowe nagrodzone
12 stycznia w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym im. Marii Skłodowskiej-Curie wręczono nagrody w XXII Międzyszkolnym Przeglądzie Inscenizacji Bożonarodzeniowych. Wyróżniono 15 grup teatralnych i 34 aktorów oraz ich opiekunów.
W tym roku w Międzyszkolnym Przeglądzie Inscenizacji Bożonarodzeniowych, organizowanym przez Górnośląskie Centrum Edukacyjne, udział wzięli młodzi artyści z Gliwic, Pyskowic, Pilchowic, Sośnicowic, Chorzowa, Nędzy, Krupskiego Młyna i Zabrza. Wyróżnienia przyznano w pięciu kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe klasy 1-3, szkoły podstawowe klasy 4-8, szkoły ponadpodstawowe oraz kategorii otwartej (tym razem bardzo liczna grupa reprezentantów szkół i ośrodków specjalnych).
– Dla społeczności GCE było to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku – wspólne celebrowanie i podsumowanie przedsięwzięcia kulturalnego o randze regionalnej wpisało się na stałe w tradycję szkoły. W tym roku poziom artystyczny występów był wysoki i jurorzy przyznali aż 8 pierwszych miejsc. Podczas gali, która odbyła się 12 stycznia wystąpiła jedna z nagrodzonych grup – Zespół Szkół Specjalnych z Pyskowic – mówi Aleksandra Maliszewska, nauczycielka języka polskiego w GCE i organizator wydarzenia.
Gala była zwieńczeniem przeglądu spektakli o tematyce bożonarodzeniowej, który odbył się w GCE. Na scenie od 12 do 16 grudnia 2022 r. jurorzy i publiczność mogli zobaczyć symboliczne inscenizacje wykorzystujące obraz i dźwięk, tradycyjne jasełka, historie biblijne i apokryfy, odbyło się też wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Imprezie patronował m.in. prezydent Gliwic Adam Neumann.
Więcej informacji na temat wydarzenia, w tym o laureatach, można znaleźć na stronie internetowej: www.jaselka.com.pl. (mf)