//14-11-2022
|
![]() |
Zwycięstwo w ostatnim meczu w roku!
W swoim ostatnim tegorocznym spotkaniu ligowym Piast Gliwice wygrał na wyjeździe z Lechią Gdańsk 3:1. Bramki dla Niebiesko-Czerwonych zdobyli Patryk Dziczek, Michał Chrapek i Dusan Kuciak, który zanotował gola samobójczego, a dla Biało-Zielonych trafił Michał Nalepa.
W pierwszym fragmencie meczu częściej przy piłce utrzymywali się zawodnicy Piasta. Podopieczni Aleksandara Vukovicia grali płynniej i dzięki temu tworzyli sobie sytuacje. Z biegiem czasu gra wyrównała się i toczyła głównie w środkowej strefie boiska. Brakowało konkretów i strzałów, a bramkarze musieli interweniować jedynie po dośrodkowaniach oraz uderzeniach z dystansu. I to właśnie po takim strzale padł jedyny gol w pierwszej połowie. Michał Chrapek mocno uderzył, a piłka odbiła się od poprzeczki, a następnie od Dusana Kuciaka i wpadła do bramki. Dzięki samobójczemu trafieniu do przerwy prowadzili Niebiesko-Czerwoni.
Druga połowa bardzo dobrze rozpoczęła się dla Piasta. Gliwiczanie podwyższyli swoje prowadzenie za sprawą trafienia Patryka Dziczka, który wykorzystał rzut karny. Po tej bramce gliwiczanie mogli kontrolować boiskowe wydarzenia z większym spokojem. Tak też było do końcówki rywalizacji, ale w 86. minucie kontaktowego gola strzelił Michał Nalepa. W doliczonym czasie zwycięstwo Niebiesko-Czerwonych przypieczętował Michał Chrapek.
Biuro Prasowe GKS Piast S.A.
Gliwickie Spotkania Naukowe 2022
Jakie mechanizmy decydują o powstaniu chorób nowotworowych? Jak prognozować, przeciwdziałać i leczyć raka? Odpowiedzi na te pytania będą szukali naukowcy i lekarze z kraju i z zagranicy podczas 26. edycji „Gliwickich Spotkań Naukowych”.
Konferencja odbędzie się w dniach 18-19 listopada w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej przy ul. Konarskiego 18. Jej organizatorami są: Stowarzyszenie na rzecz Wspierania Badań nad Rakiem, Narodowy Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy, Oddział w Gliwicach oraz Politechnika Śląska. Konferencja została objęta patronatem Prezydenta Gliwic.
Wydarzenie jest skierowane szczególnie do naukowców, lekarzy oraz studentów medycyny i nauk przyrodniczych, którzy chcieliby poszerzyć i uaktualnić swoją wiedzę na temat wybranych mechanizmów powstawania chorób nowotworowych, sposobów ich przewidywania, profilaktyki oraz terapii. Konferencja będzie też okazją do wymiany informacji naukowych pomiędzy jej uczestnikami.
Jak wynika z najnowszego opracowania „Nowotwory złośliwe w województwie śląskim w 2019 roku”, autorstwa Śląskiego Wojewódzkiego Biura Rejestracji Nowotworów oraz Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach, liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w naszym regionie utrzymuje się na wysokim poziomie i systematycznie rośnie. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, potrzebne jest m.in. poznawanie mechanizmów powstawania nowotworów, odkrywanie nowych markerów do badań przesiewowych, wprowadzenie skuteczniejszych terapii oraz przekazywanie tej wiedzy naukowcom i lekarzom.
Taką możliwość dają m.in. „Gliwickie Spotkania Naukowe” – cykl corocznych konferencji naukowych organizowanych od 1996 roku przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Badań nad Rakiem. Ich tematyka dotyczy przede wszystkim charakterystyki molekularnego podłoża chorób nowotworowych, a także współczesnych oraz przyszłościowych metod diagnostyki i leczenia raka.
Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie https://gsn.io.gliwice.pl/index.php/programme. (ml)
Otwarci na innowacje w logistyce? Porozmawiajmy!
