Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach – 16 września 2022 r.

//16-09-2022



Tradycja spotyka klasykę

czarno-białe pięciu mężczyzn przy drzewach

Żywiołowe, karpacki granie i wysmakowane brzmienie klasyki – takie muzyczne kontrasty zaserwują publiczności Vołosi i Gliwicka Orkiestra Kameralna. Koncert „Na pożegnanie lata” rozpocznie się o godz. 19.00 w niedzielę 18 września w ruinach teatru victoria (al. Przyjaźni 18).

Vołosi, jeszcze jako Wołosi i Lasoniowie, w 2010 roku podbili serca (i uszy!) jury oraz widowni festiwalu Nowa Tradycja – jednego z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu każdego miłośnika muzyki folkowej. Klasyczne utwory w żywiołowych, pełnych liryzmu aranżacjach, grane na tradycyjnych instrumentach smyczkowych to znak rozpoznawczy tego improwizującego kwintetu z Beskidu Śląskiego. Krzysztof (skrzypce) i Stanisław (wiolonczela) Lasoniowie to muzycy związani z Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a pozostała trójka muzyków – Zbigniew Michałek (skrzypce), Robert Waszut (kontrabas) i Jan Kaczmarzyk (altówka) – wywodzi się tradycyjnego zespołu karpackiego Wałasi.

Spontaniczność, witalność i piękno ludowej muzyki Karpat przenika się w muzyce zespołu Vołosi z dźwiękami bałkańskimi, cygańskimi i orientalnymi. Vołosi są znani z tego, że na scenie mieszają ze sobą różne muzyczne bajki. W Gliwicach połączą smyczki z Gliwicką Orkiestrą Kameralną, gospodarzem koncertu „Na pożegnanie lata”.

Wstęp na występ zespołu Vołosi i Gliwickiej Orkiestry Kameralnej jest wolny.





Taksówkarzu! Działaj szybko, dostosuj licencję!

kierowca prowadzi samochód

Taksówkarze z licencjami wydanymi przed 2020 rokiem muszą do końca tego roku dostosować je do wymogów aktualnych przepisów. Jeśli tego nie zrobią, stracą uprawnienia do prowadzenia taksówki.

Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Gliwicach apeluje, by wniosek o dostosowanie licencji składać jak najszybciej i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo wtedy czas oczekiwania na załatwienie sprawy może się zdecydowanie wydłużyć.

Jak dostosować licencję? Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem https://bip.gliwice.eu/dostosowanie-licencji-taxi-do-obowiazujacych-przepisow-prawa

Konieczność aktualizacji dokumentów wynika ze zmiany ustawy o transporcie drogowym zwanej potocznie „lex Uber”.





Jubileuszowe XX Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego

rusynkowy obraz dzielnicy

Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego, organizowane przez Muzeum w Gliwicach, w tym roku odbywać się będą już po raz dwudziesty! Jubileuszową edycję GDDK poświęcimy Ostropie – obecnie jednej z dzielnic Gliwic, która stanowi niewątpliwy fenomen. Dla niektórych twórców – jak laureat nagrody Nike, autor „Kajś”, Zbigniew Rokita – to metafizyczne centrum wszechświata. Obchody XX edycji GDDK, zatytułowanej „Ostropa. Od podmiejskiej wsi do dzielnicy Gliwic. Ciągłość tradycji” rozpoczynamy już w poniedziałek, 12 września, kiedy to na gliwickim rynku znajdzie się wystawa planszowa przybliżająca tą wyjątkową dzielnicę miasta. Główną część obchodów zainaugurujemy w piątek, 16 września, wykładem ks. dr. hab. Piotra Góreckiego, który obejrzeć będzie można za pośrednictwem strony internetowej Muzeum w Gliwicach. A w sobotę i niedzielę - 17 i 18 września - zapraszamy na spacery po Ostropie, które przeplatane będą wykładami w kościołach pw. św. Jerzego i Ducha Świętego. Dla uczestników sobotnich spacerów dodatkowo przygotowaliśmy wyjątkową niespodziankę, czyli spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, laureatem Nagrody Literackiej Nike otrzymanej za powieść pt. „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, w której  szczególne miejsce zajmuje rodzinna dla autora Ostropa. Natomiast wszyscy, którzy wezmą udział w wędrówkach otrzymają zestawy kilkunastu folderów tematycznych związanych z kulturowym dziedzictwem Ostropy.

Patronat honorowy nad jubileuszową, XX edycją GDDK - Prezydent Miasta Gliwice Adam Neumann.
 
