//22-09-2022
|
![]() |
Lato pożegnaliśmy koncertowo
18 września w ruinach teatru Victoria zespół Vołosi i Gliwicka Orkiestra Kameralna z niesamowitą muzyczną energią pożegnali lato. Domknęliśmy tym samym kolejną porę roku w gliwickim kalendarzu kulturalnym, ale tempa nie zwalniamy – jesień w Gliwicach zapowiada się nie mniej ciekawie niż lato!
Żywiołowe, karpackie granie i wysmakowane brzmienie klasyki – takie muzyczne kontrasty zaserwowali publiczności Vołosi i Gliwicka Orkiestra Kameralna. Koncert „Na pożegnanie lata” przyciągnął do ruin teatru Victoria dużą publiczność. Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, znakomitego zespołu orkiestrowego, który tworzą związani z Gliwicami muzycy, kolejny rok z rzędu zaprosiła gliwickich melomanów na koncertowe zakończenie lata.
W tym roku Gliwicka Orkiestra Kameralna podjęła współpracę z nowo utworzonym Centrum Kultury Victoria, realizując wspólnie znane z poprzednich lat inicjatywy – nie tylko koncert „Na pożegnanie lata”, ale też cykl koncertów Otwarty Salon Muzyczny (następny już 23 października w Palmiarni). Przed nami także jesienny koncert „Mistrzowskie interpretacje”.
Razem tworzyMY kulturę!
Życie kulturalne Gliwic tworzą wspólnie twórcy, organizatorzy życia kulturalnego i, oczywiście, publiczność. Część oferty kulturalnej kreują samorządowe instytucje kultury: Teatr Miejski z kinem studyjnym Amok, Muzeum w Gliwicach z 5 oddziałami, Miejska Biblioteka Publiczna działająca w 19 filiach i powstałe w grudniu 2021 roku Centrum Kultury Victoria.
CK Victoria jest „nowym graczem” na kulturalnej mapie Gliwic i ma za zadanie rozwijać ofertę kulturalną miasta. Victoria jest zarówno organizatorem własnych imprez (takich jak cieszący się bardzo dużą popularnością cykl wakacyjnych warsztatów i koncertów na alei Przyjaźni – Rynek Kultury; prezentująca muzyków nowej fali jazzu impreza True Tone Festival), jak i partnerem dla innych – instytucji kultury i podmiotów prywatnych.
CK Victoria wspiera organizatorów imprez zarówno finansowo, jak i służąc wsparciem technicznym, udostępniając sale, pomagając w promocji wydarzeń. Działania te są rozwijane zgodnie z koncepcją programową i pomysłami wypracowanymi przez CKV wspólnie z partnerami prywatnymi.
Dzięki CK Victoria bawiliśmy się w tym roku zarówno na znanych z poprzednich lat dużych festiwalach (Gliwicki Festiwal Bachowski, festiwal „Ulicznicy”, Jazz w Ruinach), jak i braliśmy udział w nowych projektach, wyłonionych do realizacji w nowej formule konkursowej „Start-up Kulturalny” (koncert Velveteve w Cechowni). Obecnie trwa nabór wniosków w drugiej edycji konkursu – to szansa dla nowych projektów kulturalnych na zaistnienie i zainteresowanie publiczności swoim pomysłem na gliwicką kulturę. Formuła była konsultowana ze środowiskiem twórców i organizatorów m.in. podczas konsultacji na platformie DecydujMY razem!
Po pandemii – pełna moc
Po opanowaniu pandemii COVID-19 gliwickie życie kulturalne ponownie weszło na pełne obroty. We wrześniu odbyła się kolejna, już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego w amfiteatrze w Sośnicy, działającym przy Domu św. Jacka – wyjątkowym miejscu dla mieszkańców dzielnicy, które prowadzi Parafia św. Jacka. Mnóstwo ciekawych wydarzeń organizuje także Stowarzyszenie Nowa Cechownia, które w siedzibie firmy EMT-Systems w Nowych Gliwicach zaprasza odbiorców na wysmakowane, nieco „niszowe” i oryginalne wydarzenia. Duże imprezy kulturalne i rozrywkowe odbywają się przez cały rok w supernowoczesnej hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice.
