Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach – 13 września 2022 r.

//13-09-2022



Polacy wicemistrzami świata w siatkówce!

ceremonia wręczenia medali mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn

Co to był za turniej! Sześć zwycięstw Biało-Czerwonych w siedmiu meczach, w tym dwie wygrane w tie-breaku z siatkarskimi potęgami, Stanami Zjednoczonymi i Brazylią. Fantastyczne 1/8 i ćwierćfinał w Arenie Gliwice, rewelacyjny półfinał i pełen emocji finał w katowickim Spodku. 11 września Polacy wywalczyli drugie w historii srebro mistrzostw świata, uznając wyższość Włochów (1:3), piewców siatkówki totalnej – pallavola totale. I w Katowicach, i wcześniej w Gliwicach polskich Orłów niósł gromki doping kibiców szczelnie wypełniających Spodek i Arenę.

W czwartek 8 września, podczas ćwierćfinału Polaków w Arenie Gliwice, do boju zagrzewało ich z trybun dokładnie 12 258 osób. Obiekt pobił tym samym rekord frekwencyjny podczas meczu reprezentacji Polski (bez wskazywania dyscypliny). Warto wiedzieć, że poprzedni rekord należał do kadry koszykówki, której mecz z Izraelem (eliminacje Mistrzostw Europy) oglądało w Gliwicach 12 043 kibiców.

Za nami niecały tydzień pełen emocji, pracy i świętowania w Arenie Gliwice. Liczby podczas gliwickich meczów siatkarskich Mistrzostw Świata mówią same za siebie!

6 spotkań           4 mecze 1/8 finału, 2 ćwierćfinały

12258 kibiców  frekwencja podczas ćwierćfinałowego meczu Polaków z USA

8260 kibiców   frekwencja na meczu ćwierćfinałowym Argentyna-Brazylia

10880 kibiców  frekwencja podczas meczu 1/8 finału (Polska – Tunezja)

6836 kibiców    frekwencja podczas meczu 1/8 finału USA – Turcja

1944 kibiców    frekwencja podczas meczu 1/8 finału Brazylia-Iran

1397 kibiców    frekwencja podczas meczu 1/8 finału Serbia-Argentyna

2000                      miejsc parkingowych zabezpieczonych na potrzeby wydarzenia

Ponad 10 000    zjedzonych hot-dogów i zapiekanek podczas całych zawodów

Ponad 20 000    sztuk wypitych napojów podczas całych zawodów

15                          zgubionych (i odnalezionych) telefonów komórkowych kibiców

Końcowe rozstrzygnięcia zakończonych 11 września Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2022 są następujące. Złote medale zdobyli Włosi po wygranej 3:1 nad Polską (srebro). Brązowy medal przypadł Brazylii, która pokonała 3:1 reprezentację Słowenii. Nagrody indywidualne przypadły głównie przedstawicielom finalistów. MVP – najbardziej wartościowym graczem – został wybrany Simone Giannelli, który został też wyróżniony jako najlepszy rozgrywający. Gianlukę Galassiego uznano najlepszym środkowym, a Fabio Balasio – najlepszym libero. W drużynie marzeń znalazła się również trójka polskich siatkarzy: Mateusz Bieniek (najlepszy środkowy), Kamil Semeniuk (najlepszy przyjmujący) i Bartosz Kurek (najlepszy atakujący). Z grona brązowych medalistów wyróżniony został Joandry Leal. Pochodzący z Kuby siatkarz dostał nagrodę dla najlepszego przyjmującego.

Uwaga, uwaga! Na tym nie koniec siatkarskich emocji w Gliwicach!

Jesienią czeka nas jeszcze największe wydarzenie światowej siatkówki w wydaniu żeńskim,czyli FIVB Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Kobiet 2022 w Polsce i Holandii. Zmagania najlepszych drużyn globu potrwają od 23 września do 15 października. Gliwice są jednym z trzech polskich miast – gospodarzy turnieju, co więcej – wspólnie z holenderskim Apeldoorn gościć będą uczestniczki dwóch spotkań ćwierćfinałowych (11 października) i półfinału (12 października).

