Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach

// 04-03-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  •    czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),
  •    podatków i opłat lokalnych,
  •    opłaty skarbowej

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

Aleksander Tarnawski odszedł na wieczną wartę

major Tarnawski

Major Aleksander Tarnawski, ostatni z cichociemnych, odszedł w wieku 101 lat. Mieszkał w Gliwicach.

Aleksander Tarnawski ps. „Upłaz” był inżynierem chemikiem, żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych, oficerem Armii Krajowej. Należał do komandosów polskiego podziemia, wykonywał trudne misje konspiracyjne i szkolił żołnierzy AK.

W naszym mieście zamieszkał po wojnie. Zawodowo związał się z Politechniką Śląską, Instytutem Metali Nieżelaznych i Instytutem Przemysłu Tworzyw i Farb w Gliwicach. We wrześniu 2014 roku, po 70 latach od zrzutu do Polski, Aleksander Tarnawski ponownie skoczył ze spadochronem.

Rusza miejska zbiórka dla Ukrainy

banner

Rozpoczęłą się miejska zbiórka na rzecz uchodźców z Ukrainy, którzy trafiają do naszego miasta z ogarniętego wojną kraju. Dary są zbierane w hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice (ul. Akademicka 50, wejście E) – w tygodniu między godz. 10.00 a 20.00 oraz w weekendy od godz. 12.00 do 18.00.

Miejską zbiórkę koordynuje w ramach zespołu ds. uchodźców z Ukrainy Stowarzyszenie GTW. Zbierane będą środki rzeczowe, w tym środki spożywcze i artykuły higieniczne. Dary zostaną przeznaczone na zabezpieczenie potrzeb ukraińskich rodzin przyjeżdżających do Gliwic i powiatu gliwickiego.

Informacje o tym, jakiego rodzaju rzeczy są aktualnie potrzebne, Stowarzyszenie GTW będzie przekazywać na bieżąco na stronie facebook.com/GTWGliwice.

Pomoc rzeczowa dla uchodźców osiedlających się w Gliwicach i powiecie

Organizatorem inicjatywy jest Stowarzyszenie GTW z siedzibą w Gliwicach. www.gtwgliwice.pl

Jeśli potrzebujesz (lub rodzina, którą u siebie gościsz potrzebuje) wsparcia rzeczowego, wypełnij poniższy formularz. Staraj się precyzyjnie wskazywać swoje potrzeby, szczególnie w przedmiotach, które wymagają określenia rozmiaru, płci, wieku dziecka. Po wypełnieniu formularza postaramy się przygotować paczkę odpowiadającą na Twoje potrzeby (jeśli będą one w zasobach darów, które otrzymaliśmy) i nasi wolontariusze skontaktują się z Tobą.

Paczka będzie do odbioru w hali Arena w Gliwicach (ul. Akademicka 50). Przed udaniem się na miejsce poczekaj na potwierdzenie od nas.

Матеріальна допомога для поселень біженців в Глівіцах та районі

Організатором ініціативи є Асоціація GTW в Глівіцах. www.gtwgliwice.pl

Якщо Вам потрібна матеріальна підтримка (або родині, яка проживає у Вас), заповніть форму нижче. Намагайтеся точно вказати свої потреби, особливо в речах, які вимагають визначення розміру, статі та віку дитини. Після заповнення форми ми спробуємо підготувати пакет, який відповідає Вашим потребам (якщо вони входять до отриманої гуманітарної допомоги), і наші волонтери зв’яжуться з Вами.

Пакунок буде доступний для отримання в залі «Арена» у Глівіце (вул. Академічна 50). Зачекайте підтвердження від нас, перш ніж відправитися на місце отримання гуманітарної допомоги.

Gliwiccy artyści dla Ukrainy

Gliwicki Rynek

4 marca na Rynku będzie głośno! Stacja Artystyczna Rynek zaprasza na koncert charytatywny gliwickich artystów, który zagrają dla Ukrainy. Przyjdźcie posłuchać dobrej muzyki i wesprzyjcie szczytny cel!