– Centrum Kultury Victoria odpowiada za koordynację miejskiego kalendarza kulturalnego. W ciągu kilku miesięcy prężnej działalności Centrum nawiązało relację z wieloma podmiotami prywatnymi – zarówno ze środowiska twórców i organizatorów kultury, takich jak Gliwicka Orkiestra Kameralna czy Towarzystwo Kulturalne Fuga, jak i przedstawicielami lokalnego biznesu. Współpraca, sieciowanie pomysłów i poszerzanie gliwickiej mapy kulturalnej o nowe miejsca – to najważniejsze podjęte przez CK Victoria działania. Ruiny teatru Victoria zawsze były miejscem wydarzeń kulturalnych, ale nigdy tak wielu, jak w tym roku. Zmiany widać zresztą na całej alei Przyjaźni, która w wakacyjne weekendy tętniła życiem. Dużo dzieje się także na Scenie Bojków, która została kompleksowo zmodernizowana przez gliwicki samorząd. W Gliwicach mamy bardzo dużo pomysłów i liczę, że pomimo dotykającego wszystkich kryzysu finansowego, uda nam się także w przyszłym roku zaproponować mieszkańcom bogatą ofertę kulturalną – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.
Działo się – wybrane imprezy kulturalne w 2022 roku:
- festiwal Winter Reggae
- festiwal Wiosna z Fryderykiem
- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso
- Majówka z Kulturą
- Rynek Kultury
- XXIII Gliwicki Festiwal Bachowski
- 15. Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy „Ulicznicy”
- Parkowe Lato
- 18. Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach
- VII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego
Wkrótce – wybrane nadchodzące wydarzenia:
- True Tone Festival
- Haczyk – gliwickie spotkania literackie
- Salsa Central
- Zaczarowany Świat Operetki
- wystawa „Moje Miasto”
- koncerty i inne wydarzenia w Cechowni
- Jarmark Bożonarodzeniowy
- Sylwester
Wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz.
Ruszają zapisy do UTW!
Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął zapisy na kolejny rok akademicki 2022/2023. Studentów w tym roku czeka wiele interesujących aktywności, m.in. wykłady, spotkania w grupach zainteresowań, zajęcia sportowe, lektoraty, ćwiczenia gimnastyczne, zajęcia taneczne, wyjazdy turystyczne i kulturalne.
Zapisy do UTW odbywają się w Centrum 3.0 (ul. Studzienna 6) w następujących dniach:
- poniedziałek: godz. 13.00–14.00,
- środa: godz. 13.00–14.00,
- czwartek: 13.00–15.00.
Przy zapisie należy złożyć: deklarację członkowską UTW, wniosek o przyjęcie, klauzulę informacyjną RODO i zdjęcie (35 na 45mm). Szczegółowe informacje i wzory dokumentów można znaleźć na stronie: utwgliwice.wordpress.com/jak-zostac-studentem/
Tuzy nauki na pierwszym gliwickim zjeździe PTBR
Po raz pierwszy w 55-letniej historii Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych im. Marii Skłodowskiej-Curie (PTBR) jego zjazd odbywa się w Gliwicach! Miejscem trzydniowych obrad biologów, radioterapeutów, chemików i fizyków z całego kraju, zajmujących się działaniem promieniowania jonizującego i elektromagnetycznego promieniowania niejonizującego na materię, jest gliwicki oddział Narodowego Instytutu Onkologii. XIX Zjazd PTBR potrwa do 24 września.
Polskie Towarzystwo Badań Radiacyjnych im. Marii Skłodowskiej-Curie powstało w 1967 roku. W jego strukturze działa pięć oddziałów terenowych: krakowski, warszawski, łódzki, świętokrzyski oraz – od 2011 roku – śląski. Co trzy lata PTBR organizuje zjazdy połączone z konferencją naukową, podczas której omawiane są tematy związane z postępami szeroko pojętych badań radiacyjnych w Polsce. Przyznawane są medale im. Marii Skłodowskiej-Curie, patronki PTBR – za zasługi w dziedzinie badań radiacyjnych w kraju oraz indywidualne lub zespołowe nagrody i wyróżnienia za najlepsze prace naukowe w dziedzinie promieniowania jonizującego i niejonizującego.
