//19-09-2022
|
![]() |
Z Wszechnicą o pożarach w historii Ziemi
Wykłady Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzone przez Polską Akademię Umiejętności w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno wśród młodzieży szkół średnich, młodzieży akademickiej, jak i dorosłych odbiorców. Przybliżając najnowsze osiągnięcia nauki, a także problemy kultury, stanowią okazję do spotkania z najwybitniejszymi polskimi uczonymi. 29 września gościem Wszechnicy będzie dziekan Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Leszek Marynowski.
Wykładowca – geolog i specjalista w zakresie geochemii organicznej i nieorganicznej – jest laureatem nagrody im. Ignacego Domeyki Polskiej Akademii Nauk, a także autorem ponad 100 artykułów naukowych w czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Swoje wystąpienie w Willi Caro poświęci najstarszym pożarom w historii Ziemi, ich przyczynom i skutkom. Szczególna uwaga zostanie poświęcona okresom tzw. wielkich wymierań i współwystępowania globalnych pożarów w ich trakcie. Wyjaśnione zostaną sposoby detekcji pożarów w skałach oraz określania ich rodzajów. Dodatkowo przedstawiony zostanie wkład polskich naukowców w zagadnienia związane z paleopożarami.
Początek – godz. 16.00. Wstęp wolny!
Arena Gliwice i Piast Gliwice łączą siły
W piątek Piast Gliwice i Arena Gliwice podpisały kolejną umowę o współpracy. To dwie bardzo mocne wizytówki miasta. Obydwa podmioty łączą potencjał, aby podejmować kolejne inicjatywy służące wspólnej promocji.
Podpisane porozumienie to dowód dobrej współpracy i szansa na zwiększenie potencjału wizerunkowego zarówno utytułowanego ekstraklasowego Piasta, jak i jednej z największych aren widowiskowo-sportowych w Polsce.
- W pojedynkę stać nas na wiele, ale dzięki synergii potencjału obu firm, osiągniemy jeszcze więcej. Cieszymy się z przedłużenia porozumienia. Jestem przekonany, że nie tylko poprzez wzajemną promocję i wspólną komunikację, a także przez działania kampanijne i eventowe uda nam się uzyskać wymierne korzyści dla Gliwic i regionu - powiedział Grzegorz Bednarski, prezes Piasta Gliwice.
- Ekstraklasowy klub to ważna marka miasta, dlatego cieszymy się, że będziemy mogli być obecni ze swoją ofertą podczas spotkań rozgrywanych na stadionie przy Okrzei. Oczywiście my oferujemy wsparcie wizerunku klubu podczas wydarzeń, które organizujemy, co finalnie przyczynia się do jeszcze większej promocji miasta Gliwice – mówi Marcin Gawron, wiceprezes Areny Gliwice.
Na mocy porozumienia Piast i Arena będą mogli prowadzić wspólne działania promocyjne i marketingowe. O imprezach w Arenie Gliwice będzie teraz głośniej na miejskim stadionie podczas meczów PKO BP Ekstraklasy. Z kolei na nośnikach promocyjnych Areny swoje miejsce znajdą informacje o meczach i dokonaniach Piasta. Dodajmy, że oba obiekty są gospodarzem wyjątkowych wydarzeń sportowych oraz imprez kulturalnych, podczas których tysiące widzów mają okazję przeżywania niepowtarzalnych emocji.
Warsztaty rapowania „Powstanie przez rapowanie”
Chcesz zostać raperem i poznać techniki pracy najlepszych muzyków tego gatunku? A może po prostu chcesz dobrze się bawić, spędzić świetnie czas i poznać nowych ludzi, których pasją też jest muzyka? Przyjdź na warsztaty dla fanów hip-hopu.
Dowiesz się, jak poprzez muzykę można wyrażać siebie, opisywać otaczającą rzeczywistość. Na przykładzie tekstów sprzed ponad 100 lat przekonasz się, że muzyka towarzyszy ludziom zawsze, zarówno w dobrych i złych chwilach. Zobaczysz, jak muzyka potrafi dodawać sił, podnosić na duchu, motywować do działania!