„Muzeum w Gliwicach rok rocznie, nieprzerwanie od 20 lat organizuje Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego, w trakcie których odsłaniamy kolejne karty z przebogatej księgi dziejów miasta i ziemi gliwickiej. Przez minione dwie dekady zachwycaliśmy się pięknem kościołów drewnianych, odwiedziliśmy pałace górnośląskich przemysłowców i nowożytne dwory na kopcach, odkryliśmy tajemnice miejskich rezydencji i kamienic, przemierzyliśmy szlak gliwickiego modernizmu, opowiadaliśmy o losach górnośląskich Żydów, wyprawiliśmy się do źródeł Kłodnicy… Jeszcze długo mógłbym wyliczać. Tegoroczne, jubileuszowe GDDK, to natomiast kolejna edycja, którą – po Łabędach i Szobiszowicach – poświęcamy najważniejszym dzielnicom naszego miasta. Prawie rok trwały badania i kwerendy archiwalne prowadzone na zlecenie Muzeum w Gliwicach przez różnych autorów. Dzięki nim zgromadziliśmy wielowymiarowy materiał dokumentujący dziedzictwo związane z istniejącą od średniowiecza, położoną na ważnym szlaku handlowym dawną podgliwicką wsią, której nazwę zapisywano pierwotnie jako: Ostroppa bądź: Stroppendorf, a która wraz z rozwojem przemysłu stawała się robotniczym osiedlem, a w końcu znalazła się w granicach miasta, jako jego dzielnica. Każdej edycji GDDK towarzyszą bogate – zarówno faktograficznie, jak i ilustracyjnie foldery. W tym roku – przygotowaliśmy ich aż szesnaście! Jednak foldery to druki ulotne, a aby zgromadzonej wiedzy nie utracić, ich treści – tak jak w przypadku wszystkich poprzednich GDDK - zamieszczone zostaną w kolejnym, VIII już tomie ulubionej nie tylko przez mieszkańców miasta i powiatu serii <Gliwice znane i nieznane>. W ramach tej serii dokumentujemy kolejne edycje Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego, które od 20 lat są naszym przewodnikiem pamięci i pomagają odkrywać piękno lokalnego świata” – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.
 
„Ostropa wyróżnia się na tle innych części Gliwic. Ta dzielnica ma obecnie najbardziej śląski charakter z nich wszystkich i jest swoistym pomostem łączącym teraźniejszość z przeszłością – tradycję czeską, polską, niemiecką i uniwersalną – chrześcijańską, które są komponentami szeroko pojętej kultury śląskiej. Mimo kilkakrotnych zmian przynależności państwowej, konfliktów zbrojnych, rewolucji przemysłowej, intensywnego osadnictwa, dobrowolnych i przymusowych migracji, nie doszło tu do zerwania. Kultywowane są tradycje sięgające średniowiecza, a mieszkańcy stanowią zwartą jeszcze, społeczność, identyfikującą się z małą ojczyzną, bez względu na to czy uważają się za Polaków, Niemców czy Górnoślązaków. Są połączeni tym dziedzictwem. Zachodzący pod koniec XX w. proces deindustrializacji i trwający obecnie gwałtowny proces dezagryzacji, wraz z postępująca równolegle intensywną ekspansją deweloperską, mogą przyczynić się do niekorzystnych przemian i atomizacji lokalnej społeczności. Dlatego też tegoroczne, jubileuszowe XX Gliwickie Dni Dziedzictwa kulturowego, poświęcone zostały właśnie Ostropie, aby uchwycić ten być może odchodzący świat, z nadzieją, że proces ten jednak nie nastąpi i ten Górny Śląsk w pigułce, jakim jest Ostropa, poprzez tą niezwykłą zdolność asymilacji, przetrwa” – mówi Zbigniew Gołasz, historyk Muzeum w Gliwicach, koordynator tegorocznej, XX edycji GDDK.

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach XX GDDK jest bezpłatny, liczba miejsc w przypadku spacerów i wykładów 17 i 18 września w Ostropie – ograniczona. Zapisy na spacery i wykłady w Ostropie – od poniedziałku 12 września br. pod numerem telefonu 783 560 006. Decyduje kolejność zgłoszeń. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 miejsca. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w wycieczkach wyłącznie pod opieką dorosłych. (materiały organizatora)
 
Program XX edycji GDDK (klik)





Gdzie są pieniądze na dodatki węglowe?

