Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 9 sierpnia 2019 r.

// 09-08-2019

Filmowe hity "pod chmurką"

seans kina plenerowego

Lato, leżaki i największe filmowe hity – gliwickie Letnie Kino Plenerowe to przepis na idealną niedzielę. W kolejne weekendy na seans będzie można wybrać się na Obrońców Pokoju i na Trynek. Jak co tydzień, na godz. 18.00 zapraszamy dzieci, na godz. 20.00 – nieco starszych widzów. Miłego oglądania życzy Miasto Gliwice!

 W najbliższą niedzielę, 11 sierpnia, Letnie Kino Plenerowe zawita na Obrońców Pokoju (teren przy SP nr 39, ul. Obrońców Pokoju 4). O godz. 18.00 na wielką wyprawę zabiorą najmłodszych Alvin i wiewiórki. Dla dorosłych  przygotowaliśmy „Życie Pi”– piękną, filozoficzną opowieść o poszukiwaniu sensu wiary i potęgi przyrody.

Tydzień później, 18 sierpnia, na gliwickim lotnisku dzieci będą mogły zobaczyć w akcji „Roboty”, a dorośli wybiorą się w niezwykłą podróż z fakirem, który utknął w szafie. Film, którego emisję zaplanowano na godz. 20.00, to kolorowa, pełna nie tylko energii i emocji, ale też mądrości komedia, w której zakochają się wszyscy amatorzy filmowych baśni.

11 sierpnia

dzielnica Obrońców Pokoju, teren przy SP nr 39 (ul. Obrońców Pokoju 4)

„Alvin i wiewiórki: Wielka wyprawa”

„Życie Pi”

18 sierpnia

lotnisku na Trynku

„Roboty”

„Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie”

25 sierpnia

pl. Grunwaldzki

„Munio: Strażnik Księżyca”

„Dziewczyna we mgle”

1 września

Radiostacja (ul. Tarnogórska 129)

„Jumanji: Przygoda w dżungli”

„Dywizjon 303. Historia Prawdziwa”

Piosenki nam najbliższe

Artur Gotz

Trwa Parkowe Lato. W każdą sierpniową sobotę o godz. 19.30 w parku Chopina rozpoczyna się kolejny muzyczny wieczór. W tym cyklu każdy znajdzie coś dla siebie! Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Miasto Gliwice zaprasza.

10 sierpnia spotkamy się z utworami niezapomnianego Kabaretu Starszych Panów. Autorski kabaret Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego bawił i dostarczał rozrywki na najwyższym poziomie kilku pokoleniom Polaków. Chwytliwe melodie i błyskotliwe teksty na stałe weszły do kanonu polskiej piosenki. „Piosenka jest dobra na wszystko”, „Wesołe jest życie staruszka”, „Addio, pomidory!” czy „Bo we mnie jest sex” to ponadczasowe hity, które nuci niejeden z nas. W parku Chopina po repertuar Kabaretu Starszych Panów sięgnie Artur Gotz, wokalista i aktor filmowy i teatralny.

Izabela Szafrańska, wokalistka znana z telewizyjnych talent shows, wystąpi 17 sierpnia. W koncercie „Piosenki mi najbliższe” nie zabraknie utworów z kręgu poezji śpiewanej. Zabrzmią utwory Marka Grechuty, Jacka Kaczmarskiego czy Bułata Okudżawy.

Gliwicka uczelnia będzie zmieniać polski przemysł i biznes

Politechnika Śląska

Politechnika Śląska została najlepiej oceniona spośród wszystkich polskich uczelni w ramach III edycji programu „Doktorat wdrożeniowy”, realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Gliwicka uczelnia otrzyma środki na realizację aż 78 doktoratów wdrożeniowych,  w tym 10  w zakresie sztucznej inteligencji.

Doktorat wdrożeniowy to praca badawcza doktoranta, która ma wymiar nie tylko teoretyczny, ale i praktyczny. Badania są prowadzone pod okiem pracodawcy, u którego młody naukowiec jest zatrudniony. To daje gwarancje praktycznego zastosowania wyników w przemyśle, w biznesie i wielu innych dziedzinach życia. Politechnika Śląska będzie realizować najwięcej takich projektów spośród wszystkich uczelni w Polsce.

W ramach tegorocznej edycji programu MNiSW można było ubiegać się o środki w dwóch modułach. W ramach modułu „Doktorat wdrożeniowy I” Politechnice Śląskiej zostało przyznanych 68 doktoratów wdrożeniowych. Na drugim miejscu znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza z 54 doktoratami, a na trzecim Politechnika Warszawska z 51. Natomiast w module „Doktorat wdrożeniowy II w zakresie sztucznej inteligencji” Politechnika Śląska otrzymała również najwięcej doktoratów – 10.

To ogromny sukces naszej uczelni. Jako europejski uniwersytet techniczny prowadzimy zarówno innowacyjne badania naukowe, jak i kształcimy wysoko wykwalifikowane kadry na rzecz społeczeństwa i gospodarki opartej na wiedzy. Dzięki projektom, które będziemy realizować w ramach doktoratów wdrożeniowych, mamy realną możliwość aktywnego, pozytywnego wpływu na rozwój współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a także umacniania pozycji polskiej nauki i gospodarki na arenie międzynarodowej – skomentował rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.

Celem programu „ Doktorat wdrożeniowy” na Politechnice Śląskiej jest  tworzenie warunków do rozwoju współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym a środowiskiem społeczno-gospodarczym, prowadzonej w ramach studiów doktoranckich oraz wprowadzenie możliwości kształcenia uczestnika studiów doktoranckich we współpracy z zatrudniającym go przedsiębiorcą (lub innym podmiotem). Program skierowany jest do osób rozpoczynających kształcenie w szkole doktorskiej, ale to uczelnie są wnioskodawcami. To one zgłaszają do udziału w programie przyszłego doktoranta.