Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach – 9 listopada 2022 r.

//09-11-2022



Narodowe Święto Niepodległości. Świętujmy razem!

pomnik marszałka Piłsudskiego i flafgi

11 listopada będziemy obchodzić 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkajmy się na placu Piłsudskiego, by wspólnie świętować wydarzenia z 1918 roku, gdy po 123 latach Polska wróciła na mapę świata.

Droga Polski do niepodległości nieodłącznie wiąże się z zakończeniem I wojny światowej. 11 listopada 1918 roku we francuskim Compiègne zawarto rozejm pieczętujący klęskę Niemiec na wojennych frontach. Tego samego dnia marszałek Józef Piłsudski został naczelnym wodzem wojsk polskich. Państwo polskie odrodziło się po wielu latach zaborów, mimo że przebieg granic państwowych nie został jeszcze oficjalnie ustalony.

W Gliwicach obchody rozpoczną się o godz. 12.30 od mszy świętej w intencji Ojczyzny w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po liturgii uczestnicy obchodów przejdą na plac marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie około godz. 14.00 zaplanowano oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli samorządu i wojska.

Około godz. 14.50 w parku Starokozielskim zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem ku czci żołnierzy francuskich poległych w latach 1920–1922. Warto przypomnieć, że mauzoleum żołnierzy francuskich jest związane z okresem powstań śląskich i plebiscytu. Gliwice były wówczas siedzibą Naczelnego Dowództwa Wojsk Sprzymierzonych na Górnym Śląsku. Oddziały francuskie były najliczniejsze w gronie wojsk sojuszniczych.

Zwieńczeniem Narodowego Święta Niepodległości będzie wieczór w Teatrze Miejskim (ul. Nowy Świat 55–57). O godz. 18.00 wystąpi zespół Impressja. Muzyka z filmowych adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza i Józefa Kraszewskiego w połączeniu z historycznymi obrazami Jana Matejki i Wojciecha Kossaka stworzą niesamowity, muzyczno-malarski klimat Narodowego Święta Niepodległości. Bilety w cenie 2 zł są dostępne w kasach Teatru Miejskiego i kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3).

11 listopada warto udekorować swój dom biało-czerwoną flagą, a punktualnie o godz. 12.00 zaśpiewać polski hymn – „Mazurek Dąbrowskiego”.





Przegląd Filmowy Ukraina

Scena Bajka kino Amok

Między 18 a 24 listopada w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3) odbędzie się Przegląd Filmowy Ukraina. 

Ostatnie dziewięć lat to najbardziej owocny okres w kinematografii ukraińskiej od czasów odzyskania niepodległości w 1991 roku. Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów. Festiwal pokazuje jak silna jest potrzeba rozmowy, wzajemnego poznania i zrozumienia. W Polsce mieszka coraz więcej Ukraińców, to nasi sąsiedzi, współpracownicy, koledzy. Chcemy, aby festiwal symbolicznie budował pomost pomiędzy Polakami i Ukraińcami, aby był okazją do partnerskiej rozmowy i wspólnej zabawy – mówi Beata Bierońska-Lach, dyrektorka festiwalu.

Harmonogram projekcji:

  • 18.11 (pt) 18.30 SYNDROM HAMLETA (po filmie zoom z twórcami filmu) | Синдром Гамлета (наближення до режисерів після фільму)
  • 19.11 (sb) 18.15 KLONDIKE | Клон дайк
  • 20.11 (nd) 15.30 OSTATNIA NIEDZIELA W PRZEDWOJENNYM LWOWIE | Остання неділя у довоєнному Львові
  • 16.30 VIKTOR ROBOT | film dla dzieci | Віктор Робот (для дітей
  • 18.15 107 MATEK | Цензорка
  • 22.11 (wt) 18.00 ODBICIE | Відбл иск
  • 23.11 (śr) 18.00 MATKA APOSTOŁÓW | Мат и Апостолів
  • 24.11 (cz) 18.00 SZCZEDRYK | Щедрик




Warsztatowo o kulturze

Zdjęcie ze spotkania

25 października w filii Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych  przy ul. Studziennej 6, na zaproszenie Ewy Weber, zastępczyni prezydenta miasta, odbyło się kolejne spotkanie z twórcami gliwickiej kultury. 

Tematem przewodnim spotkania była szeroko pojęta komunikacja w obszarze kultury. Jest ona bowiem  najważniejszym elementem porozumiewania się  zarówno dla organizatorów i twórców, jak i mieszkańców poszukujących informacji o wydarzeniach odbywających się w Gliwicach. 

Na warsztat wzięto tematy związane z działaniami promocyjnymi dotyczącymi wydarzeń odbywających się w naszym mieście, koordynacją kalendarza imprez. Szukano rozwiązań na jak najbardziej efektywne formy informowania o możliwych źródłach finansowania kultury oraz przedstawiono propozycję uruchomienia nowej aplikacji mobilnej jako narzędzia uzupełniającego dotychczasowe formy komunikacji. Jedną z najważniejszych funkcjonalności nowej aplikacji ma być kalendarz wydarzeń kulturalnych, powiązany z istniejącą witryną kulturalną kultura.gliwice.eu. Aplikacja ma być ważnym narzędziem promocji i koordynacji kalendarza gliwickich wydarzeń.