Jakie innowacje są aktualnie wdrażane w sektorze logistycznym? Co do zaoferowania tej branży mają start-upy? Zainteresowani (i obeznani z językiem angielskim) dowiedzą się tego podczas spotkania „Startup Meetup: Innovations in Logistics”, organizowanego w gliwickim Good Place (ul. Kaczyniec 9) we wtorek 15 listopada. Początek – godz. 17.00. Przewidywane zakończenie – godz. 20.00.
Anglojęzyczny event współorganizują: Urząd Miejski w Gliwicach, C4DI, KTW Legal, KTW Business Advisors, Urząd Miasta Katowice oraz co.brick. Wstęp jest bezpłatny, jednak konieczna jest wcześniejsza rejestracja za pomocą serwisu Eventbrite: www.eventbrite.com/e/startup-meetup-innovations-in-logistics-tickets-453388566407.
Górny Śląsk z racji licznych inwestycji w infrastrukturę drogową, dostępu do krzyżujących się w Gliwicach autostrad A4 i A1, istnienia portu lotniczego w Pyrzowicach, a także rozbudowanej sieci kolejowej stał się kluczowym węzłem logistyczno-dystrybucyjnym dla Europy Środkowo-Wschodniej. Region od lat notuje dynamiczny rozwój branży logistycznej.
– Sprawia to, że na Górnym Śląsku pojawia się coraz więcej firm czy osób fizycznych, które mogą zaproponować nowatorskie rozwiązania właśnie dla tego sektora. Pokazanie zainteresowanym tych innowacyjnych pomysłów może tylko poprawić funkcjonowanie przeróżnych łańcuchów dostaw – podkreśla Kuba Nagórski, dyrektor co.brick venture building, jednego z organizatorów wydarzenia.
W trakcie gliwickiej odsłony Startup Meetup przedstawione zostaną przykłady rozwiązań optymalizujących działalność branży logistycznej. Uczestnicy będą też dyskutować o kierunku dalszego rozwoju sektora logistycznego w regionie. Efektem finalnym zainicjowanych działań ma być wzmocnienie pozycji Gliwic i Górnej Śląska na europejskiej mapie łańcucha dostaw.
– Gliwice od lat stanowią silny ośrodek rozwoju branży transportowej i logistycznej. Tworzenie przez samorząd odpowiednich warunków sprzyjających kolejnym inwestycjom, a jednocześnie towarzyszenie firmom w unowocześnianiu ich działalności wpisuje się w ideę miasta otwartego na innowacje i współpracę z przedsiębiorcami – przypomina Katarzyna Kobierska, naczelnik Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach.
Gośćmi specjalnymi spotkania będą przedstawiciele departamentów innowacji na Europę z Nestle i GXO.
Koncert Aleksandra Teligi
Po raz pierwszy polska publiczność usłyszała ukraińskie pieśni w wykonaniu Haliny i Aleksandra Teligów wiele lat temu… Bogusław Kaczyński, z którym koncertowali niemal bez przerwy, włączał te pełne czaru i niezwykle melodyjne pieśni do programów wielu swoich koncertów, ponieważ wciąż domagali się tego melomani. 17 listopada o godz. 18.00 pieśni te zabrzmią w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej (ul. Ziemowita 12).
Po latach Halina i Aleksander zdecydowali się zaprezentować koncert muzyki ukraińskiej, ludowej i stylizowanej, której twórcami są kompozytorzy XIX i XX wieku. Muzykę tę cechuje piękno, które zawiera urodę ukraińskiego krajobrazu przeniesioną na dźwięki oraz magię melodii poruszającą serca słuchaczy. Tytuł koncertu "Dwa kolory" nie jest przypadkowy. W programie znajdą się również muzyka polska oraz niespodzianki muzyczne ze światowej literatury wokalnej.
Wstęp wolny. Prosimy o zgłaszanie chęci udziału w koncercie z podaniem ilości słuchaczy pod numerem telefonu sekretariatu szkoły (tel. 32 231 31 23).
Odszedł Mikołaj Pac Pomarnacki
11 listopada w wieku 88 lat zmarł Mikołaj Pac Pomarnacki, uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio, Meksyku i Monachium, jeden z najwybitniejszych szermierzy i trenerów sekcji Piasta Gliwice.
