Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 9 marca 2022 r.

// 09-03-2022

PILNIE potrzebne miejsca noclegowe dla obywateli Ukrainy

banner z flagą Ukrainy, gliwickimi kamieniczkami i napisem Ważne!

Miasto Gliwice poszukuje mieszkań/obiektów przystosowanych lub posiadających możliwość przystosowania do przyjęcia obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę 24 lutego br. lub później. Warunki udostępnienia do uzgodnienia.

Zgłoszenia prosimy kierować do Gliwickiej Bazy Wsparcia:

Gliwicką Bazę Wsparcia koordynuje Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych.

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  •    czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),
  •    podatków i opłat lokalnych,
  •    opłaty skarbowej

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna w nowym składzie

członkowie Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej

Prezydent Gliwic powołał nową Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną i zatwierdził jej regulamin. Pięcioosobowe obecnie gremium doradcze ma opiniować opracowania dotyczące planowania i zagospodarowania przestrzennego. Przewodniczącym MKU-A został Leszek Trząski, a jego zastępcą – Damian Kałdonek. W zespole zasiada również Aleksandra Adryańska-Krząkała, Adam Biegański i Michał Stangel.

Podstawowym działaniem Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej jest pisemne opiniowanie opracowań dotyczących planowania i zagospodarowania przestrzennego (projektów studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, wyników analiz wspomnianych w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wniosków o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej lub tzw. towarzyszącej) oraz innych opracowań planistycznych i koncepcji urbanistyczno-architektonicznych dotyczących miasta.

W skład zespołu, dysponującego wykształceniem i fachowym przygotowaniem związanym bezpośrednio z teorią i praktyką planowania, wchodzi obecnie 5 specjalistów z dziedziny planowania przestrzennego. Są wśród nich przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Izby Architektów RP i międzynarodowej organizacji „Architekci bez granic”, doświadczony projektant układów drogowych oraz wykładowcy akdemiccy z bogatym dorobkiem naukowym w dziedzinie projektowania urbanistycznego, gospodarowania środowiskiem i zrównoważonego rozwoju. To osoby o znaczącym autorytecie i dorobku zawodowym w zakresie architektury, urbanistyki, ochrony środowiska i komunikacji, których doświadczenie i ekspercka wiedza pozwolą na szersze spojrzenie na proces planowania przestrzennego w mieście.

Leszek Trząski – przewodniczący

Przyrodnik, absolwent i długoletni pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Polskiej Akademii Nauk, a następnie Głównego Instytutu Górnictwa, zastępca dyrektora Śląskiego Ogrodu Botanicznego, autor licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz opracowań eksperckich związanych z ochroną środowiska dla podmiotów samorządowych, rządowych i górniczych, współtwórca licznych programów ochrony środowiska i planów gospodarki odpadami, kilku strategii sektorowych i terytorialnych, ocen oddziaływania na środowisko oraz licznych koncepcji programowo-przestrzennych i studiów projektowych dotyczących różnych aspektów gospodarowania środowiskiem. Jest moderatorem wielodyscyplinarnych zespołów eksperckich w ramach projektów badawczych i projektów rozwojowych, zarówno krajowych, jak międzynarodowych, m.in. SALUTE4CE (w ramach programu CentralEurope). Jest ekspertem grupy środowiskowej w procesie tworzenia strategii „Gliwice 2040”.

Damian Kałdonek – wiceprzewodniczący

Absolwent Technikum Budowlanego w Zabrzu i Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej (Dyplom Roku – nagroda Towarzystwa Urbanistów Polskich 1996). Ukończył Podyplomowe Studia Konserwacji Zabytków. Aktywny zawodowo od 1994 roku, najpierw we współpracy z biurami projektowymi, a od 1996 roku jako współzałożyciel biura architektonicznego KWADRO oraz właściciel i główny projektant w PROjARCH Damian KAŁDONEK – gliwickiej pracowni realizującej opracowania projektowe dla inwestorów prywatnych oraz biznesowych i samorządowych. Członek SARP i Izby Architektów RP, mający w dorobku (wraz z zespołem i współpracownikami) ponad 100 realizacji w Polsce i zagranicą oraz udział w licznych konkursach studialnych i realizacyjnych. Laureat nagród i wyróżnień, autor publikacji w prasie branżowej, uczestnik wielu wydarzeń związanych z propagowaniem architektury i urbanistyki. W kręgu jego zainteresowań są również projekty urbanistyczne (jest autorem projektu pierwszego śląskiego woonerfa na ul. Siemińskiego, opracował również wielowariantową koncepcję przebudowy i zagospodarowania ul. Zwycięstwa w Gliwicach).

Aleksandra Adryańska-Krząkała

Architekt, urbanista, zajmuje się m.in. problematyką rewitalizacji miast oraz dzielnic mieszkaniowych, w tym problematycznych przedmieść dużych aglomeracji, takich jak np. podparyskie dzielnice Aubervillier i La Courneuve. Pracowała m.in. w paryskiej firmie TGTFP przy projektach rewitalizacji dzielnicy Château Rouge oraz projekcie Seine Arche (przedłużenie historycznej osi biegnącej od centrum Paryża i Łuku Tryumfalnego do podparyskiego La Defence), a także w Afryce i Azji, m.in. nad projektem rewitalizacji w Saint-Louis w Senegalu oraz rewitalizacji Diyarbakir, nieformalnej stolicy tureckiego Kurdystanu. Oprócz problematyki urbanistycznej zajmuje się również projektami architektonicznymi, budownictwem mieszkalnym (socjalnym) oraz użytkowym. W tej tematyce pracowała m.in. nad projektem biur dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) z siedzibą w Paryżu. Jest członkiem francuskiej i polskiej izby architektów, międzynarodowej organizacji „Architekci bez granic” oraz fundacji „Les Ateliers” zajmującej się planowaniem i projektowaniem urbanistycznym na różnych kontynentach. Bierze udział w pracach grupy przestrzennej w procesie tworzenia strategii „Gliwice 2040”.

Adam Biegański

Absolwent Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach, doświadczony projektant układów komunikacyjnych, autor ponad 500 projektów układów komunikacyjnych i obiektów inżynierskich. Posiada uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-inżynieryjnej, konstrukcyjno-budowlanej, instalacyjno-inżynieryjnej. Prezes zarządu firmy Biuro Projektów A-PROPOL zajmującej się od 25 lat projektowaniem, głównie w dziedzinie drogownictwa i obiektów związanych z uzbrojeniem podziemnym. Od wielu lat realizuje projekty dotyczące przede wszystkim dróg i układów komunikacyjnych, w tym we współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na terenie całego kraju, Zarządami Dróg Wojewódzkich w 6 województwach oraz licznymi miastami, w tym Zarządem Dróg Miejskich w Gliwicach. Członek Rady Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Katowicach I kadencji.

Michał Stangel

Urbanista, profesor Politechniki Śląskiej. Zajmuje się konkretyzacją idei zrównoważonego rozwoju miast w projektowaniu urbanistycznym, w tym w rewitalizacji, kształtowaniu nowych obszarów zabudowy i przestrzeni publicznych. Stypendysta Fundacji Bauhaus-Dessau oraz Fulbrighta w Massachusetts Institute of Technology, gdzie współtworzył projekt Zaragoza Digital Mile. Autor (w zespołach) kilkudziesięciu opracowań urbanistycznych, m.in. nagrodzonego nagrodą Ministra Infrastruktury i Budownictwa planu miejscowego Nowego Centrum Tczewa na terenie powojskowym, koncepcji w ramach modelowej rewitalizacji w Rybniku i pilotażowej rewitalizacji w Wałbrzychu, założeń przestrzennych gdyńskiego Infoboxu. Laureat 30 konkursów urbanistycznych (m.in. I miejsce w międzynarodowym konkursie Kraków – Nowa Huta Przyszłości). Autor książek „Kształtowanie współczesnych obszarów miejskich w kontekście zrównoważonego rozwoju”, „Odnowa miast w społeczeństwie informacyjnym: technologie informacyjne i komunikacyjne w procesach rewitalizacji” i „Airport City. Strefa okołotniskowa jako zagadnienie urbanistyczne”.

Ważne! Wstrzymaj się ze składaniem wniosku o PESEL! / Увага! Не кваптеся подавати заяву про надання вам номеру PESEL!

banner

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski od 24.02, powinni wstrzymać się ze składaniem wniosków o nadanie numeru PESEL.

W parlamencie RP trwają prace nad ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy. Ustawa będzie określać zasady rejestracji legalności pobytu obywateli Ukrainy, a także zasady przyznawania numeru PESEL dla obywateli Ukrainy, którzy wjechali na teren RP w okresie od 24 lutego 2022 r. Z projektu ustawy wynika, że procedura będzie różnić się od dotychczasowej.

Do czasu wejścia ustawy w życie prosimy obywateli z Ukrainy o wstrzymanie składania wniosków o nadanie nr PESEL lub rejestrację meldunku. O możliwości ponownego składania wniosków będziemy informować na bieżąco w następnych komunikatach.

Jeśli przyjechałeś do Polski od 24.02, Twój pobyt jest legalny i otrzymasz pomoc. Do czasu wejścia w życie nowych przepisów, co może nastąpić najwcześniej w przyszłym tygodniu, nie ma potrzeby rejestracji w Urzędzie Miejskim.

Увага! Не кваптеся подавати заяву про надання вам номеру PESEL!

Громадяни України, які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 р., не повинні подавати заяву про отримання номеру PESEL негайно.

У парламенті Польської Республіки триває робота над проектом закону про надання допомоги громадянам України. У законі будуть прописані правила реєстрації легального перебування громадян України, а також правила надання номерів PESEL громадянам України, які в'їхали на територію Республіки Польща після 24 лютого 2022 р. Проект закону передбачає процедуру, яка відрізняється від тієї, що діяла раніше.

До моменту ухвалення закону просимо громадян України утриматися від оформлення заяв про надання номеру PESEL або від реєстрації місця перебування (проживання). Про відновлення прийняття заяв ми будемо оперативно повідомляти у наступних зверненнях.

Якщо ви приїхали до Польщі після 24 лютого 2022 р., ваше перебування є легальним і ви отримаєте допомогу. До моменту ухвалення нових правил, що може статися не раніше наступного тижня, ви не мусите реєструватися у мерії (Urząd Miejski).

#solidarnizUkrainą – Gliwice mają moc

kolejka do zbiórki

To bardzo intensywny czas w Gliwicach. Żeby pomóc przyjeżdżającym do naszego miasta Ukraińcom, siły połączyli wszyscy – mieszkańcy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, wolontariusze i służby miejskie. Gliwice dają radę!

Punkt Pomocy Ukrainie przy ul. Studziennej 6 koordynowany przez Centrum Inicjatyw Społecznych. Punkt działa na pełnych obrotach do późnych godzin wieczornych. Codziennie pojawia się w nim kilkaset osób – zarówno obywateli Ukrainy, jak i mieszkańców, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców i chcieli się dowiedzieć, jak jeszcze mogą im pomóc. Między 5 a 8 marca Punkt udzielił pomocy około 1000 osobom.

Działają miejskie punkty noclegowe dla obywateli Ukrainy. Miasto przygotowało ponad 200 miejsc w Schronisku Młodzieżowym „Ślązaczek” przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych na Zatorzu, hostelu Malinowski City w Łabędach i sali w ZSP nr 3 na Trynku. Po zapełnieniu tych miejsc obywatele Ukrainy będą kierowani także do sali gimnastycznej przy ul. Barlickiego 3, gdzie czeka 40 miejsc noclegowych. Równolegle uchodźcy z Ukrainy znajdują też schronienie w prywatnych mieszkaniach, które oferują mieszkańcy.

Do 8 marca za pośrednictwem Miasta nocleg znalazło 505 uchodźców. 204 osoby nocowały w miejskich punktach noclegowych, a 301 zostało skierowanych do osób prywatnych przez Punkt Pomocy Ukrainie. Nie wszystkie te osoby zostały w naszym mieście – niektóre korzystają z możliwości noclegu tylko przez jedną noc i jadą w dalszą drogę.

W Miejskim Punkcie Zbiórki Darów w Arenie Gliwice, które koordynuje Stowarzyszenie GTW, kilkudziesięciu wolontariuszy rozpakowuje, segreguje i układa dary, które wciąż spływają od Was szerokim strumieniem dobra. Miejski punkt zbiórek do 8 marca przygotował 140 paczek dla 452 osób.

Chcesz włączyć się w pomoc uchodźcom z Ukrainy? Masz wolne mieszkanie, chcesz zrobić zakupy albo pomóc jako wolontariusz? Dołącz do Gliwickiej Bazy Wsparcia, pomagajMY razem! Można to zrobić, wypełniając elektroniczny formularz: decydujmyrazem.gliwice.pl/baza-wsparciaGliwicka. Szczegółowe informacje są dostępne pod nr. tel. 32/238-81-67 (poniedziałek – piątek, godz. 9.00–18.00). Dzięki Gliwickiej Bazie Wsparcia można mieć pewność, że udzielone wsparcie trafi precyzyjnie do osób, które go potrzebują. Wsparcia jest koordynowana przez Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych (gods.gliwice.pl).

Dziękujemy i wciąż liczymy na Wasze otwarte serca. Gliwiczanie – jesteście niesamowici!

Z Gliwic do Pyrzowic M14

autobus

W sobotę, 12 marca, Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomi linię metropolitalną M14 relacji: Gliwice  Plac Piastów – Żerniki  – Czekanów – Grzybowice – Górniki – Tarnowskie Góry – Świerklaniec – Ożarowice – Pyrzowice Lotnisko. W kursach wariantowych linia zostanie skierowana w rejon Politechniki Śląskiej w Gliwicach i terminala Cargo Portu Lotniczego  w Pyrzowicach.

Linia M14 obsługiwana będzie przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej w Świerklańcu  i kursować będzie co 60 minut, natomiast w dni robocze w godzinach szczytu przewozowego co 30 min. Na terenie Gliwic linia będzie obsługiwała przystanki: Gliwice Kujawska, Gliwice Wrocławska, Gliwice Piwna, plac Piastów i Żerniki Rogozińskiego.
Dokładny rozkład jazdy linii M14 można znaleźć na stronie Metropolii: https://rj.metropoliaztm.pl/rozklady/1-m14/. (mf)

 

„GBO przy kawie” - przyjdź

baner

Trwa nabór wniosków do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2023. Jutro, 10 marca będzie można zasięgnąć informacji na temat tegorocznego GBO, skonsultować swój projekt, a także napić się kawy.

Spotkanie organizowane przez Centrum 3.0 - Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych startuje o godz. 12.00 przy ul. Jagiellońskiej 21.
Z pracownikami Urzędu Miejskiego w Gliwicach oraz jednostek miejskich będzie można porozmawiać do godz. 17.00. Więcej informacji na temat spotkania i GBO można uzyskać na stronie internetowej www.decydujemyrazem.gliwice.pl oraz pod numerami telefonów: 32/238-24-55 i 734-150-808 lub pisząc na adres: gbo@gods.gliwice.pl. (mf)

 

Nowi uczniowie i przedszkolaki

dzieci w klasie

W związku z rosnącą liczbą uchodźców z Ukrainy, wśród których dużą grupę stanowią dzieci i młodzież, Gliwice przygotowują się na przyjęcie nowych uczniów.

W związku z koniecznością przeorganizowania pracy placówek oświatowych w celu przyjęcia nowych uczniów, rząd deklaruje przekazanie samorządom zwiększonej subwencji na ten cel. Obecnie pracownicy Wydziału Edukacji UM w Gliwicach rejestrują uczniów z Ukrainy w Systemie Informacji Oświatowej, co ma stanowić podstawę do zwiększenia subwencji. Równolegle przygotowywany jest kurs języka polskiego dla dzieci ukraińskich. Rozpocznie się on 21 marca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 12 (ul. Lipowa 29).

14 marca w Szkole Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich (ul. Jasnogórska 15–17) i ZSP nr 12 zostaną uruchomione specjalne punkty informacyjne. W tych placówkach zatrudnione są już dwujęzyczne osoby, które będą na bieżąco przekazywać potrzebne informacje oświatowe.

Miasto jest także przygotowane do otwarcia dodatkowych oddziałów przedszkolnych – w pierwszej kolejności w Łabędach i na Sikorniku, w miarę potrzeb również przy ul. Jana Śliwki i w Sośnicy.

Obecnie, w związku z dynamicznie zmieniającą się liczbą dzieci, są one przyjmowane do istniejących grup w szkołach i przedszkolach w naszym mieście.

Darowizny na rzecz uchodźców z Ukrainy – numer rachunku

banner

W związku z licznymi pytaniami przedsiębiorców i mieszkańców miasto Gliwice uruchomiło rachunek bankowy, na który można wpłacać darowizny, które zostaną przeznaczone na wydatki związane z przybywającymi do Gliwic uchodźcami z Ukrainy.

Darowizny można wpłacać na następujący rachunek:

  • Numer rachunku: 49 1160 2202 0000 0005 1968 7704
  • Odbiorca: Gliwice – miasto na prawach powiatu, ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice
  • Tytuł przelewu: Darowizna

Dla osób dokonujących wpłat z zagranicy:

  • Numer rachunku: IBAN: PL49 1160 2202 0000 0005 1968 7704 
  • Numer BIC (Swift): BIGBPLPW

Koncert Charytatywny w kościele Chrystusa Króla

baner

13 marca w kościele Chrystusa Króla odbędzie się charytatywny koncert na rzecz Ukrainy. Wystąpią artyści Polskiego Teatru Historii. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna.

W niedzielę, 13 marca, o godz. 19.30, w kościele Chrystusa Króla przy ul. Okrzei odbędzie się koncert charytatywny „Gliwice dla Pokoju Ukrainy”. Podczas wydarzenia wystąpią artyści Polskiego Teatru Historii.
Organizatorami wydarzenia są: Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Pełni Życia w Gliwicach i Polski Teatr Historii. Koncert odbędzie się pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna i Biskupa Gliwickiego Jana Kopca.
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na FB: https://fb.me/e/1WGRKOmAT. (mf)

 

Trwa zbiórka w Arenie Gliwice

zbiórka w magazynie, ludzie z darami, dary na regałach

Miejska zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy odbywa się w hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice (ul. Akademicka 50, wejście E) – w tygodniu między godz. 10.00 a 20.00 oraz w weekendy od godz. 12.00 do 18.00.

Nasza zbiórka ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie potrzeb Ukraińców przebywających na terenie Gliwic i w powiecie gliwickim. Koordynator miejskiej zbiórki, Stowarzyszenie GTW, na bieżąco przekazuje, co aktualnie jest najpotrzebniejsze. Obecnie zbieramy:

  • żywność długoterminową, mąkę, olej, cukier, wodę mineralną 0,5 l;
  • kawę, herbatę, dania gotowe, dania instant;
  • żywność dla dzieci, musy, słoiczki, kaszki, akcesoria dziecięce;
  • środki higieny, żele, szampony, maszynki, środki dezynfekujące, pasty i szczoteczki, papier toaletowy i ręczniki papierowe, dezodoranty;
  • środki czystości, płyny do czyszczenia, środki do prania, płyny do naczyń, worki na śmieci;
  • nową bieliznę damską, męską i dziecięcą;
  • materace, koce, ręczniki, pościel, śpiwory i karimaty.

Elektroniczny formularz wsparcia

Uchodźcy z Ukrainy, a także rodziny, które goszczą Ukraińców u siebie, mogą korzystać ze wsparcia rzeczowego w Arenie Gliwice. W tym celu należy wypełnić formularz, w którym trzeba opisać swoje potrzeby: forms.gle/g5cdVTWmAzXXUp6V9. Jeżeli wskazane rzeczy będą znajdowały się w magazynie darów, wolontariusze skontaktują się i podadzą termin odbioru paczki z Areny Gliwice.

Samoloty made in Gliwice

samoloty AT-3 na gliwickim lotnisku

Utwardzony, blisko kilometrowy pas startowy, płyta postojowa oraz droga kołowania na gliwickim lotnisku to dopiero początek działań pozwalających rozwijać wizję śląskiej Doliny Krzemowej i prężną branżę lotniczą w Gliwicach. Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej, którego udziałowcem jest Miasto Gliwice, zapowiedział uruchomienie na gliwickim lotnisku pierwszej tego typu w mieście wytwórni samolotów szkoleniowych i dyspozycyjnych AT-5 i AT-6. Ich produkcja powinna ruszyć za 2 lata. Na ten cel zawiązano spółkę AT Silesia z udziałem prywatnego kapitału i pozyskano 13-milionowe dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Gliwickie lotnisko staje się wizytówką gospodarczego rozwoju miasta. Po zakończonej w 2020 roku, wartej niemal 29 mln zł modernizacji, obiekt ma status lotniska publicznego niepodlegającego certyfikacji, co pozwala na wykorzystywanie go m.in. do całorocznych biznesowych lotów dyspozycyjnych i szkolenia lotniczego. – Obecnie zaczynamy uzupełniać działanie portu lotniczego Katowice w Pyrzowicach, przejmując w ramach współpracy część ruchu małych samolotów biznesowych – zwraca uwagę Bogdan Traczyk, prezes Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej (GAPR), będącego od 5 lat właścicielem połowy gliwickiego lotniska i zarządcą całości.

Dzięki organizacyjnemu i kapitałowemu zaangażowaniu GAPR, do końca przyszłego roku na pozyskanej hektarowej działce przy lotnisku (na której znajdują się obecnie stara stacja paliw i parking dla TIR-ów) powstanie wytwórnia nowych, lekkich i niezwykle bezpiecznych polskich samolotów dyspozycyjnych typu AT-5 i AT-6. Ich autorem jest jeden z najlepszych konstruktorów w kraju, Tomasz Antoniewski.

3-miejscowy AT-5 ma być następcą popularnego samolotu szkoleniowego i sportowo-turystycznego AT-3 wykorzystywanego m.in. przez ulokowany na gliwickim lotnisku Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej. Na ten model jest nadal bardzo duże zapotrzebowanie, jednak dotychczasowy producent przeniósł zakład z Mielca do Chin, koncentrując się na rynkach azjatyckich. AT-6 to to z kolei dwusilnikowy, 4-miejscowy samolot dyspozycyjny, skonstruowany na potrzeby biznesu. Charakteryzuje się nowatorskimi rozwiązaniami układu aerodynamicznego i lekkością.

Gliwicka wytwórnia ma produkować ponad 80 samolotów rocznie. Na te potrzeby powstanie hala produkcyjna wraz zapleczem i parkiem maszynowym. Nad inwestycją czuwać będzie spółka AT Silesia, która zajmie się wszelkimi formalnościami, m.in. wystąpieniem o pozwolenie na budowę.