Zdjęcie węgla

Gliwicki Ośrodek Pomocy Społecznej rozpatrzył już ponad 3,5 tys. wniosków o dodatek węglowy. Miasto przesłało do wojewody śląskiego wniosek o 10,5 mln zł na wypłatę tego świadczenia. Do dzisiaj środki nie wpłynęły na rachunek miasta. Nie ma więc możliwości przekazania wypłat mieszkańcom. Co więcej, przedstawiciele rządu twierdzą, że samorządy nie powinny wypłacać świadczeń do czasu wejścia w życie nowej, poprawionej ustawy – mimo że jest to niezgodne z obowiązującym prawem.

Obowiązującą ustawę o dodatku węglowym Sejm RP uchwalił na początku sierpnia. Nowe przepisy przygotowano pośpiesznie i bez żadnej konsultacji z samorządami, które zobowiązano do przyjmowania wniosków i wypłacania świadczeń mieszkańcom. Uchwalone przepisy są fatalnej jakości, na co uwagę już w wakacje zwracali samorządowcy ze Związku Miast Polskich i innych korporacji samorządowych. Wkrótce po wejściu w życie przepisów okazało się, że stwarzają one ogromne pole do nadużyć.

Zapisy ustawy okazały się też niesprawiedliwe dla mieszkańców ogrzewających swoje domy sposobami innymi niż węgiel. Zwracał na to uwagę na początku sierpnia prezydent Gliwic Adam Neumnann, który wraz  z prezydentem Sosnowca Arkadiuszem Chęcińskim prezentował stanowisko śląskich samorządowców zrzeszonych Ruchu Samorządowym TAK dla Polski (link: https://gliwice.eu/aktualnosci/miasto/slaskie-samorzady-za-szerszym-dodatkiem-weglowym)

Wadliwą ustawę zmieniono w Sejmie, ale Senat wprowadził poprawki, które Sejm rozpatrzył. Teraz niezbędny jest podpis prezydenta RP. W ramach ratunkowej nowelizacji dodano przepis, który wprowadza możliwość wypłacania dodatku w terminie dwóch miesięcy od prawidłowego złożenia wniosku, tyle że rozwiązanie to wejdzie w życie już po 17 września, a więc po terminie, w którym samorządy są zobowiązane do wypłacania świadczeń wynikającym z aktualnego stanu prawnego.

Rząd apeluje do samorządów, by zaczekać na wejście w życie korekty złych przepisów – czyli wprost o łamanie obecnie obowiązującej ustawy. Nie przekazuje też miastom środków na wypłaty. Jest to desperacka próba niwelowania skutków kryzysu wywołanego pośpiesznym i niedbałym stanowieniem prawa. Kryzysu, którego można by uniknąć, gdyby zostały wzięte pod uwagę głosy płynące z samorządów.

Łukasz Oryszczak
rzecznik prasowy
Prezydenta Gliwic





Kolejna zbiórka elektrośmieci

grafika

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Trwają zbiórki elektrośmieci 2022. Są prowadzone sukcesywnie przez cały rok we wszystkich gliwickich dzielnicach.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach rzeczy, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej 199 albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w wybrane soboty czeka zaparkowany w gliwickich dzielnicach. Tegoroczne zbiórki elektrośmieci przeprowadza gliwicka firma Enviropol.PL Sp. z o.o.

W sobotę 17 września elektrośmieci będzie można oddać:

• godz. 10.00–12.00 – Wojska Polskiego, ul. Ordona (parking samochodowy)

• godz. 12.30–14.30 – Ligota Zabrska, ul. Pocztowa (przy szkole)

Informacje o wszystkich terenowych punktach odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu (w zakładce Harmonogram wywozu).
Uwaga! Elektroodpady należy dostarczać na miejsce zbiórki w określonych w harmonogramie godzinach! Wcześniejsze składowanie elektroodpadów jest zabronione! Odpady są przyjmowane wyłącznie w obecności pracowników firmy odbierającej, tak aby nie dochodziło do zaśmiecania terenu, na którym zbiórka jest organizowana. (mf)
 





Informacja o pracy Prezydenta Miasta w okresie od 14 lipca do 8 września 2022 r.

slajd początkowy

Publikujemy informację o pracy Prezydenta Miasta, która prezentowana była 8 września podczas sesji Rady Miasta Gliwice.





Biografie (nie)oczywiste

budynek Biblioteki Centralnej

W ramach tegorocznej, piątej już edycji „Haczyka – Gliwickich Spotkań Literackich” przyjrzymy się biografii jako gatunkowi literackiemu. Od 20 września Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na ciekawe spotkania autorskie.

Otwarcie festiwalu wernisażem wystawy fotografii Jeremiego Astaszowa pt. BOHEMA, 19 września 2022 r. o godz. 18:00 w Bibliotece Centralnej.