Urodził się 19 września 1934 r. w Rybinie. Do szermierki trafił późno, bo dopiero w wieku 18 lat. Wcześniej próbował swoich sił w futbolu i boksie. Pierwszych zasłon uczył go fechmistrz Koncewicz. Miał jednak nieprzeciętny talent. Zaledwie rok po tym, jak pierwszy raz do ręki wziął floret, zdobył wicemistrzostwo Polski juniorów i w nagrodę pojechał na mistrzostwa świata do Budapesztu. Po dwóch latach treningu walczył już w finale spartakiady seniorów.
Kto wie, jakby wówczas potoczyła się jego kariera, gdyby nie rok 1956? Mikołaj Pac Pomarnacki był wtedy studentem drugiego roku. W Poznaniu dojrzewał gniew ludu. W czerwcu wybuchła rewolucja. W starciach robotników z milicją zginęło lub zostało rannych wielu ludzi. 9 lipca młody Mikołaj został aresztowany. Postawiono mu zarzut przeprowadzenia w 10-osobowej grupie zamachów na funkcjonariuszy MO, rozbicia składu z bronią, przewracania tramwajów i budowania barykad oraz kilku innych „wykroczeń”. Tak naprawdę został aresztowany na podstawie zdjęcia, na którym stoi na czołgu. Na szczęście dla niego w październiku nastąpiło przesilenie. Po VIII plenum KC PZPR uwolniono więźniów politycznych, a śledztwo umorzono. Wydawało się, że wszystko wróci do normy. Tak się jednak nie stało. W 1957 r. odmówiono mu wydania paszportu i nie pojechał na Akademickie Mistrzostwa Świata do Paryża.
Rok po ukończeniu studiów do Gliwic ściągnął go niezapomniany Zbigniew Czajkowski. W 1964 r. zajął drugie miejsce w mistrzostwach Polski w szpadzie i został dokoptowany do narodowej drużyny Polski na olimpiadę w Tokio.
Tam razem z Gąsiorem, Nielabą, Glosem i rezerwowym Parulskim zajęli w turnieju drużynowym piąte miejsce. Będąc jeszcze zawodnikiem, Mikołaj Pac Pomarnacki zaczął pracować jako instruktor w Piaście. W 1970 r. został trenerem kadry narodowej szpadzistów. Rok później na mistrzostwach świata w Ankarze drużyna pod jego wodzą w składzie: Gąsior, Nielaba, Andrzejewski, Barburski, Budkiewicz zdobyła srebrny medal. W 1973 r. rozpoczął trenerską pracę w GKS Katowice, gdzie wychował kilkunastu mistrzów Polski. Pracował także we Włoszech.
W 1988 roku pojechał na olimpiadę do Seulu jako trener polskich szpadzistów.
W latach dziewięćdziesiątych ponownie szkolił kolejnych mistrzów we Włoszech w jednym z najsłynniejszych na świecie ośrodków szermierczych w Mediolanie. Po powrocie z Włoch rozpoczął szkolenie młodzieży w Piaście Gliwice, gdzie z przerwami pracował dopóki pozwalało zdrowie. Oficjalnie fechtmistrz Pomarnacki pracę trenerską zakończył niedawno, bo w 2019 r.
– Mam 86 lat, kiedyś na emeryturę trzeba było przejść. Niestety czas biegnie nieubłaganie, łza się w oku kręci, jeszcze mam obowiązki rodzinne. Kończę swoją pracę jako trener, ale sercem dalej będę z Piastem – mówił wówczas na spotkaniu z szermierczą rodziną Mikołaj Pac Pomarnacki.
Wśród aktualnych zawodników Piasta nie brakuje jego wychowanków, którzy mogą się pochwalić sukcesami na skalę międzynarodową.
Sebastian Majgier pod jego wodzą zdobył tytuł wicemistrza świata w juniorach. Z powodzeniem na krajowych i zagranicznych planszach wciąż walczą Aleksander Staszulonek i Karolina Staszulonek. Oboje to medaliści mistrzostw Europy i Polski.
