Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach

// 09-08-2021

„Czyste Powietrze nad Gliwicami". 9 sierpnia rusza nabór wniosków!

widok na Łabędy z góry

Miasto Gliwice zachęca mieszkańców do udziału w nowym programie dotacyjnym związanym z walką z niską emisją i szkodliwymi „kopciuchami”, których sporo jest jeszcze w domach jednorodzinnych. Nabór wniosków do „Czystego Powietrza nad Gliwicami” – inwestycji realizowanej w ramach unijnego konkursu – wystartuje oficjalnie 9 sierpnia o godz. 10.00 na stronie niskaemisja.pl/gliwice/ i potrwa do 30 września do północy. Warto się pospieszyć i jak najszybciej złożyć dokumenty (najlepiej online), bo w określonych przypadkach będzie można uzyskać od 13,5 tys. zł do nawet 36 tys. zł!

„Czyste Powietrze nad Gliwicami" przewiduje wsparcie finansowe dla właścicieli i współwłaścicieli budynków jednorodzinnych w Gliwicach, którzy zdecydują się zastąpić nieekologiczne źródło ogrzewania ciepłem z sieci PEC, a w przypadku, gdy jest to technicznie niemożliwe (bądź nieuzasadnione ekonomicznie), ogrzewaniem gazowym, elektrycznym lub pompą ciepła. O dofinansowanie należy się starać przed rozpoczęciem wybranego przedsięwzięcia. Ze względów pandemicznych preferowane jest składanie wniosków w formie elektronicznej.

Regulamin naboru, wzór wniosku wraz z załącznikami i szczegółowe informacje dotyczące ich składania znajdują się na stronie operatora programu „Czyste Powietrze nad Gliwicami” pod adresem niskaemisja.pl/gliwice/. Pytania dotyczące naboru można przesyłać na adres: gliwice@niskaemisja.pl lub zadawać telefonicznie pod nr. tel. 721-747-447, 693-551-490.

 

PAMIĘTAJ! MUSISZ WYMIENIĆ:

► do 1 stycznia 2022 r. – kotły węglowe, wyprodukowane przed 2007 r.

► do 1 stycznia 2024 r. – kotły węglowe wyprodukowane pomiędzy 2007 a 2012 r.

► do 1 stycznia 2026 r. – kotły wyprodukowane po 2012 roku, włączone do eksploatacji przed 1 września 2017 r.

► jeśli Twój kocioł spełnia wymagania dla klasy III lub IV normy kotłowej, masz czas na wymianę do 1 stycznia 2028 r.

► piece kaflowe, kuchnie węglowe, kominki i piecyki typu koza muszą być usunięte do 1 stycznia 2023 r.

 

Mamy to! Jest wizja #Gliwice2040

panorama miasta

Jakich Gliwic chcemy w perspektywie 20 lat? W jakiej przestrzeni i środowisku będziemy żyć, pracować, bawić się? Pożądany obraz przyszłości został już nakreślony! Zdefiniowanie wizji do strategii „Gliwice 2040” – bo o niej mowa – pomogło ekspertom i członkom czterech grup roboczych określić główne kierunki dalszych działań nad tym dokumentem. Kolejnym krokiem będzie teraz opracowanie celów strategicznych i operacyjnych – niezmiennie z wykorzystaniem opinii i uwag mieszkańców gromadzonych m.in. podczas wakacyjnej akcji spotkań plenerowych.

Dziękujemy wszystkim osobom, których zaangażowanie przyczyniło się do stworzenia wizji, szczególnie członkom czterech grup roboczych pracujących w ostatnich miesiącach pod okiem dra Marcina Barona, dr Anny Syrek-Kosowskiej, Szymona Ciupy, dra hab. inż. architekta Macieja Borsy, dra Leszka Trząskiego, Sylwii Widzisz-Pronobis i Grzegorza Pronobisa. Ich fachowa wiedza i postulaty wyznaczyły zasadniczy ślad wizji, splecionej z dotychczas zebranymi uwagami i opiniami mieszkańców, społeczników, aktywistów, seniorów, uczniów i studentów, przedsiębiorców, radnych miejskich i osiedlowych.