Uczestnicy spotkania starali się też odpowiedzieć na pytanie, czy wydarzenia kulturalne odbywające się w tym samym czasie zawsze stanowią dla siebie konkurencję, czy i kiedy jest możliwe uzyskanie efektu synergii działań. Rozmowy dotyczyły ewentualnych narzędzi, które pozwoliłyby na unikanie sytuacji, kiedy w tym samym czasie odbywają się imprezy o podobnym charakterze, adresowane do tego samego odbiorcy. Poza tworzonym na bieżąco kalendarzem imprez, pomocne mogłoby okazać się ramowe miesięczne kalendarium stałych wydarzeń oraz wypracowany w przyszłości system wzajemnego informowania się o planowanych działaniach. Temat kalendarza imprez pojawił się również przy okazji rozmów o działaniach związanych z promocją wydarzeń, skupionych głównie na dedykowanej stronie kultura.gliwice.eu. 

Docelowo to właśnie miejsce ma zawierać kompleksowe informacje o imprezach organizowanych przez wszystkie instytucje kultury, organizacje pozarządowe, firmy czy indywidualnych twórców, które zostaną dodane do kalendarza przez ich organizatorów. Pomocą w tworzeniu i propagowaniu informacji o wydarzeniach służy także CK Victoria. Otwartą kwestią wciąż pozostaje przyjęcie ostatecznych rozwiązań w zakresie prowadzenia działalności informacyjnej o wydarzeniach w wersji tradycyjnej, tj. papierowej oraz w przestrzeni miasta. Podczas ożywionej dyskusji rozmawiano o wadach i zaletach „uwolnienia” słupów ogłoszeniowych, pojawiły się również pomysły na działania promocyjno-informacyjne, które mogłyby być realizowane np. w procedurze budżetu obywatelskiego. 

Ważnym zagadnieniem była dywersyfikacja źródeł finansowania projektów kulturalnych. Pomoc w tym zakresie świadczy zarówno Centrum 3.0, jak i CK Victoria. Centrum 3.0 przekazuje informacje o programach grantowych oraz doradza przy wypełnianiu wniosków. CK Victoria nie tylko informuje i pomaga przy składaniu aplikacji, ale również samo organizuje konkursy w ramach tzw. Start-upu kulturalnego. Właśnie ogłoszono kolejne nagrodzone projekty. Zainteresowanie konkursem skierowanym m.in. do artystów, animatorów, organizatorów imprez, fundacji i stowarzyszeń stopniowo rośnie. Jego zasady określa regulamin, a decyzje, do kogo trafi wsparcie, podejmuje kapituła konkursowa, w skład której wchodzą zarówno pracownicy CKV, jak i działacze społeczni. 

Podczas dyskusji pojawiły się także propozycje działań, jakie mogłyby zostać podjęte przez CK Victoria, by wspólnie ze stowarzyszeniami, fundacjami i artystami ubiegać się o środki zewnętrzne. Wyrażono także potrzebę wyjaśnienia zasad finansowania zadań i współpracy z CKV.

Wiele propozycji zostało sformułowanych przez przedstawicieli Forum Ludzi Kultury. Po raz kolejny spotkanie pokazało wielość tematów, na które warto rozmawiać i przy których warto współpracować, dlatego  spotkania będą kontynuowane. 

W spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób. Dziękuję wszystkim obecnym za zaangażowanie i chęć współdziałania. Cenię sobie merytoryczne rozmowy na temat działań, jakie wspólnie można podejmować w celu rozwoju kultury w mieście. To dwugodzinne spotkanie było czasem wymiany myśli, doświadczeń i burzy mózgów. Nie mam wątpliwości, że wszystkim nam zależy na tym, by kalendarz imprez był bogaty w wydarzenia oraz by znalazły one swoich odbiorów. W każdym temacie padało dużo różnych pomysłów. Należy je zebrać i odnieść do możliwości, jakie już są lub zastanowić się nad nowymi rozwiązaniami – mówi Ewa Weber, zastępczyni prezydenta miasta. (ksp)
 





Ewa Pokorska-Ożóg zasłużona dla kultury polskiej

kobieta w okularach przeciwsłonecznych i fioletowym żakiecie

Jest znana zarówno jako Miejski Konserwator Zabytków w Gliwicach, jak i wykładowczyni oraz autorka poczytnych książek, felietonów i artykułów naukowych poświęconych lokalnemu dziedzictwu architektury i sztuki. Za tę działalność Ewa Pokorska-Ożóg otrzymała w październiku honorową odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Serdecznie gratulujemy!