Mikołaj Pac Pomarnacki był nie tylko wybitnym szermierzem i trenerem, ale też zawołanym filatelistą i postacią o ciekawym rodowodzie historycznym. Wywodził się z bardzo starego, arystokratycznego rodu, którego kolebka znajdowała się w Pomarnoce na Wileńszczyźnie. Najstarsze dokumenty o jego przodkach pochodzą jeszcze z początków Unii Polsko-Litewskiej. Jeden z jego krewnych – Stanisław Pomarnacki – był pierwowzorem postaci Podkomorzego w „Panu Tadeuszu” („ostatni, co tak poloneza wodził”). W czasie rewolucji jego ojciec walczył w 13 pułku Ułanów Wileńskich. Po podziale Litwy rodzina przeniosła się do Wielkopolski.
Pan Mikołaj miał dwoje dzieci. Do ostatnich dni mieszkał w Gliwicach.
Cześć jego pamięci!
(piast.gliwice.pl)
Małgorzata Maciejewska laureatką Nagrody Dramaturgicznej im. Tadeusza Różewicza
13 listopada w Teatrze Miejskim w Gliwicach ogłoszono werdykt Kapituły pierwszej edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. Nagrodę główną i 50 000 zł otrzymała Małgorzata Maciejewska za sztukę „Feblik”.
– Małgorzata Maciejewska, czerpiąc z tajemniczych zasobów swojej wyobraźni, stworzyła w swoim dramacie absolutnie subiektywny, przedziwny, niepojęty, okrutny wszechświat. Dała nam klucz do tego wszechświata. W zachwycie otworzyliśmy drzwi - wygłosiła w laudacji Małgorzata Sikorska-Miszczuk, przewodnicząca Kapituły. – Dramat „Feblik” ukazuje świat codzienny, swojski, ubłocony. Dzieją się tam rzeczy normalne i niepojęte zarazem. Rządzą tam reguły, które znamy, a zarazem nigdy o nich nie słyszeliśmy. Postaci, które zamieszkują tę krainę dzielą nasz los, a zarazem nic takiego nam się nie przydarza. Są tacy jak my, ale zupełnie inni. Pytanie: jaka niezwykła wyobraźnia za tym stoi? Cóż to za magia pisarska?! Jakie cudowne złamanie porządku narracyjnego?! Jak Małgorzacie Maciejewskiej udało się to osiągnąć? – dodała Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
– Jaka była idea Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza? Idea to bardzo wzniosłe słowo, nieco górnolotne, a moja myśl była cokolwiek prozaiczna, wynikająca z codziennej obserwacji najbliższego otoczenia. Kiedy przyjechałem do Gliwic, dawno już temu, zamieszkałem niedaleko domu Różewiczów. Nie wiedziałem o tym. Kto w nim niegdyś mieszkał, uświadomił mi dopiero po jakimś czasie profesor Zagajewski, ojciec poety, mój sąsiad. Zastanawiało mnie, wtedy świeżo upieczonego polonisty, dlaczego miedzy teatrem działającym tak blisko domu dramatopisarza a jego twórczością nie było żadnego, nawet najmniejszego związku. Jak to możliwe, że przez dziesiątki lat tamten teatr i wybitny poeta, autor wielu sztuk, lekturowy klasyk, pozostawali wobec siebie tak całkowicie obojętni, nie mieli sobie nic do powiedzenia, nic do zaoferowania? Było w tym rozminięciu coś, co nie dawało mi spokoju, jakieś przeczucie słabości kultury, zagrożenia dla teatru. No bo jakże to tak, jakiż to teatr, czy jeszcze żywy, czy już jałowy? Zerwanie fundamentalnego związku między sceną a tymi, którzy dla niej piszą - tu i teraz - jest przecież ciosem, którego smutne konsekwencje są i będą odczuwane przede wszystkim w teatrze. Utalentowani pisarze odejdą - do filmu, do telewizyjnych seriali, do mediów, do public relations… Czy można ich osądzać, że nie powinni … bo dobro kultury, bo misja, bo powinność? Nie. Dlatego konieczność utrzymania i wspierania, tak jak tylko zdołamy, żywej łączności między pisarzem i teatrem jest podstawowym zadaniem teatrów publicznych. Stąd nasz konkurs, stąd jego patron. Z relacji żony poety, Wiesławy, dowiedziałem się, że Tadeusz, w ciągu ponad dwudziestu lat mieszkania i przemieszkiwania w Gliwicach, był w tamtym teatrze tylko raz, lecz szybko z niego wybiegł, jeszcze w trakcie pierwszego aktu. Dlaczego? Co zobaczył autor „Do piachu”? Z pewnością operetkę, którą lubiła jego żona. Operetkę, która wówczas królowała tutaj niepodzielnie. Teraz, po wielu latach, które upłynęły od owej, wiele mówiącej ucieczki dramatopisarza z tamtego teatru, z gmachu w którym od niedawna mieści się nasz teatr, Różewicz przyszedł tutaj po raz wtóry, i mam nadzieję pozostanie z nami na długo, jako patron Konkursu, starszy kolega po piórze tych wszystkich, którzy chcą dla polskiej sceny pisać, a nie od niej uciekać. Na koniec sparafrazuję innego poetę, który także dla teatru pisał, choć wystawienia sztuk swoich nigdy nie doczekał... „Dramatopisarzu, tyś dla teatru jak zdrowie, ile cię trzeba cenić ten tyko się dowie kto cię stracił…” – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru i Przewodniczący Rady Programowej Konkursu.