BOHEMA to portrety zastane i nieoczywiste polskich artystów, podejrzane obiektywem przez lustro w garderobie, uchylone drzwi, spontaniczne… Na gliwickiej wystawie prezentowany jest wybór kilkudziesięciu zdjęć, które powstały przez kilkanaście lat. Jeremi Astaszow towarzyszył artystom podczas prób, w garderobach, za kulisami, na teatralnych korytarzach, do ostatnich chwil przed ich wyjściem na scenę, w przerwach i po spektaklach. Są to dla artystów często chwile bardzo prywatne, pełne skupienia, jednak Jeremiemu udaje w subtelny sposób odsłonić rąbek zakulisowej tajemnicy.

Jego aparat jest jak rentgen, przez który możemy zobaczyć całą paletę emocji, od rozbawienia, przez skupienie, aż do tremy i nerwowego czekania na ostatni dzwonek…

Jeremi Astaszow – fotograf, operator, właściciel ASTASHOW STUDIO. Kiedy kilkanaście lat temu stało się jasne, że nie zostanie muzykiem, postanowił kupić aparat i wprosić się na staż do „Gazety Wyborczej”. Samouk, zawsze stawiający na fotograficzną intuicję, wierny bressonowskiej zasadzie „decydującego momentu”. Pomimo, iż na co dzień zajmuje się wieloma dziedzinami fotografii i filmowaniem, to z niemalejącą ciekawością i głodem fotografowania powraca w teatralne kulisy. Laureat i zwycięzca największych polskich konkursów fotografii prasowej. Udokumentował ponad pół tysiąca spektakli teatralnych i kilkadziesiąt koncertów. Sercem i obiektywem związany z katowickim Teatrem Korez, sosnowieckim Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, gliwickim Teatrem Miejskim i krakowskim Teatrem Stu.

Wystawę można oglądać w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17 w terminie: 16 września – 12 października 2022 r.

Natomiast dzień później, 20 września 2022 r. czeka nas pierwsze haczykowe spotkanie autorskie jedną z czołowych polskich reportażystek, Anną Bikont

Anna Bikont ukończyła psychologię, pracuje jako dziennikarka, reporterka i pisarka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Jest autorką kilkunastu książek, wśród nich: „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej” oraz „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” – obie powstały we współpracy z Joanną Szczęsną. Za te publikacje autorki otrzymały Wielką Nagrodą Fundacji Kultury. W 2012 roku Bikont wydała głośną książkę „My z Jedwabnego”, którą uhonorowano Europejską Nagrodą Książkową i amerykańską nagrodą dla najlepszej książki o tematyce Holocaustu. Czytelnicy pamiętają także jej głośne i ważne biografie. W 2017 roku ukazała się „Sendlerowa. W ukryciu”, dwa lata później „Jacek” – historia Jacka Kuronia. Pierwsza z nich otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, druga - Nagrodę Historyczną „Polityki”. Jej najnowsza, tegoroczna, książka to „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”.
W 2017 roku otrzymała doktorat honoris causa uniwersytetu w Göteborgu.

Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, 20 września 2022 r. o godz. 18.00.

Wystawa i spotkanie odbędą się w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie biblioteka.gliwice.pl.





Zmiany w MPZP „Orkana Ku Dołom E1”

widok na wieżę ratuszową

Wydział Planowania Przestrzennego informuje o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Gliwice dla obszaru położonego w rejonie ulic Daszyńskiego, Wójtowskiej, Ku Dołom i Orkana – Etap I we fragmencie wraz z prognozą oddziaływania na środowisko do 7 października 2022 r.

Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem: https://msip.gliwice.eu/portal-planistyczny-mpzp-w-opracowaniu (skrócona nazwa planu: Orkana Ku Dołom E1)

Uwagi dotyczące projektu ww. projektu planu miejscowego można składać do 21 października 2022 r.





Idzie nowa fala jazzu

zespół w ruinach teatru

Trwa True Tone festiwal. W drugi weekend imprezy osłuchamy się z nowymi dźwiękami sceny jazzowej. Po pierwszych koncertach festiwalu apetyt na dobrą muzykę się zaostrzył!

Podczas pierwszego weekendu True Tone Festivalu w ruinach teatru Victoria zagrali: Mitch & Mitch, Marcin Masecki i Marek „Latarnik” Pędziwiatr. W planach na kolejny weekend jest koncert EABS na Scenie Bojków (ul. Parkowa 5). Występ rozpocznie się w piątek 16 września o godz. 20.00. Zespół wywodzący się ze środowiska hip-hopowego prezentuje bardzo ciekawą fuzję nowoczesnego jazzu z innymi gatunkami.