Wojna w Ukrainie wstrząsnęła wszystkimi. W obliczu niewyobrażalnego okrucieństwa Gliwiczanie łączą siły i mobilizują się do pomocy. Wspólnie zróbmy coś dobrego! – zachęcają organizatorzy.
Podczas piątkowego koncertu (4 marca, godz. 18.15) w SAR (Rynek 4-5) wystąpią artyści z Gliwic: zespołów Belfer Band, Shashamane i Velveteve oraz Alicji Witomskiej i artystów związanych ze Studiem Aktorskim Teatru Wit-Wit. Wstęp na koncerty będzie darmowy, ale każdy uczestnik będzie mógł wrzucić dowolną kwotę do specjalnej puszki Stowarzyszenia Cała Naprzód (zbiórka została zgłoszona do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji). Kwota zebrana podczas koncertów zostanie przekazana na pomoc uchodźcom przebywającym w Gliwicach.
W przerwach między występami odbędą się aukcje dzieł sztuki, które zostały podarowane przez lokalnych artystów, m.in. obrazy: „Słoneczniki” autorstwa Moniki Krasoń, „Pierwsza przemiana” Grega Bobrowskiego, „Poczekalnia” Agaty Szeithauer, seria obrazów autorstwa Anny Kurek, a także grafika autorstwa Mariusza Mierzwy i fotografia Michała Buksy.

Program wydarzenia:
18.15-18.45 koncert zespołu Belfer Band
19.15-19.45 koncert artystów związanych ze Studiem Aktorskim Teatru Wit-Wit oraz Alicji Witomskiej - wokalistki Teatru Rozrywki w Chorzowie
20.15-20.45 koncert zespołu Shashamane
21.00-21.30 koncert zespołu Velveteve

 

Gliwice dla Ukrainy/ Глівіце для України

baner

To charytatywne wydarzenie, które z inicjatywy wielu środowisk, odbędzie się w Cechowni przy ul. Bojkowskiej 35A. Panele dyskusyjne, duża dawka wiedzy, jak mądrze pomagać Ukrainie i doskonała muzyka – taki jest plan na najbliższą niedzielę, 6 marca! Wydarzenie organizuje Miasto Gliwice, GCNT Cechownia, Stowarzyszenie Nowa Cechownia i Centrum Kultury Victoria.

Wydarzenie w Cechowni rozpocznie się o godzinie 14.00. W pierwszej części zaplanowano panele dyskusyjne i prelekcje. Na temat dramatycznej sytuacji na Ukrainie wypowiedzą się m.in. Bogusław Tracz (historyk, obecnie pracownik Biura Badań Historycznych katowickiego oddziału IPN; autor wielu książek), Zbigniew Rokita (polski dziennikarz i reporter specjalizujący się w problematyce Europy Środkowo-Wschodniej; laureat Nagrody Literackiej Nike) i gen. Grzegorz Hałupka.

O tym, jak pomagać uchodźcom opowie Łukasz Gorczyński (m.in. przewodniczący zespołu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych Proste prawo dla NGO, wiceprezes Stowarzyszenia „Cała Naprzód”). Z kolei Joanna Mierzwicka-Buzek oraz Agnieszka Wilczyńska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach poprowadzą prelekcję pt.: „Kiedy dotyka nas kryzys…”.

Ponadto, w holu głównym budynku Cechowni odbędzie się forum wymiany doświadczeń i wiedzy. Do godziny 18.00 będzie można odwiedzić stoiska informacyjne, m.in. organizacji pozarządowych angażujących się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, Politechniki Śląskiej i Business Centre Club. Zorganizowany zostanie też punkt informacyjny Miasta Gliwice. Na miejscu będą tłumacze języka ukraińskiego (z ich pomocy mogą skorzystać wszystkie osoby, które pochodzą z Ukrainy i chcą uzyskać więcej informacji na temat aktualnych działań w regionie), a wszyscy zainteresowani otrzymają słowniczek podstawowych fraz ukraińskich.

Wstęp na tę część wydarzenia jest bezpłatny. Warto jednak wesprzeć inicjatywę dobrowolnymi datkami do puszek wolontariuszy Stowarzyszenia Cała Naprzód.