Honorowa odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadawana jest osobom wyróżniającym się w zakresie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury. W tym roku w gronie dziesięciu laureatów z całej Polski znalazły się trzy osoby z województwa śląskiego. Wśród nich m.in. Ewa Pokorska-Ożóg, która od niemal 20 lat sprawuje funkcję Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gliwicach, a w latach 2016–2017 pełniła także obowiązki Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Wniosek o nadanie odznaczenia zgłosił Główny Zarząd Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. 


Oprócz pracy w Urzędzie Miejskim w Gliwicach, Ewa Pokorska-Ożóg prowadzi zajęcia w Akademii Śląskiej w Katowicach (dawniej WST) i od lat pisze o gliwickich zabytkach na łamach „Miejskiego Serwisu Informacyjnego – Gliwice”. Pełny cykl tych felietonów doczekał się już odrębnej publikacji wydanej przez Muzeum w Gliwicach, dla którego autorka od dłuższego czasu przygotowuje wykłady pod hasłem „Dzielnice Gliwic – znaki szczególne”. Monografia „Kolory miasta” spodobała się nie tylko mieszkańcom, została też nagrodzona w ubiegłorocznym konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. 


Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wręczono podczas Jubileuszowego XX Walnego Zjazdu Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.


Bardzo cieszę się z tego wyróżnienia, ponieważ jest to docenienie wszystkiego tego, czym zajmuję się od wielu lat. Ważne jest dla mnie także wsparcie ze strony mieszkańców, którzy przychodzą na moje wykłady. Są to ludzie w każdym wieku, żywo zainteresowani zabytkami i przeszłością Gliwic, które wyglądają coraz lepiej. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia sprzed 20-30 lat, żeby zobaczyć jak wiele zmieniło się na korzyść. Nadzieją są dla mnie również moi studenci, którzy już jako architekci projektują bardzo świadomie – to też cieszy – mówi Ewa Pokorska-Ożóg.


I zdradza, że w planach jest już kolejna książka, która będzie stanowiła podsumowanie cyklu trwających obecnie wykładów pt. „Dzielnice Gliwic – znaki szczególne”. 


Naszej laureatce serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych spektakularnych sukcesów! (ml)
 





Cenna wygrana w Łańcucie

mecz Tauron GTK Gliwice

8 listopada Tauron GTK Gliwice wygrał w Łańcucie z miejscowym Rawlplug Sokołem 73:68. Zespół Maroša Kováčika prowadził praktycznie przez całe spotkanie, ale były momenty, w którym beniaminek Energa Basket Ligi był bardzo blisko rywala. Dla zwycięzców 23 punkty i 9 zbiórek zdobył Kamari Murphy.

Po trzech kolejnych porażkach Tauron GTK chciało znaleźć przełamanie. Zespół Maroša Kováčika punktów szukał w Łańcucie, gdzie mierzył się z beniaminkiem Energa Basket Ligi, Rawlplug Sokołem. Ewentualna porażka mogła mocno skomplikować sytuację i uwikłać gliwiczan w walkę o utrzymanie. Goście od pierwszych minut grali jednak skutecznie i szybko uzyskali bezpieczną przewagę, kończąc pierwszą kwartę 21:10.

Już na początku drugiej odsłony dwoma skutecznymi zagraniami popisał się Filip Put i przewaga gości sięgnęła 15 punktów. Impas miejscowych przełamał dopiero Sanders, który przymierzył z półdystansu. Dobrze pod koszem znalazł się także Przemysław Wrona, a Marcin Nowakowski ograł Norberta Maciejaka i koszykarze Rawlplug Sokoła systematycznie zbliżali się do rywala. Kiedy Sanders trafił zza linii 6,75 m, trener Maroš Kováčik poprosił o przerwę na żądanie, ale ta nie przyniosła oczekiwanego efektu. Rozpędzeni miejscowi, a konkretnie Delano Demetrius Spencer II, zaliczyli trafienie z dystansu, a Raynere Zynique Thornton dwukrotnie powiększył dorobek swojego zespołu i zredukował straty do zaledwie trzech „oczek”. Goście nie pozwoli jednak doprowadzić do wyrównania, a drugi oddech złapali dzięki akcji 2+1 Rowlanda. Kiedy gliwiczanie zaliczyli serię 6:0 ich przewaga ponownie wzrosła do dziewięciu „oczek”. Jako ostatni drogę do kosza w tej części gry znalazł Sanders.

Po przerwie ponownie lepiej prezentowali się przyjezdni. Niezwykle aktywny był Murphy. Amerykański środkowy najpierw wykorzystał doskonałe podanie Rowlanda, a potem dwukrotnie wykończył szybki atak. W międzyczasie dobrze obsłużył też Fergusona, który z najbliższej odległości zdobył łatwe punkty, a trener gospodarzy zmuszony był przerwać dobrą serię gliwiczan. Po niej skuteczną akcja w polu trzech sekund popisał się Jure Skifić i Tauron GTK uzyskało najwyższe, 16-punktowe prowadzenie w meczu, ale potem rozpoczęło się show Spencera. Zawodnik Rawlplug Sokoła trafiał z dystansu jak szalony i po jego czterech kolejnych „trójkach” przewaga gliwiczan stopniała do zaledwie siedmiu „oczek”, a trener Kováčik zmuszony został do skorzystania z czasu na żądanie. To nie zatrzymało łańcucian, którzy po celnych rzutach wolnych Spencera zbliżyli się do przeciwnika jeszcze bardziej, na 3 punkty.