W finale I edycji Konkursu znalazły się także sztuki „Mama ma szorstkie ręce” Jolanty Fainstein oraz „XYZ” Krzysztofa Szekalskiego. Wyłoniono je spośród 131 nadesłanych dramatów. Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Rady Programowej otrzymał Piotr Rowicki za sztukę „Freak”.
– Szukaliśmy czegoś, co jest nowatorskie, oryginalne, zaskakujące, piękne, przejmujące, opowiadające historię. Ważny był też język, swoboda, wyobraźnia. Cieszę się, że konkurs wyłania nowe talenty. Podoba mi się formuła, która sprawia, że nazwiska finalistów poznajemy po wyborze tekstów, czytamy je bowiem opatrzone godłem, nie znając autorów – dodała Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
Podczas uroczystości Grzegorz Krawczyk zapowiedział także II edycję konkursu. Nagroda Dramaturgiczna im. Tadeusza Różewicza, ustanowiona przez Adama Neumanna, prezydenta Gliwic, w zamyśle jej inicjatorów: Grzegorza Krawczyka, Joanny Oparek oraz Juliusza Pielichowskiego, ma na celu wsparcie twórców piszących dla teatru oraz promocję najbardziej wartościowych zjawisk zachodzących we współczesnej dramaturgii polskiej.
– Świętując sukces Małgorzaty Maciejewskiej, ogłaszamy jednocześnie II edycję Konkursu. Za rok o tej porze z przyjemnością zaprezentujemy kolejnego nagrodzonego dramatopisarza – powiedział Grzegorz Krawczyk.
Więcej o Nagrodzie Dramaturgicznej im. Tadeusza Różewicza: www.nagrodarozewicza.pl (materiały organizatora)
Razem przeciw przemocy
19 i 26 listopada w Gliwicach odbędą się dwie z wielu zaplanowanych akcji informacyjnych poświęconych przeciwdziałaniu przemocy. Warto wziąć w nich udział, nie tylko gdy doznaje się przemocy, ale również, by wiedzieć, jak reagować na agresję i pomóc osobom, które jej doświadczają.
Każdy rodzaj agresji, wymuszeń, prób wpłynięcia siłą na czyjeś decyzje, ataki cielesne czy słowne, są niedopuszczalne i wymagają natychmiastowego działania. Dlatego o problemie i sposobach radzenia sobie z nim warto przypominać codziennie.
W Gliwicach można uzyskać pomoc w różnej formie. W mieście działają punkty wsparcia dla osób doznających przemocy, m.in. w Ośrodku Pomocy Społecznej przy którym działa Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy ul. Sikorskiego 134 czy zespół pracy socjalnej i usług ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, kryzysom, trudnościom opiekuńczo-wychowawczym przy ul. Fiołkowej 26. Organizowane są też różnorodne akcje pomocowo-edukacyjno-informacyjne.