Przygotowana na tej podstawie wizja – ważny etap w procesie formułowania nowej strategii miasta – jest gotowa. Z dokumentem w pełnym brzmieniu można się zapoznać na stronie gliwice2040.gliwice.eu (dolna zakładka Baza wiedzy).

Jakie są główne składniki wizji Gliwic?

  • Gliwice 2040 są dynamicznie rozwijającym się, aktywnym i zorientowanym na przyszłość miastem.
  • W Gliwicach najważniejsi są ludzie. Ich aspiracjom podporządkowane jest myślenie o roli oraz wykorzystaniu zasobów środowiskowych i materialnych.
  • Gliwice są w czołówce europejskich miast szybko odczytujących przyszłe trendy. Z wyprzedzeniem tworzą i przyjmują rozwiązania pozwalające sprawnie reagować na zmiany w otoczeniu.
  • Firmy, instytucje i przestrzenie publiczne tworzą ponadprzeciętną jakość oferty Gliwic w zakresie pracy i spędzania czasu wolnego. Miasto jest filarem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i jednym z najważniejszych punktów w południowej części Polski.

 

Gliwicka wizja jest zgodna z Kartą Lipską – unijnym dokumentem postulującym zrównoważony rozwój miast. Podkreśla on, że dobrobyt gospodarczy, równowaga społeczna i zdrowe środowisko są równie ważne.

Do tematu będziemy powracać na stronach gliwice2040.gliwice.eu, gliwice.eu i na łamach „Miejskiego Serwisu Informacyjnego – Gliwice”.

Dowiedz się więcej o „Czystym Powietrzu"! Weź udział w otwartym spotkaniu online

logotyp ciepło

Miasto Gliwice zachęca do udziału w spotkaniu informacyjnym na platformie komunikacyjnej Teams, poświęconym szczegółom rządowego programu „Czyste Powietrze”. Z pomocą fachowca będzie można sprawdzić, czy kwalifikujemy się do udziału w programie oraz zapoznać się z zasadami uzyskania dofinansowania.

Spotkanie online odbędzie się w środę 11 sierpnia. Poprowadzi je Olga Czyż z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Początek – godz. 16.00. Jak dołączyć? Wystarczy uruchomić przeglądarkę internetową na komputerze i kliknąć w link aktywacyjny dostępny pod adresem: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_ZWYwODU0N2YtYWMwNi00OGQwLThlMmUtOWIyM2FlMjQ5NmJl%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%227869294d-5419-4734-b5d0-87cbaa41437e%22%2c%22Oid%22%3a%2225b7f122-fd7a-4ccb-a25d-3218767486ba%22%7d.

Dodatkowe informacje w sprawie spotkania można uzyskać pod nr. tel. 32/238-54-45, 32/239-12-78.

TAK dla pieszych, NIE dla samochodów

Zdjęcie uliczki Starówki

Gliwicka Starówka będzie bardziej przyjazna spacerowiczom i rowerzystom. Od 9 sierpnia zamknięte dla aut zostały kolejne uliczki. Kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność i zastosować się do nowej organizacji ruchu.

Na sporej części gliwickiej Starówki funkcjonuje stała Strefa Ograniczonej Dostępności dla samochodów. Mogą tu wjechać posiadacze specjalnych identyfikatorów, ale dla większości kierowców obszar ten będzie zamknięty.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i wyborczymi deklaracjami prezydenta Gliwic Adama Neumanna, miasto kontynuuje działania zmierzające do jak najszerszego udostępnienia Starówki wszystkim gliwiczanom i przyjezdnym gościom. Nowe rozwiązanie ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pieszych, pojawią się też większe możliwości dalszego atrakcyjnego zagospodarowywania tej wyjątkowej części Gliwic. Do tej pory piesi dzielili przestrzeń z licznymi samochodami, teraz sytuacja ma się poprawić, a auta nie powinny być dominującym elementem tego historycznego obszaru.