Zapraszamy młodzież w wieku od 13 do 20 lat. Udział bezpłatny.
Nie zwlekaj – ilość miejsc ograniczona.
Zgłoszenia pod adresem: projekty@ckvictoria.pl
Zajęcia poprowadzi ekipa „Warsztaty Hip-Hop”.
To pierwsza polska grupa, zajmująca się profesjonalnym prowadzeniem warsztatów z zakresu wszystkich dziedzin kultury hip-hop: rapu, dj-inny, graffiti, tańca breakdance, beatboxu, produkcji muzycznej, street-artu i wielu dziedzin pokrewnych. Zrzesza kilkudziesięciu instruktorów, doświadczonych artystów tych dziedzin. Formalnie założona na początku 2015 roku, faktycznie istnieje już od ponad 10 lat. W tym czasie w Polsce i zagranicą grupa zrealizowała już przeszło tysiąc warsztatów dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych, a nawet seniorów. Członkowie grupy pracują również z tzw. środowiskami wykluczonymi. Ostatnio też coraz częściej sięgają po mariaże hip-hopu z innymi dziedzinami kultury sztuki, jak klasyczna literatura, film, teatr czy upamiętnianie wydarzeń historycznych.
Na naszych warsztatach trenerami będą:
- Majkel – MC, autor tekstów i promotor kultury hip-hop pochodzący z Gliwic. Członek zespołów Koligacja Gie Ka, Bzzzt Sound System i Leniwe Głowy. Aktualnie mieszkający w Warszawie i zawodowo związany z branżą muzyczną jako specjalista od marketingu muzycznego. W 2021 roku wydał solowy album „No Future”. Przez ponad dwadzieścia lata działalności poznał rynek muzyczny od każdej strony i chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami.
- TotentON – DJ, bębniarz, wokalista, autor tekstów i współtwórca wielu gliwickich muzycznych projektów działający od połowy lat 90tych. HDS Skład, Beskrez, Las Conga, Wspólny Mianownik Sound, Silesia Banquet Union, Lucky Loozers, Jahoo, Typy Typy – to projekty z których możesz znać TotentONa podobnie jak z setek imprez poprowadzonych jako DJ nie tylko w Gliwicach, lecz także w innych polskich i europejskich miastach. Blisko 30 lat stażu za gramofonami, w studio i na scenie zaowocowały cennym doświadczeniem, którym artysta chętnie dzieli się z innymi bo muzyka powinna łączyć a kreatywność młodych twórców warto wspierać.
Data: 24.09.2022 r.
- I grupa: 9:30-13:00
- II grupa: 14:00-17:30
Warsztaty są jednym z elementów projektu „Śląska Droga do Niepodległości” Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej. (CKV)
Nagroda dla kina Amok
Państwowy Instytut Sztuki Filmowej w kategorii debiut roku nagrodził Zespół Edukatorów Filmowych. Liderem projektu jest gliwickie kino studyjne Amok.
To już trzecia nagroda PISF-u, która trafiła do gliwickiego kina. Statuetka została przyznana 14 września podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. Statuetka jest wyrazem uznania dla szczególnych osiągnięć wspierających rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek, ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej. Kino Amok sięgnęło po to wyróżnienie już po raz trzeci – jako najlepsze kino i za edukację filmową. Tym razem doceniono debiutancki projekt ZEF.
Nagrodzony Zespół Edukatorów Filmowych promuje wartościowe kino dla dzieci i młodzieży. Edukatorzy zajmują się wybieraniem najciekawszych filmów dla młodych widzów. Biorą pod lupę obrazy, które wchodzą na ekrany kin lub są wyświetlane na festiwalach. W skład Jury ZEF wchodzą twórcy programów edukacji filmowej, nauczyciele i przedstawiciele kin. Najbardziej interesującym obrazom jest przyznawany znak jakości ZEF. Liderem inicjatywy jest gliwickie kino Amok, a partnerują mu między innymi kino Sokół w Nowym Sączu i kino Mikro w Krakowie.