Kiedy na początku czwartej odsłony z dystansu przymierzył Sanders, straty Rawlplug Sokoła zostały zniwelowane do zaledwie jednego punktu. W następnej akcji Put dobrze wypatrzył Szlachetkę pod koszem i obsłużył kolegę podaniem, które rozgrywający Tauron GTK zamienił na łatwe punkty. Zza łuku swoją okazję wykorzystał także Ferguson, a Murphy obsłużył Puta i gliwiczanie mogli odetchnąć. Goście dzięki doskonałej współpracy Rowlanda i Murphy'ego cały czas utrzymywali bezpieczny dystans, ale kiedy Rowland i Szlachetka pomylili się w rzutach z dystansu, a Sanders dwukrotnie okazał się skuteczny, przewaga Tauron GTK stopniała do czterech „oczek” i trener Kováčik raz jeszcze poprosił o dodatkową przerwę. Faulowany Rowland trafił tylko jeden rzut wolny, a po drugiej stronie parkietu skuteczniejszy był Sanders, który wykorzystał swoje dwie próby. W kolejnej akcji Rowland nie trafił rzutu i Rawlplug stanął przed szansą na doprowadzenie do dogrywki. Rzut z dystansu spudłował będący w wysokiej formie rzutowej Spencer i stało się jasne, że gliwiczanie zgarną komplet punktów.

Kolejny mecz Tauron GTK zagra u siebie 18 listopada z Eneą Zastalem BC Zielona Góra. 





Młodzi, ambitni i zdolni

Gliwicki Laur Nauki. Nagrodzeni.

Najzdolniejsi gliwiccy uczniowie – wyróżniający się nie tylko wzorową postawą i doskonałymi wynikami w nauce, ale też szczególnymi osiągnięciami – zostali po raz kolejny uhonorowani. Uroczysta gala Gliwickiego Lauru Nauki 2022 odbyła się 8 listopada w kinie Amok. Laury przyznano już po raz 17. Podczas wydarzenia uhonorowano 154 najzdolniejszych młodych gliwiczan. Aż 93 odebrało stypendia Prezydenta Miasta Gliwice. Serdecznie gratulujemy!

Gliwicki Laur Nauki to honorowe wyróżnienie przyznawane najbardziej utalentowanym uczniom, którzy mają na swoim koncie sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych najwyższych szczebli: wojewódzkich, ogólnopolskich lub międzynarodowych.

Każdego roku w gronie wyróżnionych są młodzi adepci nauki o bardzo różnych uzdolnieniach i zainteresowaniach. Łączy ich pracowitość i wytrwałość w dążeniu do celu.

Gliwickie Laury Nauki wręczane są uczniom podczas gali, w obecności ich rodziców, opiekunów, rodzin, honorują również pedagogów i dyrektorów szkół, w których uczą się laureaci. W tym roku, w imieniu prezydenta Gliwic Adama Neumanna, listy gratulacyjne uczniom gliwickich szkół, którzy w minionym roku szkolnym 2021/2022 osiągnęli znaczące sukcesy, wręczyła zastępczyni prezydenta Aleksandra Wysocka. Podziękowania trafiły też do nauczycieli, którzy przygotowali laureatów do startu w konkursach. Podczas gali zostały wręczone również stypendia Prezydenta Miasta Gliwice dla uzdolnionej młodzieży.

To wyjątkowa gala Gliwickich Laurów Nauki, z rekordową liczbą młodych ludzi uhonorowanych stypendium Prezydenta Miasta Gliwice. Mamy aż 154 laureatów, w tym aż 93 stypendystów. To absolutny rekord, powód do dumy, ale też dowód na to, że poziom edukacji w Gliwicach jest bardzo wysoki, a nasza młodzież jest ambitna, pełna pasji i śmiało sięga po sukces. Serdecznie gratuluję zarówno uczniom, jak i nauczycielom i rodzicom, którzy są wsparciem dla młodych ludzi – mówi Aleksandra Wysocka.

W uroczystości wzięło udział 154 uczniów, w tym 93 zdobywców Gliwickiego Lauru Nauki i 93 stypendystów Prezydenta Miasta Gliwice (niektórzy uczniowie otrzymali oba wyróżnienia). Gliwicki Laur Nauki otrzymali uczniowie z 19 gliwickich szkół: Szkoły Podstawowej nr 13 im. Krystyny Bochenek, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14, I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Edwarda Dembowskiego, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15, V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Struga, Liceum Ogólnokształcącego Filomata, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 17, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 14, Zespołu Szkół Łączności, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8, Szkoły Podstawowej nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5, Zespołu Szkół Budowlano-Ceramicznych, Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych nr 1.

