Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach

// 10-08-2021

Dowiedz się więcej o „Czystym Powietrzu"! Weź udział w otwartym spotkaniu online

logotyp ciepło

Miasto Gliwice zachęca do udziału w spotkaniu informacyjnym na platformie komunikacyjnej Teams, poświęconym szczegółom rządowego programu „Czyste Powietrze”. Z pomocą fachowca będzie można sprawdzić, czy kwalifikujemy się do udziału w programie oraz zapoznać się z zasadami uzyskania dofinansowania.

Spotkanie online odbędzie się w środę 11 sierpnia. Poprowadzi je Olga Czyż z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Początek – godz. 16.00. Jak dołączyć? Wystarczy uruchomić przeglądarkę internetową na komputerze i kliknąć w link aktywacyjny dostępny pod adresem: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_ZWYwODU0N2YtYWMwNi00OGQwLThlMmUtOWIyM2FlMjQ5NmJl%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%227869294d-5419-4734-b5d0-87cbaa41437e%22%2c%22Oid%22%3a%2225b7f122-fd7a-4ccb-a25d-3218767486ba%22%7d.

Dodatkowe informacje w sprawie spotkania można uzyskać pod nr. tel. 32/238-54-45, 32/239-12-78.

Gliwickie Gry Rodzinne i Rajd Przygodowy – zapisani?

Na starcie rajdu

Powrócił cykl imprez 360 Stopni, czyli Gliwickie Gry Rodzinne i Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni! Gwarantujemy świetną zabawę i niezapomnianą przygodę. Miasto Gliwice zaprasza!

Przygotowywanie kolejnych gier miejskich i rajdu miejskiego w Gliwicach to ogromna przyjemność i niezapomniana przygoda. Podczas organizacji Gry Rodzinnej kładziemy nacisk na to, by uczestnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, dobrze się bawili. Przy Rajdzie Przygodowym dochodzi jeszcze interesująca rywalizacja oraz atrakcyjne zadania specjalne – choćby takie, jak słynny już przejazd rowerem na moście linowym nad Kłodnicą, co miało miejsce w 2019 roku, podczas jubileuszowego, 10. Gliwickiego Rajdu Przygodowego w Gliwicach – mówi redaktor Igor Błachut, pochodzący z Gliwic dziennikarz telewizji Eurosport, od początku związany z Gliwickim Rajdem Przygodowym.

W 2019 roku, podczas poprzedniej edycji Rajdu, miejsca startowe na trasę rodzinną rozeszły się w… 11 godzin! Zapełniliście listę niemal od razu po uruchomieniu zapisów, dlatego w tym roku przygotowaliśmy dla Was aż trzy Gliwickie Gry Rodzinne. Każda ma inne hasło przewodnie i rozpoczyna się w innym miejscu.

Pierwsza gra za nami. 3 lipca w parku Chopina wrażeń nie brakowało! Było przeciąganie samochodu, skoki w workach, park linowy i slalom. Zaopatrzone w mapy rodziny spędziły niezapomnianą, aktywną sobotę!

Przed nami kolejne emocje!

Przed nami jeszcze dwie rodzinne zabawy (14 sierpnia i 11 września) oraz długi, pełen ekstremalnych wyzwań Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni (12 września).

Drugi rajd dla rodzin odbędzie się w sobotę, 14 sierpnia. Uchylając rąbka tajemnicy zdradzimy, że pełne emocji konkurencje będą oscylowały w tematyce natury i ekologii.

Jak się zapisać?

To proste! Zapisy na wszystkie kategorie Gliwickiego Rajdu Przygodowego prowadzone są poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.team360.pl/pl/entry/race.

Wystarczy się zalogować, wybrać rajd, w którym chcecie wziąć udział i zapisać się. Można zapisać się na Grę Rodzinną, która odbędzie się 14 sierpnia oraz długodystansowy, ekstremalny Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni, który odbędzie się 12 września – wolne miejsca są do Waszej dyspozycji!

11 września odbędzie się trzecia gra rodzinna – o rozpoczęciu zapisów na to konkretne wydarzenie  będziemy informować na stronie internetowej www.gliwice.eu.

Dla kogo Rajd?

Dla każdego! Wystarczy zapał, dobry nastrój, pozytywna energia i znośna kondycja fizyczna. Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi być też (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.

12 września odbędzie się Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni. W Rajdzie biorą udział dwuosobowe drużyny. Tradycyjnie będzie trzeba się zmęczyć – biegając, jeżdżąc na rowerze i rolkach. Zostało jeszcze trochę czasu, dlatego możecie popracować nad formą. Ale spokojnie – stawiamy na dobrą zabawę, a do mety każdy może dotrzeć w swoim tempie. Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach, potwierdzą – dobra zabawa gwarantowana!

Nakręceni na pomaganie

uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej i pracownicy Urzędu Miejskiego przed sercem

Serce na nakrętki, które w czerwcu stanęło na skwerze Doncaster przy Urzędzie Miejskim w Gliwicach, udało się zapełnić już cztery razy! Cały dochód ze sprzedaży zebranych plastikowych nakrętek jest przeznaczany na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Pomagamy dalej!

Pojemnik na plastikowe nakrętki to wspólna inicjatywa Miasta Gliwice i Fundacji Różyczka, która zajmuje się wyrównywaniem szans osób w trudnej sytuacji życiowej, między innymi z niepełnosprawnościami. W opróżnianie wielkiego serca na nakrętki są zaangażowani uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” przy Fundacji Różyczka, którzy robią to w ramach rehabilitacji. Całej akcji nie byłoby oczywiście bez osób, które przynoszą plastikowe nakrętki i dokładają dzięki temu swoją „cegiełkę” do akcji. Od czerwca udało się zebrać już 288 kilogramów surowca. Dziękujemy i działamy dalej!