W tym roku medalem im. Marii Skłodowskiej-Curie uhonorowani zostali dwaj amerykańscy naukowcy – dr Gordon L. Hugo z University of Notre Dame (w dziedzinie chemii radiacyjnej) i prof. Michael Joiner z Wayne State University School of Medicine w Detroit (w dziedzinie radiobiologii i radioterapii) oraz dwaj polscy naukowcy – prof. Bogusław Maciejewski z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach (radiobiologia i radioterapia) i prof. Bronisław Marciniak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (chemia radiacyjna).
– Mamy nadzieję, że gliwicki zjazd PTBR będzie owocnym i twórczym spotkaniem naukowym w gronie najlepszych specjalistów, okazją do wymiany doświadczeń i inspiracji w zakresie wykorzystania promieniowania w medycynie, energetyce, przemyśle i innych dziedzinach, w zakresie badania mechanizmów i skutków działania promieniowania oraz ochrony radiologicznej. Stworzy również możliwości nawiązania nowych i ugruntowania dotychczasowych form współpracy, służąc integracji środowisk zaangażowanych w badania radiacyjne – podkreśla prof. dr hab. Marek Zmyślony, prezes Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych.
W programie Zjazdu, obok wykładów laureatów medalu im. Marii Skłodowskiej-Curie, wygłaszanych w języku angielskim, przewidziano sześć sesji poświęconych radioterapii i radiobiologii, chemii radiacyjnej, polu elektromagnetycznemu oraz ochronie radiologicznej i promieniowaniu w środowisku. Prelegentami są wiodący eksperci w tych dziedzinach.
Szczerość w muzyce
True Tone Festival – impreza prezentująca muzyków nowej fali jazzu – w zamierzeniu organizatorów ma skupiać się na dźwiękach autentycznych, szczerych, prawdziwych. Na ostatniej prostej na publiczność czekają jeszcze trzy ciekawe koncerty i afterparty w Cechowni.
Muzyczny weekend rozpocznie się w piątek 23 września o godz. 20.00 od koncertu „Into the Roots”. Na Scenie Bojków (ul. Parkowa 5) Piotr Damasiewicz sięgnie do tytułowych korzeni. Muzyka improwizowana z nutami folkowymi, powiewem norweskiego chłodu i afrykańskimi rytmami – to wyróżniki „Into the Roots”. Piotr Damasiewicz, zdobywca Grand Prix festiwalu Nowa Tradycja 2022 zaprezentuje publiczności swoją porywającą muzyczną opowieść.
Sobota 24 września będzie należeć do duetu Piotr „Pianohooligan” Orzechowski & Kuba Więcek, a także… Wojciecha Kilara. O godz. 20.00 w ruinach teatru Victoria (al. Przyjaźni 18) rozpocznie się koncert „Themes of Dracula”. Kanwą do improwizacji Pianohooligana i Więcka będą motywy z soundtracku do kultowego filmu „Dracula” Francisa Forda Coppoli.
W niedzielę o godz. 19.00 w ruinach teatru Victoria zagra Adam Bałdych Quintet. Jeden z najwybitniejszych współczesnych skrzypków jazzowych wykona utwory z albumu „Legend”. Wśród nich jest między innymi kompozycja „Kuyawiak” Henryka Wieniawskiego. Bałdychowi na scenie będą towarzyszyć: Marek Konarski (saksofon tenorowy), Łukasz Ojdana (fortepian), Michał Barański (kontrabas), Dawid Fortuna (perkusja) i Agata Szymczewska (skrzypce).
Festiwal zakończy się afterparty w piątek 30 września. O godz. 19.00 w Cechowni (ul. Bojkowska 35a) wystąpi Sneaky Jesus.