Stypendia Prezydenta Miasta Gliwice Przyznawane corocznie w ramach „Miejskiego programu wspierania edukacji dzieci i młodzieży pobierających naukę w Gliwicach” otrzymało 93 uczniów.

Stypendia Prezydenta Miasta Gliwice to bardzo prestiżowe wyróżnienie, wymagające konkretnych naukowych osiągnięć i spełnienia surowych kryteriów. Uhonorowano min. uczniów: Diecezjalnej Szkoły Muzycznej, Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej, II Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach, IV Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej nr 6 w ZSPO nr 1, SP nr 9, V Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych, I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Edwarda Dembowskiego, Liceum Ogólnokształcącego Filomata i Zespołu Szkół Budowlano-Ceramicznych. 

Aleksandra Wysocka wręczyła również podziękowania 66 nauczycielom, którzy przygotowali uczniów i pomogli im w osiągnięciu sukcesów. Organizatorem Gliwickich Laurów Nauki jest Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 im. Henryka Sienkiewicza w Gliwicach, której dyrektorem jest Anna Krasowska. (mf)
 





Miasto liczy na siebie. I oszczędza

wieczorna starówka z lotu ptaka

Gdy inflacja i wzrost cen energii pustoszą samorządowe budżety, Gliwice szukają oszczędności.  Mimo że nasze miasto jest na razie w nieco lepszej sytuacji niż wiele innych gmin w Polsce – dzięki wynegocjowaniu stałej ceny za prąd – to skala podwyżek i tak jest ogromna. Mieszkańcy nie muszą się jednak martwić – szkoły pozostaną otwarte i ogrzane, a latarnie na ulicach nie zgasną.

Wzrost stawek za prąd to rzeczywistość, wobec której stoją samorządy w całej Polsce. Gliwice oraz inne miasta skupione w grupie zakupowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zawarły wspólną umowę na zakup energii elektrycznej i w 2022 oraz 2023 roku mają gwarantowaną stałą cenę za prąd. 

Dla wielu gmin zwyżki cen w energetyce oznaczają problemy z uchwaleniem przyszłorocznych budżetów. W dobie kryzysu, trudnej sytuacji finansowej samorządów i obecnych problemów na rynku energii, także Gliwice muszą trzymać rękę na pulsie i reagować na bieżąco. Obecnie nie jest planowane wprowadzenie drastycznych oszczędności, które mogłyby odbić się na bezpieczeństwie mieszkańców. Latarnie uliczne będą świecić przez całą noc. Jednak na niektórych terenach rekreacyjnych świecić będzie co druga. Tak będzie między innymi w lesie komunalnym przy ul. Chorzowskiej, na skwerach w Wilczym Gardle, Łabędach i Brzezince oraz nad jeziorem w Czechowicach.

Znacząco ograniczona zostanie liczba dekoracji świetlnych.

W tym roku uliczne bożonarodzeniowe iluminacje zostaną zamontowane tylko na Rynku oraz trzech głównych ulicach miasta: Zwycięstwa, Wyszyńskiego i Strzody. Także na skwerach i w parkach ozdób świątecznych będzie zdecydowanie mniej. Znikną całkowicie między innymi ze skwerów Bottrop i Nacka, parku Szwajcaria, a także alei Sikornik. Nowością będzie natomiast świąteczne oświetlenie Centrum Przesiadkowego, jego koszt pokryje wykonawca inwestycji MOSTOSTAL ZABRZE Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.

Cięcia kosztów są konieczne, jednak obecnie nie są planowane działania, które bezpośrednio obniżą poziom usług publicznych lub utrudnią mieszkańcom załatwienie najważniejszych spraw. Samorząd nie planuje zamykania szkół i wprowadzania nauki zdalnej. Kaloryfery w czasie lekcji będą włączone. Dyrektorzy szkół, przy wsparciu pracowników Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, będą – tam, gdzie to możliwe – poszukiwać oszczędności niewpływających na komfort uczniów. 

Podobnie jak w latach ubiegłych, wyłączane jest w godzinach nocnych oświetlenie przyszkolnych boisk i placów zabaw. Obiekty te oświetlane są zwykle do godz. 19.00–20.00. 

Nie tylko miasto zmuszone jest wprowadzać oszczędności. Wysokie koszty energii elektrycznej skłoniły kierownictwo sekcji lekkoatletycznej Piasta Gliwice, które zarządza Areną Lekkoatletyczną na os. Kopernika, do wyłączania oświetlenia obiektu o godz. 17.30. 

Oszczędności nie ominą jednak również obiektów miejskich. W budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa wyłączono większość iluminacji świetlnej, pozostawiając tylko jej część doświetlającą chodniki. Także temperatura w budynku została o kilka stopni obniżona. Wyłączono również część lamp podświetlających w nocy Palmiarnię.