– Przemoc stanowi istotny problem społeczny współczesnego świata. Pojawia się zawsze tam, gdzie istnieją nierówne relacje i stanowi jedno z podstawowych zagrożeń dla rodzin i całego społeczeństwa. Brak czy powstrzymywanie się od reakcji, przyzwalanie czy usprawiedliwianie, umniejszanie czy bagatelizowanie stosowania przemocy potęguje poczucie bezkarności u jej sprawców. Z kolei u osób doznających wzmacnia poczucie bezsilności i bezradności. Dlatego reakcje społeczne odgrywają zasadniczą rolę w udzielaniu pomocy i wsparcia osobom i rodzinom uwikłanym w przemoc. Bierna obserwacja, a tym samym aprobata, przyczynia się do utrwalania niewłaściwych norm społecznych, odcina osoby doznające przemocy od poszukiwania pomocy – mówi Marzena Połomska, zastępca dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.
Kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania przemocy mają działania edukujące i zachęcające do reagowania. Dlatego Ośrodek Pomocy Społecznej, w partnerstwie z podmiotami z terenu Gliwic, zaprasza do udziału w 2. edycji kampanii „Razem przeciw przemocy” i skorzystania z wydarzeń zaplanowanych w okresie od listopada do grudnia 2022.
W programie kampanii zaplanowano m.in.:
- 19 listopada stanowiącego Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci na terenie CH FORUM przy ul. Lipowej 1 w godz. od 12.00 do 18.00 odbędzie się akcja „Więcej mocy przeciw przemocy”. W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. konsultacje prawne oraz psychologiczne, terenową grę profilaktyczno-edukacyjną „Na tropie supermocy” (od godz. 12.00 do 16.00), warsztaty i kreatywne zajęcia, gry rodzinne oraz pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej, samoobrony, rodzinnej zumby i jogi. Będzie też trening oddechu i zooterapia.
- 26 listopada odbędzie się Bieg Białej Wstążki. Wydarzenie zostanie zrealizowane w ramach Gliwickiej Parkowej Prowokacji Biegowej. Start zaplanowano na godz. 9.00 na polanie przy stadionie Piasta Gliwice (wjazd na parking od ul. Leśnej).
-
Ponadto w okresie trwania kampanii odbędą się też bezpłatne konsultacje dotyczące przeciwdziałania przemocy i uzależnieniom, warsztaty profilaktyczno-edukacyjne dla dorosłych oraz warsztaty profilaktyczne i lekcje biblioteczne, uwrażliwiające uczniów szkół podstawowych na przejawy przemocy w najbliższym otoczeniu.
Zostaną też utworzone grupy informacyjno-edukacyjne dla osób zmagających się z przemocą domową, odbędą się spotkania z autorami książek z obszaru przemocy i jej przeciwdziałania oraz spotkania „Przeczytaj moją historię”.
Szczegółowe informacje o kampanii dostępne są na stronie www.opsgliwice.pl w zakładce „Formy pomocy” - „Razem przeciw przemocy” oraz na profilu FB Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.
Uwaga!
W Gliwicach osobom doznającym przemocy w rodzinie pomocy udzielają m.in:
- Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Gliwicach, ul. Fiołkowa 26.
- Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Gliwicach, ul. Sikorskiego 134. OIK jest placówką czynną całą dobę. Zapewnia wsparcie, porady, terapię i schronienie. Przy OIK znajduje się całodobowy hostel. Jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, których dotyka problem przemocy w rodzinie bądź znajdują się w innej sytuacji kryzysowej, czasowo uniemożliwiającej pobyt w środowisku rodzinnym.
Tel. 32/335-53-40, 32/335-53-59, 510-230-115, e -mail: oik_gliwice@tlen.pl. - Zespół ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, kryzysom, trudnościom opiekuńczo-wychowawczym przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Gliwicach, ul. Fiołkowa 26. Tel. 32/300-01-11.
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gliwicach, ul. Aleksandra Gierymskiego 1, tel. 32/231-05-69, e -mail: sekretariat@ppp.gliwice.eu.
- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gliwicach, ul. Zwycięstwa 21, tel. 32/239-12-95, 32/239-12-59, e-mail: glowacka_a@um.gliwice.pl.