Strefa Ograniczonej Dostępności wraz z zakazem ruchu obejmuje Rynek oraz następujące ulice:

  • Zwycięstwa – od placu Inwalidów do Rynku,
  • Matejki – od Rynku do ul. Tkackiej,
  • Bytomską – od Rynku do ul. Tkackiej,
  • Bankową – od ul. Kaczyniec do Rynku,
  • Krupniczą – od Rynku do ul. Kaczyniec,
  • Raciborską – od placu Wszystkich Świętych do Rynku,
  • Szkolną,
  • Plebańską – od Rynku do placu Wszystkich Świętych,
  • Krótką,
  • Średnią – od ul. Kaczyniec do placu Inwalidów.

Wybierasz się samochodem w okolice gliwickiej Starówki? Zwolnij i dostosuj się do nowego oznakowania.

Zarząd Dróg Miejskich, który przygotował organizację ruchu samochodów, apeluje do wszystkich właścicieli dwóch kółek o ostrożność, zachowanie odpowiedniej prędkości i zwrócenie uwagi na znaki. Jeśli złamiesz przepisy, musisz liczyć się z konsekwencjami.

UWAGA!

Ważne dla kierowców uprawnionych do wjazdu do Strefy.

  • Wraz z ograniczeniem ruchu na kolejnych ulicach gliwickiej Starówki, wprowadzony zostaje kontraruch dla rowerzystów. To oznacza, że amatorzy dwóch kółek mogą od 9 sierpnia poruszać się po Strefie bez ograniczeń, w obu kierunkach (dotąd jazda na rowerze mogła odbywać się tylko i wyłącznie zgodnie z wyznaczonymi kierunkami ruchu).
  • Fragmenty ul. Krótkiej i Średniej (od strony placu Inwalidów Wojennych) i Szkolnej (od strony placu Wszystkich Świętych) są dwukierunkowe w związku z dojazdem mieszkańców do podwórek (na mapie poza żółtą strefą).
  • Kierowcy pojazdów wjeżdżający do Strefy Ograniczonej Dostępności muszą pamiętać o szczególnej ochronie pieszych i rowerzystów.

Do Strefy Ograniczonej Dostępności będą mogły wjechać auta ze specjalnymi identyfikatorami.

Identyfikatory pozwalające na wjazd do Strefy Ograniczonej Dostępności są wydawane m.in. mieszkańcom, właścicielom mieszkań oraz właścicielom użytkującym, najemcom lub dzierżawcom lokali użytkowych z tego terenu (umożliwiony zostanie dojazd do podwórek przy ul. Krótkiej, Szkolnej i częściowo ul. Średniej – działka nr 865 – bez identyfikatora).

Identyfikatory obowiązują również m.in. w przypadku dostaw towaru – bez identyfikatora dostawca może wjechać i zatrzymać się na 15 minut, w godzinach od 7.00 do 10.00. W innej sytuacji jest wymagany identyfikator, który umożliwia 15-minutowy postój również w pozostałych godzinach.

Identyfikator jest niezbędny także podczas przeprowadzek, dostawy sprzętu i wyposażenia mieszkań oraz lokali użytkowych, dostarczania przesyłek kurierskich oraz wjazdu na płytę Rynku np. par młodych w związku z ceremonią ślubną.

Niemożliwy jest postój samochodów mieszkańców na zamkniętych uliczkach dłużej niż przez kwadrans.

Kto może wjechać do Strefy Ograniczonej Dostępności na Starówce?

  • pojazdy oznaczone identyfikatorem A podczas dojazdu do parkingu poza drogą,
  • pojazdy z wystawionym identyfikatorem A, B do 15 minut,
  • pojazdy oznaczone identyfikatorem R,
  • pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne,
  • rowery,
  • urządzenia transportu osobistego,
  • hulajnogi elektryczne,
  • motorowery elektryczne,
  • służby miejskie,
  • firmy ochroniarskie w czasie pełnienia obowiązków,
  • dostawcy w godzinach 7.00 – 10.00 do 15 minut,
  • inne pojazdy wymienione na tabliczce pod znakiem B-1.

Identyfikator typu A
umożliwia właścicielom lub użytkownikom miejsca postojowego znajdującego się w Strefie Ograniczonej Dostępności poza drogą publiczną (wewnętrzne podwórka, dziedzińce, etc.) nieograniczony czasowo dojazd do takiego miejsca. Na jego podstawie można też zatrzymać się na kwadrans na ulicy.

Identyfikator typu B
umożliwia krótkotrwałe zatrzymanie samochodu na jezdni, ograniczone do 15 minut, w związku z:

  • postojem mieszkańców Strefy Ograniczonej Dostępności, właścicieli lokali mieszkalnych i użytkowników lokali użytkowych z tego obszaru,
  • remontem i utrzymaniem infrastruktury,
  • transportem przesyłek kurierskich,
  • prowadzeniem transmisji radiowej bądź telewizyjnej,
  • przeprowadzką,
  • dostawą sprzętu i wyposażenia mieszkań i lokali użytkowych,
  • dostawą towarów,
  • decyzją administracyjną na realizację przedsięwzięcia odbywającego się w Strefie Ograniczonej Dostępności oraz jej przygotowaniem.

Identyfikator typu R
umożliwia wjazd na płytę Rynku w szczególności w związku z:

  • ceremonią ślubną – dla jednego pojazdu pary młodej,
  • realizacją zadania zlecanego przez jednostki publiczne,
  • decyzją administracyjną na realizację przedsięwzięcia odbywającego się na Rynku oraz jej przygotowaniem.

Jak uzyskać identyfikator?

Identyfikatory pozwalające na wjazd aut do Strefy Ograniczonej Dostępności można odebrać w Zarządzie Dróg Miejskich przy ul. Płowieckiej 31 po złożeniu odpowiednio uzasadnionego i udokumentowanego wniosku. Zasady wydawania i użytkowania identyfikatorów uprawniających do wjazdu do Strefy Ograniczonej Dostępności określa regulamin zawarty w zarządzeniu Prezydenta Miasta Gliwice.

Wnioski od wydanie identyfikatora można składać w siedzibie ZDM lub w Biurze Podawczym w Urzędzie Miejskim w Gliwicach. Formularz wniosku (wniosek 7e) jest dostępny na stronie internetowej www.zdm.gliwice.pl (Obsługa Klienta/Wnioski).

Identyfikatory wydawane są bezpłatnie na okres nie dłuższy niż rok. Ich posiadanie nie zwalnia z dotychczasowego obowiązku uiszczania opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania.

W razie pytań można kontaktować się z Referatem Inżynierii Ruchu w Zarządzie Dróg Miejskich w Gliwicach pod numerami telefonów 32/300-86-73 lub 32/300-86-68.

Szczegółowe informacje: www.zdm.gliwice.pl.

Hej! Hej, ułani!

czarno-biała fotografia Orkeistry

Z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną 14 sierpnia pójdziemy w „Żołnierskie tango”. To tytuł jednej z piosenek, które grupa wykona podczas koncertu z cyklu „Parkowe Lato” w parku Chopina. Wstęp wolny, Miasto Gliwice zaprasza!

W koncercie „Płyn Wisełko” publiczność usłyszy przede wszystkim pieśni ułańskie. „O mój rozmarynie”, „Białe róże”, „Warszawianka” to ponadczasowe przeboje o żołnierskiej codzienności, która Warszawska Orkiestra Sentymentalna zaprezentuje w lekkim i tanecznym wydaniu. Grupę tworzą muzycy rozsmakowani w melodiach nuconych w międzywojennej Polsce, atmosferze tamtych rewii i kabaretów. Koncert w Gliwicach rozpocznie się w sobotę, 14 sierpnia, o godz. 19.30.