Umiesz liczyć? Licz na siebie!

Gliwice od lat stawiały na ekologię i dbały o ograniczenie zużycia energii. Wykonanie przedsięwzięć ograniczających zużycie energii elektrycznej czy cieplnej kosztowało miasto miliony złotych i było możliwe dzięki bardzo dobrej kondycji ekonomicznej, którą Gliwice wypracowywały przed obecnym załamaniem finansowym. Miasto dobrze te środki wykorzystywało, z sukcesem pozyskiwało także dofinansowanie zewnętrzne, co teraz przynosi efekty.

Od 2012 roku miasto montuje ekologiczne i energooszczędne oświetlenie uliczne.

  • W ramach dwóch etapów projektu „Eko-światło w Gliwicach” wymieniono już 4250 sztuk opraw sodowych na oprawy LED i w efekcie w tych punktach świetlnych nastąpił sumaryczny spadek zużycia energii elektrycznej o mniej więcej 50%. Realizacja przedsięwzięcia kosztowała dotąd prawie 17 mln zł, z tego ponad 7 mln zł Gliwice pozyskały ze środków unijnych.
  • Energooszczędne oświetlenie uliczne LED montowane jest też w ramach nowych inwestycji miejskich, a liczba opraw sodowych w mieście stale się zmniejsza.

Oszczędności przynosi też miejska fotowoltaika.

  • Przykładowo dzięki montażowi mikroinstalacji fotowoltaicznej na budynkach Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa i ul. Jasnej produkcja własna prądu w bieżącym roku pokryła odpowiednio ponad 7% i 30% zapotrzebowania w tych obiektach.
  • Niemal 1000 paneli fotowoltaicznych zainstalowano w otwieranym w grudniu Centrum Przesiadkowym. Będą zasilać w energię elektryczną budynek główny CP, instalacje zadaszeń oraz tunel.
  • Instalacje fotowoltaiczne montowane są obecnie na 9 gliwickich szkołach, przedszkolach i budynkach użyteczności publicznej – to zadanie kosztuje około 2,4 mln zł, a 85% kwoty pokryje dofinansowanie unijne. 

Z kolei do ograniczania zużycia energii cieplnej przyczyniają się prowadzone od lat na szeroką skalę termomodernizacje obiektów miejskich.

  • Ocieplono m.in. budynki UM oraz większość placówek oświatowych, sukcesywnie wymieniane są okna i drzwi.
  • Szkoły i przedszkola zmieniają systemy ogrzewania na bardziej ekonomiczne i przyjazne środowisku – 62 budynki są podłączone do miejskiej sieci grzewczej PEC, 42 korzystają z sieci gazowej, 1 posiada kotłownię na olej opałowy.
  • W budynku UM przy ul. Zwycięstwa zamontowano energooszczędne oświetlenie LED i wymieniono instalację centralnego ogrzewania na efektywniejszą. 

Działania ograniczające zużycie energii dotyczą w Gliwicach także wielu innych miejskich obiektów, spółek i instytucji, które optymalizują zużycie mediów i wykorzystują w tym celu różne nowoczesne rozwiązania.





#OtwieramyCentrumPrzesiadkowe. Poznajmy się od zielonej strony!

Centrum Przesiadkowe nasadzenia

W grudniu na tyłach dworca PKP zacznie bić nowe komunikacyjne serce Gliwic. Przyjazny klimat w otoczeniu nowoczesnej infrastruktury Centrum Przesiadkowego zapewni około 10 tys. roślin – m.in. 130 drzew różnych gatunków, 9 tys. krzewów liściastych i iglastych oraz ponad 400 pnączy. Świeżo posadzona zieleń, rozmieszczona w dużych grupach i w układach geometrycznych, choć jeszcze niewielka, już dziś efektownie współgra z wyrazistym stylem gliwickiego kompleksu. Od wiosny do późnej jesieni stworzy mocny akcent kolorystyczny na tle poszczególnych obiektów. Dodatkowo liczne, wysokie trawy ozdobne nadadzą całości naturalności i lekkości z efektem „ruchu na wietrze”.

Głównym założeniem projektu nasadzeń na terenie Centrum Przesiadkowego było wykreowanie przy pomocy roślin przyjaznej przestrzeni dla gliwiczan i wszystkich osób korzystających z usług CP. Obszar, przed kilkoma laty w dużej części niedostępny, zaniedbany i porośnięty licznymi samosiejkami, po 27 miesiącach intensywnych robót budowlanych i drogowych zmienił się diametralnie! Przy tak dużej ingerencji w charakter miejsca, miasto od początku kładło silny nacisk, by zieleń – już odpowiednio zaprojektowana i rozplanowana – wróciła tam na możliwie najszerszą skalę. Postawiono na zróżnicowaną roślinność, która zapewni korzystającym z Centrum wytchnienie, obniży gorącym latem temperaturę otoczenia, pochłonie zanieczyszczenia i zmniejszy hałas komunikacyjny, a nade wszystko będzie się po prostu podobać. 

