//05-12-2022
|
![]() |
Śląsk lepszy od Tauron GTK
4 grudnia tylko w pierwszej połowie meczu Tauron GTK toczył równorzędną walkę z WKS-em Śląsk Wrocław. Po przerwie mistrzowie Polski wrzucili kolejny bieg i wyraźnie zdominowali sytuację na parkiecie, wygrywając z gliwiczanami różnicą 20 punktów.
Wynik dla miejscowych otworzył Mateusz Szlachetka, do którego wkrótce dołączył Jerrod Rowland. Poddenerwowany tym trener Andrej Urlep natychmiast poprosił o przerwę na żądanie, która doprowadziła do wyrównania. Ostatecznie po pierwszych 10 minutach gry gliwiczanie tracili trzy „oczka” do rywala (19:22).
Na początku drugiej kwarty WKS Śląsk podwyższył prowadzenie, jednak Tauron GTK szybko odpowiedział. M.in. dzięki Rowlandowi i Szlachetce gliwiczanie doprowadzili do wyniku 31:30, ale kolejną serię ponownie zanotowali rywale. Wtedy trener Maroš Kováčik poprosił o przerwę. Tauron GTK próbował wrócić do gry za sprawą Rowlanda i Filipa Puta, ostatnia akcja tej połowy należała jednak do gości. Justice dobrze znalazł w polu trzech sekund Artsioma Parakhouskiego, który nie miał problemów z umieszczeniem piłki w koszu.
Tak jak WKS Śląsk zakończył pierwszą część meczu, tak dobrze rozpoczął też kolejną. Tauron GTK próbował bronić defensywą strefową, ale goście nie mieli kłopotów z jej rozbiciem. Na koniec trzeciej kwarty wynik mówił sam za siebie – 53:68.
Wysokie prowadzenie przyjezdnych nie zadowoliło ich. Z każdą kolejną minutą zespół Andreja Urlepa powiększał przewagę. Tauron GTK nie miał pomysłu, jak rozbić defensywę rywala. Wśród przyjezdnych sporą ochotę do gry wykazywał Gołębiowski. Były skrzydłowy Tauron GTK rozpoczął tę część meczu od trafienia z dystansu, a potem m.in. przechwycił piłkę i samotnie popędził na kosz. Po jego kolejnej skutecznej akcji (58:80) trener Maroš Kováčik poprosił o przerwę na żądanie.
Mocna przemowa trenera podziała na gliwiczan mobilizująco. Sygnał do odrabiania strat dał Norbert Maciejak, a dołączyli do niego Put i Terrance Ferguson. Serię miejscowych przerwał dopiero Justin Bibbs, który faulowany przy rzucie z dystansu wykorzystał wszystkie trzy rzuty wolne. Kolejne dwa celne rzuty Skificia pozwoliły jeszcze mieć nadzieję na doprowadzenie do dogrywki, ale trafienie zza łuku Jakuba Nizioła ostatecznie rozwiało jakąkolwiek nadzieję. WKS Śląsk ostatecznie wygrał różnicą 20 punktów (71:91).
Tauron GTK następne spotkanie rozegra 8 grudnia i będzie to zaległy mecz III kolejki. Gliwiczanie zagrają w Bydgoszczy z Eneą Abramczyk Astorią.
Ławeczka pułkownika Tarnawskiego
Przy Alei Przyjaźni stanęła druga Ławeczka Znanych Gliwiczan. Jej patronem został zmarły w tym roku, ostatni Cichociemny, pułkownik Aleksander Tarnawski.
Pułkownik Aleksander Tarnawski, ps. Upłaz, był Cichociemnym, inżynierem chemikiem, pułkownikiem Wojska Polskiego, żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych i oficerem Armii Krajowej. Należał do komandosów polskiego podziemia, wykonywał trudne misje konspiracyjne i szkolił żołnierzy AK. W naszym mieście zamieszkał po wojnie. Zawodowo związał się z Politechniką Śląską, Instytutem Metali Nieżelaznych i Instytutem Przemysłu Tworzyw i Farb w Gliwicach, w którym od 1964 r. był kierownikiem Zakładu Pigmentów. Wraz z żoną bardzo cenili innowacyjny charakter Gliwic, których rozwój skupia się m.in. na nowoczesnych technologiach, a dzięki Politechnice Śląskiej szkolone są cenione na świecie kadry inżynierskie.
Pułkownik Tarnawski był człowiekiem odważnym i niezłomnym, osobowością o wielkim harcie ducha. W 2014 r., już w wieku 93 lat, wykonał w tandemie skok spadochronowy z żołnierzami JW. GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Zmarł w 2022 r., w wieku 101 lat.
