Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach – 9 września 2022 r.

//09-09-2022



Wszystko dla Kibiców. Przedsiębiorco, dołącz do nas!

Siatkówka w Gliwicach

Gliwice – Miasto-Gospodarz trwających Mistrzostw Świata w Siatkówce Mężczyzn 2022 – zachęca restauratorów, hotelarzy, a także inne podmioty świadczące usługi w Gliwicach do wspólnych działań promocyjnych skierowanych do gości turnieju.

Chcemy zachęcić kibiców, aby zatrzymali się w Gliwicach na dłużej i korzystali z usług przedsiębiorców działających w naszym mieście.

W tym celu stworzyliśmy specjalne serwisy internetowe siatkowka.gliwice.eu oraz volleyball.gliwice.eu, zawierające informacje przydatne przybyłym na mecze gościom. To miejsca prezentujące także Państwa ofertę!

Warunkiem współpracy (umieszczenia informacji na stronie tworzonej przez miasto) jest zobowiązanie do udzielania co najmniej 10% zniżki osobom, które w dniach rozgrywek fazy pucharowej (finałowej) turnieju – od 3 do 11 września – okażą bilet wstępu na konkretny mecz odbywający się w Arenie Gliwice.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz zgłosić chęć współpracy, wyślij maila na adres: promocja@um.gliwice.pl

W zgłoszeniu załącz swoje logo (format jpg, png), podaj nazwę podmiotu oraz określ profil swojej działalności. Nie zwlekaj! Powitaj z nami kibiców siatkówki z całego świata!





Dziś mecz z Amerykanami w Arenie Gliwice

siatkarze w Arenie Gliwice

Kibiców siatkówki czekają dziś wielkie emocje! Pierwszy gwizdek hitowego meczu Polska – USA zabrzmi punktualnie o godz. 21.00 w Arenie Gliwice. Wcześniej w Gliwicach o półfinał powalczą Argentyńczycy i Brazylijczycy. Stawką jest półfinał Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2022. Do boju, Biało-Czerwoni!

Zainteresowanie biletami na mecz Polaków, sprzedawanymi przez portal eBilet.pl, jest ogromne, więc przypominamy, że jeszcze dziś – jeżeli bilety będą dostępne – będzie można je zakupić w Arenie Gliwice w Punkcie Obsługi Klienta eBilet w kasie przy wejściu B, od godz. 12.00 do rozpoczęcia 3. seta drugiego meczu.

Jak przedstawia się terminarz nadchodzących spotkań? Wczoraj (7 września) w Lublanie Włosi pokonali Francuzów 3:2, a współgospodarze turnieju – Słoweńcy – ograli Ukraińców 3:1. Tym samym w sobotę, 10 września, zobaczymy ich w obu półfinałach (godz. 18.00 i 21.00) rozgrywanych w katowickim Spodku. 

Siatkarski mistrz świata zostanie wyłoniony dzień później. Najpierw, od godz. 18.00, rozgrywany będzie mecz o brąz. Walka o to, kto zdobędzie złoto, a kto srebro rozpocznie się o godz. 21.00. Mistrzowskiego tytułu bronią Polacy, którzy w finale w 2018 roku ograli w trzech setach Brazylię. Biało-Czerwoni byli mistrzami świata także w 1974 i 2014 roku.

Wszystko dla Kibiców!

Gliwice – Miasto-Gospodarz trwających Mistrzostw Świata w Siatkówce Mężczyzn 2022 – zachęca restauratorów, hotelarzy, a także inne podmioty świadczące usługi w Gliwicach do wspólnych działań promocyjnych skierowanych do gości turnieju.

Chcemy zachęcić kibiców, aby zatrzymali się w Gliwicach na dłużej i korzystali z usług przedsiębiorców działających w naszym mieście. W tym celu stworzyliśmy specjalne serwisy internetowe siatkowka.gliwice.eu oraz volleyball.gliwice.eu, zawierające informacje przydatne przybyłym na mecze gościom. To miejsca prezentujące także Państwa ofertę!

Warunkiem współpracy (umieszczenia informacji na stronie stworzonej przez miasto) jest zobowiązanie do udzielania co najmniej 10% zniżki osobom, które w dniach rozgrywek fazy pucharowej (finałowej) turnieju – od 3 do 11 września – okażą bilet wstępu na konkretny mecz odbywający się w Arenie Gliwice. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz zgłosić chęć współpracy, wyślij e-maila na adres: promocja@um.gliwice.pl. W zgłoszeniu załącz swoje logo (format jpg, png), podaj nazwę podmiotu oraz określ profil swojej działalności. Nie zwlekaj! Powitaj z nami kibiców siatkówki z całego świata!

Uwaga, kibice! Jak przypomina Zarząd Transportu Metropolitalnego, w związku z trwającymi mistrzostwami wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

8 września (w godz. 16.00–22.00):
• dla linii autobusowych M1, M16, M18 wprowadzone zostaną specjalne rozkłady jazdy polegające na zwiększeniu liczby kursów oraz zwiększeniu pojemności taboru;
• na linii 32 wprowadzona zostanie zmiana trasy przejazdu. Autobusy obsługiwać będą przystanek „Gliwice Arena Widowiskowo-Sportowa”. Natomiast w tym czasie linia 32 nie będzie obsługiwała przystanku „Gliwice Kopalniana” (przystanek pozostanie obsługiwany przez linie nr: 41, 232, 669).
10–11 września:
• dla linii autobusowych 1, 1N, 37, 115, 674, 689 wprowadzone zostaną specjalne rozkłady jazdy polegające na zwiększeniu liczby kursów w godzinach wieczornych oraz zwiększeniu pojemności taboru;
• dla linii autobusowych 30N, 76, 76N, 130, 130N, 297N, 657N, 672N, 911N, M2, M3, M10 i M101 zwiększona zostanie pojemność taboru.





Wszystko dla domu i ogrodu

wystawcy i odwiedzający na targach

Przed nami kolejna, 17. już edycja Targów EXPOBUD. W weekend 10-11 września, w hali Arena przy ul. Akademickiej odbędzie się kolejna odsłona tej popularnej wśród gliwiczan imprezy, która na stałe wpisała się w kalendarz gliwickich spotkań branżowych. 

Na targach EXPOBUD mieszkańcy Gliwic i regionu będą mieli okazję, by przejrzeć oferty wystawiających się firm, poznać najnowsze trendy w aranżacji wnętrz i ogrodów oraz ekologiczne rozwiązania technologiczne stosowane w nowoczesnym budownictwie. Dwudniowe targi to również okazja do nawiązania kontaktów z wystawcami, oferentami i fachowcami oraz wzięcia udziału w warsztatach i konkursach. Odbędzie się też kiermasz roślin ozdobnych.

Targi w Gliwicach to branżowe wydarzenie prezentujące firmy oferujące materiały budowlane czy elementy wyposażenia wnętrz z terenu Gliwic, powiatu gliwickiego, Śląska oraz innych rejonów Polski. Tegoroczna oferta będzie tak różnorodna, że każdy kto buduje lub chce kupić dom czy mieszkanie będzie miał szansę znaleźć coś dla siebie. Nie zabraknie też fachowych porad przedstawicieli firm budowlanych i rabatów oferowanych przez wystawców. Obok rozwiązań związanych z budownictwem i wyposażeniem wnętrz, w tym roku znajdą Państwo również propozycje deweloperów oraz firm zajmujących się odnawialnymi źródłami energii – w panelu Śląskie Energooszczędne 4 kąty. Od kilku już edycji targi to nie tylko wystawa i prezentacja produktów, ale też duża dawka wiedzy z zakresu budownictwa, instalacji i wnętrz. Dzięki prelekcjom przygotowanym przez naszych wystawców i partnerów zwiedzający będą mogli poznać wiele ciekawych tematów, m.in. dowiedzieć się, jak nie kupić „bubla” czy jak prawidłowo wykonać taras – mówi Wioletta Ochman, właścicielka Agencji „Promocja – Targi” z Wadowic, organizatorka targów.

Na dzieci czekać będzie Klub Flojamo, w którym pod okiem animatorów będą mogły rozwijać swoje umiejętności budując domki z materiałów recyklingowych lub spróbować swoich zdolności na kreatywnym placu budowy, wykorzystując klocki konstrukcyjne „Mały Cieśla".
Odbędą się też konkursy dla wystawców – po raz kolejny wybrane zostaną najlepsze produkty prezentowane na targach, wręczone zostaną też nagrody za najlepszą aranżację stoiska. Współgospodarzem wydarzenia jest Miasto Gliwice. (mf)

 





Lato w kulturze

występ teatralny w ramach Uliczników

Jak podsumować tegoroczne wakacje z kulturą? Działo się! W sierpniu w liczne zajęcia i spektakle dla najmłodszych obfitował Teatralny Plac Zabaw. Z oferty  korzystało 750 uczestników, w tym podopieczni gliwickich organizacji wspierających dzieci w trudnej sytuacji życiowej.

Ciekawe wydarzenia czekały także w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Jak zwykle zapewniono morze ciekawych książek i góry pasjonujących lektur na każdą pogodę. Poza tym zadbano, by podczas wydarzeń, warsztatów i spotkań było ciekawie, edukacyjnie, ekologicznie i naturalnie.

W miejskim kalendarzu nie zabrakło doskonale znanych gliwiczanom imprez, takich jak Ulicznicy, Parkowe Lato, Festiwal Bachowski, Kino Plenerowe, Skup Kultury czy Otwarty Salon Muzyczny. Dla miłośników muzyki chóralnej, jazzowej, czy też fanów rockowego brzmienia przygotowano fantastyczne koncerty. Do wyboru był Wesoły Wędrownik, czyli koncert twórczości chóralnej Norberta Blachy, 18. Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach oraz Gliwicki Port Rocka.

Ogromne zainteresowanie wzbudziło zwłaszcza nowe wydarzenie w ramach Gliwickiego Festiwalu Kultury KULTURALIA. Rynek Kultury (bo o nim mowa) w każdą niedzielę lipca i sierpnia przenosił gliwiczan w inną część świata, m.in. do Włoch, Skandynawii, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Portugalii. Z kolei w ramach Laby z Victorią zorganizowano cykle warsztatów dla około 200 dzieci i młodzieży – taneczne i ruchowe (w różnych przestrzeniach), muzyczne, graficzne, artystyczne, fotograficzne, filmowe i z improwizacji scenicznej.

Po raz pierwszy Gliwice stały się najbardziej zaczytanym miastem w Polsce!

Sprawił to Festiwal „Miedzianka Po Drodze”, w ramach którego w parku Chopina odbyły się spotkania z autorami, warsztaty, atrakcje dla najmłodszych. Stanęła też obwoźna księgarnia. Czy warto było tam być i porozmawiać z Filipem Springerem lub Mariuszem Szczygłem? Oczywiście!

Pierwszy weekend września to również mnóstwo atrakcji takich jak Święto Szlaku Zabytków Techniki Industriada, koncertowe pożegnanie wakacji SHOW OFF FEST, czyli muzyczny popis twórców młodego pokolenia oraz odbywający się od lat Polish Happy Jazz Fest. Coś dla siebie mogły znaleźć także osoby starsze podczas kolejnego Pikniku Seniora połączonego z Narodowym Czytaniem.

Realizacja wielu z wymienionych wydarzeń stała się możliwa dzięki współpracy nowej miejskiej instytucji kultury, jaką jest Centrum Kultury Victoria, z organizacjami pozarządowymi, twórcami i impresariatami artystycznymi.

Podsumowanie działań Victorii, plany na przyszłość oraz założenia polityki kulturalnej Gliwic były tematami ubiegłotygodniowego spotkania Ewy Weber, zastępczyni prezydenta miasta, ze środowiskiem artystów i twórców oraz przedstawicielami organizacji działających w sektorze kultury. Rozmowy toczyły się w siedzibie CK Victorii przy ul. Barlickiego. Uczestnicy dopytywali m.in. o szczegóły miejskiej polityki lokalowej dla organizacji pozarządowych. Poruszono też tematy dotyczące zasad udostępniania sal na wydarzenia kulturalne, koordynowania prac przy tworzeniu miejskiego kalendarza imprez, a także promowania gliwickich twórców.

Wiceprezydent Ewa Weber mówiła także o potrzebie podjęcia działań zmierzających do zbudowania kompleksowej, uzupełniającej się oferty kulturalnej, skierowanej zarówno do mieszkańców Gliwic, jak i przebywających w mieście turystów. Wiele czasu poświęcono zwłaszcza na omówienie założeń i procedury
Kulturalnego Start-up’u, którego celem jest stwarzanie warunków do rozwoju artystów, twórców i organizacji działających w sektorze kultury, zachęcanie do podejmowania działań i przedsięwzięć w sferze kultury i sztuki, a także ich promocji. Na koniec zaproszono również zebranych do współpracy przy realizacji projektu „Śląska droga do niepodległości”.

Rozwój kultury jest dla nas bardzo ważny. Duże możliwości w tym zakresie stwarza potencjał mieszkających i pracujących tu twórców, artystów i animatorów. Chcemy, by oferta kulturalna Gliwic była interesująca i bogata – tak, by mieszkaniec w każdym wieku mógł znaleźć coś dla siebie. Jednocześnie mamy świadomość, że kultura jest obszarem, który wymaga ciągłych dyskusji, poznawania różnorodnych punktów widzenia, szukania nowych rozwiązań. Dziękuję wszystkim organizacjom pozarządowym, firmom, instytucjom oraz indywidualnym twórcom za dotychczasowe zaangażowanie w rozwój i upowszechnianie kultury i sztuki na terenie naszego miasta. Mam nadzieję na dalszą owocną współpracę – mówi Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic odpowiedzialna za działania w sferze kultury w mieście.

Przed nami jesień w kulturze – słodka, wypełniona dźwiękami muzyki, dostarczająca radości i wzruszeń, emocjonująca i przede wszystkim różnorodna. Bądźcie  czujni i śledźcie strony kultura.gliwice.eu i ckvictoria.pl, bo nadal będzie się działo!





Światowy Dzień FAS

na zdjęciu kobieta w ciąży

9 września obchodzimy Światowy Dzień Alkoholowego Zespołu Płodowego, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na szkody jakie w organizmie dziecka może wyrządzić nawet mała dawka alkoholu spożyta przez kobietę w ciąży. 

Światowy Dzień FAS ma swoje początki w latach 90. Dzięki staraniom rodziców, których adoptowane dzieci cierpiały na niepełnosprawność spowodowaną piciem alkoholu przez matkę w trakcie ciąży, data 9 września stała się ogólnoświatowym dniem przypominającym o konsekwencjach spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży. Idea ta szybko uzyskała społeczne poparcie, szczególnie ze strony osób zaniepokojonych brakiem świadomości na temat Alkoholowego Zespołu Płodowego. Dziewiątki w dacie są nieprzypadkowe – mają symbolizować 9 miesięcy ciąży.

FAS to skrót oznaczający Alkoholowy Zespół Płodowy (ang. Fetal Alcohol Syndrome). Określa on szereg różnych wad wrodzonych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych, zauważalnych u dzieci, których matki piły alkohol podczas ciąży. Może on wywoływać opóźnienia umysłowe, wiele dysfunkcji mózgu oraz anomalie rozwojowe. Alkohol spożywany przez kobietę w ciąży bardzo łatwo przenika przez łożysko, dostając się do krwiobiegu dziecka, powodując przede wszystkim obumieranie komórek nerwowych, dlatego też dzieci z FAS przychodzą na świat z dużo mniejszą ilością neuronów niż inne. Dziecko, którego matka w czasie ciąży spożywała alkohol, narażone jest nie tylko na niski poziom IQ, ale również na zaburzenia uwagi oraz liczne zaburzenia fizyczne i neurologiczne. Wiele dzieci z FAS doświadcza poważnych zaburzeń zachowania oraz z trudem przychodzi im funkcjonowanie w społeczeństwie. 

Szacuje się, że w Europie rodzi się więcej dzieci z dysfunkcjami wywołanymi alkoholem niż z zaburzeniami ze spektrum autyzmu czy zespołem Downa, a prawie 80% dzieci dotkniętych FAS wychowywanych jest poza rodzinami biologicznymi. FAS jest chorobą nieuleczalną, jednak można jej zapobiec, zachowując całkowitą abstynencję w ciąży. 





Kolejna zbiórka elektrośmieci

elektrośmieci

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Trwają zbiórki elektrośmieci 2022. Są prowadzone sukcesywnie przez cały rok we wszystkich gliwickich dzielnicach.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach rzeczy, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej 199 albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w wybrane soboty czeka zaparkowany w gliwickich dzielnicach. Tegoroczne zbiórki elektrośmieci przeprowadza gliwicka firma Enviropol.PL Sp. z o.o.

W sobotę 10 września elektrośmieci będzie można oddać:

• godz. 10.00–12.00 – Szobiszowice, ul. Sztabu Powstańczego 27 (parking)

• godz. 12.30–14.30 – Bojków, ul. Rolników (przy kościele)

Informacje o wszystkich terenowych punktach odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu (w zakładce Harmonogram wywozu).
Uwaga! Elektroodpady należy dostarczać na miejsce zbiórki w określonych w harmonogramie godzinach! Wcześniejsze składowanie elektroodpadów jest zabronione! Odpady są przyjmowane wyłącznie w obecności pracowników firmy odbierającej, tak aby nie dochodziło do zaśmiecania terenu, na którym zbiórka jest organizowana. (mf)
 





Kulturalny rozkład jazdy: 9–11 września

banner z kolażem zdjęć z wydarzeń

Konfrontacje Filmowe, Festiwal Czekolady, a może True Tone Festival – w ten weekend głodni kultury będą mieli w czym wybierać. Koncerty, warsztaty, wystawy – po wakacjach w Gliwicach dzieje się bardzo dużo!

piątek 9 września

  • O godz. 18.00 w galerii Melina (ul. Częstochowska 16) rozpocznie się wernisaż pokonkursowej wystawy komiksowej „Miasto – literatura – kadr”. W kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3) startuje przegląd Konfrontacje Filmowe. O godz. 18.15 zostanie wyświetlony „Sundown” Michaela Franco, a o godz. 20.00 – „W trójkącie” Rubena Östlunda.
  • W Cechowni (ul. Bojkowska 35a) o godz. 20.00 rozpocznie się koncert tria Ala Kryształ. To będzie fuzja formy animacji eksperymentalnej i muzyki elektroakustycznej.
  • Muzyka Ennio Morricone w wykonaniu Mitch & Mitch rozpocznie True Tone Festival. Jeden z najbardziej tajemniczych polskich zespołów wystąpi o godz. 20.00 w ruinach teatru Victoria (al. Przyjaźni 18).

sobota 10 września

  • O godz. 10.00 rozpocznie się kreatywne spotkanie z książką w tle. W Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) poznamy bliżej przygody Mikołajka autorstwa Jean-Jacquesa Sempé i René Goscinny’ego, które bawią do łez zarówno młodszych jak i dorosłych czytelników.
  • Spod ruin teatru Victoria o godz. 10.00 wyruszy Spacer ze Styczyńskim.
  • Od godz. 12.00 do 17.00 w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5) i na Rynku będą odbywać się warsztaty artystyczne w ramach Festiwalu Czekolady. Będzie można lukrować i zdobić pierniki, malować czekoladowe buźki, tworzyć czekoladowy mural i rysunki, a także słodkie zwierzaki z masy cukrowej.
  • Drugi dzień Konfrontacji Filmowych w kinie Amok rozpocznie się o godz. 18.15 projekcją „Io” Jerzego Skolimowskiego. Na godz. 20.00 zapraszamy na dramat obyczajowy „Pamfir” Dmytryja Sucholitkyja-Sobczuka.
  • Na godz. 20.00 zapraszamy do ruin teatru Victoria na drugą odsłonę True Tone Festivalu. Wystąpi Marcin Masecki.

niedziela 11 września

  • Od godz. 12.00 do 17.00 w Stacji Artystycznej Rynek i na Rynku w dalszym ciągu będą odbywać się warsztaty artystyczne w ramach Festiwalu Czekolady. Tego dnia będzie można stworzyć i udekorować własną tabliczkę czekolady, a dzieci będą bawić się, przygotowując czekoladowo-owocowe zwierzątka.
  • „Podróżowanie” to motyw przewodni Filmowego podwieczorka dla całej rodziny, który o godz. 16.15 rozpocznie się w kinie Amok. Zestaw filmów animowanych #bajkizpolski skupi się na czerpaniu przyjemności podczas wycieczek w nowe miejsca.
  • O godz. 18.15 w ramach Konfrontacji Filmowych kino Amok wyświetli dramat „Tori i Lokita” Jean-Pierre’a i Luca Dardenne. O godz. 20.00 rozpocznie się projekcja filmu „Alcarras” Carli Simón.
  • O godz. 19.00 w ruinach teatru Victoria zagra Marek „Latarnik” Pędziwiatr.

Wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz.





Wielkie emocje w Arenie Gliwice! Biało-Czerwoni w półfinale mistrzostw!

radość Polaków z wygranego ćwierćfinału w Arenie Gliwice

Po pięciosetowym starciu, 8 września w Arenie Gliwice Polacy pokonali w tie-breaku Amerykanów 3:2. Co to był za mecz! Mistrzów niósł energetyczny doping kilkunastu tysięcy kibiców szczelnie wypełniających gliwicką Arenę. Obiekt zaliczył tym samym rekord frekwencyjny – Polaków zagrzewało do boju z trybun 12 258 osób.

Amerykanie to rywal, którego polska drużyna siatkarzy zna doskonale. W tym roku Biało-Czerwoni grali z nimi trzy razy. Dwa mecze skończyły się zwycięstwem polskich Orłów. Przed tygodniem, już podczas Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, w fazie grupowej w katowickim Spodku nasz zespół ograł USA 3:1. Podczas wczorajszego ćwierćfinału w Arenie Gliwice, po dwóch setach dość pewnie wygranych przez Polaków (25:20, 27:25), mogło się wydawać, że dla naszych będzie to szybkie spotkanie. Stany Zjednoczone podniosły się jednak z kolan i po dwóch wygranych przez siebie setach (21:25, 22:25) doprowadziły do tie-breaka.

W tej partii meczu Polacy od początku mieli przewagę dwóch punktów. Tylko pod koniec Amerykanie zbliżyli się na jedno „oczko” . Nie przeszkodziło to jednak polskim mistrzom w drodze po zwycięstwo – Polska zakończyła tę część z wynikiem 15:12, wygrywając cały mecz 3:2.

Tym samym po raz kolejny Biało-Czerwoni zagrają o medale, a półfinały odbędą się w najbliższą sobotę, 10 września, w katowickim Spodku. Rywalem Polaków będą Brazylijczycy.

Wszystko dla Kibiców!

Gliwice – Miasto-Gospodarz trwających Mistrzostw Świata w Siatkówce Mężczyzn 2022 – zachęca restauratorów, hotelarzy, a także inne podmioty świadczące usługi w Gliwicach do wspólnych działań promocyjnych skierowanych do gości turnieju.

Chcemy zachęcić kibiców, aby zatrzymali się w Gliwicach na dłużej i korzystali z usług przedsiębiorców działających w naszym mieście. W tym celu stworzyliśmy specjalne serwisy internetowe siatkowka.gliwice.eu oraz volleyball.gliwice.eu, zawierające informacje przydatne przybyłym na mecze gościom. To miejsca prezentujące także Państwa ofertę!

Warunkiem współpracy (umieszczenia informacji na stronie stworzonej przez miasto) jest zobowiązanie do udzielania co najmniej 10% zniżki osobom, które w dniach rozgrywek fazy pucharowej (finałowej) turnieju – od 3 do 11 września – okażą bilet wstępu na konkretny mecz odbywający się w Arenie Gliwice. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz zgłosić chęć współpracy, wyślij e-maila na adres: promocja@um.gliwice.pl. W zgłoszeniu załącz swoje logo (format jpg, png), podaj nazwę podmiotu oraz określ profil swojej działalności. Nie zwlekaj! Powitaj z nami kibiców siatkówki z całego świata!

Uwaga, kibice! Jak przypomina Zarząd Transportu Metropolitalnego, w związku z trwającymi mistrzostwami wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

10–11 września:
• dla linii autobusowych 1, 1N, 37, 115, 674, 689 wprowadzone zostaną specjalne rozkłady jazdy polegające na zwiększeniu liczby kursów w godzinach wieczornych oraz zwiększeniu pojemności taboru;
• dla linii autobusowych 30N, 76, 76N, 130, 130N, 297N, 657N, 672N, 911N, M2, M3, M10 i M101 zwiększona zostanie pojemność taboru.





Urządzamy ulicę Zwycięstwa! Ruszyły konsultacje

ulica Zwycięstwa

Wypięknieje najbardziej reprezentacyjna ulica Gliwic. Jak powinna wyglądać? O tym w dużej mierze zadecydują mieszkańcy. Wszyscy zainteresowani mogą wziąć udział w konsultacjach i włączyć się w publiczną debatę na temat ulicy Zwycięstwa i jej docelowych funkcji. Warto wyrazić swoją opinię, bo podjęte decyzje będą miały wpływ na wizerunek tego miejsca na wiele lat.

Ulica Zwycięstwa z pięknymi kamienicami to w Gliwicach miejsce wyjątkowe. Łączy Rynek i historyczną Starówkę z dworcem kolejowym i powstającym, nowoczesnym Centrum Przesiadkowym.  

Została wytyczona w drugiej połowie XIX wieku i funkcjonowała jako Wilhelmstrasse. Dzięki swej zabudowie, z siedzibami banków, okazałymi kamienicami mieszkalno-usługowymi, hotelami i restauracjami, szybko stała się najbardziej reprezentacyjnym miejskim traktem. Zachowała swój prestiż także po przyłączeniu miasta do Polski. Spacer po Zwycięstwa był przez długi czas popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Mieszkańcy chętnie odwiedzali znajdujące się tu lokale gastronomiczne, sklepy, zawierali znajomości. Z kolei po przełomie ustrojowym, wraz z rozwojem miasta, powstawaniem centrów handlowych, zmianami w stylu życia, ulica straciła nieco na znaczeniu. Teraz ma się to zmienić – ma być bardziej atrakcyjna, zachęcać do odwiedzania i zyskać estetyczną oprawę. A jest co eksponować, bo to wciąż jedna z najpiękniejszych XIX-wiecznych ulic na Śląsku. Jej zabudowania prezentują całe bogactwo stylów i tendencji artystycznych w dawnej architekturze.

Gliwice już od pewnego czasu przymierzają się do ożywienia ulicy Zwycięstwa, połączenia walorów historycznych ze współczesnymi oczekiwaniami mieszkańców i gości odwiedzających Gliwice. Zadaniem tym zajmuje się Zarząd Dróg Miejskich. Powstała już wstępna koncepcja przebudowy, która zawiera istotne założenia, zwłaszcza dotyczące samej drogi. Jezdnia ma być węższa i ruch samochodowy spowolniony, a chodniki szersze, co pozwoli np. na wystawienie stolików kawiarnianych, zamontowanie elementów małej architektury (np. różnego rodzaju siedzisk czy parkletów) czy posadzenie roślin. Z kolei planowany pierwotnie w koncepcji dodatkowy pas na przewożący pasażerów pojazd alternatywny może zmienić swoje przeznaczenie, gdyż ewentualny pojazd specjalny i autobusy A4 mogą poruszać się po jezdni wraz z innymi samochodami. Do rozważenia jest m.in. kwestia poruszania się na rowerze.

Aby jak najlepiej przygotować się do zmian na ulicy Zwycięstwa, warto poznać oczekiwania różnych użytkowników – kierowców, pieszych, rowerzystów.
Ulicę Zwycięstwa wciąż przemierzają tysiące osób – w różnych celach i o różnych porach dnia. Miastu zależy na tym, aby nie była ona głównie ciągiem komunikacyjnym, ale fajnym, przyjaznym miejscem, w którym warto się zatrzymać, umówić ze znajomymi, miejscem skupiającym mieszkańców i służącym im w najlepszy możliwy sposób. Dlatego ruszają szerokie konsultacje dotyczące kształtu i funkcji tego ważnego traktu.

Konsultacje trwają od 1 września do 30 września z zastrzeżeniem możliwości ich przedłużenia. Skierowane są do wszystkich zainteresowanych.
Jak można wziąć udział w konsultacjach?

Wystarczy odpowiedzieć na pytania zawarte w formularzu konsultacyjnym na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej. Wejdź na decydujmyrazem.gliwice.pl.

Pytania dotyczą zarówno oczekiwań związanych z docelowymi funkcjami i wyglądem ulicy, jak i dotychczasowego jej wykorzystania. Można także przesłać rysunki, szkice, fotografie, materiały graficzne, które będą ilustracją pomysłów bądź oczekiwań, także prace dzieci.

Wnioski z konsultacji zostaną przekazane projektantom, którzy będą pracowali nad finalnym zagospodarowania ulicy. Kolejnymi krokami zmierzającymi do wcielenia pomysłów w życie ma być konkurs na zagospodarowanie architektoniczne, a następnie przygotowanie projektu.

Nowe zagospodarowanie ulicy Zwycięstwa to bardzo ważne zadanie, do którego chcemy się solidnie przygotować. Pogodzenie oczekiwań wielu różnych użytkowników może być trudne, ale jak to zwykle bywa podczas zarządzania miastem, postaramy się – razem z Państwem –wypracować jak najlepszy kompromis. Państwa opinie i oczekiwania są niezwykle istotne i tylko wspólne zaangażowanie w sprawę pozwoli znaleźć złoty środek. Warto efektownie połączyć historię z nowoczesnością, z poszanowaniem dla tradycji, stworzyć piękną, funkcjonalną przestrzeń w śródmieściu, dobrze nawiązującą do zmian na starówce i w pobliżu dworca. Ta część miasta ożywa i w tym kontekście ulica Zwycięstwa musi odgrywać kluczową rolę. W tak delikatnej materii jak jej przyszłość, nikt nie ma patentu na rację. Gorąco Państwa zachęcam do udziału w konsultacjach – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.