Wszystkie zastosowane gatunki roślin są odporne na warunki miejskie. Co równie ważne, gwarantują dużą zmienność sezonową w postaci pięknego kwitnienia i przebarwienia jesiennego, a w przypadku gatunków zimozielonych także efekt całoroczny – podkreśla Kamila Sichma, inspektor nadzoru terenu zieleni odpowiadająca z ramienia wykonawcy za całokształt zielonych prac na obszarze Centrum Przesiadkowego.

Drzewa

Wśród 130 drzew, posadzonych w gruncie i zaopatrzonych w podziemny system nawadniająco-napowietrzający, znajdziemy rozmaite gatunki o zróżnicowanych formach. Kolumnowe buki pospolite „Rohan Obelisk” można dostrzec głównie od strony ul. Składowej, przy parkingu z postojem TAXI z widokiem na budynek pomocniczy. Kolejne „kolumny” – graby pospolite „Fastigiata” – rosną już przy wjeździe od ul. Toszeckiej i wyjeździe na ul. Składową. 

Przy głównej drodze, dokładnie przy parkingu dla autobusów ZTM z widokiem na budynek główny, natrafimy na klony zwyczajne „Globosum” –  drzewa o pokroju kulistym, naturalnie się utrzymującym, co oznacza, że nie trzeba ich formować za pomocą cięcia, a nawet nie powinno się w ogóle tego robić. Kolejne klony posadzono na tej samej wysokości pod ścianą oporową oraz na poziomie wieży ciśnień. 

Kulistą formę mają również wolno rosnące dęby błotne „Green Dwarf” i robinie akacjowe w  odmianie „Umbraculifera”. Posadzono je na wąskich pasmach od strony ul. Tarnogórskiej, przy ogrodzeniu z dworcem PKP na wysokości peronów pod zadaszeniem i na poziomie wieży ciśnień. W jej okolicy wygospodarowano też miejsce dla niewielkich głogów pośrednich „Paul’s Scarlet” – o naturalnym pokroju, pięknie kwitnących wiosną i kojarzonych z historycznymi nasadzeniami w regionie. 

Aby uzupełnić stan liczebny dzikiej roślinności, którą przed budową Centrum Przesiadkowego trzeba było usunąć z tego obszaru, przewidziano także nasadzenia uzupełniające – z konieczności poza terenem CP. Do końca listopada w rejonie ul. Szymanowskiego i zjazdu na autostradę A1 zostaną posadzone 274 drzewa gatunków rodzimych, takich jak lipa drobnolistna, grab pospolity, klon polny, dąb szypułkowy, grab pospolity i wiąz górski.

Krzewy

W tej grupie dominują kwitnące krzewy liściaste, m.in. rozłożyste, intensywnie różowe hortensje ogrodowe „Bouquet Rose” i jedne z najpiękniej zmieniających kolor u schyłku lata, bukietowe hortensje „Pinky Winky”. Oprócz nich na terenie Centrum Przesiadkowego znajdziemy tawuły (szare o śnieżnobiałych kwiatach oraz drobne „Anthony Waterer” obfitujące w ciemnoróżowe kwiaty), pięknie pachnące, fioletoworóżowe miniaturowe lilaki Meyera czy przyciągające wzrok przez cały rok czerwone i żółte berberysy. Na obrzeżach kompleksu posadzono m.in. szybko rosnące pęcherznice kalinolistne o ciemnopurpurowych liściach oraz mnóstwo niskich krzewów okrywowych. To odporne na mrozy, ciemnozielone irgi Dammera „Major” i biało-zielone trzmieliny Fortune’a, które mają zadarnić powierzchnie (szczególnie na spadkach terenu i skarpach) oraz ułatwić pielęgnację tych obszarów. 

Całorocznym, efektownym uzupełnieniem roślinnej kompozycji Centrum Przesiadkowego są krzewy iglaste – sosny kosodrzewiny i jałowce okrywowe – oraz widoczny na skwerze za wyjściem tunelowym od strony ul. Tarnogórskiej, intensywnie zielony trawnik z rolki. W połączeniu z szerokimi koronami brzóz pożytecznych, malowniczymi pióropuszami ozdobnych miskantów olbrzymich oraz gęstymi kępami trzęślicy modrej stworzy on ciekawe, naturalistyczne założenie w centralnej części kompleksu. 