Gliwickie Gry Rodzinne – zapisani?

Na starcie rajdu

Powrócił cykl imprez 360 Stopni czyli Gliwickie Gry Rodzinne i Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni! Gwarantujemy świetną zabawę i niezapomnianą przygodę. Miasto Gliwice zaprasza!

Przygotowywanie kolejnych gier miejskich i rajdu miejskiego w Gliwicach to ogromna przyjemność i niezapomniana przygoda. Podczas organizacji Gry Rodzinnej kładziemy nacisk na to, by uczestnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, dobrze się bawili. Przy Rajdzie Przygodowym dochodzi jeszcze interesująca rywalizacja oraz atrakcyjne zadania specjalne – choćby takie, jak słynny już przejazd rowerem na moście linowym nad Kłodnicą, co miało miejsce w 2019 roku, podczas jubileuszowego, 10. Gliwickiego Rajdu Przygodowego w Gliwicach – mówi redaktor Igor Błachut, pochodzący z Gliwic dziennikarz telewizji Eurosport, od początku związany z Gliwickim Rajdem Przygodowym.
W 2019 roku, podczas poprzedniej edycji Rajdu, miejsca startowe na trasę rodzinną rozeszły się w… 11 godzin! Zapełniliście listę niemal od razu po uruchomieniu zapisów, dlatego w tym roku przygotowaliśmy dla Was aż trzy Gliwickie Gry Rodzinne. Każda ma inne hasło przewodnie i rozpoczyna się w innym miejscu.
Pierwsza gra za nami. 3 lipca w parku Chopina wrażeń nie brakowało! Było przeciąganie samochodu, skoki w workach, park linowy i slalom. Zaopatrzone w mapy rodziny spędziły niezapomnianą, aktywną sobotę!

Przed nami kolejne emocje!

Przed nami jeszcze dwie rodzinne zabawy (14 sierpnia i 11 września) oraz długi, pełen ekstremalnych wyzwań Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni (12 września).

Drugi rajd dla rodzin odbędzie się w sobotę, 14 sierpnia. Uchylając rąbka tajemnicy zdradzimy, że pełne emocji konkurencje będą oscylowały w tematyce natury i ekologii. Trzymajcie rękę na pulsie – zapisy ruszą w poniedziałek, 2 sierpnia, o godz. 10.00!

Jak się zapisać?

To proste! Zapisy na wszystkie kategorie Gliwickiego Rajdu Przygodowego prowadzone są poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.team360.pl/pl/entry/race. Wystarczy się zalogować, wybrać rajd, w którym chcecie wziąć udział i zapisać się. Od poniedziałku, 2 sierpnia będzie można zapisać się na Grę Rodzinną, która odbędzie się 14 sierpnia, cały czas można się zapisywać na długodystansowy, ekstremalny Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni, który odbędzie się 12 września – wolne miejsca są do Waszej dyspozycji!
11 września odbędzie się trzecia gra rodzinna – o rozpoczęciu zapisów na to konkretne wydarzenie  będziemy informować na stronie internetowej www.gliwice.eu.

Dla kogo Rajd?

Dla każdego! Wystarczy zapał, dobry nastrój, pozytywna energia i znośna kondycja fizyczna. Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi być też (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.
12 września odbędzie się Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni.