Jego zasługi na zawsze zaznaczyły się na kartach historii. Upamiętnia je m.in. pomnik „Gliwiccy cichociemni” przy kościele garnizonowym pw. św. Barbary w Gliwicach, a teraz także druga Ławeczka Znanych Gliwiczan, której patronem w niedzielę, 4 grudnia został pułkownik Tarnawski.
W odsłonie „Ławeczki” pułkownika Tarnawskiego wzięła udział m.in. małżonka Aleksandra Tarnawskiego Elżbieta Tarnawska, prezydent Gliwic Adam Neumann, przedstawiciele Jednostki Wojskowej Agat i organizatorzy akcji.
Ławeczka Znanych Gliwiczan to społeczna inicjatywa tygodnika „Nowiny Gliwickie”, której partneruje m.in. Miasto Gliwice, firma Kirchhoff Polska (sponsor ławeczki), firma Fulco (wykonawca) oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gliwickiej. Powstała, by honorować postaci, które znacząco kształtowały Gliwice. W ten sposób honorowane są osoby szczególnie związane z miastem i działające na rzecz Gliwic. Patronem pierwszej ławeczki przy Alei Przyjaźni jest architekt Tadeusz Teodorowicz-Todorowski. (mf)
Ruszył Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy
Rozświetlone karuzele, żonglujące ogniem elfy, stragany przepełnione słodkościami, rękodziełem i świątecznymi ozdobami, wspólne zabawy, warsztaty, występy muzyczne oraz wyjątkowe spotkanie ze świętym Mikołajem, a to wszystko wśród aromatów grzanego wina i bożonarodzeniowych wypieków. Za nami pierwszy – ale nie ostatni – weekend Gliwickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.
Prawdziwą magię świąt Bożego Narodzenia czuć przede wszystkim na gliwickim Rynku. W sobotę, 3 grudnia, rozpoczął się tam bowiem Jarmark Bożonarodzeniowy, a wraz z nim pierwszy weekend świątecznych atrakcji pod hasłem „Warsztat Mikołaja”.
Oprócz tradycyjnych stoisk oferujących m.in. ozdoby choinkowe, rękodzieło, świąteczne wypieki i potrawy na wigilijny stół, codziennie dostępne są też inne atrakcje, takie jak karuzela wiedeńska, świąteczna ścianka zdjęciowa, bożonarodzeniowa szopka czy wieża serwująca aromatyczne grzane wino. Szczególnym powodzeniem cieszy się tegoroczna nowość – rozświetlone koło młyńskie – w weekend na przejażdżkę czekały kolejki chętnych.
Dodatkowo każdy weekend jarmarku przyniesie coś nowego. W pierwszy nie zabrakło wyjątkowych pokazów, występów muzycznych, warsztatów i animacji. Tłumy mieszkańców zgromadzonych na Rynku podziwiały m.in. tańczące z ogniem elfy. Pośród stoisk przechadzali się szczudlarze w strojach świętego Mikołaja i Śnieżynki, którzy rozdawali dzieciom słodycze. Najmłodsi mogli również spotkać ulubione postaci z bajek, a nawet poznać samego świętego Mikołaja.
Równie bajkowo było w Stacji Artystycznej Rynek, która w weekend na chwilę zamieniła się w prawdziwy „Warsztat Mikołaja”. W rolę zapracowanych elfów wcielili się uczestnicy warsztatów, którzy własnoręcznie tworzyli wyjątkowe prezenty pod choinkę – świąteczne kartki, zabawki z drewna, skarpety oraz poszewki na poduszki.
Kogo nie było, niech żałuje! Jednak to dopiero początek świątecznych atrakcji w ramach Gliwickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego!
Kolejny weekend wrażeń – tym razem pod hasłem „Bajkowe Święta” – wystartuje już w najbliższy piątek, 9 grudnia i potrwa do niedzieli, 11 grudnia. Otworzy go Świąteczny Konwój Radia Zet (9 grudnia). Będzie Bajkowa Gra Miejska dla całych rodzin, mikołajowy snowboard, warsztaty plastyczne i kulinarne, świąteczne karaoke, czekoladowy food truck, wyjątkowy koncert, kino na poduchach i wiele, wiele innych świątecznych atrakcji. Nie może Was tam zabraknąć! (ml/CK Victoria)
#ZieloneGliwice. PEC nagrodzony za ekoinnowację z wykorzystaniem sztucznej inteligencji
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach zdobyło „Ekolaur” Polskiej Izby Ekologii za opracowanie i wdrożenie jednego z pierwszych w Polsce algorytmów, który przy wykorzystaniu sieci neuronowej pozwala na dostosowanie optymalnej temperatury centralnego ogrzewania do warunków panujących na zewnątrz. Nagrodzone rozwiązanie steruje od roku pracą węzła cieplnego przy ul. Paderewskiego 116.