Rozmowy biznesowe w tej materii już się zakończyły, podpisana została umowa inwestycyjna, a pod koniec lutego również umowa o 13-milionowe dofinansowanie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. GAPR ze swojej strony wyłoży 10 mln zł, obejmując około 20% udziałów w spółce. Prawie 20 mln zł to wkład inwestorów zewnętrznych. Warto przy tej okazji dodać, że do spółki wchodzi też sam konstruktor Tomasz Antoniewski, który de facto zainwestował już około 20 mln zł w powstanie projektów samolotów, pozyskując na nie w minionych latach dofinansowanie z PARP i grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – podkreśla prezes Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej.

Z myślą o rozwoju branży lotniczej GAPR uruchomił też inne tereny inwestycyjne. Po sprzedaży pierwszych działek na rzecz 8 inwestorów, w pejzażu lotniska pojawiły się prywatne hangary, powstaje też pierwszy na Śląsku salon sprzedaży samolotów. Na tym nie koniec. Po południowej stronie pasa startowego (między pasem startowym a składowiskiem odpadów przy ul. Rybnickiej) na 15 hektarach terenów inwestycyjnych wydzielanych jest obecnie 85 działek. – Docelowo pod hangary, zakładamy jednak możliwość sprzedania większego terenu, jeśli zajdzie potrzeba, dla zlokalizowania np. większej inwestycji lotniczej – zapowiada Bogdan Traczyk.

Mała Irlandia w Bojkowie

Zespół Sąsiedzi

Niech Was nie zdziwi widok spacerującego po Bojkowie Leprechauna, czyli ubranego na zielono irlandzkiego skrzata z wysokim kapeluszem na głowie i koniczyną w ręku. 17 marca, w Dniu Świętego Patryka, Scena Bojków zamieni się w małą Irlandię. CK Victoria zaprasza!

W Irlandii 17 marca to najbardziej zielony dzień roku. Irlandczycy mają wówczas wolne od pracy, by wspominać patrona swojego kraju, świętego Patryka. A wspominają hucznie i barwnie – przebierają się, organizują festyny i pochody. Od kilku lat święto rozprzestrzenia się poza granice zielonej wyspy i wraz ze swoją wyjątkową muzyką dotarło również do Polski.

 Także w Gliwicach świętujemy dzień św. Patryka – Centrum Kultury Victoria zaplanowało z tej okazji coś dla duszy, czyli stand-up charyzmatycznego komika, aktora i konferansjera Dawida Mazura „IRLAcjonalny mężczyzna” (godz. 18.45) i koncert zespołu „Sąsiedzi”, którzy o godz. 20.00 zabiorą nas w dźwiękową podróż na zieloną wyspę – pochodzący ze Śląska zespół zagrał już ponad 500 koncertów w Polsce, Europie i Ameryce. Wydarzenie odbędzie się na Scenie Bojków przy ul. Parkowej 5.

Bilety na wydarzenie dostępne są online: teatr.gliwice.pl/bilet2/?id=37229 oraz w kasach Teatru Miejskiego (ul. Nowy Świat 55/57) i Kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3).
Zakończenie imprezy zaplanowano na godz. 21.00. Z myślą o niezmotoryzowanych uczestnikach wydarzenia, około godziny 21.30 przy przystanku „Kościół”, nieopodal Sceny Bojków, będzie czekał autobus do centrum Gliwic. (mf)

 

To był udany wieczór w SAR-ze

grupa uśmiechniętych artystów

4 marca w Stacji Artystycznej Rynek odbyło się wydarzenie „Gliwice z Ukrainą”. Koncerty zagrali: Belfer Band, artyści Studia Aktorskiego teatru Wit-Wit i Alicja Witomska, zespoły Shashamane i Velveteve.

Na charytatywnej aukcji zlicytowano prace związanych z Gliwicami artystów. Udało się zebrać ponad 6700 zł. Brawo, Gliwice!

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

Tunel DTŚ

Dziś około godz. 22.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do 10 marca do godz. 4.00.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów. W ciągu doby tunelem przejeżdża około 30 tys. pojazdów.
Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny. (mf)