W Rajdzie biorą udział dwuosobowe drużyny. Tradycyjnie będzie trzeba się zmęczyć – biegając, jeżdżąc na rowerze i rolkach. Zostało jeszcze trochę czasu, dlatego możecie popracować nad formą. Ale spokojnie – stawiamy na dobrą zabawę, a do mety każdy może dotrzeć w swoim tempie. Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach, potwierdzą – dobra zabawa gwarantowana! (mf)

 

Wojsko ma swoje święto

parad wojskowa

Z okazji Święta Wojska Polskiego, 12 sierpnia gliwicki garnizon weźmie udział w wieczornym przemarszu spod kościoła garnizonowego pw. św. Barbary i uroczystym złożeniu kwiatów i wieńców pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. W ten sposób wojskowi już w czwartek upamiętnią zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 roku – tzw. Cud nad Wisłą, którego jubileusz przypada w nadchodzącą niedzielę.

Główne uroczystości na pl. Piłsudskiego rozpoczną się o godz. 20.15. Poprzedzi je przemasz spod kościoła garnizonowego w kierunku placu Piłsudskiego ulicami św. Barbary, Wyszyńskiego i Berbeckiego. Na placu, pod pomnikiem marszałka, podczas godzinnego capstrzyku przewidziano wygłoszenie apelu pamięci oręża polskiego, oddanie salwy honorowej oraz złożenie wieńców i wiązanek. Na zakończenie, około godz. 21.15, pododdziały garnizonu Gliwice po przegrupowaniu się przedefilują ulicami Berbeckiego i Wybrzeże Wojska Polskiego, wracając następnie na plac Piłsudskiego. Uroczystości zakończą się około godz. 21.30.

Ze względu na organizację wojskowej defilady, w czwartek 12 sierpnia od godz. 8.00 zamknięte będą czasowo parkingi wzdłuż pl. Piłsudskiego. Dostęp do nich będą miały wyłącznie pojazdy Wojska Polskiego. Wieczorem przewidziano natomiast możliwe czasowe ograniczenia w ruchu na ulicach, którymi maszerować będzie wojsko.

 

Tężnia zamknięta, ale tylko na dwa dni

tężnia

Od 11 do 12 sierpnia tężnia solankowa w lesie komunalnym przy ul. Chorzowskiej będzie nieczynna. W tym czasie zostaną przeprowadzone konieczne prace przy wymianie solanki oraz czyszczenie zbiornika i instalacji.

Gliwicka tężnia cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. To jeden z najlepiej usytuowanych tego typu obiektów w kraju - oddalony od ruchliwych ulic i stoi w głębi lasu. Ma wymiary ok. 13 m x 40 m, prawie 8 m wysokości i jest zadaszona, co ogranicza rozrzedzanie solanki przez padające deszcze.

Wokół budowli powstała strefa relaksu z leżakami i ławkami oraz reprezentacyjny ogród. Wyeksponowano rosnący tu wcześniej dąb szypułkowy, a dodatkowo posadzono w sumie ok. 700 krzewów, traw i ozdobnych bylin, m.in. trzcinniki, kostrzewy, winobluszcz i wrzosy. W pobliżu są również stojaki na rowery i miejsca parkingowe dla odwiedzających tężnię. Ścieżki wokół zostały wyłożone nawierzchnią dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Spotkajmy się na Sikorniku!

plakat spotkań na sikorniku

Zapraszamy do rozmowy o przyszłości naszego miasta w ramach prac nad nową strategią „Gliwice 2040”! Czekamy na Was na Sikorniku we wtorek 10 sierpnia między 11.00 a 13.00, przy stacji pomiaru jakości powietrza znajdującej się na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy al. Sikornik 34. Przyjdźcie koniecznie!

Weekend w Gliwicach: 6–8 sierpnia

Kino Plenerowe

W ten weekend w parku Chopina odbył się niesamowity koncert. W ramach Parkowego Lata wystąpił Soyka Kwintet. Poza tym atrakcji nie brakowało w Summer Arenie, a weekend tradycyjnie zakończył się filmowymi seansami w ramach Kina Plenerowego.