Ze smutkiem i niepokojem śledzimy rozwój sytuacji na dotkniętej wojną Ukrainie. Jako zespół Centrum Kultury Victoria chcemy włączyć się w pomoc poszkodowanym, robiąc to, co potrafimy najlepiej – współorganizując koncert charytatywny – mówi Paweł Ciepliński, dyrektor Centrum Kultury Victoria.

O godzinie 18.00 rozpoczną się koncerty. W repertuarze na ten wieczór znajdzie się muzyka ukraińska. Jako pierwszy wystąpi Jakub Skorupa – pochodzący ze Śląska, ceniony wokalista i gitarzysta. Po nim zaprezentuje się Michał Matuszewski, charyzmatyczny muzyk z Bieszczadów. Na scenie staną również wokalistki popowego zespołu Vellow – dwie siostry urodzone we Lwowie. Gwiazdą wieczoru będzie Kroke, wywodzący się z Krakowa zespół szukający inspiracji w muzyce etnicznej. Kroke doceniany jest przez międzynarodową publiczność, gościł na niejednym festiwalu poza granicami naszego kraju. Muzycy na koncie mają współpracę m.in. z Tomaszem Stańko, Edytą Geppert, Anną Marią Jopek, orkiestrą Simfonietta Cracovia. Biletem wstępu na koncerty będą cegiełki, z których zakup w całości zostanie przekazany na rzecz pomocy Ukrainie.

Biletem wstępu na koncerty będą cegiełki, z których wpływ w całości zostanie przekazany na pomoc Ukrainie. Informacje o zakupie cegiełek dostępne są na stronach organizatora: ckvictoria.pl lub cechownia-gliwice.pl.

Jak dojechać do Cechowni? Dla zmotoryzowanych w dniu wydarzenia udostępniony zostanie bezpłatny parking. Wskazówka dla tych, którzy wybiorą komunikację miejską: przystanek Trynek Nowe Gliwice, linie: 8, 58; przystanek Gliwice Kopalniana, linie: 32, 669, 932, 41.

 

Punkt Pomocy Ukrainie

banner

Przy ul. Studziennej 6 od poniedziałku do soboty między godz. 9.00 a 20.00 działa Punkt Pomocy Ukrainie.

Potrzebujesz pomocy?

Miejski Punkt Pomocy Ukrainie

ul. Studzienna 6, Gliwice

  • Przyjdź: poniedziałek – sobota, 09:00–20:00
  • Zadzwoń:  +48 32 444 22 22

W Punkcie Pomocy Ukrainie uchodźcy znajdą wszelkie informacje potrzebne po przyjeździe do Gliwic.

Punkt Pomocy Ukrainie jest koordynowany przez Centrum Inicjatyw Społecznych (ukraina.cis-gliwice.pl).

Kulturalny Rozkład Jazdy 4-6 marca

baner

Wystawy, koncerty i spektakle to nasze propozycje na nadchodzący weekend. Warto mieć na oku wydarzenia poświęcone Ukrainie.

4 marca o godz. 18.00 Stacja Artystyczna Rynek (Rynek 4-5) zaprasza na koncert charytatywny „Gliwice z Ukrainą”. Wystąpią gliwiccy artyści. Wstęp będzie darmowy, ale każdy będzie mógł wrzucić dowolną kwotę do puszki. Zebrana suma zostanie przekazana na pomoc przebywającym w Gliwicach uchodźcom.
6 marca w godz. od 14.00 do 18.00 w Cechowni (Nowe Gliwice, ul. Bojkowska) odbędzie się spotkanie „Gliwice dla Ukrainy”. W planach koncerty, panele dyskusyjne i prelekcje, ale nie tylko. Będzie można m.in. dowiedzieć się, jak pomóc Ukrainie. Podczas koncertów wystąpi Jakub Skorupa, Michał Matuszewski oraz zespoły „Kroke” i „Vellow”. Prelekcje wygłoszą Bogusław Tracz i Zbigniew Rokita. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a na koncerty obowiązują cegiełki. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na pomoc Ukrainie.

piątek 4 marca

  •  W Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) zostanie otwarta wystawa obrazów olejnych na desce „Rzeczy, które nie istnieją” autorstwa Michała Pichety. Wernisaż zaplanowano na 24 marca, na godz. 18.00.