Pnącza

Ponad 400 sadzonek pnączy, zarówno zimozielonego bluszczu, jak i szkarłatnie przebarwiającego się jesienią winobluszczu, dostrzeżemy wzdłuż długiej ściany oporowej oddzielającej Centrum Przesiadkowe od kamieniczek z ul. Kolberga. Pnącza świetnie poradzą sobie w sąsiedztwie betonowych murów i drewnianych okładzin, są bowiem wyjątkowo żywotne i nie wymagają dodatkowej, kosztownej pielęgnacji. Dzięki intensywnemu wzrostowi szybko pokryją powierzchnię ściany, stając się naturalnym ekranem dźwiękochłonnym, filtrem powietrza i regulatorem temperatury otoczenia. Dodatkowo będą doskonałym, ekologicznym uzupełnieniem centralnego fragmentu muru, który wyłożono płytami betonowymi na bazie cementu fotokatalitycznego. Ten pod wpływem światła słonecznego oczyszcza powietrze, neutralizując szkodliwe substancje i zamieniając je w rozpuszczalne, spłukiwane przez deszcz sole o składzie przypominającym nawóz do kwiatów. Dodatkowo cement fotokatalityczny jest materiałem antybakteryjnym, dzięki czemu na płytach nie rozwiną się grzyby czy pleśń.
 

logotyp unijny Centrum Przesiadkowego





Gliwice gospodarzem Mistrzostw Polski w Rugby na Wózkach

Drużyna IKS Jeźdźcy podczas gry

W rugby może grać każdy – udowodniają to zawodnicy oraz zawodniczki na co dzień trenujący rugby na wózkach. W najbliższy weekend w Arenie Gliwice zmierzą się podczas pierwszego na świecie międzynarodowego turnieju rugby na wózkach w formule WR 5’S – czyli w tzw. „piątkach”. O sportowy doping zadba pierwsza w Polsce grupa cheerleader’ek na wózkach inwalidzkich. Wstęp wolny!


Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Rugby na Wózkach organizowane przez Polski Związek Rugby na Wózkach odbędą się w weekend (12-13 listopada) w Arenie Gliwice przy ul. Akademickiej 50. 


Po raz pierwszy w Polsce zawodnicy będą rywalizowali w formule WR 5’S – czyli w 5-osobowych zespołach, w skład których wejdą zarówno mężczyźni, jak i kobiety z różnym stopniem niepełnosprawności ruchowej. Do tej pory rozgrywki w tej formule były organizowane wyłącznie w Wielkiej Brytanii i Korei. Polska jest zatem trzecim krajem na świecie, który rozwija tę dyscyplinę sportu.


W Arenie Gliwice o Puchar Polski zawalczą mistrz i wicemistrz rozgrywek Great Britain Wheelchair Rugby w wersji WR 5's – brytyjskie drużyny Leicester Tigers oraz Northampton Saints, które zmierzą się z zespołami z Polski: IKS Jeźdźcy Mikołów oraz 4K Jokers Bydgoszcz. 


Sobota  (12 listopada) 

  • 10.10-11.00 Leicester Tigers – IKS Jeźdźcy Mikołów
  • 12.40-13.30 IKS Jeźdźcy Mikołów – Northampton Saints
  • 15.10-16.00 IKS Jeźdźcy Mikołów – 4K Jokers Bydgoszcz


Niedziela (13 listopada)

  • Półfinał (godz. 11.50-12.40) IKS Jeźdźcy Mikołów
  • Finał (godz. 16.00-16.50) IKS Jeźdźcy Mikołów


Podczas wydarzenia tytułu Mistrza Polski w odmianie paraolimpijskiej będzie bronić drużyna IKS Jeźdźcy Arena Gliwice, która zawalczy z zespołami: Prague Robots z Czech, Four Kings I Warszawa, Flying Wings Rzeszów oraz Balian Rugby Wielkopolska.


Sobota  (12 listopada)

  • 13.30-15.10 IKS Jeźdźcy Arena Gliwice – Balian Wlkp
  • 17.40-19.20 IKS Jeźdźcy Arena Gliwice – Prague Robots


Niedziela (13 listopada)

  • 12.40-14.20 IKS Jeźdźcy Arena Gliwice – Four Kings I Warszawa
  • Finał (godz. 16.50-18.30) IKS Jeźdźcy Arena Gliwice – Flying Wings Rzeszów


Zmagania zawodników będą oceniać międzynarodowi klasyfikatorzy i zagraniczni sędziowie.


Mistrzostwa będzie można oglądać w Arenie Gliwice (wejście przy parkingu T1 – od strony lodowiska) oraz online – na stronie Polskiego Związku Rugby na Wózkach www.pzrnw.pl oraz na kanale PZRnW w serwisie YouTube https://www.youtube.com/c/PolskiZwi%C4%85zekRugbynaW%C3%B3zkach. Transmisja na żywo będzie opatrzona anglojęzycznym komentarzem. 


Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. (ml/IKS Jeźdźcy/Arena Gliwice)
 





Rekordowa kwesta

wolontariusze podczas kwesty

Aż 251.249,55 zł zebrali na cmentarzach wolontariusze podczas Kwesty Pierwszolistopadowej. To rekord! 

Pieniądze zebrane dzięki ofiarności darczyńców i zaangażowaniu wolontariuszy zostaną przeznaczone na działalność Hospicjum Miłosierdzia Bożego. (mf)