Dzięki zastosowaniu AI, czyli sztucznej inteligencji, możliwe jest zapewnienie maksymalnego komfortu cieplnego w poszczególnych mieszkaniach oraz realne obniżenie kosztów. Instalacja steruje bowiem podażą ciepła w zależności od wcześniejszego zużycia u danego odbiorcy i przewidując przyszłe warunki atmosferyczne na podstawie zebranych danych o temperaturze zewnętrznej, prędkości wiatru i zachmurzenia. Prognoza pogody powstająca przy wykorzystaniu sieci neuronowej pozwala odpowiednio wcześnie dostosować temperaturę centralnego ogrzewania i uniknąć zarówno przegrzewania, jak i niepożądanego wychładzania budynków. Dodatkowo racjonalny pobór ciepła pociąga za sobą zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne poprzez ograniczanie emisji spalin do atmosfery i zużycia paliwa do jego produkcji.
– Realizacja odpowiedzialnych i przyjaznych dla środowiska inicjatyw jest dla Przedsiębiorstwa Energetycznego w Gliwicach priorytetem – podkreśla Krzysztof Szaliński, prezes zarządu PEC – Gliwice. – Jako jedni z pierwszych w Polsce zastosowaliśmy innowacyjny algorytm, który, przy zastosowaniu najnowocześniejszego systemu przetwarzania informacji, pomaga w rozsądnym korzystaniu z ciepła systemowego. Co więcej, nowa inwestycja nie jest rozwiązaniem skierowanym tylko do prywatnych budynków. Znajdzie ona również swoje zastosowanie w najnowszych inwestycjach PEC-u, m.in. w Parku Zielonej Energii, który będzie dostarczać w pełni ekologiczne ciepło i energię elektryczną do domów naszych odbiorców – mówi Krzysztof Szaliński.
PEC – Gliwice od wielu lat angażuje się w działania wspierające ochronę środowiska i sukcesywnie wdraża kompleksowy plan ekoinnowacji. Do takich inicjatyw należą między innymi: budowa farmy kolektorów słonecznych, opracowanie planu stworzenia biogazowni czy wspomnianego już, innowacyjnego w skali całego kraju ośrodka pozyskiwania energii z paliw alternatywnych – Parku Zielonej Energii.
#OtwieramyCentrumPrzesiadkowe. Sara James na start
Utalentowana czternastolatka, zwyciężczyni polskiej edycji The Voice Kids i Szansy na Sukces, zdobywczyni 2. miejsca w ubiegłorocznym konkursie Junior Eurovision w Paryżu i finalistka amerykańskiej edycji America's Got Talent wystąpi 10 grudnia w Gliwicach jako muzyczna niespodzianka imprezy otwarcia Centrum Przesiadkowego. Koncert rozpocznie się o godz. 17.00. Finansuje go Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA.
Sara James to jedna z najbardziej obiecujących młodych artystek na polskiej scenie muzycznej. Urodzona 10 czerwca 2008 roku w Słubicach, od najmłodszych lat wyrażała żywe zainteresowanie muzyką i śpiewem. Jeszcze w szkole podstawowej brała udział w wielu prestiżowych konkursach wokalnych. W ostatnich latach wygrała dwa popularne polskie talent show - The Voice Kids i Szansa na Sukces. To ostatecznie doprowadziło do udziału Sary w konkursie piosenki Junior Eurovision w Paryżu we Francji, gdzie zajęła drugie miejsce. Wystąpiła także w tegorocznej edycji America’s Got Talent, zdobywając uznanie jurorów i międzynarodowej publiki śledzącej program w serwisach społecznościowych. Interpretacją utworu „Lovely” z repertuaru Billie Eilish zachwyciła samego Simona Cowella, otrzymując od niego tzw. Golden Buzzer. Tym zapewniła sobie miejsce w finale programu i międzynarodową rozpoznawalność.
Jej pierwszy singiel „Somebody" zyskał ogromną popularność i przez wiele miesięcy utrzymywał się na radiowych listach przebojów.Dziś świetnie radzi sobie w streamingu. Ostatnio Sara była pierwszą polską artystką, która nagrała Spotify Singles, wspierana przez platformę Spotify na arenie międzynarodowej.
Centrum Przesiadkowe Gliwice już działa!
Nowoczesny kompleks za dworcem PKP ruszył 3 grudnia. Połączył transport koleją z systemem stacji autobusów miejskich i regionalnych, a wkrótce też dalekobieżnych i międzynarodowych.