sobota 5 marca

  • O godz. 19.00 rozpocznie się teATRalny kalejdoskop emocji w „Mrowisku”. W Centrum Kultury Studenckiej przy ul. Pszczyńskiej Akademicki Teatr Remont Politechniki Śląskiej wystawi spektakl „MADY BABY KROPKA KLIK!” Gianiny Cărbunariu w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego. Zobaczymy wstrząsające losy trojga rumuńskich emigrantów, którzy zachłyśnięci marzeniami o lepszym życiu w Irlandii próbują się realizować nie zważając na konsekwencje. Wstęp wolny (spektakl dla widzów 16+).

niedziela 6 marca

  • Kto jeszcze nie widział „Plotki”, ma szansę to nadrobić. O godz. 18.00 Teatr Miejski w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) wystawi spektakl w reżyserii Cezarego Ibera. Poznajcie losy księgowego Pignona, ciamajdy i życiowego nieudacznika, któremu na ratunek przychodzi… plotka.

Wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz.

 

Budowlana wiosna w Arenie Gliwice

stoiska na targach

Branżowe firmy, najnowsze technologie, ciekawe rozwiązania i profesjonalne doradztwo – przed nami 22. Gliwickie Targi Budownictwa, Instalacji, Wnętrz. Wydarzenie organizuje Agencja Informacyjno-Reklamowa Promocja we współpracy z Areną Gliwice, a współgospodarzem jest Miasto Gliwice.

Gliwickie Targi Budowlane są dla każdego – zarówno dla fachowców, jak i wykonawców, klientów indywidualnych oraz osób szukających inspiracji i nowości w branży. Warto zarezerwować sobie weekend 5–6 marca na wizytę w Arenie Gliwice – nie zabraknie różnorodnych stoisk, ciekawych aranżacji, pokazów i prelekcji. O najmłodszych w Kąciku Malucha zadbają fachowi animatorzy, będzie też punkt gastronomiczny. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będą nowoczesne systemy grzewcze, fotowoltaika, wyposażenie wnętrz i materiały budowlane przydatne na każdym etapie realizacji inwestycji – od fundamentów aż po dach. Każdy, kto buduje, remontuje i urządza dom lub mieszkanie może znaleźć na targach coś dla siebie. Najnowsze technologie i ciekawe rozwiązania zaprezentują firmy, których przedstawiciele chętnie będą też służyć radą.

Ten, kto myśli o montażu paneli fotowoltaicznych może liczyć na bogatą ofertę. Na kilku stoiskach będzie można zapoznać się z systemem, jego montażem, kosztami i możliwościami uzyskania dofinansowań. Będzie też można skorzystać z atrakcyjnych rabatów i promocji. Zapraszamy w najbliższy weekend do Areny Gliwice całe rodziny – zachęca Wioletta Ochman, właścicielka Agencji „Promocja – Targi” z Wadowic, organizatorka targów.

Targi będą otwarte w godz. od 10.00 do 16.00. Bilet wstępu kosztuje 10 zł, ale dzieci i młodzież do lat 15 mogą uczestniczyć w wydarzeniu bezpłatnie. Parking dla samochodów osobowych będzie kosztował 5 zł (parking P1, P2, P3, P4, P5, P6). Osoby, które chciałyby skorzystać z rabatu na bilet, proszone są o wypełnienie ankiety dostępnej stronie internetowej www.promocja-targi.pl, gdzie można również znaleźć szczegółowe informacje na temat wydarzenia. Szczegóły dostępne są również na profilu FB Agencji „Promocja – Targi”. (mf)

PROGRAM PRELEKCJI:

  •  sobota, 5 marca, godz. 12.00–12.30: „Celebryci Dizajnu” (Ewa Pokorska-Ożóg, Miejski Konserwator Zabytków)
  • sobota, 5 marca, godz. 13.00–13.30: „Jakość prac wykończeniowych w budownictwie” (przedstawiciel Stowarzyszenia Specjalistów Robót Wykończeniowych).