W sobotę 17 września o godz. 19.00 w kościele Marcina Lutra (ul. Strzelców Bytomskich 9) zagra Paweł Szamburski. Kompozytor, klarnecista i improwizator zaprezentuje program „Ceratitis Capitata”. W utworach ze swojej pierwszej solowej płyty artysta czerpie z ekspresji chórów prawosławnych, muzyki sufickiej i żydowskiej, podejmując wątki liturgiczne wielkich religii basenu Morza Śródziemnego.

Organizatorem True Tone Festivalu jest Centrum Kultury Victoria. Informacje o biletach są dostępne na stronie ckvictoria.pl.





Kulturalny rozkład jazdy: 16–18 września

kolaż zdjęć z wydarzeń kulturalnych

Koncert zespołu Vołosi i nowa wystawa fotograficzna w Czytelni Sztuki to nasze czarne, weekendowe konie kulturalne. Na co jeszcze warto postawić w nadchodzących dniach?

piątek 16 września

  • O godz. 17.00 w Czytelni Sztuki (Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a) rozpocznie się wernisaż wystawy fotograficznej „Przestrzenie pomiędzy” Bogdana Dziworskiego. Wstęp wolny.
  • EABS o godz. 20.00 wystąpi na Scenie Bojków (ul. Parkowa 5). Będzie to kolejny koncert w ramach True Tone Festivalu.
  • W kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3) o godz. 20.00 rozpocznie się projekcja „Nostalgii” Mario Martone. Seans odbędzie się w ramach Konfrontacji filmowych 2022.

sobota 17 września

  •  Od godz. 9.55 do 18.00 w Ostropie będą odbywały się wykłady i spacery w ramach XX Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wstęp wolny, zapisy pod nr. tel. 783-560-006.
  •  Mini Nutki, czyli warsztaty umuzykalniające dla dzieci rozpoczną się o godz. 10.00 w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5).
  • O godz. 10.00 w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) rozpocznie się finał XVII Miejskiego Konkursu Czytelniczego Książki Mówionej.
  • W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14) zostanie otwarta wystawa wycinanek „Jeszcze jedna opowieść. Świat tradycyjnej wycinanki żydowskiej z nowej perspektywy” Agaty Szepe. O godz. 12.00 autorka poprowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych. Zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl.
  • Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Perkoza 12) zaprasza na godz. 12.00, gdy rozpoczną się warsztaty plastyczne. Będziemy obszywać kolorowymi nitkami różne kształty wycięte z kartonu. Zapisy: 32/232-13-33.
  • O godz. 16.00 w Teatrze Miejskim (ul. Nowy Świat 55–57) rozpocznie się spektakl „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina w reżyserii Krzysztofa Materny. Wydarzenie odbędzie się w ramach 12 Nocy Teatrów Metropolii GZM.
  • „Blisko” Lucasa Dhonta (godz. 18.00) i „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej (godz. 20.00) to dwie filmowe propozycje kina Amok w ramach Konfrontacji filmowych 2022.
  • O godz. 19.00 w Teatrze Miejskim zostanie wystawiony spektakl „Całe życie” Joanny Oparek. Przedstawienie będzie elementem 12 Nocy Teatrów Metropolii GZM.
  • „Ceratitis Capitata” to tytuł koncertu Pawła Szamburskiego, który o godz. 19.00 rozpocznie się w kościele Marcina Lutra (ul. Strzelców Bytomskich 9). Artysta wystąpi w ramach True Tone Festivalu.

niedziela 18 września

  • Między godz. 8.55 a 17.00 w Ostropie będą odbywały się wykłady i spacery w ramach XX Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wstęp wolny, zapisy pod nr. tel. 783-560-006.
  • Od godz. 11.00 do 12.30 w Czekoladziarni (ul. Krupnicza 12) odbędzie się spotkanie coachingowe „Kumkowisko, czyli dziecięce spotkania z uważnością”.
  • Ostatni dzień Konfrontacji filmowych 2022 w kinie Amok rozpocznie się o godz. 18.00 projekcją filmu „Nitram” Justina Kurzela. O godz. 20.00 rozpocznie się seans „Bohatera” Ashghara Farhadiego.
  • O godz. 19.00 w ruinach teatru Victoria (al. Przyjaźni 18) rozpocznie się koncert „Na pożegnanie lata” w wykonaniu zespołu Vołosi i Gliwickiej Orkiestry Kameralnej. Wstęp wolny.

Wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz.