Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach – 1 września 2022 r.

//01-09-2022



Kibicuj z nami 4 września w Gliwicach!

siatkarze

W Katowicach i Lublanie dobiega końca faza grupowa Mistrzostw Świata w Siatkówce Mężczyzn 2022 z udziałem 24 reprezentacji. Z każdej z sześciu grup do 1/8 finału awansują po dwa najlepsze zespoły oraz cztery najlepsze drużyny z trzecich miejsc. Broniący mistrzowskiego tytułu Polacy przeszli przez zmagania w grupie C jak burza, z kompletem zwycięstw, więc – niezależnie od przysługującego im jako współgospodarza turnieju topowego rozstawienia – wchodzą w fazę pucharową na pierwszej pozycji. Z kim zmierzą się w kolejnej rundzie, 4 września w Arenie Gliwice o godz. 21.00, dowiemy się w późny środowy wieczór. Wtedy powstanie wspólna tabela i „drabinka” na resztę turnieju.

Przypominamy: walka o siatkarskie ćwierćfinały odbędzie się od 3 do 6 września w dwóch miejscach: słoweńskiej Lublanie i Gliwicach.

Zależnie od danej lokalizacji i spotkania, organizatorzy przewidzieli trzy pory rozgrywania meczów: godz. 17.30, 18.00 i 21.00. Cztery spotkania w Arenie Gliwice, organizowane 4 i 6 września, wyznaczono na godz. 17.30 i 21.00. Jak poinformował na Twitterze Polski Związek Piłki Siatkowej, Biało-Czerwoni swoje jedyne spotkanie w ramach 1/8 finału rozegrają w Arenie Gliwice o godz. 21.00. Polacy prowadzeni przez trenera Nikolę Grbicia występują na tegorocznych mistrzostwach w składzie: Marcin Janusz, Grzegorz Łomacz (rozgrywający), Tomasz Fornal, Bartosz Kwolek, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka (przyjmujący), Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Mateusz Poręba (środkowi), Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kurek (atakujący), Jakub Popiwczak, Paweł Zatorski (libero).

Ważna informacja! Z okazji mistrzostw, 3 i 4 września od godz. 14.00 do 20.00 na placu przed Areną Gliwice, w Mistrzowskiej Strefie Siatkówki, na wszystkich kibiców będą czekać atrakcje przygotowane przez Polski Związek Piłki Siatkowej i Kinder Joy of Moving. Przewidziano m.in. spotkanie z wielokrotnym reprezentantem Polski, siatkarzem Marcinem Prusem, strefę Kinder Joy of Moving, siatkarski tor przeszkód i konkursy z nagrodami. Warto tam być!

Zwycięzcy 1/8 finału awansują do ćwierćfinałów mistrzostw, które zostaną rozegrane 7 i 8 września w Gliwicach i Lublanie.

Dwa gliwickie ćwierćfinały wyznaczono na 8 września (godz. 17.30 i 21.00). Zapraszamy wtedy do Areny Gliwice! Sprzedaż biletów prowadzi portal ebilet.pl.

Z wielkimi nadziejami i ogromną niecierpliwością czekaliśmy w Gliwicach na zmagania najlepszych siatkarzy naszego globu podczas Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn. To najlepszy czas na to, aby Arena Gliwice, ultranowoczesna hala widowiskowo-sportowa, która stała się współczesną wizytówką naszego miasta, teraz stała się również wizytówką światowej siatkówki. Już niejednokrotnie przeżywaliśmy w niej niezapomniane sportowe emocje. Tym razem liczymy na więcej! Jestem przekonany, że entuzjazm i mocny doping kilkunastu tysięcy wspaniałych kibiców z całego świata, wypełniających trybuny podczas spotkań 1/8 finału i ćwierćfinału, zapewni doskonałą atmosferę i piękną oprawę tego niezapomnianego sportowego święta – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.

10 września, już w katowickim Spodku, odbędą się obydwa półfinały mistrzostw (godz. 18.00 i 21.00). Siatkarski mistrz świata zostanie wyłoniony dzień później. Najpierw, od godz. 18.00, rozgrywany będzie mecz o brąz. Walka o to, kto zdobędzie złoto, a kto srebro rozpocznie się o godz. 21.00. Czy w finale pojawią się nasi siatkarze i czy po raz trzeci z rzędu sięgną po najwyższe trofeum? Z pewnością dadzą z siebie wszystko!

Wszystko dla Kibiców!

Gliwice – Miasto-Gospodarz trwających Mistrzostw Świata w Siatkówce Mężczyzn 2022 – zachęca restauratorów, hotelarzy, a także inne podmioty świadczące usługi w Gliwicach do wspólnych działań promocyjnych skierowanych do gości turnieju.

Chcemy zachęcić kibiców, aby zatrzymali się w Gliwicach na dłużej i korzystali z usług przedsiębiorców działających w naszym mieście. W tym celu stworzyliśmy specjalne serwisy internetowe siatkowka.gliwice.eu oraz volleyball.gliwice.eu, zawierające informacje przydatne przybyłym na mecze gościom. To miejsca prezentujące także Państwa ofertę!

Warunkiem współpracy (umieszczenia informacji na stronie stworzonej przez miasto) jest zobowiązanie do udzielania co najmniej 10% zniżki osobom, które w dniach rozgrywek fazy pucharowej (finałowej) turnieju – od 3 do 11 września – okażą bilet wstępu na konkretny mecz odbywający się w Arenie Gliwice. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz zgłosić chęć współpracy, wyślij e-maila na adres: promocja@um.gliwice.pl. W zgłoszeniu załącz swoje logo (format jpg, png), podaj nazwę podmiotu oraz określ profil swojej działalności. Nie zwlekaj! Powitaj z nami kibiców siatkówki z całego świata!

Uwaga, kibice! Jak informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego, w związku z trwającymi mistrzostwami wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

4, 6, 8 września (w godz. 16.00–22.00):
• dla linii autobusowych M1, M16, M18 wprowadzone zostaną specjalne rozkłady jazdy polegające na zwiększeniu liczby kursów oraz zwiększeniu pojemności taboru;
• na linii 32 wprowadzona zostanie zmiana trasy przejazdu. Autobusy obsługiwać będą przystanek „Gliwice Arena Widowiskowo-Sportowa”. Natomiast w tym czasie linia 32 nie będzie obsługiwała przystanku „Gliwice Kopalniana” (przystanek pozostanie obsługiwany przez linie nr: 41, 232, 669, 932).
10–11 września:
• dla linii autobusowych 1, 1N, 37, 115, 674, 689 wprowadzone zostaną specjalne rozkłady jazdy polegające na zwiększeniu liczby kursów w godzinach wieczornych oraz zwiększeniu pojemności taboru;
• dla linii autobusowych 30N, 76, 76N, 130, 130N, 297N, 657N, 672N, 911N, M2, M3, M10 i M101 zwiększona zostanie pojemność taboru.





Studenci za stery! Politechnika Śląska z nowym samolotem szkoleniowym

pilotka Politechniki Śląskiej przed nowym samolotem kupionym przez uczelnię

Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej wzbogacił się pod koniec sierpnia o nowy dwusilnikowy samolot Tecnam. Zaprojektowana we Włoszech, warta ponad 3 mln zł maszyna będzie wykorzystywana w szkoleniu studentów nawigacji powietrznej oraz mechaniki i eksploatacji lotniczej PŚ.

Politechnika Śląska posiada już 4 samoloty szkoleniowe. Zakup dwusilnikowego Tecnama P2006T sfinansowała w całości ze środków własnych. – Nasz nowy statek powietrzny będzie przeznaczony do zaawansowanego szkolenia młodych pilotów. Jest on wyposażony w pełną awionikę do lotów, również w trudnych warunkach. Dotąd te szkolenia musieliśmy zlecać na zewnątrz, teraz jesteśmy w stanie wykonywać je sami, na uczelni – podkreśla prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, prorektor PŚ ds. ogólnych.

Politechnika Śląska jest jedną z pięciu uczelni w kraju kształcących w specjalnościach nawigacja powietrzna oraz mechanika i eksploatacja lotnicza. – Szkolimy pilotów do poziomu licencji liniowej ATPL, natomiast mechaników do poziomu licencji B1.1 – samoloty turbinowe. Zarówno jedna, jak i druga licencja są dzisiaj bardzo poszukiwane na rynku pracy. Potrzebni są zarówno zawodowi piloci liniowi jak i mechanicy lotniczy – przypomina dr hab. inż. Jarosław Kozuba, prof. PŚ, dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej na Politechnice Śląskiej.

Dzięki nowej maszynie zwiększą się możliwości szkoleniowe ośrodka. – Do tej pory nasza uczelnia, dysponując samolotami jednosilnikowymi AT3, mogła samodzielnie realizować około 60 procent szkoleń. Pozyskanie samolotu dwusilnikowego zwiększy naszą samodzielność szkoleniową – dodaje prof. Kozuba.

Dlaczego to tak ważne? –  W trakcie szkolenia lotniczego konieczne jest posiadanie uprawnień na samoloty wielosilnikowe i ta maszyna będzie służyła do takich właśnie szkoleń. Również jej wyposażenie będzie pozwalało na wykonywanie lotów według wskazań przyrządów, co jest bezpośrednim przygotowaniem do pracy w liniach lotniczych – mówi Katarzyna Brzeska, absolwentka nawigacji powietrznej na PŚ, która w przyszłości chce zostać pilotem w liniach lotniczych na trasach transatlantyckich.

Nowy samolot przyleciał do ośrodka lotniczego Politechniki Śląskiej z Łodzi. Za sterami maszyny siedziała instruktor Zuzanna Dobrowolska. – Studenci będą mieli teraz możliwość nauczenia się pilotowania samolotu dwusilnikowego, robienia podejść „na instrumentach” na lotnisko takie jak Łódź czy Katowice. Będą mogli przygotować się do latania w liniach lotniczych bądź na mniejszych lotach biznesowych – wyjaśnia Zuzanna Dobrowolska.

Z nowego nabytku cieszą się już studenci nawigacji powietrznej. –  Wcześniej byliśmy wysyłani do innych ośrodków szkoleniowych, które posiadały samoloty wielosilnikowe, a teraz będziemy mieli własny, tutaj na miejscu – mówi Maciej Liszka, student IV roku nawigacji powietrznej.

Politechnika Śląska od ponad dekady kształci na kierunkach lotniczych, takich jak nawigacja powietrzna, mechanika lotnicza czy prowadzona od ubiegłego roku inżynieria lotnicza i kosmiczna. Studia są bezpłatne.





Witaj szkoło!

Nauczyciele, którzy uzyskali awans zawodowy. Zdjęcie przed Ratuszem.

Rozpoczyna się kolejny rok szkolny. W ławkach zasiądzie około 21 tys. gliwickich uczniów. Wszystkim życzymy powodzenia, udanego roku szkolnego wypełnionego pasją, owocną nauką i chęcią zdobywania wiedzy, a także wartościowych relacji z rówieśnikami. Nauczycielom – siły, wytrwałości i radości z przekazywania wiedzy. 

Spośród blisko 21 tys. uczniów, około 1600 pójdzie do szkoły po raz pierwszy, a 2 700 rozpocznie naukę w klasach pierwszych w publicznych szkołach ponadpodstawowych. W przedszkolach publicznych naukę kontynuować będzie dokładnie 4 374 dzieci, po raz pierwszy progi placówek przekroczy 1 286 maluchów. Z kolei w oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych naukę kontynuować będzie 720 przedszkolaków, a nowo przyjętych jest 278 dzieci. W roku szkolnym 2022/2023 w szkołach i przedszkolach będziemy gościć również dzieci i młodzież z Ukrainy. Dzięki około 2 mln zł dotacji pozyskanej przez miasto, ukraińscy uczniowie będą m.in. uczyć się języka polskiego. Dla chętnych uczniów nieznających języka polskiego tworzone są też oddziały przygotowawcze.

Podczas gdy dzieci wypoczywały na wakacjach, 66 nauczycieli ze szkół prowadzonych przez Miasto Gliwice otrzymało akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. W imieniu prezydenta Gliwic Adama Neumanna, ślubowanie nauczycieli 25 sierpnia w Ratuszu odebrała jego zastępczyni Ewa Weber.

Awans zawodowy uzyskali: Małgorzata Duda, Łukasz Jacek, Marta Michalska-Tyka, Anna Piszczewska-Heins, Estera Seweryn, Barbara Bogdał, Iwona Długosz, Monika Kędzierska, Beata Mewald, Victoria Ziewiec, Magdalena Klimowicz-Ciuman, Joanna Magiera, Laura Ścigała, Marta Lewandowska, Katarzyna Przybyła-Kozielska, Małgorzata Ogbonnia, Ewa Rybka, Agata Zaremba-Gielas, Klaudia Chrószcz-Kuna, Oktawia Sporek, Martyna Czarny, Żaneta Dydek, Małgorzata Kusz, Jakub Jaroszyński, Katarzyna Zamorowska, Mateusz Wardziński, Aleksandra Limont, Andrzej Buchcik, Daria Komarnicka, Ewa Mielcarek, Bartłomiej Rutkowski, Marek Ryszczyk, Iwona Żukowska, Joanna Kwapisz-Cichoń, Renata Gibała, Sylwia Borkowska, Agnieszka Jaworek, Daria Stepaniak, Justyna Skowronek, Barbara Grabiec, Martyna Cembrzyńska, Katarzyna Sowińska, Aleksandra Szendzielorz, Ewa Garczyńska, Katarzyna Kapuścińska, Jakub Turkiewicz, Agnieszka Woźniak, Jacek Malczewski, Ewa Markowicz, Sebastian Czarny, Beata Nitsze, Zuzanna Korzeniewska, Aleksandra Šiška, Anna Michalska, Lucyna Paśnik, Krzysztof Sojka, Agnieszka Skiba, Izabela Riss, Magdalena Tumidajska-Gąsior, Sandra Chamula, Magdalena Węgierska-Akinmolayan, Małgorzata Flaszewska, Kamilla Konobrocka, Urszula Półtorak, Mirela Szlapa, Marta Piorun. Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów. (mf)
 





Gliwice rozwijają skrzydła

samolot

Branża lotnicza w Gliwicach ma się coraz lepiej. Solidne zaplecze techniczne, hangary, stacja paliw, Gliwickie Centrum Edukacji Lotniczej i przede wszystkim profesjonalny, utwardzony i oświetlony pas startowy z płytą postojową i drogą kołowania zachęcają kolejnych inwestorów związanych z lotnictwem do rozkręcania biznesu w mieście. 

Po przeprowadzonej w 2020 r. modernizacji wartej 29 mln zł, gliwickie lotnisko zyskało status lotniska publicznego niepodlegającego certyfikacji. To oznacza, że może służyć do całorocznych biznesowych lotów dyspozycyjnych i szkolenia lotniczego. To przyciąga do Gliwic kolejnych inwestorów i podmioty związane z branżą lotniczą, windując lotnisko do poziomu wizytówki gospodarczego rozwoju miasta. 

8 września przy płycie lotniska, na terenie zakupionym od Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej (spółki, w której Miasto Gliwice ma 83,56% udziałów), oficjalną działalność rozpocznie pierwszy w mieście… salon samolotowy. Poprowadzi go firma Skydream, zajmująca się dystrybucją samolotów i obsługująca w Polsce 150 samolotów. Firma przenosi do Gliwic główną siedzibę z Bielska-Białej. 

Wybraliśmy Gliwice, ponieważ mamy tu możliwość korzystania z asfaltowego i oświetlonego pasa startowego o każdej porze dnia i nocy, przez cały rok. Wpływ na decyzję miała też infrastruktura, którą oferuje gliwickie lotnisko. Jest tu m.in. stacja paliw – mamy klientów, którzy przylatują z różnych zakątków kraju, pokonują nawet 150 kilometrów i chcą od razu uzupełnić paliwo. Na terenie Śląska, gliwickie lotnisko wyróżnia się swoją kompleksowością i jest dla nas najdogodniejszym miejscem do prowadzenia salonu samolotowego – mówi Krzysztof Będkowski, prezes zarządu Skydream. – Chcemy stworzyć miejsce dla ludzi, którzy marzą, by latać rekreacyjnie. Rozmawiamy, wyjaśniamy, zabieramy na lot zapoznawczy. Jeśli ktoś zdecyduje się, by zostać pilotem, wyszkolimy go. Jeśli zechce kupić jeden z samolotów, które mamy w ofercie – doradzimy w wyborze i konfiguracji. Nasza rola nie kończy się wraz z przekazaniem kluczyków. Załatwiamy za klienta formalności rejestracyjne, ubezpieczeniowe czy leasingowe. A potem otaczamy go opieką przez cały okres użytkowania samolotu, służymy mu radą i pomocą. I oczywiście zapewniamy profesjonalny serwis. Wszystko po to, aby klient czerpał przyjemność z realizacji swojej pasji. 

Firma Skydream zajmuje się sprowadzaniem samolotów z zagranicy, ich sprzedażą i serwisowaniem, świadczy też usługi z zakresu szkoleń pilotów samolotów ultralekkich. W najbliższym czasie planuje też udostępnienie symulatora lotów i organizację seminariów poświęconych tematyce lotniczej, również dla osób niezwiązanych z lotnictwem. 

Skydream to dobry inwestor, a profil jego działalności wpisuje się w wizję rozwoju gliwickiego lotniska i uzupełnia biznesową ofertę – podsumowuje Bogdan Traczyk, prezes zarządu Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej będącego właścicielem połowy gliwickiego lotniska i zarządcą całości. 

Z myślą o rozwoju branży lotniczej GAPR uruchomił też inne tereny inwestycyjne. Sprzedano już działki ośmiu inwestorom. 

Pomiędzy pasem startowym a składowiskiem odpadów przy ul. Rybnickiej, na 15 hektarach terenów inwestycyjnych trwa aktualnie wydzielanie 68 działek o powierzchni średnio 1000 m2 każda. 
To nie koniec – GAPR przymierza się do uruchomienia na gliwickim lotnisku wytwórni lekkich samolotów szkoleniowych i dyspozycyjnych AT-5 i AT-6. Ich produkcja powinna ruszyć za około 2 lata. Na ten cel zawiązano spółkę AT Silesia z udziałem prywatnego kapitału i pozyskano 13-milionowe dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Gliwicka wytwórnia ma produkować ponad 80 samolotów rocznie. Na te potrzeby powstanie hala produkcyjna wraz zapleczem i parkiem maszynowym. 

Przypominamy, że na terenie dawnych warsztatów lotniczych działa Gliwickie Centrum Edukacji Lotniczej. W nowoczesnym budynku wystawienniczo-konferencyjno-szkoleniowym stworzono modelarnię i zamontowano symulator lotów i kopułki i-cinema 180 stopni i 360 stopni, w których można zobaczyć film o lotnictwie 4D. W przebudowanym dużym hangarze wyeksponowano z kolei efektowne, zabytkowe szybowce. (mf)
 





SHOW OFF fest – petarda na pożegnanie wakacji

baner

Młodzi, zdolni i sławni – kochają ich tłumy, podziwiają miliony. Właśnie z nimi 2 września pożegnamy wakacje w Gliwicach. To będzie  prawdziwa  muzyczna petarda podszyta miłością do mediów społecznościowych – na scenie w Nowych Gliwicach wystąpią artyści podbijający Youtube i Spotify. Przed Państwem: Jakub Skorupa, WaluśKraksaKryzys, Frank Leen i sam GIBBS! Uwierz nam na słowo – MUSISZ TAM BYĆ! 

To będzie w Gliwicach zupełnie nowa odsłona końca wakacji! Od godz. 18.15 do 20.15 zabawę rozkręci Radio „Eska”, po 19.00 będziemy świadkami prawdziwie spektakularnego muzycznego popisu młodego pokolenia. Gwiazdy pierwszej edycji SHOW OFF fest wymykają się prostemu definiowaniu stylu muzycznego, ale u większości pojawiają się elementy hip-hopu i elektroniki. Tego wieczoru usłyszycie też gitarowe brzmienie, szczere teksty i prawdziwy przekaz. Sceną, prawdopodobnie najbardziej efektownego rozstania z wakacjami na Śląsku, będą Nowe Gliwice przy Cechowni (ul. Bojkowska 35 A), które 2 września zmienią się w miasteczko festiwalowe ze specjalną SOCIALZONE, wyposażoną w przestrzeń gastronomiczną i wypoczynkową, wypełnioną po brzegi niespodziankami, które zachwycą zwłaszcza miłośników mediów społecznościowych. 

Od godz. 19.00 będzie można chillować na leżakach, pod baldachimami, w błyszczącej, iście instagramowej scenerii. Będzie też okazja, by  skosztować pyszności, zrobić sobie zdjęcie w wannie na specjalnej, najbardziej odjazdowej Funzeum - ściance w mieście i w tej przyjaznej, pełnej zabawy i pozytywnych emocji scenerii rozpocząć długi i pełen emocji wieczór. Koniecznie róbcie zdjęcia i wrzucajcie do Internetu z oznaczeniem #showoff, #showoffgliwice, #popisówka.
Będzie głośno!

Scena ruszy o godz. 19.00, a bawić będziemy się do godz. 1.00. Na ten czas Nowymi Gliwicami zawładną artyści znani z największych polskich festiwali, jak Off, Męskie Granie, Opener, Orange Warsaw, Pol’and’Rock, podbijający serwisy muzyczne, m.in. YouTube i Spotify: GIBBS, którego liczba odtworzeń dorównuje zagranicznym artystom, Jakub Skorupa, WaluśKraksaKryzys i Frank Leen. 

Jako pierwszy na scenie pojawi się reprezentujący gliwicką scenę muzyczną Jakub Skorupa, gitarzysta, autor tekstów i nadzieja polskiej alternatywy, uważany przez niektórych za następcę Fisz Emade.
Po Skorupie sceną zawładnie WaluśKraksaKryzys, którego muzyka to ponoć „samo życie” i – jak twierdzi artysta – „poezja śpiewana na petardzie”. Jego liryczne teksty przekazywane z emocjonalną energią doskonale podkreślą wyjątkowy charakter wieczoru. 
Wakacje pożegna w Gliwicach także Frank Leen. Gitarzysta, wokalista, producent, artysta alternatywny, który inspiracji szuka w hip-hopie, i melodyjnych balladach. Jego najnowszy singiel „Bombonierki” jest dostępny we wszystkich serwisach streamingowych. 
Gwiazdą wieczoru będzie GIBBS – polski raper i producent muzyczny, człowiek top-list przebojów. Zadebiutował w 2012 roku, a obecnie jego płyty zyskują miano złotych i platynowych. Publiczność kocha go za wychodzenie poza ramy rapu, nazywany jest eksploratorem brzmień. Wieczór zakończymy w tanecznym nastroju z DJ-set Atavizm Collective.

Powiemy tak: NUDY NIE BĘDZIE! 
Na Show OFF fest zaprasza: Centrum Kultury Victoria, Miasto Gliwice i Cechownia. Wstęp wolny! (mf)
 





4 września Polacy zagrają w Arenie Gliwice z Tunezją!

siatkarz serwuje

Już wszystko wiadomo – broniąca mistrzowskiego tytułu siatkarska reprezentacja Polski podejmie w nadchodzącą niedzielę Tunezję. Mecz Biało-Czerwonych w Arenie Gliwice w ramach 1/8 finału rozpocznie się o godz. 21.00. Sprzedaż biletów prowadzi portal ebilet.pl.

Mecze 1/8 finału Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2022 rozłożono na cztery dni – od 3 do 6 września. Odbędą się w Gliwicach i słoweńskiej Lublanie. Ćwierćfinały zaplanowano w tych samych miastach, na 7 i 8 września, natomiast oba półfinały organizowane są dwa dni później w Katowicach. Turniej dobiegnie końca 11 września – tego dnia w katowickim Spodku odbędzie się mecz o trzecie miejsce oraz finał.

Mistrzowskiego tytułu bronią Polacy, którzy w finale w 2018 roku ograli w trzech setach Brazylię. Biało-Czerwoni byli mistrzami świata także w 1974 i 2014 roku.

Program 1/8 finału:

sobota, 3 września – Lublana

Słowenia – Niemcy (godz. 17.30)
Włochy – Kuba (godz. 21.15)

niedziela, 4 września – Gliwice

USA – Turcja (godz. 17.30)
Polska – Tunezja (godz. 21.00)

poniedziałek, 5 września – Lublana

Holandia – Ukraina (godz. 17.30)
Francja – Japonia (godz. 21.00)

wtorek, 6 września – Gliwice

Serbia – Argentyna (godz. 17.30)
Brazylia – Iran (godz. 21.00)





Wszystko dla Kibiców. Przedsiębiorco, dołącz do nas!

Siatkówka w Gliwicach

Gliwice – Miasto-Gospodarz trwających Mistrzostw Świata w Siatkówce Mężczyzn 2022 – zachęca restauratorów, hotelarzy, a także inne podmioty świadczące usługi w Gliwicach do wspólnych działań promocyjnych skierowanych do gości turnieju.

Chcemy zachęcić kibiców, aby zatrzymali się w Gliwicach na dłużej i korzystali z usług przedsiębiorców działających w naszym mieście.

W tym celu stworzyliśmy specjalne serwisy internetowe siatkowka.gliwice.eu oraz volleyball.gliwice.eu, zawierające informacje przydatne przybyłym na mecze gościom. To miejsca prezentujące także Państwa ofertę!

Warunkiem współpracy (umieszczenia informacji na stronie tworzonej przez miasto) jest zobowiązanie do udzielania co najmniej 10% zniżki osobom, które w dniach rozgrywek fazy pucharowej (finałowej) turnieju – od 3 do 11 września – okażą bilet wstępu na konkretny mecz odbywający się w Arenie Gliwice.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz zgłosić chęć współpracy, wyślij maila na adres: promocja@um.gliwice.pl

W zgłoszeniu załącz swoje logo (format jpg, png), podaj nazwę podmiotu oraz określ profil swojej działalności. Nie zwlekaj! Powitaj z nami kibiców siatkówki z całego świata!





Urządzamy ulicę Zwycięstwa! Ruszają konsultacje

ulica Zwycięstwa

Wypięknieje najbardziej reprezentacyjna ulica Gliwic. Jak powinna wyglądać? O tym w dużej mierze zadecydują mieszkańcy. Wszyscy zainteresowani mogą wziąć udział w konsultacjach i włączyć się w publiczną debatę na temat ulicy Zwycięstwa i jej docelowych funkcji. Warto wyrazić swoją opinię, bo podjęte decyzje będą miały wpływ na wizerunek tego miejsca na wiele lat.

Ulica Zwycięstwa z pięknymi kamienicami to w Gliwicach miejsce wyjątkowe. Łączy Rynek i historyczną Starówkę z dworcem kolejowym i powstającym, nowoczesnym Centrum Przesiadkowym.  

Została wytyczona w drugiej połowie XIX wieku i funkcjonowała jako Wilhelmstrasse. Dzięki swej zabudowie, z siedzibami banków, okazałymi kamienicami mieszkalno-usługowymi, hotelami i restauracjami, szybko stała się najbardziej reprezentacyjnym miejskim traktem. Zachowała swój prestiż także po przyłączeniu miasta do Polski. Spacer po Zwycięstwa był przez długi czas popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Mieszkańcy chętnie odwiedzali znajdujące się tu lokale gastronomiczne, sklepy, zawierali znajomości. Z kolei po przełomie ustrojowym, wraz z rozwojem miasta, powstawaniem centrów handlowych, zmianami w stylu życia, ulica straciła nieco na znaczeniu. Teraz ma się to zmienić – ma być bardziej atrakcyjna, zachęcać do odwiedzania i zyskać estetyczną oprawę. A jest co eksponować, bo to wciąż jedna z najpiękniejszych XIX-wiecznych ulic na Śląsku. Jej zabudowania prezentują całe bogactwo stylów i tendencji artystycznych w dawnej architekturze.

Gliwice już od pewnego czasu przymierzają się do ożywienia ulicy Zwycięstwa, połączenia walorów historycznych ze współczesnymi oczekiwaniami mieszkańców i gości odwiedzających Gliwice. Zadaniem tym zajmuje się Zarząd Dróg Miejskich. Powstała już wstępna koncepcja przebudowy, która zawiera istotne założenia, zwłaszcza dotyczące samej drogi. Jezdnia ma być węższa i ruch samochodowy spowolniony, a chodniki szersze, co pozwoli np. na wystawienie stolików kawiarnianych, zamontowanie elementów małej architektury (np. różnego rodzaju siedzisk czy parkletów) czy posadzenie roślin. Z kolei planowany pierwotnie w koncepcji dodatkowy pas na przewożący pasażerów pojazd alternatywny może zmienić swoje przeznaczenie, gdyż ewentualny pojazd specjalny i autobusy A4 mogą poruszać się po jezdni wraz z innymi samochodami. Do rozważenia jest m.in. kwestia poruszania się na rowerze.

Aby jak najlepiej przygotować się do zmian na ulicy Zwycięstwa, warto poznać oczekiwania różnych użytkowników – kierowców, pieszych, rowerzystów.
Ulicę Zwycięstwa wciąż przemierzają tysiące osób – w różnych celach i o różnych porach dnia. Miastu zależy na tym, aby nie była ona głównie ciągiem komunikacyjnym, ale fajnym, przyjaznym miejscem, w którym warto się zatrzymać, umówić ze znajomymi, miejscem skupiającym mieszkańców i służącym im w najlepszy możliwy sposób. Dlatego ruszają szerokie konsultacje dotyczące kształtu i funkcji tego ważnego traktu.

Konsultacje trwają od 1 września do 30 września z zastrzeżeniem możliwości ich przedłużenia. Skierowane są do wszystkich zainteresowanych.
Jak można wziąć udział w konsultacjach?

Wystarczy odpowiedzieć na pytania zawarte w formularzu konsultacyjnym na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej. Wejdź na decydujmyrazem.gliwice.pl.

Pytania dotyczą zarówno oczekiwań związanych z docelowymi funkcjami i wyglądem ulicy, jak i dotychczasowego jej wykorzystania. Można także przesłać rysunki, szkice, fotografie, materiały graficzne, które będą ilustracją pomysłów bądź oczekiwań, także prace dzieci.

Wnioski z konsultacji zostaną przekazane projektantom, którzy będą pracowali nad finalnym zagospodarowania ulicy. Kolejnymi krokami zmierzającymi do wcielenia pomysłów w życie ma być konkurs na zagospodarowanie architektoniczne, a następnie przygotowanie projektu.

Nowe zagospodarowanie ulicy Zwycięstwa to bardzo ważne zadanie, do którego chcemy się solidnie przygotować. Pogodzenie oczekiwań wielu różnych użytkowników może być trudne, ale jak to zwykle bywa podczas zarządzania miastem, postaramy się – razem z Państwem –wypracować jak najlepszy kompromis. Państwa opinie i oczekiwania są niezwykle istotne i tylko wspólne zaangażowanie w sprawę pozwoli znaleźć złoty środek. Warto efektownie połączyć historię z nowoczesnością, z poszanowaniem dla tradycji, stworzyć piękną, funkcjonalną przestrzeń w śródmieściu, dobrze nawiązującą do zmian na starówce i w pobliżu dworca. Ta część miasta ożywa i w tym kontekście ulica Zwycięstwa musi odgrywać kluczową rolę. W tak delikatnej materii jak jej przyszłość, nikt nie ma patentu na rację. Gorąco Państwa zachęcam do udziału w konsultacjach – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.