Sprzedaż biletów prowadzi portal eBilet.pl pod adresem www.ebilet.pl/sport/sporty-druzynowe/womens-world-championship/.





Burze w mieście pod kontrolą

zalana ul. Akademicka

8 września nad Śląskiem przechodziły potężne nawałnice. Wyjątkowo pracowite popołudnie i wieczór mieli tego dnia strażacy z Gliwic, którzy wyjeżdżali w teren ponad 30 razy. Monitoringiem zalanych i problematycznych miejsc zajmowali się w tym czasie pracownicy Centrum Ratownictwa Gliwice, współdziałający ze strażą pożarną i gliwickimi wodociągami w ramach Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego dla miasta Gliwice. Dzięki tej współpracy sytuacja w mieście objęta była stałą, pełną kontrolą, obyło się też bez większych zniszczeń.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego podjęło w miniony czwartek 19 dużych interwencji. Zgłoszenia dotyczyły rozlewisk na zalanych ulicach w różnych częściach miasta, m.in. Nowym Świecie, Pszczyńskiej i Akademickiej, Rybnickiej, Toszeckiej czy Kosów. Dzwoniono także w sprawie niedrożnych wpustów deszczowych oraz nieczystości na kratach nad potokiem Ostropka – relacjonuje Tomasz Koszela, zastępca dyrektora Centrum Ratownictwa Gliwice, którego pracownicy sprawdzali 8 września w terenie problematyczne i zalane miejsca w mieście.

W czwartkowy wieczór, w kulminacyjnym momencie burz, zastępy strażackie co kilka minut wyjeżdżały do kolejnych zgłoszeń dotyczących zalanych piwnic, dróg oraz posesji, w tym ostatnim przypadku m.in. przy ulicach Staromiejskiej, Bielika czy Ciupków. Po wcześniejszym odpompowaniu wody, zabezpieczono je workami z piaskiem. Interwencje dotyczyły także kolejnego już w tym roku osunięcia hałdy przy ul. Pszczyńskiej, należącej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, bardzo wysokiego poziomu potoku Wójtowianka (przy kracie obok Teatru Miejskiego) i potoku Ostropka (przy kracie na ul. Słowackiego). W miejscach najniżej położonych, takich jak wiadukty i obniżenia terenu, woda tworzyła rozlewiska.

Ze względu na organizowany 8 września w Arenie Gliwice ćwierćfinał Mistrzostw Świata w Siatkówce Mężczyzn z udziałem polskich i amerykańskich reprezentacji narodowych, wyjątkowo uciążliwa i stale monitorowana była sytuacja w obrębie zalanej deszczem ul. Akademickiej oraz parku Chrobrego.

Na terenie parku, w którym burza zalała część alejek, doszło do wylania wody w rowach melioracyjnych. Zdarzenie było związane z zamknięciem klap zwrotnych przy wylocie do Kłodnicy ze względu na jej wysoki stan. W punkcie kulminacyjnym rzeka osiągnęła poziom 2,5 metra (dokładniej rzecz ujmując, 254 cm na wodowskazie przy ul. Berbeckiego), przekraczając stan alarmowy o 34 cm. Sytuacja była bardzo dynamiczna, w ciągu czterech godzin poziom Kłodnicy wzrósł aż o 176 cm – wyjaśnia okoliczności zdarzeń zastępca dyrektora CRG.