Bilety na True Tone Festival są dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3) i na portalu tobilet.pl. Organizatorem imprezy jest Centrum Kultury Victoria.
Festiwal Kina Dziecięcego
Kino Amok zaprezentowało tegoroczny program na 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci. Repertuar obejmuje takie filmy, jak: „Yuku i magiczny kwiat”, „Lato. kiedy nauczyłam się latać”, „Przytul mnie: poszukiwacze miodu”, „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Tajemnica Skorpiona”, „Za duży na bajki”, „Detektyw Bruno”, „Szkoła magicznych zwierząt”, „Mecz o wszystko”, „Najlepsze urodziny Królika Karola”, „Głowa pełna Ciebie”. Oczarują, wzruszą i rozbawią do łez.
Seanse odbywać się będą przez tydzień (24.09-01.10) w godzinach popołudniowych.
Cena za bilet wynosi 14 zł, kontakt w sprawie rezerwacji dla szkół i przedszkoli: +48 32 238 25 01. Więcej informacji: amok.gliwice.pl
Najlepsze siatkarki zagrają w Gliwicach!
Jeszcze nie opadły emocje po siatkarskich mistrzostwach świata mężczyzn, a już rusza największe wydarzenie światowej siatkówki w wydaniu żeńskim, czyli FIVB Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Kobiet 2022 w Polsce i Holandii. Zmagania 24 najlepszych drużyn globu potrwają od 23 września do 15 października. Gliwice są jednym z trzech polskich miast – gospodarzy turnieju, co więcej – wspólnie z holenderskim Apeldoorn gościć będą uczestniczki dwóch spotkań ćwierćfinałowych (11 października) i półfinału (12 października). Sprzedaż wejściówek na spotkania w Arenie Gliwice prowadzi już portal eBilet.pl.
Polki wracają na mistrzostwa świata po 12-letniej przerwie. Na swoim ostatnim mundialu zajęły dziewiąte miejsce. Już wkrótce znów staną w szranki z najlepszymi na globie – w całkiem nowej odsłonie i pod wodzą nowego szkoleniowca, którym na początku tego roku został Włoch Stefano Lavarini. Ranga imprezy, renoma trenera, mocny skład i status gospodarza obiecują wielkie emocje i budzą nadzieje na dobry wynik. Po wspaniałej passie siatkarzy, głód zwycięstwa dla Polek jest w kibicach ogromny – ostatnie krążki mistrzostw świata wywalczyły one dokładnie 70 i 60 lat temu (w 1952 roku srebrny medal, a w latach 1956 i 1962 – brązowe).
Polskimi gospodarzami FIVB Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Kobiet 2022 są Gliwice, Łódź i Gdańsk. Z kolei w Holandii mecze zawitają do Arnhem, Apeldoorn i Rotterdamu. Tytułu bronić będą Serbki. Oprócz nich i gospodyń mistrzostw (Polek i Holenderek), do turnieju zakwalifikowały się: Argentynki, Belgijki, Brazylijki, Bułgarki, reprezentantki Kamerunu, Kanadyjki, Chinki, Kolumbijki, Chorwatki, Czeszki, przedstawicielki Dominikany, Niemki, Włoszki, Japonki, reprezentantki Kazachstanu, Kenijki, Koreanki (Korea Południowa), Portorykanki, Tajlandki, Turczynki i Amerykanki.
Podczas całych mistrzostw rozegranych zostanie łącznie około 100 spotkań. Polki zagrają w grupie B z Chorwatkami, Tajlandkami, Koreankami, reprezentantkami Dominikany i Turcji.
Na start uczestniczki zostały podzielone na cztery grupy liczące po sześć zespołów: grupę A (grającą fazę grupową w Arnhem – Holandia, Włochy, Belgia, Portoryko, Kamerun, Kenia), grupę B (rozgrywającą swoje mecze grupowe w Arnhem i Gdańsku – Polska, Turcja, Dominikana, Korea Południowa, Tajlandia, Chorwacja), grupę C (mecze w Arnhem i Łodzi – USA, Serbia, Niemcy, Bułgaria, Kanada, Kazachstan) oraz grupę D (mecze w Arnhem – Brazylia, Chiny, Japonia, Kolumbia, Argentyna, Czechy). Każda drużyna w pierwszej fazie rozegra pięć meczów.