Nowe ściany w pawilonie historycznym Palmiarni

panorama gliwickiej Palmiarni

Do końca wakacji Palmiarnia Miejska w Gliwicach będzie nieczynna – trwa I etap modernizacji elewacji. Zakres prac jest ogromny i dotyczy pawilonu historycznego, najstarszej przestrzeni ekspozycyjnej gliwickich tropików. Większość aluminiowej konstrukcji, tworzącej siatkę nowych ścian, jest już zamontowana!

Rozpoczyna się montaż płyt z poliwęglanu – to właśnie one stworzą ściany Palmiarni. Na budowę dotarł także pierwszy transport szkła, które z kolei zostanie zamontowane od strony parku Chopina. Dzięki temu będzie można zajrzeć do wnętrza gliwickich tropików, spacerując po parkowych alejkach! Oprócz renowacji stolarki okiennej, w Palmiarni renowację przejdą też drabiny, pomosty techniczne i cokół, które zostaną wypiaskowane, wzmocnione i poddane cynkowaniu ogniowemu. Dobudowane zostaną też dodatkowe podesty.

Zadanie wykonuje częstochowska firma PPUH Dom-Gaz Krzysztof Piaszczyk, która wygrała przetarg. Inwestycja będzie kosztować niemal 1,7 mln zł.  W przyszłości renowacją objęte zostaną też pawilony: roślin użytkowych, roślin tropikalnych i kaktusów.

Od czwartku prace przy Tarnogórskiej i Katedrze

baner led

Jak deklarują wykonawcy inwestycji, 12 sierpnia mają rozpocząć się roboty związane z budową łącznika ul. Chałubińskiego z ul. Tarnogórską, zaś w ciągu ul. Jana Pawła II –  prace związane z budową drogi rowerowej.

Kolejny etap prac drogowych w gliwickich Żernikach zakłada budowę połączeń nowej drogi od strony ul. Tarnogórskiej, Grodeckiego oraz Chałubińskiego. Podczas prowadzenia prac wykonawca będzie zobowiązany do zachowania dojazdu do okolicznych posesji. Zarząd Dróg Miejskich apeluje o zachowanie ostrożności oraz zwracanie uwagi na oznakowanie tymczasowe.

Z kolei przy ul. Jana Pawła II na czas budowy ścieżki rowerowej zamknięty dla ruchu pieszego zostanie chodnik po stronie Katedry. Prace stanowią drugi etap inwestycji związanej z realizacją nowej drogi rowerowej od ul. Nowy Świat do ul. Jana Pawła II.

(ZDM)

Ludzie kultury – dajcie się poznać!

banner - symbol Radiostacji i napis Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie kultury

Świat gliwickiej kultury jest bardzo zróżnicowany – tworzą go między innymi pisarze, plastycy, muzycy, animatorzy kultury. Jak co roku Prezydent Miasta Gliwice nagrodzi osoby, które w roku ubiegłym – dla kultury pełnym wyzwań – miały na koncie szczególne osiągnięcia artystyczne lub współtworzyły życie kulturalne naszego miasta. Zgłoszenia są przyjmowane do 13 sierpnia.

Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie kultury przyznawane są w trzech kategoriach: twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury. Laureatami mogą zostać osoby fizyczne zamieszkałe w Gliwicach lub osoby prawne i inne podmioty, których siedziba mieści się w naszym mieście. Nagrody są przyznawane zarówno za całokształt osiągnięć, jak i szczególne zasługi dla gliwickiej kultury w 2020 roku. Zgłaszać można zarówno uznanych artystów, jak i początkujących twórców.

Wnioski konkursowe mogą składać instytucje kultury, placówki oświatowe, szkoły wyższe, związki twórcze, stowarzyszenia kulturalne i społeczne oraz członkowie Rady Miasta Gliwice. Zgłoszenia są przyjmowane w siedzibie Urzędu Miejskiego w Gliwicach (ul. Zwycięstwa 21). Termin zgłoszeń upływa 13 sierpnia. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Kultury i Sportu pod nr. tel. 32/239-12-84.

W ubiegłym roku Prezydent Miasta Gliwice przyznał dwie nagrody za osiągnięcia twórcze w 2019 r. Otrzymali je fotograf Michał Patycki i architektka Katarzyna Rosłon. Nagroda w kategorii upowszechniania kultury powędrowała do Marka Niewiarowskiego, organizatora takich imprez jak Winter Reggae czy Punk Generation. Historyk dr Bogusław Tracz otrzymał nagrodę za ochronę kultury.

W gronie nagrodzonych przez prezydenta Gliwic ludzi kultury na przestrzeni lat było wielu artystów, których twórczość jest obecna w Polsce i na świecie. Wśród nich są między innymi kompozytorzy, muzycy, poeci, plastycy, fotograficy, etc. W gronie nagrodzonych znaleźli się także animatorzy i menażerowie kultury. Lista laureatów jest długa i chcemy ją stale poszerzać o kolejne nazwiska osób, które tworzą gliwicką kulturę. Zapraszamy do zgłaszania kandydatów w tegorocznym konkursie – mówi Stella Zaborowska-Nawrath, naczelniczka Wydziału Kultury i Sportu UM w Gliwicach.

Regulamin i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie kultura.gliwice.eu w zakładce „Nagrody w dziedzinie kultury”. (mm)