Zasłuchaj się w Gliwicach
Jesienny wieczór, spacer ulicami gliwickiej starówki przy akompaniamencie muzyki chóralnej. Brzmi dobrze? Jeszcze lepiej zabrzmi podczas III Nocy Chórów, która po raz pierwszy zagości w Gliwicach!
Koncerty 15 zespołów w 5 urokliwych miejscach na mapie naszego miasta – tegoroczną edycję Nocy Chórów wypełni muzyka dawna, klasyczna, sakralna, współczesna, dziecięca a nawet synkopowana. Impreza, która do tej pory odbywała się w Rudzie Śląskiej, w tym roku – na zaproszenie Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej – przeniesie się do Gliwic.
Wyjątkowe muzyczne wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 24 września, o godz. 17.00 na gliwickim Rynku. Zainauguruje je wspólne wykonanie przez zespoły utworu „Nocy Chórów”.
Po występie zarówno wykonawcy, jak i goście podzielą się na grupy i przejdą do jednej z 4 lokalizacji: na skwer za Zamkiem Piastowskim przy ul. Górnych Wałów, do ogrodu Willi Caro przy ul. Studziennej, na plac pomiędzy Starą Pocztą a Giełdą Zbożową (wejście od ul. Dolnych Wałów) oraz do kościoła pw. Wszystkich Świętych.
W każdym z tych miejsc o godz. 17.20 równocześnie odbędą się ok 20-minutowe koncerty. Po nich nastąpi ok 20-minutowa przerwa, w trakcie której wokaliści oraz słuchacze będą przenosić się na występy muzyczne do kolejnych lokalizacji.
W dotarciu do każdego z miejsc i wyborze repertuaru spacerowiczom pomogą specjalne foldery zawierające mapkę oraz rozpiskę koncertów w ramach „Nocy Chórów”.
Dodatkowo, między godz. 18.00 a 20.00, odwiedzający gliwicki Rynek będą mogli spróbować swoich sił w śpiewaniu podczas warsztatów wokalnych, które poprowadzi zawodowy dyrygent i dyrektor artystyczny III Nocy Chórów – Krzysztof Dudzik.
W ramach Nocy Chórów 2022 wystąpią:
- Chór mieszany Lutnia z Chorzowa
- Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej
- Chór Kameralny Slavica Musa
- Chór Mieszany Klaster z Zabrza
- Chór dziecięcy Gaudeo Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Świerklanach
- Per Spasso z Pszczyny
- Kuczeryki
- Muzealny Chór Społeczny
- Discors Concordia
- Chór Mieszany Klaster z Zabrza
- Chór Ex Animo Parafii NSPJ w Świętochłowicach
- Con fuoco z Pszczyny
- Chór Kameralny Beatitudo
- Zespół Śpiewaczy Apertum Cor Parafii Matki Bożej Różańcowej w Katowicach Zadolu
- Chór Heimat z Gliwic
Wstęp na wszystkie koncerty oraz warsztaty wokalne jest bezpłatny. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy, ani ograniczenia wiekowe.
Organizatorami III Nocy Chórów w Gliwicach są: Fundacja Chórtownia oraz Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej, we współpracy z Muzeum w Gliwicach, DL Invest Group PM S.A. oraz Centrum Kultury Victoria w Gliwicach. Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Artystów "Euforis", Ogólnopolska Konferencja "Mam głos", Narodowe Forum Muzyki - Akademia Chóralna we Wrocławiu, Stowarzyszenie "Artifices Artificibus" oraz Masterpeace Poland.
Szczegółowe informacje na temat imprezy dostępne są na stronie wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/5fPgrEFN9 oraz na stronie Centrum Kultury Victoria: https://ckvictoria.pl/wydarzenie/noc-chorow-w-gliwicach/. (ml)