Do drugiej fazy turnieju awansują po cztery najlepsze zespoły ze wszystkich grup. Na tym etapie reprezentacje znów zostaną podzielone na grupy – tym razem na dwie. Każdy zespół rozegra cztery spotkania. Jeżeli dane dwie ekipy grały już w pierwszej części mistrzostw świata, to spotkanie nie będzie powtarzane w drugiej fazie.
Do ćwierćfinałów awansują po cztery najlepsze zespoły z obu grup. Przegrane drużyny odpadną z turnieju, a zwycięzcy przejdą do półfinałów. Zespoły, które przegrają półfinały, zmierzą się w meczu o 3. miejsce, a wygrani zagrają w finale.
Jak zorganizowana została polska część turnieju?
W gdańskiej Ergo Arenie odbędzie się faza grupowa mistrzostw z udziałem reprezentacji grupy B, w tym Polski (27 września – 1 października). W podobnym czasie (29 września – 1 października) w łódzkiej Sport Arenie odbędzie się faza grupowa z udziałem grupy C.
Po zakończeniu tego etapu rozgrywek zwycięskie zespoły przeniosą się do Łodzi, gdzie w Atlas Arenie i Sport Arenie zostanie rozegrana druga faza grupowa (4–8 października). Na sam koniec polskiej części turnieju gościć będziemy w Gliwicach, gdzie w hali Arena Gliwice przy ul. Akademickiej 50 odbędą się dwa ćwierćfinały (11 października, godz. 17.30 i 20.30) oraz jeden półfinał (12 października, godz. 20.30). Wyłoni on zawodniczki, które 15 października zmierzą się w finale w Arnhem, na stadionie Gelre Dome.
– Trzymamy kciuki za jak najlepszy wynik naszych reprezentantek i życzymy im udanych występów w wymagających fazach grupowych! Niech na naszych oczach napiszą nową historię polskiej kobiecej siatkówki. Choć na ten moment nie wiemy, które z 24 narodowych drużyn dotrą do gliwickich ćwierćfinałów i półfinału, jesteśmy dumni, że Arena Gliwice po raz kolejny będzie gościć najlepsze zawodniczki świata. Już dziś wszystkich przybywających do naszego miasta gości zachęcam do odwiedzenia specjalnych serwisów internetowych: siatkowka.gliwice.eu oraz volleyball.gliwice.eu. Tam znajdą Państwo przydatne informacje dla turystów – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.
Wszystko dla Kibiców. Przedsiębiorco, dołącz do nas!
Gliwice – Miasto-Gospodarz Mistrzostw Świata w Siatkówce Kobiet 2022 – zachęca restauratorów, hotelarzy, a także inne podmioty świadczące usługi w Gliwicach do wspólnych działań promocyjnych skierowanych do gości turnieju.
Chcemy zachęcić kibiców, aby zatrzymali się w Gliwicach na dłużej i korzystali z usług przedsiębiorców działających w naszym mieście.
W tym celu stworzyliśmy specjalne serwisy internetowe siatkowka.gliwice.eu oraz volleyball.gliwice.eu, zawierające informacje przydatne przybyłym na mecze gościom. To miejsca prezentujące także Państwa ofertę!
Warunkiem współpracy (umieszczenia informacji na stronie tworzonej przez miasto) jest zobowiązanie do udzielania co najmniej 10% zniżki osobom, które między 10 i 16 października okażą bilet wstępu na konkretny mecz odbywający się w Arenie Gliwice.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz zgłosić chęć współpracy, wyślij e-mail na adres: promocja@um.gliwice.pl
W zgłoszeniu załącz swoje logo (format jpg, png), podaj nazwę podmiotu oraz określ profil swojej działalności. Nie zwlekaj! Powitaj z nami kibiców siatkówki z całego świata!