Podczas wielogodzinnej nawałnicy na bieżąco informowano o aktualnej sytuacji wykonawców realizujących usługi związane z utrzymaniem rowów i potoków, i przekazywano zgłoszenia firmom odpowiedzialnym za interwencyjne czyszczenie ulic. Dzięki temu skutki burz nie były dla mieszkańców tak dotkliwe. Warto także podkreślić, że część wody mogącej poważniej podmyć ul. Nowy Świat i zagrozić budynkom Teatru Miejskiego czy Szpitala Wielospecjalistycznego zatrzymał budowany obecnie, suchy zbiornik retencyjny na potoku Wójtowianka. Pokazuje to ponownie, że już dziś staje się on ważnym i niezbędnym elementem kompleksowego systemu ochrony przeciwpowodziowej miasta.

 





Taksówkarzu! Działaj szybko, dostosuj licencję!

kierowca prowadzi samochód

Taksówkarze z licencjami wydanymi przed 2020 rokiem muszą do końca tego roku dostosować je do wymogów aktualnych przepisów. Jeśli tego nie zrobią, stracą uprawnienia do prowadzenia taksówki.

Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Gliwicach apeluje, by wniosek o dostosowanie licencji składać jak najszybciej i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo wtedy czas oczekiwania na załatwienie sprawy może się zdecydowanie wydłużyć.

Jak dostosować licencję? Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem https://bip.gliwice.eu/dostosowanie-licencji-taxi-do-obowiazujacych-przepisow-prawa

Konieczność aktualizacji dokumentów wynika ze zmiany ustawy o transporcie drogowym zwanej potocznie „lex Uber”.





Akademia Szachowa Gliwice siódmą szachową siłą w Polsce

szachiści podczas gry

W niedzielę 11 września dobiegły końca Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach – Enea Ekstraliga 2022, w których brała udział Akademia Szachowa Gliwice. Drużyna z naszego miasta odniosła cztery zwycięstwa, zremisowała jeden mecz, a także zanotowała cztery porażki. Ostatecznie dało jej to siódme miejsce w tabeli Ekstraligi Szachowej.

Do rozgrywek Ekstraligowych Akademia przystępowała jako beniaminek. Szansę gry w najwyższej szachowej lidze rozgrywkowej uzyskali w większości zawodnicy, którzy przed rokiem w przekonującym stylu wygrali turniej I-ligowy i wywalczyli awans do Ekstraligi.

W tym roku polska Ekstraliga była jedną z najsilniejszych lig na świecie, znajdując się w top 3 pod względem rankingu zawodników i liczby Arcymistrzów w drużynach. Będąc świadomi prestiżu tej imprezy, postanowiliśmy w tym roku wzmocnić naszą drużynę o zawodnika top 100 światowej listy rankingowej – ukraińskiego arcymistrza Antona Korobova. Mimo tego transferu, sytuacja nadal nie wyglądała prosto, gdyż rankingowo byliśmy sklasyfikowani jako 8 drużyna ligi – powiedział Arcymistrz Tomasz Warakomski, kapitan gliwickiej drużyny.

Celem minimum postawionym przed Akademią było utrzymanie się w Ekstralidze. Po cichu gliwiczanie liczyli także na znalezienie się w pierwszej szóstce tabeli. Do zrealizowania obu założeń zabrakło naprawdę niewiele. Akademia wywalczyła spokojne utrzymanie, ale ostatecznie zajęła siódme miejsce w tabeli. Do zajęcia nieco wyższej lokaty zabrakło pół małego punktu w meczu ostatniej kolejki.

Początek turnieju nie był dla nas udany, gdyż w trzeciej i czwartej rundzie doznaliśmy porażek z drużynami rankingowo zbliżonymi do naszej. To były kluczowe mecze decydujące o środku tabeli, a przegrywając je, musieliśmy walczyć w drugiej połowie turnieju o utrzymanie. W rundach 5. i 6., po pełnych walki meczach z Miedzią Legnicą i Stilonem Gorzów, wygraliśmy minimalnym stosunkiem 3,5:2,5. Zwycięstwa w tych spotkaniach pozwoliły nam oddalić się od strefy spadkowej – opisał Warakomski.