Stanisław Soyka, Przemek Greger, Kuba Sojka, Zbyszek „Uhuru” Brysiak i Antoni Gralak, występujący jako Soyka Kwintet, byli w sobotę niesamowici. Soyka przyciągnął do parku Chopina wielu miłośników jazzu. Parkowe Lato rozpoczęło się fantastycznie! W każdą sobotę sierpnia o godz. 19.30 w parku Chopina będą występować ciekawi polscy muzycy. Wstęp wolny, Miasto Gliwice zaprasza! Więcej informacji można znaleźć w kalendarzu na stronie Kultura.gliwice.eu.

Od piątku 6 sierpnia znowu będzie można oglądać filmy w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3). Warto być na nieżąco z repertuarem naszego kina studyjnego – można go znaleźć na stronie amok.gliwice.pl.

Jak co tydzień mnóstwo ciekawych wydarzeń oferowała Summer Arena przy Arenie Gliwice. W ostatni weekend w dzielnicy Politechnika dudniło od afrykańskich bębnów zespołu Foliba, z czytelnikami spotkał się pisarz Łukasz Orbitowski, a w strefach EduZone i FunZone nie brakowało ciekawych warsztatów.

Na Gliwickim Rynku w sobotę wystąpili kuglarze, a w niedzielne popołudnie był koncert akordeonowy. Także w niedzielę muzyka brzmiała na ul. Bednarskiej – w podwórku wystąpił zespół UHUHU.

Kino Plenerowe zostało zorganizowane przy Radiostacji. W Szobiszowicach można było obejrzeć filmy „Był sobie pies 2” i „Midway”. Seanse na świeżym powietrzu odbwyają się w każdą niedzielę lipca i sierpnia w innej lokalizacji.

Wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz.

Rozmowy o „Sośnicy”

rozmowy dyrekcji KWK Sośnica z prezydentem Adamem Neumannem

Jak przedstawia się sytuacja w restrukturyzowanej kopalni „Sośnica”? Jak odnajduje się ona w warunkach zbliżającej się nieuchronnie dekarbonizacji i wygaszania działalności? Okazją do rozmów o jednym z największych w mieście zakładów pracy była wizyta nowego szefa KWK „Sośnica” Krzysztofa Kiełbiowskiego (gliwiczanina, byłego wieloletniego dyrektora innej śląskiej kopalni – KWK „Ruda”) u prezydenta Gliwic Adama Neumanna.

W Gliwicach, nieco inaczej niż w Rudzie Śląskiej, tylko niewielka liczba mieszkańców jest zatrudniona w górnictwie, niemniej kopalnia to wciąż ważny pracodawca w naszym mieście. Cieszę się z tego spotkania i mam nadzieję na stały, dobry kontakt Państwa z gliwickim samorządem w kolejnych miesiącach i latach, tym bardziej, że oprócz kwestii przyszłości kopalni i jej pracowników łączy nas także wątek handlowy w postaci taśmociągu dostarczającego węgiel dla miejskiej spółki PEC – Gliwice – podkreślił, otwierając rozmowy, prezydent Gliwic Adam Neumann.

 – Od kilku lat działamy w warunkach restrukturyzacji. Z tego względu dostosowaliśmy nasze zadania i wydobycie do poziomu zapotrzebowania rynku. Do 2029 roku będziemy pracować jako zakład wydobywczy, potem wejdziemy w proces likwidacji. Na takie rozwiązanie, czyli 8-letnie ekonomiczne wydobycie węgla, bez kosztownych inwestycji w pogłębienie, pozwalają nam nasze siły i zaangażowane dziś środki oraz otwarte pole wydobywcze – mówił w trakcie spotkania z prezydentem Gliwic Krzysztof Kiełbiowski. – Mamy pełną świadomość, że kopalnia musi wpisać się w procesy dekarbonizacji i europejskiego „zielonego ładu”, to nieuchronne. Poza tym kontynuacja wydobycia ponad 2030 rok w naszym przypadku wiązałaby się z ogromnymi nakładami inwestycyjnymi na dalszą eksploatację. Obserwujemy jednak sytuację na światowych rynkach, zwłaszcza chińskim, australijskim i amerykańskim, które nie rezygnują z węgla, a wręcz poszerzają jego wydobycie. W sytuacji możliwego importu tego surowca w przyszłości spoza Europy, uważam że w kwestii polskich kopalń wiele się jeszcze może dziać – stwierdził dyrektor „Sośnicy”.