Budowa Centrum Przesiadkowego trwała 27 miesięcy. W ramach przedsięwzięcia przebudowano istniejący tunel podziemny łączący gliwicki dworzec PKP z ul. Tarnogórską i wybudowano nowy łącznik dworca z CP, wzniesiono budynek obsługi pasażerskiej i obiekt pomocniczy z pomieszczeniami na wynajem, efektownie zmodernizowano zabytkową żelbetową wieżę ciśnień i stworzono charakterystyczne zadaszone stanowiska peronowe dla autobusów. Powstał również nowy, przyjazny użytkownikom, wewnętrzny układ drogowy. W projekcie CP nie zabrakło ekologicznych rozwiązań, takich jak instalacje fotowoltaiczne czy okładziny z płyt elewacyjnych na bazie cementu fotokatalitycznego, który w dłuższym czasie zmniejsza stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, wykazuje właściwości antybakteryjne i samoczyszczące. Koszt wszystkich prac to około 200 mln zł. Na ten cel Gliwice pozyskały 129,5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Prace wykonało konsorcjum firm Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA.
Na razie głównym zadaniem Centrum Przesiadkowego jest ułatwienie przesiadek z autobusów miejskich i metropolitalnych na pociągi regionalne, pociągi PKP IC oraz kolejowych przewoźników międzynarodowych i vice versa – zdecydowanie szybciej i łatwiej jest obecnie złapać autobus, gdy wraca się koleją z terenu metropolii lub innych regionów Polski i Europy do Gliwic i powiatu gliwickiego. Przesiadka zajmuje dosłownie chwilę, bo obiekty CP i dworca dzieli 150 metrów. Wcześniej pasażerowie udawali się na pociąg najczęściej z oddalonego o pół kilometra placu Piastów (w linii prostej – 200 m) lub znajdującego 650 metrów od dworca kolejowego przystanku Gliwice Dworcowa.
Podróżujący mają do dyspozycji w CP 12 stanowisk ZTM obsługujących ponad 40 linii autobusowych. Przesiadanie się między pojazdami transportu zbiorowego ułatwia podziemny tunel i winda, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rowerzystów i pieszych. Dodatkowo od 5 grudnia na parterze budynku głównego CP działa przeniesiony z placu Piastów Punkt Obsługi Pasażera ZTM, z tymczasowym numerem tel. 506-290-297. Informacji o docelowych godzinach jego funkcjonowania należy szukać tutaj.
Przypominamy, że w związku z uruchomieniem Centrum Przesiadkowego w Gliwicach, Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadził zmiany w rozkładzie jazdy ponad 50 linii autobusów jeżdżących na obszarze 21 śląskich gmin. Daje to pasażerom możliwość licznych i dogodnych przesiadek w ramach podróży w różne części Gliwic i całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zmiany dotyczą nie tylko tras, ale także godzin odjazdów z poszczególnych przystanków. Szczegółowe informacje o wprowadzonych zmianach można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię 800-16-30-30. Można je także znaleźć na stronie internetowej ZTM.
Przy najważniejszych przystankach, m.in. w Centrum Przesiadkowym w Gliwicach, warto poszukiwać i zwracać się do działających czasowo informatorów terenowych ZTM. Mają przy sobie mapki z informacjami o najważniejszych zmianach w rozkładzie jazdy.
– Mają oni pomagać pasażerom w przesiadkach i podpowiadać, jakie są zmiany. Przy tej okazji zwiększyliśmy też obsadę na infolinii, by każdy mógł się szybko dodzwonić – informuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego. – W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy sugestii zachęcamy, by zwracać się do nas oficjalną drogą mailową (na adres kancelaria@metropoliaztm.pl) albo telefoniczną. Każdy przypadek będziemy obsługiwać indywidualnie. W konsultacji z gminą i z przewoźnikiem nie możemy wykluczać wprowadzenia kolejnych zmian. Zachęcamy pasażerów do kontaktu – podkreśla rzecznik ZTM.
Osobom podwożącym bliskich na teren Centrum Przesiadkowego przypominamy, że autom osobowym – w przeciwieństwie do autobusów – nie wolno przejeżdżać przez cały kompleks CP, z jednej strony na drugą.
Zmotoryzowani mogą dotrzeć do chwilowych postojów kiss&ride m.in. od strony ul. Warszawskiej – przez ul. Składową lub wybrać alternatywny wjazd przedłużeniem ul. Toszeckiej. UWAGA! Z ul. Toszeckiej nie można skręcić w lewo na stację paliw znajdującą się między ul. Toszecką a Składową. Natomiast przy wyjeździe z ul. Składowej obowiązuje nakaz skrętu w prawo w ul. Warszawską. Od strony wschodniej kierowcy wjadą i wyjadą z terenu CP ul. Tarnogórską, gdzie wybudowana została sygnalizacja świetlna. O zwracanie uwagi na nowe oznakowanie i poruszanie się zgodnie z nową organizacją ruchu apeluje Zarząd Dróg Miejski w Gliwicach.