Bardzo miłymi akcentami było wygranie w 8. rundzie przeciwko Hetmanowi Płock, który był drużyną walczącą o medale, oraz remis z drużyną Gwiazdy Bydgoszcz, która przed turniejem rozstawiona była z numerem 2 – przyznał kapitan gliwiczan.

Zakończone rozgrywki w gliwickim klubie szachowym oceniane są pozytywnie. Drużyna nie musiała drżeć do końca o swój ligowy byt, a zawodnicy, rywalizując w najsilniejszej w historii pod kątem średniego rankingu drużyn Ekstralidze, zaprezentowali ambicję i wolę walki z najsilniejszymi.

Całościowo nasz występ w Ekstralidze mogę uznać jako udany, ponieważ podzieliliśmy miejsca 5–7, co dało nam wyższe miejsce niż na liście startowej. Było to możliwe dzięki waleczności naszej drużyny, gdzie mecze często decydowały się w ostatnich partiach. Jestem przekonany, że przy lepszej dyspozycji naszych zawodników mogliśmy walczyć również o wyższe cele. W następnym roku planujemy jeszcze bardziej wzmocnić nasz skład. Mam nadzieję, że zawalczymy wówczas o wyższe lokaty – zakończył Arcymistrz Tomasz Warakomski.

11 września był ostatnim dniem Drużynowych Mistrzostw Polski w Szachach. W ten dzień odbyła się ostatnia, 9. runda, a także oficjalne zakończenie turnieju. Mistrzem Polski została drużyna Klubu Szachowego Polonia Wrocław, srebrny medal przypadł reprezentantom Klubu Szachowego Dwie Wieże Kraków, a brąz wywalczyli szachiści z drużyny Wasko Hetman GKS Katowice.

Podczas Drużynowych Mistrzostw Polski w Szachach – Enea Ekstraliga 2022 Akademia Szachowa Gliwice wystąpiła w następującym składzie:

  1. Arcymistrz Anton Korobov
  2. Arcymistrz Jacek Tomczak
  3. Arcymistrz Tomas Laurusas
  4. Arcymistrz Tomasz Warakomski
  5. Arcymistrz Toms Kantans
  6. Arcymistrzyni Anna Warakomska




Zapisz dziecko na zajęcia sportowe podczas „Dnia ze Sportem”

Dzieci biorące udział w zawodach sportowych na boisku

Piłka nożna, judo, pływanie, a może szermierka? Początek roku szkolnego to świetna okazja do wybrania zajęć pozalekcyjnych. Jeśli Twoje dziecko ma mnóstwo energii i chętnie ćwiczy na lekcjach wychowania fizycznego – koniecznie zabierz je na „Dzień ze Sportem” przy stadionie Piasta! Poznaj ofertę lokalnych klubów sportowych i wspólnie wybierzcie zajęcia, które pomogą rozwijać jego nową pasję!

„Dzień ze Sportem” odbędzie się w piątek, 16 września, od godz. 16.30 obok Stadionu Miejskiego im. Piotra Wieczorka przy ul. Okrzei 20 w Gliwicach. 

W ramach wydarzenia rodzice wraz z dziećmi będą mieli okazję poznać ofertę lokalnych klubów i stowarzyszeń sportowych, których stoiska staną w strefie kibica. 
Oprócz garści informacji nie zabraknie też ruchu i dobrej zabawy. Najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił w judo, piłce nożnej, szachach czy szermierce. 

Swoją ofertę zaprezentują: 

  • Akademia Szachowa Gliwice
  • Sekcja judo Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Śląskiej
  • Klub Pływacki „Sikret” Gliwice
  • Szermierczy Klub Sportowy „Muszkieter” Gliwice
  • Sekcja szermiercza Piasta Gliwice
  • Akademia piłkarska „TEAM”
  • Dziecięcy Klub Sportowy "Orlęta" Gliwice (tenis)
  • Integracyjne Towarzystwo Sportowe "Glivenia" (piłka nożna, narciarstwo, kajakarstwo, kolarstwo)
  • Uczniowski Klub Sportowy KATA GURUMA (judo)

