Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 9 maja 2022 r.

// 09-05-2022

Spotkania prezydenta z mieszkańcami

Plakat zapowiadający spotkania 10 maja

Trwa cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami Gliwic: KIERUNEK - DZIELNICE. Najbliższe odbędą się na Wójtowej Wsi i w Ostropie.

Spotkania zaplanowano na maj i czerwiec. Są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.

Spotkania organizowane są w szkołach oraz w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych. Najbliższe odbędą się 10 maja. O godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie na Wójtowej Wsi (Zespół Szkół im. J. Korczaka przy ul. Dolnej Wsi 74), a o 18.30 w Ostropie (SP nr 3 przy ul. Daszyńskiego 424).  

Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.

Kawiarenki, kawiarenki…

Bikecafe w lesie Komunalnym

Pierwsze mobilne kawiarenki już działają! W tym sezonie będzie można napić się pysznej kawy i zjeść smaczne lody w kilku miejscach, m.in. w parkach.  

Spacer na świeżym powietrzu, wśród zieleni, zabawa na placu zabaw czy przebieżka parkowymi alejkami to doskonały pomysł na wiosenne i letnie ranki i popołudnia. Aktywność na świeżym powietrzu jak wiadomo wzmaga apetyt i pragnienie, dlatego na terenie trzech zielonych gliwickich kompleksów pojawią się mobilne kawiarenki.

Miejski Zarząd Usług Komunalnych podpisał umowy z trzema firmami. Bywalcy parku Chopina będą mogli uraczyć się lodami spod znaku Morango i Mobilody – w parku staną aż cztery mobilne punkty z zimnymi deserami. W parku Chrobrego na miłośników łakoci czekać będą dwa takie punkty. Z kolei spacerowicze lasu Komunalnego mogą zasmakować w propozycjach przygotowanych przez Mobilody i Bike Caffe. Niektóre punkty już działają, np. przy tężni solankowej.

W planach jest uruchomienie mobilnych kawiarenek jeszcze w parku Chrobrego, przy tężni oraz na skwerze Doncaster. W sumie w Gliwicach ma być 12 takich punktów. Smacznego lata! (mf)

 

 

Dzielnice kreatywnie i sportowo

baner

Tenis stołowy, gimnastyka, boks, piłka nożna, aerobic, taniec, fitness czy rolki? A może bliżej sztuki – warsztaty kreatywne, malowanie toreb, filcowanie na mokro, biżuteria artystyczna, malarstwo? Ruszają zajęcia realizowane w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego, który zapewnia wiele form rozwoju i samorealizacji w całym mieście. Wybierzcie coś dla siebie!

Ruszają zajęcia sportowe i kreatywne organizowane w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2021. Z bezpłatnych zajęć można korzystać w Łabędach, Ostropie, na Trynku i Sikorniku oraz w dzielnicy Obrońców Pokoju, Wojska Polskiego i Politechnika.

Na sportowo

  •   W Łabędach Klub Tenisa Stołowego Gliwice prowadzi zajęcia z tenisa stołowego dla dzieci. Treningi odbywają się od lutego do grudnia (z przerwą wakacyjną) w poniedziałki o godzinie 18.30 w Centrum Sportowo-Kulturalnym „Łabędź” przy ul. Partyzantów 25. Zapisy prowadzone są telefonicznie (607-442-978), mailowo (ktsgliwice@gmail.com) lub osobiście (w miejscu realizacji zajęć).
  • Również w Łabędach odbywają się bezpłatne zajęcia gimnastyczne. Prowadzone są w Szkole Podstawowej nr 32 przy ul. Wrzosowej 14 we wtorki o godzinie 17.00. Zapisywać można się telefonicznie (663-474-991) i osobiście (w miejscu realizacji zajęć).
  • Mieszkańcy Trynku mogą korzystać z zajęć sportowych zawierających elementy boksu. Treningi odbywają się w poniedziałki i środy (od godz. 19.00), w sali sportowej w przy ul. Cichociemnych 18/16. Zapisy prowadzone są telefonicznie (669-324-062), mailowo (bks_sokol@wp.pl), za pośrednictwem fanpage’a lub osobiście (w miejscu realizacji zajęć).
  • Na Sikorniku dwa razy w tygodniu organizowane są nieodpłatne zajęcia piłkarskie dla dzieci. Zajęcia odbywają się w poniedziałki (od godz. 17.00) i w soboty (od godz. 10.00) na boisku szkolnym SP 41 przy ul. Kormoranów 23. Zapisy prowadzone są telefonicznie (537-183-021), mailowo (biuro@fundacjaespanola.pl) oraz osobiście (w miejscu realizacji zajęć).
  • W dzielnicy Obrońców Pokoju panie w wieku 40+ mogą skorzystać z zajęć aerobiku. Odbywają się one w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 przy ul. Obrońców Pokoju 4, trzy razy w tygodniu – w poniedziałki o godz. 17.45, w środy o godz. 18.00 oraz w czwartki o godz. 17.00. Zapisy prowadzone są telefonicznie (693-697-893) lub osobiście (w miejscu realizacji zajęć).
  • Mieszkanki Ostropy w wieku 18-45 lat mają do dyspozycji fitness. Panie ćwiczą dwa razy w tygodniu (w poniedziałki i czwartki o godz. 19.30) w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Daszyńskiego 424. Zapisy prowadzone są telefonicznie (693-697-893) lub osobiście (w miejscu realizacji zajęć).
  • W dzielnicy Politechnika ruszył kurs jazdy na rolkach. Zajęcia odbywają się w każdy czwartek i piątek na placu Krakowskim. O godz. 15.30 rozpoczynają się zajęcia dla dzieci początkujących, o godz. 17.00 dla dzieci średniozaawansowanych, a o godz. 18.30 dla dorosłych. Zapisać można się poprzez formularz (na stronie http://rolkigliwice.pl/gbo/), wysyłając email (na adres kontakt@rolkigliwice.pl), poprzez wiadomość w aplikacji Messenger (https://www.messenger.com/t/361298804646465) lub osobiście (przed zajęciami).

Kreatywnie, kulturalnie

W ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego realizowane są również projekty z zakresu kultury i sztuki.

  •   „Spotkania z Kulturą” w dzielnicy Politechnika to cykl warsztatów rękodzielniczych podczas których uczestnicy zajęć zdobią bawełniane torby, uczą się filcowania na mokro, tworzą biżuterię artystyczną oraz małe formy malarskie. Odbywają się też wydarzenia kulturalne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Więcej szczegółów uzyskać można kontaktując się z organizatorem mailowo (otwarte.miasto@vp.pl) lub telefonicznie (510-211-555).
  • W dzielnicy Wojska Polskiego odbywają się natomiast warsztaty kreatywne. Zaplanowano 14 spotkań, podczas których uczestnicy poznają różne formy dekorowania i stylizacji powierzchni, pracę z pirografem i ceramiką oraz sztukę tworzenia ekologicznych kosmetyków. Zajęcia odbywają się w Klubie Osiedlowym Chatka przy ul. Emilii Plater 18. Więcej informacji na temat warsztatów uzyskać można  pod numerem telefonu 32/775-18-37.
  • W Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 3 przy ul. Żwirki i Wigury 85 na Trynku organizowany jest kurs tańca towarzyskiego dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Zajęcia odbywają się w środy, w godzinach od 15.30 do 16.30 (dzieci), od 16.45 do 17.45 (młodzież) i od 18.00 do 19.00 (dorośli). Szczegóły dotyczące zapisów można uzyskać pod numerem telefonu: 501-799-020 lub mailowo: biurostepdance@gmail.com. (mf)

Bieg Goara

zawodnicy biegu Goara

W sobotę, 14 maja, w Lesie Komunalnym przy ul. Chorzowskiej odbędzie się V jubileuszowy Bieg Charytatywny im. św. Goara. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna.

Będzie okazja, by zmierzyć się w biegu na 10 km, biegu z wózkiem na ponad 3 km oraz marszu z kijkami na dystansie 6,6 km. Nie zabraknie konkurencji biegowych również dla dzieci. Każdy z uczestników za swój wyczyn otrzyma medal z limitowanej serii. Konkurencjom sprawnościowym będzie towarzyszyć festyn rodzinny z atrakcjami, m.in. grami i zabawami dla dzieci. Bieg jest charytatywny – obowiązują zapisy i wpisowe.

Co prawda lista startowa jest już zamknięta, ale kibicować może każdy. Zebrane tego dnia pieniądze zostaną przeznaczone na ścieżkę sensoryczną, która łagodzi i niweluje dysfunkcje przetwarzania informacji przez mózg. Miejsce zbiórki: za stadionem GKS Piast przy ul. Leśnej (duża polana w okolicach ulicy Leśnej). Organizatorami wydarzenia są Rada Rodziców i Gliwickie Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne. Więcej informacji na temat imprezy oraz link do zapisów można znaleźć na stronie www.gcer.pl. (mf)

 

Wyprzedaż garażowa na Krakowskim

rzeczy używane

Przed nami kolejna wyprzedaż garażowa. Masz rzeczy, które już nie są ci potrzebne? Przyjdź w niedzielę 15 maja na plac Krakowski i urządź swoje stoisko – wiele rzeczy, które ciebie już nie cieszą mogą się przydać komuś innemu, kto chętnie je kupi.

Wyprzedaż to świetna okazja, by znaleźć unikatowe przedmioty, ale też przejrzeć szafy i pozbyć się rzeczy, których już nie używamy. Warto wystawić swoje stoisko – opłata wynosi tylko 1 zł. Wydarzenie organizowane przez Radę Dzielnicy Śródmieście potrwa od godz. 8.00 do 13.00. (mf)

 

Kierunek – Dzielnice. Bojków-Wilcze Gardło

Prezydent Adam Naumann na spotkaniu z mieszkańcami Wilczego Gardła

Pierwsze spotkania prezydenta Gliwic z mieszkańcami w ramach cyklu Kierunek - Dzielnice za nami. W miniony czwartek o lokalnych problemach i perspektywach rozwoju swoich dzielnic rozmawiali z Adamem Neumannem mieszkańcy Bojkowa i Wilczego Gardła. Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Rozpoczął się cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami. Podczas wizyt w dzielnicach prezydent rozmawia z gliwiczanami o tym, co dla nich ważne. W wydarzeniu może wziąć udział każdy i każdy może zabrać głos w dyskusji  na temat dzielnicy, w której odbywa się spotkanie. W miniony czwartek odbyły się pierwsze spotkania – wzięli w nich udział mieszkańcy Bojkowa i Wilczego Gardła.

Jako prezydent rozpocząłem pracę w styczniu 2020 r. Wcześniej, przez trzynaście lat zastępowałem prezydenta Zygmunta Frankiewicza. W swoim programie wyborczym zapowiadałem, że będę spotykać się z mieszkańcami i teraz, gdy pandemia już tego nie uniemożliwia, chcę dotrzymać tak ważnego dla mnie danego słowa, porozmawiać bezpośrednio, poznać Państwa potrzeby, oczekiwania i punkt widzenia – mówił podczas spotkań prezydent Gliwic Adam Neumann.

O tym, czego potrzeba dzielnicy najlepiej wiedzą mieszkańcy
Dlatego prezydent Gliwic chętnie poznaje zdanie mieszkańców. Pierwsze spotkania pokazują, że są one dobrą platformą porozumienia i nawiązania kontaktu również na linii mieszkańcy-radni, którzy także biorą udział w spotkaniach, często też deklarują pomoc.
Każde spotkanie rozpoczyna się  krótkim wideopodsumowaniem tego, co wydarzyło się w Gliwicach podczas ponad 2-letniej prezydentury Adam Neumanna ze szczególnym odniesieniem do  konkretnej dzielnicy. Po krótkich prezentacjach jest  czas na dialog, wymianę poglądów i zadawanie pytań. Mile widziane są także pomysły na zmiany po to, aby żyło się  lepiej.

Podczas spotkań w Bojkowie i Wilczym Gardle rozmawiano m.in. o problemie zanieczyszczania powietrza przez dymiące kominy domów oraz możliwościach skorzystania z pomocy finansowej przy wymianie starych pieców na nowoczesne źródła ogrzewania.  Mieszkańcy zwracali też uwagę na kwestie bezpieczeństwa drogowego oraz oczekiwania związane z pracami nad tworzeniem planu zagospodarowania przestrzennego.

Przed nami kolejne spotkania
Najbliższe odbędą się 10 maja, we wtorek o godz. 16.30 w Wójtowej Wsi (Zespół Szkół Specjalnych im. Korczoka, ul. Dolnej Wsi 74), a o godz. 18.30 w Ostropie (Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Daszyńskiego 424). Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. (mf)

 

To się opłaca!

kobieta za biurkiem

Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej po raz ostatni zaprasza do udziału w projekcie Wyższe kwalifikacje – to się opłaca! Projekt przeznaczony jest dla osób chcących zdobyć kwalifikacje i doświadczenie w zawodzie samodzielnego księgowego. Udział w kursie jest bezpłatny.

Projekt skierowany jest do osób z terenu Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, po 30 roku życia, niepracujących bądź zatrudnionych na umowach krótkoterminowych lub cywilnoprawnych, których miesięczne zarobki nie przekraczają wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Organizator zapewnia: bezpłatne kursy z  księgowości wraz z egzaminami (I i II stopień certyfikacji), staż zawodowy, stypendium szkoleniowe/stażowe, zwrot kosztów dojazdu, ubezpieczenie NNW podczas wsparcia.

Kursy organizuje Oddział Okręgowy w Katowicach Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Nabór do ostatniej edycji wsparcia potrwa do 13 maja. Ilość miejsc jest ograniczona.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej  www.gapr.pl. (mf)

 

 

Tor dla modelarzy lotniczych otwarty!

Zdjęcie z toru modelarskiego

Takich zawodów jeszcze w Gliwicach nie było. W ramach otwarcia najnowocześniejszego toru modelarskiego w Polsce  rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Modeli Redukcyjnych Latających na Uwięzi F4B oraz Puchar Polski Modeli Akrobacyjnych Latających na Uwięzi F2B.

Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w miniony weekend na terenie przylegającym do lotniska Aeroklubu Gliwickiego. Prezydent Gliwic podkreślał, że nowy obiekt świetnie uzupełni zróżnicowaną bazę sportową w mieście, będzie z powodzeniem służył gliwickim modelarzom, którzy reprezentują nasze miasto na wielu zawodach i odnoszą liczne sukcesy, stanie się też atrakcją dla mieszkańców.  

Podczas pierwszej rywalizacji na torze modelarskim dobrze spisali się gliwiczanie. Kamil Pogonowski zajął pierwsze miejsce wśród juniorów w zawodach zaliczanych do Pucharu Polski. W pierwszej dziesiątce w klasie modeli makiet na uwięzi uplasowali się Paweł Praus i Stanisław Paździorek.

Zawodom towarzyszyła wystawa modeli zarówno tych przywiezionych przez zawodników, jak i wykonywanych przez gliwickich modelarzy. To właśnie gliwiczanie – zawodnicy z Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych oraz z sekcji modelarskiej Aeroklubu Gliwickiego – mają na co dzień trenować na nowym torze. Pierwsze zawody sprawiły, że są już kolejni chętni do szkoleń. Wiadomo też, że w Gliwicach planowana jest następna rywalizacja zaliczana do Pucharu Polski – w lipcu mogą odbyć się zawody w klasie modeli prędkościowych i wyścigowych.  

Przypomnijmy, że nowy tor modelarski spełnia wszelkie warunki Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI i pozwala na organizację imprez o zasięgu zarówno krajowym, jak i światowym. Krąg ma średnicę 62 metrów i nawierzchnię z mieszanki mineralno-bitumicznej, dla sędziów przygotowano specjalną wieżę, zagospodarowano teren wokół kręgu. Budowa została sfinansowana przez miasto, a wykonawcą inwestycji w formule „Zaprojektuj i wybuduj” było Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. w Gliwicach. Dojazd i wejście do obiektu prowadzi od ul. Rybnickiej (przez ul. Toruńską za stacją benzynową).

 

Rozpoczął się Tydzień Bibliotek

banner Tygodnia Bibliotek

Spotkanie literackie z Anną Dziewit-Meller i Justyną Sobolewską oraz wyprawa do Laosu z podróżnikiem Piotrem Wnukiem to tylko niektóre z około 60 propozycji przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach w ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek, który potrwa od 8 do 15 maja.

10 maja w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) o godz. 18.00 rozpocznie się spotkanie autorskie z Anną Dziewit-Meller i Justyną
Sobolewską. Pretekstem do rozmowy będzie najnowsza publikacja obu pań: „Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz”. Autorki przyglądają się w niej książkom, które miały istotny wpływ na ich życie i ukształtowały ich spojrzenie na świat.

13 maja o godz. 18.00 gościem Biblioteki Centralnej będzie podróżnik Piotr Wnuk. Spotkanie będzie prawdziwą gratką dla tych, których fascynują dalekie, nieoczywiste podróże. Wnuk opowie o swoich trzech wielomiesięcznych wyprawach do Laosu. Dowiemy się m.in., jak wygląda życie w tradycyjnej laotańskiej wiosce, dlaczego nie wolno zapukać do czyjegoś domu, a także kiedy i po co składać ofiarę z byka.

Szczegółowy plan wszystkich imprez organizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek dostępny jest na stronie www.biblioteka.gliwice.pl.

Słodkie pogotowie

badanie poziomu cukru

W Polsce problem cukrzycy dotyka obecnie blisko 3 mln osób. Pomaga im m.in. Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, które od 1996 r. działa na rzecz środowiska diabetyków w Polsce. W ramach profilaktyki w Gliwicach Towarzystwo realizuje projekt „Słodkie pogotowie”. Warto umówić się na wizytę i dowiedzieć się, jak nie dać się cukrzycy.

Z cukrzycą można normalnie funkcjonować, trzeba jednak przestrzegać kilku zasad, zdrowo się odżywiać, mierzyć poziom cukru i stosować profilaktykę. Każda osoba zainteresowana tematem cukrzycy może skorzystać z konsultacji diabetologicznej i zmierzyć poziom cukru w stacjonarnym punkcie konsultacyjnym. Punkt realizuje też porady w zakresie edukacji żywieniowej  dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz pomoc dla placówek oświatowych w zakresie cukrzycy typu I u dzieci.
Gliwiczanie mają do dyspozycji punkt konsultacyjny „Słodkie Pogotowie” przy ul. Młyńskiej 17. Z bezpłatnej pomocy specjalistów można korzystać od poniedziałku do piątku  w godz. od 11.00 do 15.00. Porady i wsparcie udzielane są również w formie zdalnej. Osoby zainteresowane wizytą w punkcie konsultacyjnym proszone są o kontakt telefoniczny (32/331-33-49; 605-331-345) lub mailowy (biuro@mojacukrzyca.pl). Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej https://mojacukrzyca.pl. (mf)

 

Skrzydła nad miastem

banner

14 maja 1790 roku w niebo nad Warszawą wzbił się balonem ekscentryczny hrabia Jan Nepomucen Potocki. Dokładnie 232 lata po tym wydarzeniu na lotnisku na Trynku odbędzie się dwudniowa impreza „Noce pod skrzydłami”. W programie, poza rekonstrukcją lotu balonem, są pokazy i atrakcje dla miłośników lotnictwa, a także duża dawka kultury – w hangarze zagrają m.in. Jazz Band Młynarski – Masecki. Miasto Gliwice zaprasza!

Jan Potocki herbu Paliwa był polskim pisarzem, który tworzył w języku francuskim. Jego najbardziej znaną książką jest powieść fantastyczno-filozoficzna „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Był podróżnikiem, pierwszym polskim archeologiem, posłem na Sejm Czteroletni, doradcą cara Aleksandra I do spraw azjatyckich – światłym umysłem, który wyprzedzał swoją epokę. Po przybyciu do Polski sławnego aeronauty Jeana Pierre’a Blancharda, Potocki zapałał chęcią wzniesienia się nad ziemię. Udało mu się tego dokonać 14 maja 1790 roku. Jego wyczyn obserwowała licznie zgromadzona publiczność, w tym król Stanisław August Poniatowski.

Z okazji pierwszego „polskiego” lotu balonem na gliwickim lotnisku zaplanowano moc atrakcji – dla powietrznych żeglarzy i nie tylko. Impreza rozpocznie się w sobotę 14 maja o godz. 13.00 od przylotu samolotów biznesowych. O godz. 16.15 z Rynku na lotnisko wyruszy powóz zaprzężony w dwa konie. W środku będzie jechał hr. Jan Potocki z nieodłącznym małym białym psem. Punktualnie o godz. 17.00 z płyty gliwickiego lotniska wzbije się balon z Potockim w koszu. Po tej widowiskowej rekonstrukcji w niebo wyleci wiatrakowiec (godz. 17.40). Na godz. 18.20 zaplanowano emocjonujący pokaz akrobacji samolotowej, a o godz. 18.50 pokaz modeli samolotowych zaprezentuje sekcja modelarska Aeroklubu Gliwice.

Wieczorem impreza przeniesie się do hangaru. O godz. 20.00 rozpocznie się koncert Jazz Bandu Młynarski – Masecki. To będzie wyjątkowa, muzyczna podróż do epoki, w której królowały swing i tango. Stara tradycja polskich orkiestr jazzowych międzywojnia ożywa w wykonaniu znakomitego pianisty Marcina Maseckiego i wokalisty Jana Emila Młynarskiego. Po występie rozpocznie się seans filmowy. Pozostając w klimacie retro, obejrzymy polski film z 1938 roku – „Dziewczyna szuka miłości” w reżyserii Romulada Gantkowskiego.

Drugi dzień imprezy „Noce pod skrzydłami” (15 maja) rozpocznie odlot samolotów biznesowych (od godz. 13.00 do 15.30). Na godz. 17.00 zaplanowano pokaz skoków spadochronowych w wykonaniu gliwickich spadochroniarzy. O godz. 17.50 w niebo poszybuje Michał Klimaszewski, wicemistrz świata w akrobacji szybowcowej. W sali wykładowej w hangarze o godz. 18.40 rozpocznie się spotkanie z Włodzimierzem Skalikiem, mistrzem świata w lataniu precyzyjnym. Weekend pełen wrażeń zakończy solidna dawka kultury. Koncert „Muzyka kina i skandynawski chłód” wykona Cinema Brass Band. Poza przebojami muzyki filmowej z obrazów takich jak: „Ojciec Chrzestny”, „Życie jest piękne” czy „Gwiezdne wojny”, zespół wykona także muzykę skomponowaną w 1941 roku przez Richarda Addinsela do filmu „Niebezpieczne światło księżyca”, z licznymi motywami opartymi na muzyce Fryderyka Chopina. Na zakończenie „Nocy pod skrzydłami” zaplanowano projekcję „Arktyki” w reżyserii Joego Penny. W islandzkim filmie, poza Madsem Mikkelsenem, wystąpił także „Antek” z Gliwic, czyli samolot Antonow AN-2, były członek Aeroklubu Gliwickiego. Po zakończeniu podniebnej kariery „Antek” został wystawiony na sprzedaż, a brazylijski reżyser Joe Penna zaangażował go do roli w swoim filmie. Gdyby nie „Antek”, losy głównego bohatera „Arktyki” potoczyłyby się zupełnie inaczej…

Gliwickie lotnisko jest jedną w wizytówek gospodarczego rozwoju miasta. W 2020 roku zakończyła się warta niemal 29 mln zł modernizacja, obejmująca między innymi utwardzony, blisko kilometrowy pas startowy, płytę postojową oraz drogę kołowania. Obiekt w dzielnicy Trynek ma status lotniska publicznego niepodlegającego certyfikacji i może być wykorzystywany do całorocznych biznesowych lotów dyspozycyjnych i szkolenia lotniczego. W ubiegłym roku na terenie dawnych warsztatów lotniczych otwarto Gliwickie Centrum Edukacji Lotniczej – nowoczesny budynek wystawienniczo-konferencyjno-szkoleniowy. W środku znajduje się modelarnia, symulator lotów i kopułka i-cinema 180 stopni i 360 stopni, gdzie można zobaczyć film o lotnictwie 4D.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach imprezy „Noce pod skrzydłami” jest bezpłatny. Organizatorami wydarzenia są Centrum Kultury Victoria i Aeroklub Gliwicki.

Minuty od rekordu

Piast Gliwice w akcji

W ostatnim z niedzielnych meczów 32. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy (8 maja) Piast Gliwice uległ Lechowi Poznań 1:2. Aspirujący do zdobycia mistrzostwa Polski Lechici wyrwali komplet punktów w końcowych minutach meczu. Seria meczów bez porażki Piasta została przerwana i pomimo zaangażowania nie udało się osiągnąć korzystnego wyniku w starciu z Kolejorzem.

Od samego początku piłkarzom nie brakowało werwy. Drużyna Lecha dodatkowo napędzona informacjami, jakie napłynęły z Częstochowy, rzuciła się na Piasta, by szybko osiągnąć przewagę. Kruszenie muru trwało nieco ponad kwadrans, ale Lechici osiągnęli swój cel za sprawą trafienia Jakuba Kamińskiego. Kolejorz naciskał, szukał okazji do podwyższenia wyniku, lecz František Plach już nie dał się pokonać. Czyste konto udało się zachować bramkarzowi rywali, który zmuszony był kilka razy do poważniejszych interwencji. Zagrożenie było wynikiem stałych fragmentów gry dobrze wykonywanych przez podopiecznych Waldemara Fornalika. Przed Niebiesko-Czerwonymi była misja odrobienia strat, która miała dokonać się już po przerwie.

Lepszego startu drugiej połowy nie można było sobie wymarzyć. W 30 sekundzie po wznowieniu rywalizacji Damian Kądzior zdobył bramkę na 1:1. Rywalizacja stała się bardziej zacięta i widać było dużo uważniejszą pracę w defensywie po obu stronach. Każda z drużyn zdawała sobie bowiem sprawę, że przy takim wyniku każdy błąd mógłby drogo kosztować. Mimo starań, piłkarzom dwóch rywalizujących drużyn trudno było się przebić, by stworzyć sobie lub kolegom kolejną dogodną szansę i przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Zaciekłość i determinacja były na porównywalnym poziomie, jednak gdy od podziału punktów dzieliły wszystkich minuty, decydującego gola strzelił Mikael Ishak.

Biuro Prasowe GKS Piast S.A.

Futsalowy Piast już ze srebrem!

futsaliści w akcji

Na trzy kolejki przed zakończeniem rozgrywek w Futsal Ekstraklasie drużyna Piasta zapewniła sobie co najmniej srebrny medal mistrzostw Polski. Stało się tak, bo trzeci w tabeli Constract Lubawa zremisował swój mecz, a gliwiczanie pokonali u siebie Górnika Polkowice 6:0.

Już w 18. sekundzie tego spotkania Pegacha popędził lewą stroną, zagrał na drugi słupek do Zatovicia, a ten strzałem z bliska otworzył wynik tego spotkania. W 6. min po akcji Szadurskiego Mrowiec obrócił się z piłką i uderzył w światło bramki, ale Izbiański wykazał się refleksem, broniąc ten strzał. Chwilę później Pegacha nie trafił do pustej bramki. Ostatecznie drugą bramkę gospodarze zdobyli po błędzie gości. Jeden z zawodników Górnika stracił piłkę przed polem karnym na rzecz Pegaczy, a ten bezlitośnie to wykorzystał, podwyższając wynik na 2:0. Zaraz potem Bruno Graca ostrzelał słupek. W 18. min ten sam zawodnik uderzył z całej siły z odległości 17 m, ale Izbiański końcami palców jeszcze zdołał odbić piłkę na poprzeczkę. Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem Piasta 2:0, ale nie było to jednostronne widowisko. Również i Hiram miał sporo pracy.

W 25. min po zagraniu Szadurskiego Baklanov wepchnął piłkę siatki. Gliwiczanie podkręcili tempo i za chwilę Breno obił poprzeczkę, a w 29. min Bugański podwyższył wynik na 4:0. Kilkadziesiąt sekund później Bugański wypracował sytuację Pegaczy, który zamienił ją na piątego gola. W 32. min gliwiczanie mieli już na koncie 5 przewinień, co ograniczyło ich możliwości zarówno w obronie, jak i w ofensywie. Trener Duarte  wykorzystał te minuty, aby sprawdzić, jak poradzą sobie zawodnicy, którzy ostatnio mniej grali , czyli Wilk i Czech. Obaj pokazali duże chęci. W 36. min Czech popisał się mocnym i precyzyjnym uderzeniem, zdobywając dla Piasta szóstego gola. Chwilę później po szóstym faulu goście mieli wykonywać przedłużony rzut karny. Za pierwszym razem do piłki podszedł Rui Pinto, ale jego strzał obronił Janiszewski, który wcześniej zastąpił Hirama. Sędziowie uznali, że bramkarz Piasta wyszedł zbyt daleko i nakazali powtórzenie tego stałego fragmentu. Tym razem szczęścia spróbował Wolan, ale znów górą był Janiszewski, który potem jeszcze dwa razy wyszedł obronną ręką z sytuacji sam na sam.

Piast, pokonując Górnika, zapewnił sobie już srebrny medal mistrzostw Polski, ale po meczu nikt o tym w zespole jeszcze nim mówił. Do zakończenia sezonu pozostały  trzy kolejki i pewnie do końca będzie trwać walka z Rekordem Bielsko-Biała o to, kto zajmie pierwsze, a kto drugie miejsce. Na ten moment bliższa tego celu jest drużyna z Areny, bo ma 5 punktów więcej od Rekordu, ale też o jeden mecz rozegrany więcej.

Innowator Śląska

baner

Po raz czternasty Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej zaprasza do udziału w konkursie Innowator Śląska. Myślisz i działasz niestandardowo? Zgłoś swoje innowacyjne rozwiązanie do konkursu i zostań Innowatorem Śląska 2022. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna.

W konkursie promowane i nagradzane są najbardziej innowacyjne podmioty z  województwa śląskiego. Wyróżniane są firmy i instytucje badawczo-rozwojowe, które wprowadzają nowatorskie zmiany, stosując najnowocześniejsze technologie, tworzą nowe produkty lub usługi i osiągają dzięki temu sukcesy biznesowe lub naukowe.

W konkursie mogą wziąć udział śląscy przedsiębiorcy i instytucje:
•    oferujące innowacyjne produkty, usługi czy nowoczesne rozwiązania technologiczne;
•    wykazujące się udokumentowaniem wprowadzenia na rynek zgłoszonego rozwiązania w okresie ostatnich trzech lat bądź gotową do demonstracji (instytucje sektora badawczo-rozwojowego).

O tytuł Innowatora Śląska można ubiegać się w trzech kategoriach:
•    mikroprzedsiębiorstwo;
•    małe i średnie przedsiębiorstwo;
•    instytucja sektora badawczo-rozwojowego.

Na najlepszych czekają nagrody:
•    30 tys. zł Nagroda Specjalna Prezesa Zarządu GAPR sp. z o.o.;
•    20 tys. zł Nagroda Specjalna Prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.;
•    12 tys. zł Nagroda Specjalna Przewodniczącego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii;
•    3 tys. zł Nagroda Specjalna firmy Radan sp. z o.o. Deweloper sp. k.;
•    Nagroda Specjalna Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

Udział w konkursie jest bezpłatny – inicjatywa realizowana jest w ramach projektu Enterprise Europe Network finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Single Market Programme, budżetu Państwa oraz środków własnych GAPR i zaangażowanych partnerów.
Termin składania wniosków przedłużono do 31 maja 2022 r.
Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie: innowatorslaska.pl. (mf)