 

Maraton pisania wniosków

baner

Masz pomysł na zmiany w swojej dzielnicy? Chcesz go zrealizować w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2023? Aby zwiększyć szansę na wykonanie zadania, warto wziąć udział w maratonie pisania wniosków organizowanym przez Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych.

Wiele osób ma dobre pomysły na uatrakcyjnienie swojego najbliższego otoczenia, wprowadzenie zmian, na inwestycje, które posłużą mieszkańcom czy warsztaty, które zintegrują społeczność i pozwolą rozwijać pasje. Doskonałym narzędziem do realizacji tych planów jest Gliwicki Budżet Obywatelski. Niestety, część świetnych pomysłów przepada przez źle wypełnione wnioski, odrzucane z powodu błędów formalnych. Aby pomóc mieszkańcom, pracownicy z Centrum 3.0 organizują maraton pisania wniosków.

Maraton odbędzie się w sobotę, 5 marca, w godz. od 13.00 do 18.00 w CH Forum przy ul. Lipowej 1. Pracownicy Centrum 3.0 będą czekać w punkcie konsultacyjnym na I piętrze.

Podczas maratonu będzie można skonsultować swój pomysł i przenalizować jego szansę na realizację oraz uzyskać praktyczne wskazówki, jak prawidłowo wypełnić wniosek do GBO 2023. (mf)

 

Za silny Zastal

GTK w akcji

3 marca GTK Gliwice przegrało z Eneą Zastalem BC Zieloną Górą 82:89. Gospodarze prowadzili tylko na początku meczu, potem zespół Olivera Vidina zanotował serię 15:0 i już do końca meczu nie oddał prowadzenia, choć były momenty, że miejscowi byli już bardzo blisko.

Do Gliwic przyjechał lider Energa Basket Ligi, Enea Zastal BC Zielona Góra. W sytuacji, gdy trwa zacięta walka o utrzymanie w ekstraklasie podopieczni Maroša Kováčika musieli szukać punktów w każdym elemencie meczu. Spotkanie rozpoczęli od prowadzenia, które dość szybko dało tak duże rozluźnienie, że kolejny fragment przegrali... aż 0:15. Niemoc zespołu Kováčika przełamał dopiero Damonte Dodd i wydawało się, że miejscowi będą w stanie złapać kontakt. Sprawy w swoje ręce wziął jednak Andrzej Mazurczak, który wykończył dwie kolejne akcje. Wynik pierwszej kwarty ustalił Jabarie Hinds, trafiając jeden rzut wolny (18:27).

Pierwsze punkty w drugiej odsłonie zdobył Devoe Joseph, ale potem nastąpił zryw GTK i gospodarze zbliżyli się do rywala. Od tego momentu trwała wymiana ciosów, niemniej zielonogórzanie cały czas byli minimalnie lepsi, zdobywając punkty głównie dzięki ofensywnym zbiórkom i skutecznym dobitkom. Z kolei wśród miejscowych brylował Kristijan Krajina, który pod koszem był nie do zatrzymania. Dzięki jego skutecznej akcji tuż przed końcem pierwszej połowy straty GTK wynosiły tylko dwa „oczka” (47:49).

Po przerwie GTK zbliżyło się jeszcze bardziej, ale przyjezdni reagowali natychmiastowo. Gliwiczanie nie potrafili np. zatrzymać Jarosława Zyskowskiego, który skutecznymi wejściami pod kosz pilnował, by to jego zespół cały czas był na prowadzeniu. Wynik po 30 min. gry ustalił Nenadić, który trafił jeden rzut wolny z trzech prób (65:72).

W ostatniej odsłonie obraz gry nie uległ zmianie. Goście umiejętnie utrzymywali przewagę, która nawet na moment nie była zagrożona. W całym meczu zdobyli aż 52 punkty z pola trzech sekund i to było miejsce na parkiecie, gdzie ich dominacja była bardzo widoczna. Ostatecznie GTK przegrało różnicą siedmiu punktów (82:89), bo w końcówce akcją 2+1 popisał się Aleksander Wiśniewski, a spod kosza punkty dołożył Jonathan Williams.

Kolejny mecz GTK ponownie zagra na własnym parkiecie, a rywalem będą Twarde Pierniki Toruń. Termin – 9 marc, godz. 18.00.