Organizatorem „Dnia ze Sportem” jest Gliwicki Klub Sportowy Piast S. A. (ml)
 





#NowoczesnyPrzemysł. Gliwice mierzą wysoko

samolot

Blisko 88 hektarów, solidne zaplecze techniczne, utwardzony i oświetlony pas startowy o niemal kilometrowej długości, droga kołowania, płyta postojowa i drogi dojazdowe, hangary, stacja paliw i Gliwickie Centrum Edukacji Lotniczej. Lotnisko w Gliwicach rozbudowuje się w imponującym tempie, umożliwiając obsługę lotów biznesowych i ruch cargo. To przyciąga kolejnych inwestorów i wznosi lotnisko do poziomu jednego z najlepszych w tej skali w kraju. Branża lotnicza w Gliwicach ma się coraz lepiej, a dopiero rozwija skrzydła! 

Gliwickie lotnisko znajduje się blisko węzła autostrad A1 i A4 oraz Drogowej Trasy Średnicowej, kompleksu firm IT „Nowe Gliwice” i siedziby gliwickiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także firm świadczących specjalistyczne usługi dla małych samolotów. To niepodważalne atuty, które sprzyjają branży lotniczej w Gliwicach, obecnie jednego z priorytetowych kierunków rozwoju dla gliwickiego samorządu – prezydent Gliwic Adam Neumann już w swoim programie wyborczym zapowiadał działania ukierunkowane na intensyfikację przemysłu lotniczego, który stwarza nowe możliwości gospodarczego rozwoju miasta. 

Gdy kilka lat temu podejmowaliśmy decyzję o zainwestowaniu w modernizację pasa startowego i towarzyszącej mu infrastruktury, naszym celem było przede wszystkim stworzenie impulsu do rozwoju branży i przemysłu lotniczego w Gliwicach. I to się udaje dzięki owocnej współpracy z Politechniką Śląską oraz Górnośląskim Akceleratorem Przedsiębiorczości Rynkowej, a także dzięki kształceniu mechaników lotniczych w gliwickim Technikum Samochodowym. Razem konsekwentnie tworzymy kompleksową ofertę dla firm działających w branży lotniczej, wytyczając Gliwicom nowe drogi rozwoju – mówi prezydent Gliwic Adam Neumann

Po przeprowadzonej w 2020 r. modernizacji wartej 29 mln zł, gliwickie lotnisko zyskało status publicznego niepodlegającego certyfikacji. To oznacza, że może służyć do całorocznych biznesowych lotów dyspozycyjnych i szkolenia lotniczego, co przyciąga do Gliwic kolejnych inwestorów i podmioty związane z branżą lotniczą, windując lotnisko do poziomu wizytówki gospodarczego rozwoju miasta. 

Przyjemność latania
Jedną z firm, które jako miejsce swojej działalności wybrały gliwickie lotnisko jest Skydream. Zajmuje się sprowadzaniem samolotów z zagranicy, ich sprzedażą i serwisowaniem, świadczy też usługi z zakresu szkoleń pilotów samolotów ultralekkich. Firma przeniosła swoją placówkę z Bielska-Białej i na terenie zakupionym od GAPR (spółki, w której Miasto Gliwice ma 83,56% udziałów) 8 września otworzyła w Gliwicach pierwszy w Polsce salon samolotowy. 

Na terenie Śląska gliwickie lotnisko wyróżnia się kompleksowością i jest dla nas najdogodniejszym miejscem do prowadzenia salonu samolotowego. Mamy tu możliwość korzystania z asfaltowego i oświetlonego pasa startowego o każdej porze dnia i nocy, przez cały rok. Ważna jest też infrastruktura, którą oferuje gliwickie lotnisko – mówi Krzysztof Będkowski, prezes zarządu Skydream. – Chcemy stworzyć miejsce dla ludzi, którzy marzą, by latać rekreacyjnie i po prostu czerpać przyjemność z latania. Chcemy rozwijać lotnictwo rekreacyjne w Polsce, szerzyć wiedzę, integrować pilotów i pasjonatów oraz aktywnie włączać się w tworzenie przyjaznych regulacji. W planach mamy też organizację seminariów poświęconych tematyce lotniczej, również dla osób niezwiązanych z lotnictwem. 

Od lat, z rozmysłem, systematycznie inwestujemy w rozwój gospodarczy miasta – od współpracy w zakresie rozwoju specjalnej strefy ekonomicznej, przygotowania nowoczesnej infrastruktury dla rozwoju małych i średnich firm technologicznych w Nowych Gliwicach, tworzenia inkubatorów i parku technologicznego oraz licznych działań wspierających rozwój start-upów i innych małych przedsiębiorców, aż po rozbudowę infrastruktury lotniska aby zwiększyć atrakcyjność biznesową Gliwic i tym samym poszerzyć możliwości inwestycyjne w mieście. Stale poszukujemy nowych możliwości rozwoju,  stawiając na nowoczesność, wysoką jakość i innowacyjne rozwiązania. Cieszę się, że firma oferująca nowoczesne podejście biznesowe zdecydowała się ulokować swój biznes na gliwickim lotnisku. To potwierdza słuszność podejmowanych przez nas działań. Korzyści z prowadzonej przez SkyDream działalności będą miały również pozytywny wpływ na rozwój Gliwic  – mówi prezydent Adam Neumann.  

W drodze do Gliwickiej Doliny Lotniczej

Gliwice konsekwentnie mierzą wysoko. Z myślą o rozwoju branży lotniczej GAPR udostępnił na lotnisku też inne tereny inwestycyjne. Działki sprzedano już ośmiu inwestorom. Obecnie na 15 hektarach terenów inwestycyjnych trwa wydzielanie 68 kolejnych działek o powierzchni średnio 1000 m2 każda. 

To nie koniec – GAPR przymierza się do uruchomienia na gliwickim lotnisku wytwórni lekkich samolotów szkoleniowych i dyspozycyjnych AT-5 i AT-6 polskiego konstruktora Tomasza Antoniewskiego. Ich produkcja powinna ruszyć za około 2 lata. Na ten cel zawiązano spółkę AT Silesia z udziałem prywatnego kapitału i pozyskano 13-milionowe dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Gliwicka wytwórnia ma produkować ponad 80 samolotów rocznie. Na te potrzeby powstanie hala produkcyjna wraz zapleczem i parkiem maszynowym. W planach jest też wydłużenie pasa lotniska. 

Jest to konieczne, ponieważ powstają hangary dla ludzi, którzy posiadają samoloty, ale chcemy też zbudować w Gliwicach branżę lotniczą z prawdziwego zdarzenia, stworzyć Gliwicką Dolinę Lotniczą. Jestem przekonany, ze jesteśmy na najlepszej drodze do tego celu – gliwickie lotnisko już jest najlepiej wyposażonym i najpiękniejszym tego typu obiektem w kraju. Szybko się rozwijamy i zaczynamy uzupełniać działanie portu lotniczego Katowice w Pyrzowicach, przejmując w ramach współpracy część ruchu małych samolotów biznesowych – mówi  Bogdan Traczyk, prezes zarządu Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej będącego właścicielem połowy gliwickiego lotniska i zarządcą całości.  

Warto wiedzieć, że na lotnisku, na terenie dawnych warsztatów lotniczych działa także Gliwickie Centrum Edukacji Lotniczej. W nowoczesnym budynku wystawienniczo-konferencyjno-szkoleniowym stworzono modelarnię i zamontowano symulator lotów i kopułki i-cinema 180 stopni i 360 stopni, w których można zobaczyć film o lotnictwie 4D. W przebudowanym dużym hangarze wyeksponowano z kolei efektowne, zabytkowe szybowce. 

Również na terenie lotniska swoją działalność prowadzi Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej. Politechnika była pierwszym inwestorem, który uruchomił na gliwickim lotnisku ośrodek szkoleniowy, ale zakres współpracy jest dużo szerszy. Ponieważ lotnisko potrzebuje inżynierów konstruktorów, Politechnika Śląska uruchomiła specjalności konstruktorskie – pierwsi inżynierowie podejmą pracę na lotnisku za około trzy lata.

Lotnisko w Gliwicach jest miejscem, gdzie systematycznie odbywają się atrakcyjne wydarzenia lotnicze integrujące gliwiczan i wszystkich zainteresowanych tematyką lotniczą. 
Więcej informacji na temat gliwickiego lotniska można znaleźć na stronie internetowej https://gapr.pl. (mf)





Nic nad zdrowie!

banner dekoracyjny z nazwą wydarzenia

O zdrowie warto dbać – najlepiej pod okiem specjalistów, którzy dzielą się swoją fachową wiedzą. O tym, jak zachować dobre samopoczucie i radzić sobie z chorobą, można porozmawiać w Kawiarence Zdrowia – najbliższa odbędzie się już 14 września.

Kawiarenka Zdrowia to cykl spotkań łączących przyjemne z pożytecznym. Prelekcje o zdrowiu i aktywnym trybie życia wygłaszają autorytety z dziedziny medycyny, fizjoterapii, dietetyki. Każde spotkanie dotyczy innego zagadnienia, ze szczególnym uwzględnieniem tematów, które interesują starszych mieszkańców miasta. Po solidnej dawce wiedzy uczestnicy spotkania mogą wymienić się opiniami, przegryźć coś zdrowego, a także wysłuchać koncertu.

Kawiarenka Zdrowia odbywa się na Scenie Bojków (ul. Parkowa 5). Osoby niezmotoryzowane mogą skorzystać z bezpłatnego autobusu, który o godz. 16.30 odjeżdża z pl. Piłsudskiego.

W środę 14 września o godz. 17.00 Kawiarenkę Zdrowia rozpocznie wykład „Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu”. Wygłosi go lekarz urolog Łukasz Mądry. Po prelekcji wystąpią szlagierowi artyści z Rudy Śląskiej – Arkadia Band.

Październikowa Kawiarenka Zdrowia jest zaplanowana na godz. 17.00 w środę 5 października. „Zdrowie psychiczne wyzwaniem naszych czasów” – to temat wystąpienia dr. Jacka Woszczka. Po tym pouczającym spotkaniu na Scenę Bojków wkroczą śpiewacy – Joanna Wojtaszewska i Kamil Roch Karolczuk, którzy zaserwują publiczności „Operetkową petardę przebojów”.

Wstęp na spotkania Kawiarenki Zdrowia i poczęstunek są bezpłatne. Osoby z niepełnosprawnościami, które chcą wziąć udział w wydarzeniu, na dwa dni przed spotkaniem są proszone o telefoniczny kontakt z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach (pon.–śr. godz. 8.00–16.00, czw. godz. 8.00–17.00, pt. godz. 8.00–15.00) pod nr. tel. 32/239-12-95. Organizatorem Kawiarenki Zdrowia jest Miasto Gliwice.





Gliwice polską stolicą kobiecego boksu

Pięściarki walczące w ringu

245 zawodniczek z 21 krajów zawalczyło w Gliwicach w ramach XVII Międzynarodowych Mistrzostw Śląska Kobiet w Boksie. W ringu wystąpiły m.in. medalistki igrzysk olimpijskich i świata – zarówno z Polski, jak i odległych krajów, takich jak Tajlandia, Chile, Kazachstan czy Turcja.

Wyjątkowa bokserska impreza odbyła się w dniach 5-10 września w hali sportowej przy ul. Jasnej 31 w Gliwicach. W wydarzeniu wzięli udział m.in. gliwiczanie, przedstawiciele miasta oraz środowiska bokserskiego.

W turnieju juniorek złote medale zdobyły:

  • Oliwia Formela (kat. 52 kg)
  • Julianna Rutkowska (kat. 63 kg)
  • Oliwia Czerwińska (kat. 70 kg).

W ramach kategorii seniorskiej zawalczyły:

  • Kat. 48 kg: Alua Balkibekowa, wicemistrzyni świata (Kazachstan) – Nicole Durikova (Słowacja) (5:0),
  • Kat. 50 kg: Natalia Rok (Polska) – Nazym Kyzaibay, mistrzyni świata (Kazachstan) (0:5),
  • Kat. 52 kg: Nella Freiherrova (Czechy) – Diana Podaru (Rumunia) (5:0). 
  • Kat. 54 kg: Jutamatas Jitpong, wicemistrzyni świata (Tajlandia) – Olena Sawczuk (Włochy) (3:2),
  • Kat. 57 kg: Karina Ibrahimova, brązowa medalistka mistrzostw świata U18 (Kazachstan) – Nilawan Techasuep (Tajlandia) (3:2).
  • Kat. 60 kg: Lenka Bernardova (Czechy) – Allesia Mesiano (Włochy) (3:1),
  • Kat. 63 kg: Natlia Shadrina (Serbia) – Assunte Canfora (Włochy) (5:0),
  • Kat. 66 kg: Busenaz Sürmeneli, mistrzyni olimpijska świata (Turcja) – Aneta Rygielska (Polska) (5:0),
  • Kat. 70 kg: Bison Manikon (Tajlandia) – Aleksandra Rapaić (Serbia) (5:0).
  • Kat. 75 kg: Love Holgersson (Szwecja) – Valentina Khalozova (Kazachstan) (3:2),
  • Kat. 81 kg: Martyna Jancelewicz, mistrzyni Europy U 21 (Polska)– Gabriela Stonkute, aktualna mistrzyni świata (Kazachstan) (3:2).

Wagę mistrzostw podkreślił prezes Polskiego Związku Bokserskiego, Grzegorz Nowaczek.

— Turniej ma w nazwie Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska Kobiet w Boksie, ale tak naprawdę, biorąc pod uwagę liczbę startujących zawodniczek, ich poziom oraz to, z ilu państw przyjeżdżają, można go określić mianem małych mistrzostw świata – mówił Nowaczek.

Zadowolenia z rosnącego zainteresowania mistrzostwami nie krył także wiceprezes i współzałożyciel GUKS Carbo, Henryk Wilk.

— Bardzo nas cieszy, że turniej się rozrasta. To duża promocja naszego klubu oraz Gliwic na całym świecie. Większość reprezentacji przebywała w naszym mieście przez cały tydzień. Mieli więc okazję zwiedzić i poznać nasze miasto. Za rok zrobimy to jeszcze lepiej! – dodał Henryk Wilk.

Tegoroczna edycja Międzynarodowych Mistrzostw Śląska Kobiet w Boksie została objęta patronatem Prezydenta Gliwic. Turniej dofinansowano z budżetu miasta Gliwice oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. (Piast Gliwice/ Polski Związek Bokserski/ ml)





Targowy weekend za nami

kwiaty na kiermaszu przed Areną

Za nami XVII Gliwickie Targi Budownictwa EXPOBUD. Kilkudziesięciu wystawców i 3200 odwiedzających – w miniony weekend Arena Gliwice przyciągnęła miłośników  nowoczesnych technologii i budowy domu w zgodzie z naturą. 

Nie brakowało okazji, by przejrzeć oferty wystawiających się firm, poznać najnowsze trendy w aranżacji wnętrz i ogrodów oraz ekologiczne rozwiązania technologiczne stosowane w nowoczesnym budownictwie. Dwudniowe targi były również okazją do nawiązania kontaktów z wystawcami, oferentami i fachowcami oraz wzięcia udziału w warsztatach i konkursach branżowych.