- Punkt Konsultacyjny dla osób uzależnionych i członków rodzin prowadzony przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach, ul. Okopowa 6, tel. 32/335-04-93, 32/335-04-94, e-mail: diw@mzuk.pl.
- Komenda Miejska Policji w Gliwicach, ul. Powstańców Warszawy 10-12, tel. 47 85 922 00 (dyżurka).
- Komisariat I Policji w Gliwicach ul. Kościelna 2, tel. 47 85 901 00, e -mail: kp1@gliwice.ka.policja.gov.pl (dyżurka).
- Komisariat II Policji w Gliwicach, ul. Warszawska 35 c, tel. 47 85 902 00,e-mail: kp2@gliwice.ka.policja.gov.pl (dyżurka).
- Komisariat III Policji w Gliwicach, ul. Pszczyńska 20, tel. 47 85 903 00, e -mail: kp3@gliwice.ka.policja.gov.pl (dyżurka).
- Komisariat IV Policji w Gliwicach, ul. Strzelców Bytomskich 22, tel. 47 85 902 50, e -mail: kp4@gliwice.ka.policja.gov.pl (dyżurka).
- Komisariat V Policji w Gliwicach, ul. Wawelska 2, tel. 47 85 903 50, e -mail: kp5@gliwice.ka.policja.gov.pl (dyżurka). (mf)
Solidarni w walce z cukrzycą
14 listopada przypada Światowy Dzień Cukrzycy - choroby, na którą w Polsce cierpi 3 mln osób, a na świecie ponad 460 mln. Aby zwrócić uwagę na problem cukrzycy i profilaktykę, gliwicka Palmiarnia i Radiostacja zostaną dziś podświetlone na niebiesko, a na telebimach będą wyświetlane materiały edukacyjne. Do akcji przyłączają się również gliwickie fauny, które przyciągają uwagę dekoracjami w kolorze niebieskim, symbolizującym walkę z cukrzycą.
Akcję organizuje Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą MOJACUKRZYCA.PL. Warto wiedzieć, że na co dzień w siedzibie organizacji przy ul. Młyńskiej 17 działa „Słodkie Pogotowie” czyli punkt konsultacyjny, w którym gliwiczanie mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalistów (od poniedziałku do piątku w godz. od 11.00 do 15.00). Porady i wsparcie udzielane są również w formie zdalnej. Osoby zainteresowane wizytą w punkcie konsultacyjnym proszone są o kontakt telefoniczny (32/331-33-49; 605-331-345) lub mailowy (biuro@mojacukrzyca.pl). Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.
Dowiedz się więcej:
• Słodkie pogotowie: https://gliwice.eu/aktualnosci/miasto/slodkie-pogotowie
• Wywiad z diabetologiem realizowany na zlecenie Miasta: https://gliwice.eu/o-gliwicach/zdrowie-i-pomoc-spoleczna/ochrona-i-promocja-zdrowia/zdrowe-gliwice-otylosc-i-nadwaga (mf)
104 lata niepodległości
11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Spotkaliśmy się na placu Piłsudskiego, by wspólnie świętować wydarzenia z 1918 roku, gdy po 123 latach Polska wróciła na mapę świata.
To właśnie Józef Piłsudski 11 listopada 1918 roku otrzymał od Rady Regencyjnej zwierzchnictwo i naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim. Tego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Marzenie o odbudowie niepodległego państwa polskiego po latach zaborów stawało się rzeczywistością.
11 listopada w gliwickiej katedrze odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, po której na placu Piłsudskiego odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli samorządu i wojska. Następnie w parku Starokozielskim złożono kwiaty pod pomnikiem ku czci żołnierzy francuskich poległych w latach 1920–1922. Wieczorem w Teatrze Miejskim wystąpił zespół Impressja. W programie była między innymi muzyka z filmowych adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza i Józefa Kraszewskiego.
Odcinek ul. Błonie wyłączony z ruchu
W związku z pracami przy przejeździe kolejowym przy ul. Błonie, fragment ulicy – od kopalni do ul. Kujawskiej – został zamknięty.
Objazd wytyczono ulicami: Kujawską, Dolną, Rymera, Pocztową i dalej ul. Błonie. Utrudnienia potrwają do końca bieżącego tygodnia.