Po tym, jak w maju tego roku przedstawiciele strony rządowej i górniczych związków zawodowych podpisali w Katowicach umowę społeczną zakładającą m.in wygaszenie wszystkich kopalń węgla do 2049 roku i pomoc publiczną dla górnictwa w tym okresie, osłony socjalne dla górników oraz mechanizmy wsparcia transformacji Śląska, KWK „Sośnica” oczekuje na dalsze rozwiązania w tym zakresie.

Niebiesko-Czerwoni bez punktu

Piast gliwice w akcji

W rywalizacji Pogoni Szczecin z Piastem Gliwice zwycięsko wyszli gospodarze. O losach wyrównanej potyczki zadecydowała jedna bramka, a jej autorem w 34. minucie gry był Jean Carlos Silva. Mimo prób i wysiłków Niebiesko-Czerwoni wrócili do Gliwic bez zdobyczy punktowej.

Taktyka kontra strategia – takim hasłem można by określić pierwsze minuty rywalizacji Pogoni z Piastem. Obie drużyny skutecznie ustawiały się na boisku i umiejętnie utrudniały grę rywalowi. Gospodarze próbowali strzałów z dystansu, z kolei za gliwiczanami przemawiały stałe fragmenty. Żadna ze stron nie stworzyła sobie stuprocentowej sytuacji, jednak to Portowcy  schodzili do szatni ze skromną zaliczką. Dzięki próbie zza pola karnego Jeana Carlosa i serii niefortunnych zdarzeń dla Piasta, piłka znalazła drogę do bramki. Podopieczni Waldemara Fornalika zmuszeni byli odrabiać straty w drugiej części, ponieważ do przerwy wynik nie uległ już zmianie.

Goście wyszli na drugą połowę z dużą energią i determinacją, by doprowadzić do wyrównania. Próba Arkadiusza Pyrki nie dała efektu bramkowego, a Portowcy mogli szybko pokarać gliwiczan za tę śmiałość. Kolejne akcje przypominały obrazem przebieg pierwszej połowy. Pozamykane przestrzenie i pressing, który sprawiał wiele trudności. Kiedy już udało się przedostać w okolice szesnastki Portowców poprzez szybkie podania, gospodarzy w trudny do wytłumaczenia sposób ratował Dante Stipica. Bramkarz szczecinian wybijał chociażby precyzyjny strzał Vidy i złapał w rękawice uderzenia z bliska Alberto Torila. Ekipa Waldemara Fornalika szukała sposobu na wyrównanie, ale tego dnia zabrakło siły rażenia i rozwiązania na dobrze broniących piłkarzy Pogoni. Po kolejnym wyrównanym starciu w Szczecinie to Granatowo-Bordowi zdobyli u siebie komplet punktów.

Biuro Prasowe
GKS Piast SA

Zarząd Cmentarzy Komunalnych tymczasowo przy ul. Lipowej

budynek przy Cmentarzu Lipowym

Ważna informacja m.in dla osób, które będą chciały przedłużyć ważność grobu, zakładów pogrzebowych i firm kamieniarskich! Od 9 do 21 sierpnia Zarząd Cmentarzy Komunalnych będzie tymczasowo działał przy cmentarzu Lipowym, a nie jak dotychczas przy ul. Kozielskiej.

Powodem zmiany siedziby są przygotowania do remontu budynku znajdującego się przy cmentarzu Centralnym.

Biuro przy ul. Lipowej będzie czynne od poniedziałku do piątku w godz 7.00–15.00. Kasa ma działać w dni powszednie od godz. 7.00 do 14.00.

Wszystkie informacje dostępne są pod numerem telefonu 32/231-28-83.